vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

488 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, Tem, ZoeM

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1365 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:21 »
Aπό τη στιγμή που η ίδια εταιρεία αναφέρει πως δεν πρέπει να δοκιμάζεται αν το tc λειτουργεί σωστά με στεγνό βαμβάκι, όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....
Το ότι καίει το βαμβάκι δεν πάει να πει ότι δεν λειτουργεί σωστά σε tc.
Πολύ πριν πάρεις καμμένο, δεν θα έχεις ατμοποίηση και θα ρουφάς αέρα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1366 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:58 »
Η εταιρία μπορεί να πεί ότι θέλει για να καλύψει σπασμένα. Στην πραγματικότητα, αν ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει σωστά, το mod δεν πρέπει να καίει βαμβάκι στους 200C, και η συντριπτική πλειοψηφία των mod (DNA40, DNA200, mod με Yihi, Kangxin, Infinite/SXK πλακέτες, ακόμα και τα Cloupor) περνάνε το τεστ. Ήμουνα πολύ ζεστός στο να αγοράσω το VTC Mini αλλά απ' ότι φένεται η Joyetech δεν έχει τελειοποιήσει ακόμα την τεχνογνωσία της στο TC.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1367 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 15:06 »
Η εταιρία μπορεί να πεί ότι θέλει για να καλύψει σπασμένα.
Δεν καλύπτει κάτι, το γράφει στο manual.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1368 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 15:38 »
Ήμουνα πολύ ζεστός στο να αγοράσω το VTC Mini αλλά απ' ότι φένεται η Joyetech δεν έχει τελειοποιήσει ακόμα την τεχνογνωσία της στο TC.
To μεγάλο VT που παρουσιάστηκε πριν το VTC δεν καίει το βαμβάκι. Δεν είναι θέμα τεχνογνωσίας αλλά υλοποίησης.


Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1369 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 16:42 »
To μεγάλο VT που παρουσιάστηκε πριν το VTC δεν καίει το βαμβάκι. Δεν είναι θέμα τεχνογνωσίας αλλά υλοποίησης.
Στο VT όμως το TC χαρακτητιστηκε υποτονικο από πολλούς αγγλόφωνους beta testers ή reviewers ή όπως αλλιώς θέλετε. Για αυτό πιστεύω οτι στοvtc η θερμοκρασία που φαίνεται μπορεί να είναι κατά 20-25 βαθμούς Κελσίου πιο κάτω από την πραγματική (ή έστω την αντίστοιχη του VT)  αλλά αυτό λειτουργικά λίγη σημασία έχει εφόσον εγώ έχω το αποτέλεσμα που επιθυμώ στους 220 με το vtc  ενώ στο VT χρειαζονταν 250 αντίστοιχα. Γιατί να ενδιαφέρει αν το vtc καίει το στεγνό βαμβάκι στους 200 και δεν το καίει στους 180 ενώ άλλα μοντς δεν το καίνε στους 200 και ούτε στους 210;

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1370 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 17:09 »
6 μήνες vt και 1 μήνα vtc mini δεν πήρα ποτέ καμένο και το τονίζω ποτέ.
Υποτονικό άτμισμα είχα ελάχιστες φορές όχι πάνω απο 5 σ' αυτό το διάστημα χρισιμοποιώντας το σαν βασικό μου mod, και όλες τις φορές αιτία ήταν
1000% η αντίσταση.  Το άτμισμα πάντα σταθερό χλιαρό προς κρύο με πλούσιο ατμό ( ειδικά με  sub tank mini ντουμάνι απίστευτο) και οι αντιστάσεις
μου στο 3ήμερο 15ml περίπου πολύ καθαρές. Στήνω συνήθως 0,25  30awg NI 200, 2 ή 2,5 πυρήνα 6 με 7 σπέιρες και πολύ μα πάρα πολύ προσοχή στις αποστάσεις των σπειρών. Ξέχασα να αναφέρω ότι με 25αρι σύρμα το έχω στα 15w ενω στο vt στα 30 μιάς και δεν κατεβαίνει παρακάτω.
οι διαφορά είναι πιο απάλο ατμισμα στα 15w και καθαρότερη αντίσταση - βαμβάκι μετά τα 15 ml 



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

:wall: Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι και στο VT και στο mini ατμίζω απο 190c μέχρι 220c ανάλογα με την αντίσταση και το υγρό και κάποιες φορές  αν έχω σκέτη vg στους 230c  που είναι και το ανώτατο όριο μου κυρίως με dripper.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 17:18 από dimiΚ »

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1371 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 17:21 »
Γιατί να ενδιαφέρει αν το vtc καίει το στεγνό βαμβάκι στους 200 και δεν το καίει στους 180 ενώ άλλα μοντς δεν το καίνε στους 200 και ούτε στους 210;

To σημείο φλόγας (flame point) του βαμβακιού είναι στους 210C. Αν το VTC mini καίει το βαμβάκι στους 200C τότε είτε μετράει τη θερμοκρασία λάθος είτε δεν περιορίζει αρκετά την ισχύ ώστε να σταματήσει η άυξηση της θερμοκρασίας πέραν του ορίου. Στην σημερινή αγορά με τόσα mods διαθέσιμα που κάνουν πιο καλά τη μέτρηση θερμοκρασίας αυτό το πρόβλημα αντικειμενικά είναι ένα μείον.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1372 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 17:26 »
Μόλις έβαλα αντίσταση ss. 0,4 (δεν βρήκα πιό λεπτό σύρμα) σε 0,25 τρυπάνι 8 σπείρες αραιές 0,65Ω. Στα 15W που είχα στο μίνι μου φάνηκε υποτονικό το άτμισμα. Στα 25w που το ανέβασα και 210 βαθμούς φανταστικό το άτμισμα και γεύση πολύ πλούσια σαν να έχω καινούργιο υγρό.  Θα περιμένω να κάνω καμιά 10 ml για να δώ τη μάκα που θα πιάσει αν είναι σαν του νικελίου. Πιστεύω αν έβαζα 30mm σύρμα να δούλευε και στα 15 W το ίδιο καλά.

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1373 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 17:52 »
Φίλε Feron
Οταν λέμε καίει το βαμβάκι ενοούμε το μαυρίζει στο dry coil test που προσωπικά το θεωρώ λάθος σαν test.
Αλλα ακόμα και αν το πάρουμε σαν σωστό φωτιά στο βαμβάκι μας δεν θα δούμε.
Aν παρατηρήσεις προσεχτικά όταν στεγνώσει το βαμβάκι και μπεί για τα καλά πλεον ο κόφτης του tc to mod ενω παέι να κόψει τελείως τα wat δίνει
στιγμιαία και διακοπτόμενα 5w. Εκεί εγω εστιάζω το πρόβλημα στο dry test και βλέπουμε καμένα σύρματα ενω όσο το βαμβάκι μας είναι έστω και λίγο υγρό όλα λειτουργούν μιά χαρά.
Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι σωστό ή λάθος, ή αν είναι πρόβλημα στην λειτουργεία  του mod.
Σύγουρα αν δεν το έκαιγε θα ήταν καλύτερα και θα μας έδινε μεγαλύτερη συγουριά έστω και ψυχολογική,  αλλά απο την αμτιστική συμβίωση και με τα 2 mod είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Ολα  αυτά τα αναφέρω όχι για να υποστηρίξω το συγκεκριμένο mod, αλλά γιατί βλέπω αρκετούς απογοητευμένους και θεώρω ότι κάτι μας διαφεύγει
και συμβαίνει αυτό. Είναι περίεργο κάποιοι να λένε οτι δούλεύει μια χαρά και κάποιοι άλλοι το αντίθετο εκτός και αν υπάρχουν ελατωματικές παρτίδες.
Τι να πώ? ελπίζω όσοι το αγοράσατε και έχετε θέμα να βγάλετε άκρη σύντομα πριν το πετάξετε απο το παράθυρο.

ΥΓ
αν το πετάξετε πάντως στείλτε PM με διέθυνση.
όχι τίποτα άλλο αλλα έχω κάδο ανακύκλωσης συσκευών στο μαγαζί, μη μολύνουμε και το περιβάλον ::)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1374 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 19:12 »
dimik εχεις δικιο στο οτι ενω στεγνωνει το βαμβακι συνεχιζει να δινει αυτο το θεμα ειχα και εγω με το τιτανιο εκει θεωρω μονο οτι εχει θεμα,περιμενα να εκοβε τελειως να εβγαζε μια επισημανση οτι δεν υπαρχει υγρο.. :hmmm: αυτο δεν σημαινει οτι δεν εφαρμοζει σωστα ελεγχο θερμοκραιας :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1375 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 19:17 »
Εσείς που δουλέυετε το VTC με TC, δείτε και πιο πάνω στην απάντηση #1343. Πραγματικά έχω περιέργεια αν ισχύει γιατί ακόμα δεν έχω δοκιμάσει TC.


(Αν και λέει τα ανάποδα από αυτό που γράφει ο GiorgosRab από πάνω  :o :o )


Ρε τι τραβάμε...

 Είδα το βιντεάκι και θα απαντήσω σε συνάρτηση με αυτό που ανέφερα και πιο πριν για τα βατ και πως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Συμφωνώ σε αυτό που λέει οτι αναλόγως το πάχος σύρματος, την διατομή και των αριθμό σπειρών θα πρέπει να ρυθμίζουμε ανάλογα και τα βατ στο μοντάκι. Δεν συμφωνώ όμως σε αυτό που λέει οτι χαμηλώνοντας τα βατ θα πάρουμε καλύτερο αποτέλεσμα γιατι δεν θα στεγνώνει το βαμβάκι μας. Κατα την ταπεινή μου άποψη εαν το στήσιμό μας ειναι σωστό και δεν έχουμε πρόβλημα τροφοδοσίας για να στεγνώσει το βαμβάκι μας θα χρειαστεί να το παρακάνουμε και στα βατ αλλά και στην διάρκεια της τζούρας μας. Αρα, χαμηλώνοντας τα βατ το αποτέλεσμα θα ειναι υποτονικό άτμισμα διότι δεν θα θερμάνουμε το σύρμα αρκετά, ειδικά εαν ειναι και κάποιου πάχους, ώστε να μας κάνει σωστή ατμοποίηση του υγρού μας. Σίγουρα δεν θα πάρουμε στην αντίσταση τα βατ που ζητάμε διότι παρεμβάλλεται ο έλεγχος θερμοκρασίας οπότε δεν θεωρώ υπερβολή τα 30-40W εαν απο αυτά φτάνουν τα 15-20W στην αντίσταση μετα το 'μπλόκο' του TC. Σκεφτείτε οτι εαν ρυθμίσουμε 15W και μετα την παρεμβολή του TC φτάνουν στην αντίσταση τα 7-8W λογικό δεν είναι να μην φτάνουν για να αποδώσει;!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1376 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 19:41 »

αφού είμαι στο περίμενε και δεν μπορώ να κάνω μονος μου τις δοκιμες να ρωτήσω εσάς που το έχετε
όταν λέμε καίει το βαμβάκι εννοούμε ότι το καίει ακόμα και σε πολύ χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας πχ στους 140c η το καίει από κάποια θερμοκρασία και πάνω?
γιατί αν στους 170c δουλεύει όπως ένα άλλο mod στους 200c για εμενα αυτό δεν είναι πρόβλημα απλά το ρυθμίζω πιο χαμηλά αλλα αν ανεβάζει τρελες θερμοκρασίες και σε χαμηλή ρύθμιση τότε ναι είναι σοβαρό πρόβλημα

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1377 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 19:51 »
Μιλάμε για τους 200 βαθμούς Κελσίου όπου σε πραγματικές συνθήκες το βαμβάκι παίρνει φωτιά. Η στη δική μας περίπτωση ξεκινά και μαυριζει και σιγοκαιγεται το εξωτερικό του βαμβακιου που ακουμπάει στο σύρμα.

Στάλθηκε από το E2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1378 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 19:54 »
 Κώστα δεν ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία. Δεν ξέρω εαν εχεις δει το που είχα φτιάξει, εκεί φαίνεται οτι συνεχίζει να δίνει κάποια βατ, 5W για την ακρίβεια, με αποτέλεσμα να καίει το βαμβάκι. Η φιλοσοφία λειτουργίας του ειναι να ρίχνει τα βατ και όχι να κόβει τελείως το ρεύμα, το ρεύμα σταματάει στον κόφτη των 10", αν το έκοβε δεν θα το εκαιγε. Επειδή όμως τα βατ ειναι λίγα πιστεύω οτι ακόμα και μία σταγόνα υγρό να υπάρχει στο βαμβάκι δεν θα το κάψει και σίγουρα κανένας μας δεν αφήνει τον ατμο του να στεγνώσει μέχρι να αναπληρώσει ξανα..

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1379 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 20:06 »

θέλω να πιστεύω πως θα το λύσουν με κάποιο update αν και έτσι όπως μου το λες τώρα δεν βλέπω να είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα
ok και εγώ δοκιμάζω στεγνό το βαμβάκι στο evic vt για να είμαι σίγουρος ότι όλα είναι ok και σύγχρονος κάνω και έλεγχο για hot spot
μέχρι να έρθει το δικό μου (ακόμα δεν έφυγε από fasttech) ελπίζω κάποιο update να διορθώνει και αυτήν την ατέλεια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix