vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #210 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:42 »
Πέρασα κι εγώ την νέα version 1.10 εύκολα με windows 7. Δεν κατάλαβα όμως πως βλέπουμε τα Ampere. Αυτή είναι η μόνη αλλαγή με την αναβάθμιση;
Επίσης όταν ρυθμίζουμε την θερμοκρασία στους 250 c κλειδώνει στα 60 watt χωρίς δυνατότητα αλλαγής από εμάς;


Εντάξει βρήκα τελικά τα Amper
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:50 από Λάμπρος »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #211 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:50 »
 Εκεί που επιλέγεις τί θέλεις να βλέπεις, μπαταρία-τζούρες ή χρόνο θα σου έχει βγάλει και τα Αμπερ. Τα watt μπορεις να τα ρυθμίζεις ανεξάρτητα όσο θέλεις, για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις πάνω ατμοποιητή με νικέλιο ή τιτανιο..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Οτι το πεταει πολυ γρηγορα και κοβει τη τζουρα!

εδώ καταλαβαίνω την αξια του ελέγχου θερμοκρασίας. Συνηθισμένος με το κανθαλ που οσο συνέχιζα να το πατάω άκουγα το "τηγάνισμα" του coil νόμιζα οτι σταματούσε και έκοβε την τζούρα ενω στην ουσία κόβει το "τηγάνισμα" !  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:57 από GiorgosRab »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #212 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:57 »
Με τη νέα έκδοση εκτός από τα αμπέρ βλέπεις live και την τιμή της αντίστασης.
Στην προηγούμενη έκδοση έβλεπες την αντίσταση μόνο στην τιμή που την κλείδωνες. Τώρα την ώρα που ατμίζεις σου δείχνει πόσο μεγαλώνει η αντίσταση και όταν αφήνεις το κουμπί σου δείχνει την τιμή βάσης (την τιμή που κλείδωσες).

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #213 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 21:57 »
Mόλις έφτασα και γω στο σπίτι με την νέο απόκτημα.
Πραγματικά όμορφο.
Το πήρα σε άσπρο και δεν το μετάνιωσα.
Άλλωστε έχω 3 ασημί (Cloupor, istick 50W, istick 100W) και είπα να αλλάξω λιγάκι χρώμα και να παίξω και εγώ σαν μικρό παιδί που είμαι με το TC. :laugh1:
Το ξεπακετάρισα, του έβαλα μία Samsung 25R και βουαλά.  :cigar:
Ατμίζω τον KL+ σε VW αν και πήρα Ni200 από τον Μιχάλη (vapespot) 0,28mm και 0,32mm από 5 μέτρα για δοκιμή.
Τώρα θέλω βοήθεια από όποιον έχει δοκιμάσει σε TC γιατί σκέφτομαι να το ξενυχτήσω αν και κουρασμένος από τη δουλειά (καινούργιο κόσκινο για). :))
Το στήσιμο θα γίνει σε KL+
Ποιά από τα δύο σύρματα μου συστήνετε και γιατί; (δηλαδή το λεπτό ή το πιο χοντρό)
Πόσες σπείρες;
Σε τί διάμετρο η αντίσταση;
Στους πόσους βαθμούς Celsiou το δουλεύετε και σε πόσα Watts με το στήσιμο που κάνετε και είστε ευχαριστημένοι;
Βοηθήστε να μην παιδεύομαι μέχρι το πρωί και αύριο έχω δύσκολη μέρα  ::)

Υ.Γ.   Α, ξέχασα την αναβάθμιση λογισμικού την έκανα μέσα σε 3 λεπτά σε windows 7. Μου βγάζει πλέον με 20 κλικ Version 1.10 και με 10 κλικ Temp 31 (θερμοκρασία)

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #214 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 22:00 »
Εντάξει όλα καλά τα ρύθμισα όλα, είναι απίθανο μοντάκι πήρα 2 σετ με τον ατμοποιητή σε μαύρο και άσπρο και σκέφτομαι να πάρω και το πράσινο. Επάνω έχω την κεφαλή που φοράει από την μάνα του 20 ωμ νικελίου και το έχω βάλει στο TEMP NI. Σωστα;;;

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #215 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 22:08 »

Αν μετά το update έπαψε να σου βγάζει protection τότε έχεις πρόβλημα
καμμια σχεση ! Πριν οπως εγραψα συγκριτικα με το rdna 40 κ τον ιδιο kfl+ εμπαινε πολυ ευκολα το κοψιμο κ γενικα η τζουρα ηταν πιο υποτονικη, μετα το update ειναι πλεον ιδιο με το rdna40


Sent from my iPhone using Fingers

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #216 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 22:09 »
Λάμπρο ναι σωστά (0,2Ω ειναι). Ρυθμισέ το περίπου στους 200-220C και ρεύματα απο 10-15W πιστεύω ειναι καλά, ανάλογα τα γούστα σου. Να κλειδώσεις την αντίσταση όμως, κρύα.

Μάκη εγώ έφτιαξα με 8-9 σπείρες σε 2.5mm ~0.15Ω βγαίνει, έχω 0.27 σύρμα. Θερμοκρασία το έχω στους 220C και στα 12W και ειμαι ικανοποιημένος για τα γούστα μου. Ο ατμός είναι πολύ ωραίος, πυκνός και καθόλου ζεστός με καλή γεύση..

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #217 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 22:21 »
Giorgosrab ευχαριστώ για την απάντηση κι εγώ δεν είμαι υπέρ των υψηλών ρευμάτων αλλά μπήκα το πρωί στην εταιρεία και προτείνει γι αυτή την κεφαλή θερμοκρασία 230-260 c kai watt 15-20 Λες να έβλεπα λάθος αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #218 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 22:27 »
 Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κοιτάξει, αλλα για να το είδες μάλλον έτσι ειναι. Εγώ χρησιμοποιώ Kayfun Lite.. Ο καλύτερος κριτής είσαι εσυ, ξεκινάς απο χαμηλά και σταματας οταν νιώσεις οτι σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #219 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 23:54 »

Μάκη εγώ έφτιαξα με 8-9 σπείρες σε 2.5mm ~0.15Ω βγαίνει, έχω 0.27 σύρμα. Θερμοκρασία το έχω στους 220C και στα 12W και ειμαι ικανοποιημένος για τα γούστα μου. Ο ατμός είναι πολύ ωραίος, πυκνός και καθόλου ζεστός με καλή γεύση..

Γιώργο ευχαριστώ πολύ, ήθελα να έχω έναν μπούσουλα για αρχή. Θα τον στήσω έτσι. Τώρα ατμίζω το λίγο SOHO που έμεινε μέσα στον Καιφούνη μου, να τελειώσει για να τον λύσω και να αρχίσω τα πειράματα. :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #220 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:14 »
Giorgosrab ευχαριστώ για την απάντηση κι εγώ δεν είμαι υπέρ των υψηλών ρευμάτων αλλά μπήκα το πρωί στην εταιρεία και προτείνει γι αυτή την κεφαλή θερμοκρασία 230-260 c kai watt 15-20 Λες να έβλεπα λάθος αντίσταση;
Λάμπρο αν κατάλαβα καλά μιλάς για την Ni κεφαλή του ego one mega σωστά;
Αν ισχύει η joyetech προτείνει θερμοκρασίες από 260 βαθμούς Κελσίου έως και τους 290. Watts 60 παρόλο που εγώ τις δουλεύω στα 40 εντελώς απροβλημάτιστα στο evic vt. Έτσι κι αλλιώς στο tc mode η ρύθμιση της ισχύος είναι ενδεικτική και στιγμιαία απ'ότι έχω καταλάβει, φαίνεται και στις ενδείξεις της οθόνης κατά τη διάρκεια της τζούρας εξάλλου αφού τα watts ανεβοκατεβαίνουν συνεχώς.

Απορώ μάλιστα γιατί ενώ στο evic vt σε tc mode μπορούσες να ρυθμίσεις από τα 30 μέχρι και τα 60 watts, στο vtc έδωσαν τη δυνατότητα να κατεβάζεις μέχρι το 1 watt (αν δεν κάνω λάθος.. ) σε Temp Ni και Temp Ti mode. Απορώ δηλαδή αν έχει νόημα να κατεβάζουμε τόσο χαμηλά όταν το modάκι κανονίζει από μόνο του πόσα θα δώσει προκειμένου να κρατήσει την αντίσταση στη θερμοκρασία που έχουμε ρυθμίσει εμείς.. Αλήθεια, κατεβάζοντας στο 1 watt ατμοποιεί καθόλου το πράγμα;

Τέλος πάντων, εδώ θα δεις τα νούμερα που προτείνει η εταιρεία για τις εργοστασιακές κεφαλές της για έλεγχο θερμοκρασίας.. ;)

http://www.joyetech.com/product/cl-ti-and-cl-ni-head/

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #221 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:23 »
Μάκη μου ναι γι αυτη την κεφαλή λέω το είδα κι εγω λεει 60 watt παρά πολλά μου φαίνονται αλλά αφού όπως λες κι εσύ αυτό ρυθμίζει απο μονο του απο την στιγμή που κλειδώσεις την θερμοκρασία , τέλος πάντων εγω το εχω βάλει στα 16 watt τώρα.
Παντως όσο πιο πολλά watt βάζεις τόσο πιο βαριά γινεται η τζούρα και δεν μου αρεσει αυτό

Επισης να πω ότι πολύ φθηνή είναι η επισκευάσιμο κεφαλή του, την αγορασα μονο 3€ αλλά δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ μου φαίνεται δύσκολο σε τόσο μικρό χωρο να φτιάξω αντιςταςη και οπως διάβασα απο άλλους εχει ενα λαστιχένιο τσιμουχακι που πρεπει να προσέξεις να μην καεί και ´ολα αυτά τα αναπνέουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:33 από Λάμπρος »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #222 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:38 »
Άμα σου δουλεύει ικανοποιητικά δεν υπάρχει και λόγος να το αλλάξεις βέβαια, κι εγώ εκτός τα watts παίζω και τις θερμοκρασίες πιο χαμηλά από εκείνες που προτείνονται από την joyetech.

Απλά απορώ γιατί αν το σύνολο δουλεύει ικανοποιητικά σε τόσο χαμηλότερη ισχύ, από την εταιρία προτείνεται τόσο ψηλά η ρύθμιση για το καλύτερο υποτίθεται αποτέλεσμα.. κι επίσης γιατί το evic vt δεν το "ρύθμισαν" έτσι ώστε να μπορεί να τη ρίχνει και κάτω από τα 30 watts φυσικά.. γιατί δηλαδή μείωσαν το εύρος της ρύθμισης των watts σε tc mode στο μισό εν ολίγοις.

Φυσικά ο καθένας ρυθμίζει εκεί που τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα, θεωρητικά λοιπόν είναι καλύτερα όταν το αποτέλεσμα αυτό σε ικανοποιεί νωρίτερα από τα όρια που προτείνει ο ίδιος ο κατασκευαστής, νομίζω.. :)

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #223 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:43 »
Μάκη η γνώμη μου ειναι ότι δουλευει ικανοποιητικά στα 14-18 watt αλλά αυτοί προτείνουν 60 για να αγοράζουμε μοντάκια με περισσότερα watt εμείς που τσιμπάμε εύκολα.

Αλλά για να λέμε και την αλήθεια το μοντακι ειναι υπέροχο το σύγκρινα στο μαγαζί με το ipv2 της Pioneer και φυσικά επέλεξα αυτο και μαλιςτα πήρα 2

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #224 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 00:49 »
καλο δε θα ηταν παντως απο την διαχειρηση να ανοιξουν ενα θεμα με update tou mini ωστε αυτοι που το περιμενουν να μην ψαχνουν δεκα σελιδες ???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix