vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

577 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, camber, dimitrisd, Blackwolf, manoslykos

Twitter

ATERMON από Atmistique

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 25, 2015, 23:23 »
Δοκίμασα χτες από περιέργεια να δω αν βιδώνει το πάνω μέρος στον σωλήνα του μαύρου stingray που έχω και ανακάλυψα ότι ταιριάζει απόλυτα και ήταν πανέμορφο (μακάρι να ταίριαζε και το κάτω μέρος  :( ).  Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υπόψη του άλλα μοντακια με τα σπειρώματα του Ατέρμονα.  Θα ήταν τέλειο αν μπορούσαμε να αλλάξουμε τον σωλήνα και να έχουμε ένα μαύρο Ατέρμονα πχ ή χωρίς το σχέδιο στην μέση.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 15:46 »
Ευτυχής κατοχος του Atermon πλεον κι εγώ. Η πρώτη γνωριμία μου με αυτό τον κρυφό θησαυρό εγινε από εδω μεσα, από αυτό εδώ το θρεντ. Σιγά, σιγά ολο και πιο πολλες φορες επιανα τον εαυτό μου να το σκεφτεται οταν πηγαινε τυχαια η κουβέντα σε μηχανικα μοντς. Τελικα οπως συμβουλεψε και ο Οσκαρ Γουάιλντ ενέδωσα στον πειρασμό! Και τώρα που θελω να γραψω και να περιγράψω τη σχεση μου με το μοντ είναι απο εκεινες τις στιγμές που δε βρισκεις λόγια και οι λέξεις δεν ειναι αρκετες!

Τόσο το φινίρισμα, όσο και το σχέδιο ειναι κατι περα απο τα συνηθισμένα. Βαρυ στο χερι αλλα οχι τοσο που να ενοχλεί και ταυτοχρονα πιο "λεπτεπιλεπτο" (αν μπορει κανεις να πει κατι τετοιο για μηχανικο μοντ 18650) από αλλα μοντ που χρησιμοποιώ κατα καιρους. Απιστευτη ανεση και το κουμπι στο πλαι αλλα και ο πρωτοτυπος οσο και αποτελεσματικός "κλειδώματος". Και μονο που τα παιδια ξεφυγαν απο την πεπατημενη του "κλειδώνω το κουμπι" και πηγαν στο "απομονώνω την μπαταρία" λέει πολλά για το "out of the box" τρόπο σκεψης των παιδιων στην Atmistique.

To εχω εδω και καποιες μερες και πλεον τεινει να γινει προεκταση του χεριου μου! Ελεος εκει στην Atmistique! Φτιαξτε και κατι ασχημο, κατι που να μη μας αρεσει τοσο πολυ! Να μη πω σε συνδυασμο με τον Eviva! Αλλά αυτό αφήστε το. Αργότερα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 16:14 »
                                                    E V I V A     hybrid ring     A T E R M O N

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 01:32 »
Ιδέα για τα παιδιά στην Atmistique.
Ενδεχομένως μελλοντικά να βγεί "upgrade kit" για μαγνητάκια στο κουμπί οποτε bye bye ελατήριο (το ελατήριο δε παρεμβάλλεται πουθενά στο ηλεκτρικό κύκλωμα, πιο πολύ για την αισθηση του "μαγνητικου" κουμπιου)?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 01:58 »
Οσο πιο απλη ειναι μια κατασκευη , τοσο χωρο σου αφηνει για να δουλεψεις εκει που πραγματικα ποναει ενα μηχανικο μοντακι.
Στις απωλειες δηλαδη και η απλη κατασκευη εχει αποδειχθεί , οτι εχει χαμηλότερες απωλειες

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 02:01 »
Συμφωνώ απόλυτα. Γι'αυτο αλλωστε σημείωσα πως το ελατηριο δεν εχει καμμια παρεμβολη στο ηλεκτρικο κυκλωμα. Η παρεμβαση αν μπορω να το πω ετσι θα ειναι καθαρα και μονο για την αισθηση του κουμπιου. Τιποτα που να αφορα ηλεκρικο κυκλωμα, ρευμα, απωλειες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 19:17 »
είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος για να μπεί μαγνήτης στη θέση του ελατηρίου

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 20:48 »
Σε αυτό δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Όντως είναι πολύ μικρός ο χώρος.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 04:59 »
Σε 2 μηνες περιπου κλεινω ενα χρονο με τον ατερμονα.
Από την πρώτη στιγμη εγινε το βασικό μου μοντάκι (όχι ότι ειχα και τιποτα καλύτερο δηλαδή) μετά απο αποτυχημενες απόπειρες με κλόνους nemesis και stingray.
Eνας χρονος σχεδόν και ειναι σαν να το πήρα χθες!
Τον εχω λύσει ελάχιστες φορές για καθάρισμα αφου λειτουργει πάντα υποδειγματικά.Τον πρωτο καιρό (και το ειχα επισημανει αυτο στα παιδιά του atmistique) ο μονος μου φοβος ηταν το κουμπί το οποιο επειδη βιδώνει μέταλο σε πλαστικο, μήπως μετά από αρκετή χρηση αρχισει να ξεβιδωνει μόνο του ή να χαλάσουν οι βόλτες του και να ξεκουμπώσει ξαφνικά και να το χάσω...Τίποτα από τους φόβους μου δεν επαληθευτικε, το κουμπί ειναι στη θεση του και το ίδιο στιβαρό και άμεσο στα πατήματα, όπως και την πρώτη μέρα που το αγόρασα.Και λέω και πάλι πώς ειναι το μοναδικό μου η.τ για κάθε μέρα μαζί φυσικά με τον eviva.
Aν ειχα την δυνατότητα να βλέπω στο μέλλον το μοναδικό πράγμα που θα άλλαζα θα ηταν να επαιρνα τον 23mm ατερμον για να τον συνδυάσω μονιμα με τον eviva και να ειναι ενα ενιαίο σύνολο.Δεν πειράζει όμως μπορει και να τον κάνω τραμπα με κανενα συναδελφο ατμιστή από δω μέσα... :))
Και επειδη ειμαι από τους ''παλιους'' του φορουμ θα πώ και την μπηχτή μου γιατι θα σκάσω.
Θυμαμαι εκεινο τον καιρό τον παλιό (2011-2012) όταν πρωτο αρχισα το η.τ ένα νημα συγκεκριμενου κατασκευστή μοντ,(οι περισσότεροι θα καταλάβουν σε ποιον κατασκευαστη αναφέρομαι) να εχει μερικες εκατοντάδες σελίδες για το πώς θα κάνουμε μια ''σωλήνα'' με μπαταρια να δουλέψει σωστά.Και να τα ο ring, και δώστου τα ελατηρια και όχι έτσι ο ένας και δεν πρέπει αυτο ο άλλος...
Τέσσερα χρονια μετά, το η.τ εχει αλλάξει πολύ βεβαια,δεν το συζητάμε, και το νημα του ατέρμονα εχει 6 σελίδες με τα βίας.Θα αναρωτηθει κάποιος ''ρε μπας και δεν  ειναι καλό το μοντάκι''...?Όχι βεβαια, το αντιθετο μάλιστα.Κάνει αυτο για το οποιο ειναι φτιαγμένο χωρις να πρεπει να εχεις τελειωσει το ΤΕΙ  για να το κάνεις να δουλέψει.Τελεια και παύλα.Το αγοράζεις, πάς στο σπίτι, το βγάζεις από το κουτί, βιδωνεις ότι ατμό 510 θελεις και ατμιζεις ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ! Ουτε, ''δεν χωράει η μπαταρία'' ουτε ''θελει κοψιμο το ελατηριο''...thats it!


Kαι τελειωνω με ενα αρνητικο για το συγκεκριμενο πακετο και θα το κάνω μονο και μονο για να μην πουν μερικοι οτι μου το χαρισανε εκει στην Πανορμου και κάνω διαφημιση.Τους  το ειπα και από κοντά δεν το κρύβω.
Η θήκη όσο όμορφη δειχνει με αυτο το ''τυπου'' δερμα ειναι ....αστο να μην την πώ την λέξη και με κόψουν από τον συντονισμό.
Αν σου κάτσει στραβη στο στησιμο του ατμό και ξεράσει τιποτα υγρά ενώ το έχετε στη θήκη με το μοντάκι, η θηκη θα πιει τα υγρά με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση :)) .Και φυσικά μετά από καιρό ''πιώματος'' αρχιζει και διαλυεται και ειναι για πέταμα.Αυτο τουλάχιστον εκανα εγώ.
Και ειναι κρίμα γιατι ειναι πανεμορφη και πρακτική αρκετά.Αλλά ειναι και ακριβη.Bεβαια (από ότι ειδα μόλις τωρα για να μην πώ καμιά πατατιά) επεσε λίγο η τιμη της, αλλά δεν παυει να ειναι ενα θεμα λόγω του υλικού κατασκευης της.Τους πρότεινα το πλαστικό εκει στα παιδιά, ετσι ωστε σε περιπτωση ατυχήματος με υγρά να μπορει να πλυθει και να ξαναχρησιμοποιηθει, αλλα μου ειχαν πεί πώς δεν θα δειχνει τοσο όμορφη σε πλαστικό.
Πάντως αν τη βγάλετε σε πλαστικό παιδιά θα την πάρω γιατι τώρα το ταλαιπωρω το μοντάκι σε μία παλιά ego θηκη και ειναι κρίμα.


Αυτα από μενα τα ολίγα, ελπίζω να μην με βρισουν εκει στο atmistique τα παιδιά για την τελευταια παρατήρηση. :bye:

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 19:25 »
Ακριβώς έτσι malamadre
μετα από έξη μηνες περιπου που εχω στη κατοχή μου και τα δύο (atermon eviva)
Εχω και εγω τις ιδιες αποψεις

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 22:56 »
Το έχει δουλέψει κανείς με 18650 και το bug από atmizoo ; Υπάρχει χώρος ;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 23:09 »
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εφόσον έχω χωρέσει μέσα την Sony NCR 18650 protected νομίζω πως χωράει μια νορμάλ 18650 με το bug.

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 23:26 »
Είμαι ανάμεσα σε protected μπαταρίες και το bug για αρχή γιατί θα είναι το πρώτο μου μηχανικό. Τι είναι προτιμότερο για κάποιον αρχάριο στα μηχανικά ;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 23:36 »
Μια καλή μπαταρία ασφαλούς χημείας (όχι protected) και καλός φορτιστής.
Αν σε βοηθά να νιώθεις ασφαλέστερος πάρε και το bug ή το vape2safe (το πρώτο επαναχρησιμοποιείται, το δεύτερο είναι μιας χρήσης).

Αποσυνδεδεμένος vendetta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ATERMON από Atmistique
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 02:16 »
bigsur νομιζω εννοείς στην παρένθεση σου οχι unprotected..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem