vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, camber, stsoulos

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2490 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 17:29 »
Το dry cotton test δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Στην πράξη η θερμοκρασία πέφτει επειδή το σύρμα ψύχεται από το υγρό μας και τον αέρα. Αν ρυθμίσεις το TCR ώστε να μη χρωματίζει το στεγνό βαμβάκι θα έχεις πολύ υποτονικό άτμισμα και θερμοκρασίες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.


Υ.Γ. (σχετικό και άσχετο):
Τελικά, το tc πώς δουλεύει; Να πετάει protection -δηλ ρυθμισμένη επιθυμητή θερμοκρασία- ή χαμηλά watt και να μην ανεβάζει μέχρι την επιθυμητή; Έχουμε μπερδευτεί λιγάκι και με το ποστ/βίντεο του shadockan. Εγώ ήξερα/ξέρω πως και τέρμα να ανεβάσεις τα watt, αυτό που έχει σημασία είναι το ΠΟΥ έχεις ρυθμίσει επιθυμητή θερμοκρασία. Δηλ, να χτυπάει μία στο μπαμ την επιθυμητή και μετά να κόβει το "protection" και να την διατηρεί σταθερή εκεί που είναι ορισμένη. Camber; Tem; Κάποιος;;;
Χρήστο σε πιάνω αδιάβαστο  :)
Έχουν αναφερθεί και παλαιότερα οι δύο σχολές. Tο copyright της ελληνικής μετάφρασης ανήκει στον microchip

Τικάδες
Αυτοί δουλεύουν με TC (Temperature Control). Ορίζουν τα βατ χαμηλά εκεί που τους αρέσει (πχ 10-15) και μια θερμοκρασία (πχ 230C). Με τα επιλεγμένα βατ σπάνια θα πιάσουν τη θερμοκρασία που όρισαν ή θα την πιάσουν προς το τέλος της τζούρας. Ουσιαστικά εδώ η θερμοκρασία λειτουργεί σαν κόφτης, δηλαδή σαν ανώτατο όριο που δεν θα σε αφήσει το mod να ξεπεράσεις. Όμως στην πραγματικότητα θα ατμίζεις σε μια χαμηλότερη μεταβαλλόμενη θερμοκρασία.
Το VTC δεν θα βγάλει protection σ' αυτή την περίπτωση ή θα αργήσει αρκετά να βγάλει το μήνυμα.

Βητάδες

Αυτοί δουλεύουν με VT (Variable Temperature). Ορίζουν τα βατ ψηλά (30-75) και μια θερμοκρασία που τους αρέσει (πχ 210C). To mod θα πιάσει σχεδόν άμεσα την επιλεγμένη θερμοκρασία και θα αυξομειώνει την ισχύ για να κρατήσει τη θερμοκρασία στο ορισμένο επίπεδο.
Σ' αυτή την περίπτωση το VTC θα βγάλει protection. Αυτή η ένδειξη ΔΕΝ είναι κάποιο μήνυμα λάθους όπως πιστεύουν αρκετοί. Είναι ο τρόπος που μας ειδοποιεί το mod ότι έπιασε την επιλεγμένη θερμοκρασία και ότι ρυθμίζει αυτόματα την ισχύ. Εμείς συνεχίζουμε να πατάμε το κουμπί και ατμίζουμε κανονικά. Αν δεν βγάζει ατμό σημαίνει ότι έχουμε πρόβλημα στο στήσιμο (κακή τροφοδοσία) ή ξεχάσαμε να βάλουμε υγρό.

Καμία σχολή δεν είναι σωστή ή λάθος. Ακολουθείς ότι σ' αρέσει


Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2491 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 17:39 »
Βητάδες
Αυτοί δουλεύουν με VT (Variable Temperature). Ορίζουν τα βατ ψηλά (30-75) και μια θερμοκρασία που τους αρέσει (πχ 210C). To mod θα πιάσει σχεδόν άμεσα την επιλεγμένη θερμοκρασία και θα αυξομειώνει την ισχύ για να κρατήσει τη θερμοκρασία στο ορισμένο επίπεδο.
Σ' αυτή την περίπτωση το VTC θα βγάλει protection. Αυτή η ένδειξη ΔΕΝ είναι κάποιο μήνυμα λάθους όπως πιστεύουν αρκετοί. Είναι ο τρόπος που μας ειδοποιεί το mod ότι έπιασε την επιλεγμένη θερμοκρασία και ότι ρυθμίζει αυτόματα την ισχύ. Εμείς συνεχίζουμε να πατάμε το κουμπί και ατμίζουμε κανονικά. Αν δεν βγάζει ατμό σημαίνει ότι έχουμε πρόβλημα στο στήσιμο (κακή τροφοδοσία) ή ξεχάσαμε να βάλουμε υγρό.


Εμ αυτό εννοούσα κι εγώ ρε παιδιά! Δεν είναι κάποιο λάθος. Και επίσης όπως είπε ο Τζωρτζ, είμαστε δύο κατηγορίες. Οι Τικάδες και οι Βητάδες.
Shadockan, τικά μου! Ακούεις;;;  :)) (Που θα πείς ότι σε κουτσουκέλιασα κιόλας!)  :laugh1:

Τζωρτζ, ευχαριστούμε πολύ για την διευκρίνιση (ξανά), λατρεμένε!  :D
Κρατάμε το τελευταίο... Δεν υπάρχει ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2492 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 19:05 »
Κι ομως υπαρχει σωστο και λαθος.


Π.χ. να βαλουμε Ni200 25αρι σε POWER MODE με 40+Watts ............. :laugh1:
Eιτε Τ , ειτε Β ...... οτι και να εισαι .............. την εφαγες......... :laugh1:


Και δεν ειμαι Τικάς......ειμαι Παούρης....... ;D

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2493 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 19:56 »
Παλικαρια για βοηθηστε λιγο γτ τον εχω ζαλισει τον Μακη στα πμ ,τον εχω παρει παραμαζωμα θα ελεγα.. ::)
Εφτιαξα μια αντισταση νικελιου 28mm στον ego one mega την εβαλα πανω την διαβασε 0,09 μετα ακολουθησα τα βηματα που μου πε ο Μακης πηγα στο temp-ni εβαλα 20watt  και 220 βαθμους κλειδωσα κ την αντισταση παταω και ανεβοκατεβαινουν οι τιμες των βαττ και θερμοκρασιας και μου βγαζει protection μετα απο λιγο και καποιες φορες και κατευθειαν αμα κατεβασω τις τιμες παλι τα ιδια κανει,τι εχω κανει λαθος  :confused1:

Εχω βαλει και την εκδοση v3 

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2494 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:02 »
ατμοποιει καλα? κοινως βγαζει ντουμανι?
αν ναι ετσι δουλευει ο ελεγχος θερμοκρασιας
αν οχι πες μας

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2495 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:02 »
Όταν τα σετάρεις όλα όπως έκανες έτσι κάνει μετά..παίζουν όλα πάνω κάτω γιατί σου δείχνει πραγματικά και στιγμιαία watt όπως και θερμοκρασία...μέχρι που θα σου γράψει protection που πάει να πει ότι έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία που του έχεις δώσει και σε κόβει τελείως...μην σε αγχώνει κάτι άμα παίζει καλά

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2496 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:08 »
Παλικαρια για βοηθηστε λιγο γτ τον εχω ζαλισει τον Μακη στα πμ ,τον εχω παρει παραμαζωμα θα ελεγα.. ::)
Εφτιαξα μια αντισταση νικελιου 28mm στον ego one mega την εβαλα πανω την διαβασε 0,09 μετα ακολουθησα τα βηματα που μου πε ο Μακης πηγα στο temp-ni εβαλα 20watt  και 220 βαθμους κλειδωσα κ την αντισταση παταω και ανεβοκατεβαινουν οι τιμες των βαττ και θερμοκρασιας και μου βγαζει protection μετα απο λιγο και καποιες φορες και κατευθειαν αμα κατεβασω τις τιμες παλι τα ιδια κανει,τι εχω κανει λαθος  :confused1:

Εχω βαλει και την εκδοση v3 

Δεν κανει κακο να διαβαζουμε λιγο και αυτο το νημα. Το συγκεκριμενο εχει απαντηθει ισα με 8345 φορες μεχρι τωρα. Συν Αθηνα και χειρα κινει, σοφοι οι αρχαιοι...

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2497 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:31 »
Εχω διαβασει αρκετα γιαυτο πηρα το vtc mini  :D
Αντι να μου πεις να διαβασω ολο το νημα για να το βρω θα μπορουσες να μην απαντησεις κιολας εκτος και αν τις 8345 απαντησεις τις εδωσες εσυ,τοτε σε καταλαβαινω  ;)

Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια ,μια χαρα ντουμανι βγαζει,αφου ετσι δουλευει ειμαστε οκ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2498 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 20:44 »
Εννοειται οτι θα σου απαντουσα, αλλα ειχαν απαντησει σωστα ηδη οι παραπανω συνατμιστες. Δε σου ειπα να διαβασεις ολο το νημα, 2-3 σελιδες πισω αρκουσαν. Αν δεν συμφωνεις με αυτο που σου ειπα, τοτε αντιλαμβανομαστε πολυ διαφορετικα τα πραγματα.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2499 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 21:04 »
Θωμάκο δεν διάβασες το π.μ. που σου έστειλα; :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2500 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 21:06 »
Κι ομως υπαρχει σωστο και λαθος.


Π.χ. να βαλουμε Ni200 25αρι σε POWER MODE με 40+Watts ............. :laugh1:
Eιτε Τ , ειτε Β ...... οτι και να εισαι .............. την εφαγες......... :laugh1:


Και δεν ειμαι Τικάς......ειμαι Παούρης....... ;D
Βασίλη υπάρχει κατηγορία και γι αυτό το λάθος: Γιωτάς!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2501 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 21:08 »
Τοτε θα μπορουσες να μου πεις να διαβασω 2-3 σελιδες  πισω, που θα με βοηθουσε αυτη η απαντηση αν και απο φοβο οτι εχω κανει κατι λαθος και εβγαζε protection και τα νουμερα παιζανε θα προτιμουσα τις απαντησεις των αλλων δυο φιλων  :D

Μακη πιο απολα τα πμ ? :))





Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2502 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 21:09 »

Caros Και στην ίδια αυτή σελίδα υπάρχει πρώτο πρώτο από τον camber. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι αφού έβγαλε protection δεν λειτουργεί. Μάλλον όταν ρουφάνε κοιτάνε την οθόνη. Έτσι, μπαίνει πολύ πιο γρήγορα σε protection γιατί δεν ψύχεται, ούτε απο τον αέρα, ούτε από το υγρό.


Αυτοί δουλεύουν με VT (Variable Temperature). Ορίζουν τα βατ ψηλά (30-75) και μια θερμοκρασία που τους αρέσει (πχ 210C). To mod θα πιάσει σχεδόν άμεσα την επιλεγμένη θερμοκρασία και θα αυξομειώνει την ισχύ για να κρατήσει τη θερμοκρασία στο ορισμένο επίπεδο.
Σ' αυτή την περίπτωση το VTC θα βγάλει protection. Αυτή η ένδειξη ΔΕΝ είναι κάποιο μήνυμα λάθους όπως πιστεύουν αρκετοί. Είναι ο τρόπος που μας ειδοποιεί το mod ότι έπιασε την επιλεγμένη θερμοκρασία και ότι ρυθμίζει αυτόματα την ισχύ. Εμείς συνεχίζουμε να πατάμε το κουμπί και ατμίζουμε κανονικά. Αν δεν βγάζει ατμό σημαίνει ότι έχουμε πρόβλημα στο στήσιμο (κακή τροφοδοσία) ή ξεχάσαμε να βάλουμε υγρό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2503 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 21:31 »
Βασίλη υπάρχει κατηγορία και γι αυτό το λάθος: Γιωτάς!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Το γιωτάς ειναι επιεικής ορος ..............












Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2504 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 21:35 »
Λοιπον παιδια ,επειδη ειδα οτι δεν δουλευε και πολυ καλα αυτη η αντισταση και εβγαζε protection για πλακα,εφτιαξα μια καινουργια αντισταση NI200 28mm
[size=78%]7 σπειρες σε 2.5 mm αξονα.[/size]
Την βαζω πανω ξεκλειδωνω   (κανω και κατι μαγικα ενδιαμεσα παταω λαθος κουμπια βιδωνω,ξεβιδωνω) μου λεει new coil και να πατησω δεξι κουμπι αποτι θυμαμαι ,με τα πολλα την διαβαζει 0.1 ,μετα απο λιγο 0.9 κλειδωνω βαζω 20βατ και 200 θερμοκρασια.
Παταω τιποτα ψοφιο,ανεβαζω θερμοκρασιες ,βατ κλπ πανω κατω τιποτα ολο protection και ψοφιο.
Ξεκλειδωνω ,λυνω τον ατμοποιητη τον ξαναβιδωνω πανω κ λεει 0.13 τωρα,κλειδωνω βαζω παλι τα ιδια και τωρα σκοτωνει κ δεν βγαζει protection και δεν παιζουν τα watt πανω κατω συνεχεια . αυξομοιωνονται ομαλα. απο 15 που το χω παει 13-12-11 ενω πριν εβγαζε οτι ναναι και ηταν τελειως ψοφιο
Τι ειχε γινει δεν ειχε διαβασει σωστα την αντισταση  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix