vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #270 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:16 »
.......ἀσπίδι μὲν Σαΐων τις ἀγάλλεται, ἣν παρὰ θάμνῳ,  ἔντος ἀμώμητον, κάλλιπον οὐκ ἐθέλων·
αὐτὸν δ᾽ ἐξεσάωσα. τί μοι μέλει ἀσπὶς ἐκείνη; ἐρρέτω· ἐξαῦτις κτήσομαι οὐ κακίω...
:lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #271 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:42 »
[member=19518]haros[/member]

Από τα γραφόμενά σου, φαντάζομαι ότι τελείς εν αγνοία της προσφυγής που έχει κατατεθεί από τον ΣΕΕΗΤ στο ΣτΕ με την οποία προβάλλονται βάσιμοι λόγοι για την εξαίρεση του ατμίσματος από τον αντικαπνιστικό Νόμο του 2008...

Βαρύγδουπες εκφράσεις όπως "δεν πρόκειται να... ποτέ", καλό είναι να αποφεύγονται. Η εν λόγω προσφυγή, έχει γίνει παραδεκτή ως προς τον χρόνο υποβολής της και αναμένεται η συζήτησή της ως προς την ουσία.

Σημειωτέον, ότι το ΣτΕ δεν καλείται να αποφασίσει για το κατά πόσο είναι βλαβερό ή υφίσταται παθητικό άτμισμα. Καλείται να αποφασίσει αν είναι σύμφωνη με το Σύνταγμα η θεώρηση ότι το άτμισμα είναι ίδιο με το κάπνισμα. Και η απόφαση του ΣτΕ δεν σηκώνει αμφισβήτηση.

Προσωπικά, θεωρώ ότι το πρώτο μεγάλο "πλήγμα" εναντίον του Ν.4419, θα είναι αυτή ακριβώς η απόφαση...

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #272 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:53 »
Αισιοδοξο σε βρισκω.
ο.κ., ακομα και στην περιπτωση που λες και γινει δεκτη η προσφυγη, απλα θα φερουν ενα νεο νομο που θα απαγορευει το ατμισμα σε δημοσιους χωρους,(χωρις να το συσχετιζουν με το καπνισμα) εκτος εαν εχεις την εντυπωση οτι θα αφησει το κρατος τον καθε ελληναρα να μπαινει σε ενα κλειστο χωρο και να ταραζει στα ντουμανια ολο το συμπαν..
Ουτε και την διαφημιση του θα επιτρεψουν, και καλα θα κανουν.(χωρις να χρειαζεται να  αναλυσω το γιατι).
Το μελλον θα δειξει, παντως η προσγειωση στην (ευρυτερη και οχι αυτη του ατμιστικου μικροκοσμου μας) πραγματικοτητα δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:59 από haros »

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #273 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 18:02 »
μια και το ειπατε το θεμα για τα ασυστολα ντουμανια σε κλειστους χωρους που ειναι κοσμος ειναι το μονο σιγουρο οτι κανει κακο,προχτες ειμουνα σε ταβερνα και ηταν διπλα μου μια παρεα,οι 2 ειχαν κανει ολο το μαγαζι ανω κατω,αφου δεν μπορουσα να δω με τι ατμ ηταν!!!!!!!εριξα μια ματια στα γυρω τραπεζια και μονο απο το υφος που ειχαν οι αλλοι ντραπηκα να ατμισω...ξερω ειμαι εκτος θεματος αλλα πιαστηκα απο τα ποστ των φιλων

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #274 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 18:08 »
Το καλό με τα "δημοκρατικά" καθεστώτα, είναι ότι ούτε ο Νομοθέτης δεν μπορεί να αυθαιρετήσει. Το να φέρουν ένα Νόμο που να απαγορεύει το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, χωρίς να το συνδέουν με έναν ήδη εν ισχύ Νόμο, δεν είναι τόσο απλό. Θα πρέπει να αιτιολογηθεί. Και φυσικά να είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα, άλλως ξαναγίνεται προσφυγή στο ΣτΕ, για την οποία θα υπάρχει ήδη το δεδικασμένο της παραδοχής της πρώτης προσφυγής. Εκτός φυσικά αν υπάρξει στο μέλλον κάποια Ευρωπαϊκή Οδηγία που να αφήνει την επιλογή στο κάθε Κράτος Μέλος σαν τις Διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ένα πράμα. Κάτι που δεν το πιστεύω καθώς ούτε για το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους δεν υπάρχει ακόμα...

Οπότε ναι, είμαι αισιόδοξος όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι.

Τώρα όσον αφορά τη διαφήμιση, υπάρχει άλλη προσφυγή σε εκκρεμότητα. Όχι ακριβώς διαφήμιση, αλλά πρόσβαση σε πληροφορία (πχ να μπορούν να μοιράζονται φυλλάδια, ή οι εκθέσεις να είναι ανοικτές για το κοινό και να μην χρειάζεται "πρόσκληση").

[member=6701]lagoudakis[/member]

Συμφωνώ χίλιες φορές! 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #275 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 18:39 »
Το μελλον θα δειξει, παντως η προσγειωση στην (ευρυτερη και οχι αυτη του ατμιστικου μικροκοσμου μας) πραγματικοτητα δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
Η πραγματικότητα περιλαμβάνει στοιχεία και γεγονότα που ενισχύουν την άποψή σου και άλλα που την διαψεύδουν.
Οπότε επιλέγεις με προσοχή αυτά που επιβεβαιώνουν την απόφαση που έχεις ήδη πάρει (για προσωπικούς, συναισθηματικούς λόγους), παραβλέπεις τα άλλα, και εξηγείς πως πρέπει να "προσγειωθούν' όλοι σε αυτό που ονόμασες εσύ πραγματικότητα -την "δική σου" πραγματικότητα.
Αυτή η διαδικασία έχει βλάψει πολλούς, και έχει κάνει και πολλούς να πάνε σαν το σκυλί στ' αμπέλι.

Σύμφωνα με αυτή την "πραγματικότητα" όλοι θα κάθονταν στα αυγά τους σαν πειθήνια θύματα, ακριβώς επειδή η κάθε αντίδραση έχει και πολλές πιθανότητες αποτυχίας. Στην πραγματική πραγματικότητα όμως -όχι αυτή που εξυπηρετεί την στάση σου αλλά αυτή που προκύπτει από αντικειμενική καταγραφή γεγονότων- οι προσπάθειες κάποιες φορές έχουν όντως αποτέλεσμα. Πράγματι, συχνά αποτυγχάνουν. Αλλά όχι πάντα. Οπότε αυτό που μένει είναι το ποιοί είναι πρόθυμοι να προσπαθήσουν χωρίς γκαραντί επιτυχίας.

Δεν με νοιάζει να μην θες -αυτό είναι δικαίωμά σου.
Αλλά το να παρουσιάζεις την επιλογή αυτή σαν αυτονόητη και ρεαλιστική είναι αυταπάτη. Συμβαίνει γιατί δεν θες να δεχτείς το τίμημα της επιλογής σου, ηθικό ή άλλο. Είναι βολικό να πειστείς πως είναι ο λογικός μονόδρομος. Αλλά η πραγματικότητα δείχνει πως δεν είναι μονόδρομος η στάση σου. Κι εκεί θέλει κάποια κότσια και κάποιο κόπο για να προσγειωθεί κανείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 18:56 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #276 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 19:15 »
Καλη καρδια φιλε μου bigsur.
Αφου ειμαστε γνωστα παληκαρια και απαλλαγηκαμε απο τα μνημονια με δημοψηφισματα, εμπρος για την νεα επαναστατικη ατμιστικη Ελλαδα των αγωνιζομενων ατμιστων.( οι περισσοτεροι του πληκτρολογιου)

Οταν με τους αγωνες σας καταργησετε τους φορους στα υγρα, επιτραπει το ατμισμα σε δημοσιους χωρους, καταργηθει η TPD και ανθισουν τα κλαδια στα δεντρα, ειδοποιηστε με να σας δωσω συγχαρτηρια.
Προς το παρον, επιτρεψτε μου ολα αυτα (τις προσδοκιες) να τα θεωρω δονκιχωτισμους, που στο κατω κατω δεν κοστιζουν και τιποτα.

Δημιουργηθηκε ενας ατμιστικος συλλογος, o μοναδικος στην χωρα, πομπαριστηκε (με την καλη εννοια) με ολους τους δυνατους τροπους και απο το εδω φορουμ των χιλιαδων μελων, και γραφτηκαν τελικα... 290 ατομα.(και το παλευουν ποσοι ενεργοι, 10-20?)
Γιατι, επειδη ελειπε απο τους υπολοιπους χιλιαδες ενεργους στο ιντερνετ ατμιστες το 20αρικο?

Οχι φυσικα, απλως οι περισσοτεροι αντιλαμβανονται τα πραγματα οπως εγω, απλως εγω εχω το θαρρος να τα γραψω στα ισια, επωμιζομενος τις αναμενομενες αντιδρασεις περι ριψασπιδων, οπως του φιλου Drum.
Αυτα περι πραγματικοτητας και αυταπατων που αναφερεις.

Τες πα, αρχη της χρονιας και η απαισιοδοξια ισως να μην εχει θεση σημερα.
Καλη χρονια σε ολους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 19:25 από haros »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #277 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 19:55 »
Το έθεσε κι ο Modivin αλλιώς, θα το θέσω κι εγώ αλλιώς:
Η μόνη σίγουρη περίπτωση να μην αποτύχεις είναι να μην προσπαθήσεις καν.

Δεν έχει να κάνει ούτε με την αισιοδοξία, ούτε με την ημέρα.
Έχει να κάνει με μια συνολικότερη στάση ζωής.
Με την οποία προφανέστατα διαφωνούμε.

Το να θεωρείς πάντως πως όλοι οι υπόλοιποι χιλιάδες ατμιστές δεν γράφτηκαν, όχι για το 20άρικο αλλά για τους λόγους που δεν το έκανες ούτε κι εσύ, και πως "οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται τα πράγματα όπως εσύ" δε ξεφεύγει απλά από τη μεγαλομανία, αγγίζει τα όρια του μηδενισμού. Ο οποίος μέσα σε τρία ποστ φαίνεται αρκετά καθαρά πως ορίζει τη στάση σου.

Δεν σε κρίνω. Παρατήρηση κάνω.
Ο χρόνος και η ιστορία μας κρίνει όλους.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #278 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 19:56 »
Το γιατί δεν γράφτηκε κόσμος στο Σύλλογο, όσοι θα θέλαμε δηλαδή, είναι καθαρά προσωπική απόφαση. Για μένα είναι απλά ευθυνοφοβία, ή όπως είπες και εσύ "πίσω από ένα πληκτρολόγιο είμαι ο κυρίαρχος του σύμπαντος".

Υπάρχει όμως και η πραγματική ζωή, εκεί που δεν παίζει ρόλο το handcheck σου με το μοντάκι των 1000 ευρώ και τον ατμοποιητή που πλήρωσες 300 ευρώ επειδή βγήκαν μόνο 30 κομμάτια. Όχι εσύ, γενικά μιλάω. 

Κάποιοι, είχαν τη μαγκιά να πουν "θα το στηρίξουμε ρε φίλε, και ας μας λείψει το 20ρικο. Τουλάχιστον θα ξέρουμε ότι προσπαθήσαμε". Άλλοι είχαν την απαίτηση να γυρίσει πρώτα ο Σύλλογος τον κόσμο ανάποδα και μετά να αποφασίσουν να βοηθήσουν. Τι να κάνουμε, κανένας από τους ιδρυτές δεν έχει κάτι χιλιάρικα για σκότωμα ώστε να πείσει τους υπόλοιπους ότι κάτι γίνεται. Ακόμα και να είχε, και να κατάφερνε να τα γυρίσει όλα τούμπα, πάλι θα είχαν κάτι να πουν, όπως "ε, ντάξει μωρέ, μπορείτε και χωρίς εμένα, τόσα φράγκα έχετε, από το 20ρικό μου θα σωθείτε?".

Υγεία και καλή καρδιά πάνω από όλα. Ακόμα και στο ενδεχόμενο διάλυσης του Συλλόγου, εμείς οι 300 θα γνωρίζουμε ότι πάλι καλό κάναμε, καθώς το υπόλοιπο του ταμείου θα πάει στο Χαμόγελό του Παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #279 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 20:14 »
Αγαπητέ haros, μίλησα ήρεμα, χωρίς ειρωνίες αλλά ούτε και παιάνες και αγωνιστικούς θούριους.
Οπότε όλα αυτά τα πομπώδη δεν τα άκουσες από εμένα, τα προβάλεις για να απαντήσεις σε αυτά και όχι σε μένα.
Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε τίποτα. Κρατάω μικρό καλάθι. Επίσης, στην ίδια χώρα ζω, και δεν είμαι και από τους ευνοημένους.
Οπότε... ξέρω τι γίνεται γύρω μου.

Όμως ξέρω και πως ο λόγος που δεν εμπλέκεται ο κόσμος είναι ακριβώς αυτός που αναφέρεις. Αλλά στην ουσία μιλάμε για μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
"Δεν θα κάνω τίποτα γιατί δεν θα γίνει τίποτα, γιατί... δεν θα κάνω τίποτα"!
Συμβαίνει. Το βλέπω. Αλλά δεν έχει κάποια ιδιαίτερη λογική ούτε κάποιο ψαγμένο ρεαλισμό.
Είναι άλλα λόγια για να πεις "πού να τρέχω τώρα...".

Δεν σε κατακρίνω αλλά δεν έχει και ουσιαστική βάση να πλασαριστεί ως ντε και καλά λογική στάση.
Στις περιπτώσεις που κάποιοι κάτι προσπάθησαν, συχνά απότυχαν, ενίοτε μπορεί και κάτι να πετύχουν.
Ναι, αν δεν προσπαθήσουν δεν θα πετύχουν. Αν αυτό το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα για το να μην προσπαθείς, εγώ το βρίσκω παιδικό.
Είναι σα να μου λες πως αν κόψεις το χέρι σου θα μείνεις κουλός, οπότε το κόβεις για να έχεις δίκιο!

Βασικά... βαριέσαι. Και οι περισσότεροι βαριούνται. Και όποιος βαριέται μένει με ότι του δίνουν. Δηλαδή με τίποτα. Το δέχεσαι σαν αναπόφευκτη μοίρα σου. Και μου λες να κάνω το ίδιο για να έχεις παρέα, υπονοώντας πως είναι γραφική όποια άλλη στάση. Ανθρώπινο μεν, αλλά... σοβαρά τώρα;  :D 
Έχω δει και περιπτώσεις που η κίνηση έφερε και λίγο αποτέλεσμα. Αν δεν έχεις κινηθεί ποτέ, μάλλον δεν θα έχεις δει. Αλλά δεν είναι δικό μου πρόβλημα οι περιορισμοί της δικής σου "πραγματικότητας". Αισιόδοξος δεν είμαι, όμως δεν χρησιμοποιώ την απαισιοδοξία σαν επιχείρημα υποταγής.

Και συγνώμη αλλά δεν θέλει και θάρος να μου πεις πως ανήκεις στην πλειοψηφία του 95% που αδιαφορούν και πως μια φούχτα νοματαίοι είμαστε δονκιχώτες. Δηλαδή... δεν ρισκάρεις και τίποτα, έτσι; Ούτε κόπο, ούτε χρόνο, ούτε πόρους. Άντε να σου απαντήσει ένας από αυτούς, και χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.
Να το πω και γενικότερα (πιο κοινωνικά) για να τελειώνω, επειδή οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται τα πράγματα όπως εσύ, έχουν ήδη κάψει το μέλλον των παιδιών τους -εγώ δεν έχω να ζήσουν τις χαρές που έρχονται. Η πραγματικότητα είναι ακριβώς αυτό που έφτιαξαν. Πολύ ρεαλιστική στάση, άντε να κάψουν και τα εγγόνια.

Δεν τρέχει τίποτα, καλή μας χρονιά, ξέρω πού κινούμαι και δεν περιμένω πολλά.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #280 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 20:27 »
Να βγάλω κι εγώ το επαναστατικό λογύδριό μου; Δεν θέλετε, αδιαφορώ και συνεχίζω :)

Το πιο αντιπαραγωγικό πράγμα είναι ο μηδενισμός, ο οποίος δεν είναι πρόβλημα των ατμιστών, αλλά όλου του λεγόμενου "πολιτισμένου κόσμου". Θα έλεγε κανείς ότι η αύξηση των πληροφοριών αντί να οδηγεί σε εγρήγορση του νου οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα.

Από την άλλη πλευρά, ο αντίστοιχος μηδενισμός που έχουν όσοι κινούνται που προστάζει το "ελάτε για να κινηθούμε καλύτερα, γιατί αλλιώς δεν μπορούμε" είναι εξίσου αντιπαραγωγικός. Έχουν σπαταληθεί ώρες επί ωρών και επιχειρήματα επί επιχειρημάτων, προκειμένου να πειστεί η αδρανής πλειοψηφία των ατμιστών να δράσει. Guess what... Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί.

Ιστορικό παράδειγμα: Την ώρα που κάποιοι τρελοί πίσω στο 1821 τα έβαζαν με ολόκληρη αυτοκρατορία (έστω και υπό παρακμή) οι περισσότεροι εκ των Ελλήνων παρέμεναν αδρανείς και ενίοτε συνεργαζόντουσαν και με τον εχθρό. Προκειμένου να βγουν στο "κλαρί" απαιτήθηκε το "Τσεκούρι και Φωτιά στους προσκυνημένους" από τον Γέρο του Μωριά, όχι μόνο ως φράση παρά και ως πρακτική.

Επειδή, όμως, ο αγαπητός [member=16630]e-spy[/member] δεν έχει περικεφαλαία (μην πει κανείς την φράση που του έρχεται στο μυαλό θα του φάω το λαρύγγι), ούτε μουστάκα τσιγκελωτή, κάτι τέτοιο προφανώς δεν γίνεται. Οπότε πάμε στο προκείμενο, σε αυτό που έχω να πω.

Καλή η προσέγγιση των ατμιστών και θα πρέπει να αποτελεί σε κάθε περίπτωση προτεραιότητα, όμως ας έχουμε κατά νου ότι τίποτα ποτέ δεν άλλαξε στον κόσμο από τις πλειοψηφίες. Πάντοτε φωτισμένες μειοψηφίες ξεκίνησαν καταστάσεις και έδωσαν τον βηματισμό στις μειοψηφίες. Τουτέστιν, πέραν από τις εκκλήσεις προς τους ατμιστές, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν, η διένεξη με όσους δεν στηρίζουν τον Σύλλογο a priori και ασχέτως προσώπων ή τακτικών είναι αδιέξοδη. Δεν κερδίζονται αυτοί που πολύ απλά δεν θέλουν. Οι μόνοι που γίνεται να κερδηθούν είναι αυτοί που θέλουν περισσότερα.

Σε αυτή την κατεύθυνση, εγώ προσωπικά έμεινα ικανοποιημένος από τα όσα άκουσα στο live που έγινε τις προάλλες. Προσέγγιση σελέμπριτις για διαφήμιση και άρα προσέλκυση ατμιστών στον σύλλογο τσεκ. Φυλλάδια στα καταστήματα τσεκ. Συνάντηση με τον ΣΕΗΗΤ για να δούμε που υπάρχει κοινό έδαφος τσεκ. Πραγματικά καλύφθηκα και ελπίζω το προεδρείο να βρει κι άλλες ωραίες ιδέες στο μέλλον. Όταν θα έχω και εγώ μία ξέρω ποιον θα πρήξω. 

Πολύ πιθανόν όσα έγραψα να μην βγάζουν και τελείως νόημα. Τι να κάνουμε... Σχιζοφρενής από κούνια.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #281 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 20:47 »
Καλή χρονια παιδιά, και καλή καρδιά πανω απο όλα...

Προσωπικά η δική μου (αργή ελπίζω γιατί το απολαμβανω χωρίς ενοχες και χωρίς περιορισμους, εντελώς αχαλίνωτα, είμαι chain vaper των 10+ml την ημερα) πορεία εξόδου απο το άτμισμα  ξεκινησε με το φόρο ο οποίος μαζί με το κλείσιμο αγορας και την αντίστοιχη κερδοσκοπία των εταιριών αυξησε την τιμη της νικοτίνης κατα 400% και ατμίζω με περιεκτικότητα νικοτινης απο 9 ως 12 mg...
Ουτε  οι περιορισμοι αγοράς απο εξωτερικό, ουτε οι 3-6 μηνες αναμονη για εγκριση νεου εξοπλισμου, ουτε τα μπουκαλακια των 10ml με 20mg/ml μεγιστη περιεκτικότηταμε επηρέασαν στο ελάχιστο.

Ουτε καν η απαγόρευση ατμισματος σε κλειστους χωρους, αφου στη δουλεια μου που περνω 10 ωρες τη μερα, μπορω να ατμιζω αφου είμαι μονος στο χωρο και δεν δεχομαι κοινο, και αν βγω μια στις τοσες εξω, ε δεν έχω και τεράστιο προβλημα αν δεν ατμισω μια δυο ώρες..

Μόνο ο !@$%@$% o φόρος και η $%@$#%# η κερδοσκοπία με επηρέασαν δυσβαστακτα, τίποτε άλλο, και αν δείτε και τα κακα αυτης της χωρας, η υπερφορολόγηση και η κλειστή αγορά/καρτελ/ολιγοπώλια/εναρμονισμενες πρακτικές/υπερβολικη κερδοσκοπία είναι πισω απο τα περισσότερα απο αυτά...

Ο συλλογος είναι πολύ καλό που υπάρχει, ακόμη και σαν υπεύθυνη ενημέρωση για ότι συμβαίνει, αλλα πρακτικά αν το δείτε οι δυνατότητες του εκ των πραγματων είναι περιορισμένες, αφου τη ΡΙΖΑ του κακου που είναι ο $@@%@#$ ο φόρος όχι ο συλλογος αλλα ουτε ο θεός δεν μπορεί να πολεμησει....

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #282 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 21:04 »
Καλα τωρα, μην το τερματιζουμε με προβοκατορικους "μειωτικους" δεκαρικους.
" Μεγαλομανια" "μηδενισμος", "σταση ζωης" ,"βαριεσαι', "υποταγη", "εκαψαν το μελλον των παιδιων τους", "επανασταση του 1821" και ολα αυτα επειδη θεωρω οτι κανενα απο τα ζεοντα θεματα που φορμαραν στο ατμισμα (φοροι, ΤPD) δεν μπορει και δεν προκειται να αλλαξει ουσιαστικα προς το καλυτερο..(χαλαρωτερο)

Μην τσινατε επειδη αναφερθηκε ο Συλλογος, δεν εγραψα κατι εναντιον του, τον χρησιμοποιησα σαν αναφορα στην αντικειμενικη πραγματικοτητα (οχι την δικη μου ουτε την δικη σας) οταν μου επισημανθηκε οτι εχω αυταπατες.
Κατα τα αλλα, σωστα, ο χρονος κρινει τα παντα.
Θα δειξει λοιπον.

Υ.Γ. Κατασκοπε, καλα, παω πασο, δεν γραφτηκαν επειδη δεν τους αρεσε η φατσα σου η γιατι ειχαν προηγουμενα μαζι σου...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #283 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 21:38 »
Δεν έχεις γράψει τίποτα για την αντικειμενική πραγματικότητα [member=19518]haros[/member]. Είτε δεν μπορείς, είτε την αγνοείς.
Δεν βλέπω επιχειρήματα. Θα δείτε, θα δούμε, θα δείξει.
Το ότι βαριέσαι να δράσεις φαίνεται. Δεν είναι δεκάρικος, ούτε μεγαλοστομία. Βαριέσαι, δεν δρας. Δεν πειράζει, μπορείς να το παραδεχτείς, δεν είναι κακό!  :)
Η υποταγή στο τι θα φέρει η μοίρα, η κυβέρνηση, η ΕΕ, η τύχη, είναι ακριβώς αυτό που θα προκύψει χωρίς αντίδραση. Απλά πράγματα. Έτσι είναι η ζωή, δεν την έφτιαξα εγώ. Ή κάθεσαι και το τρως ή κουνιέσαι με την ελπίδα μπας και την γλιτώσεις.

Το μέλλον μιας γενιάς έχει ήδη καεί, δεν είναι κάποια μεγαλοστομία. Δέκα χρόνια κρίση, δεν θα εξαφανιστούν τα αποτελέσματα της σε 15 χρόνια, μια γενιά θεωρούνται τα 25 χρόνια. Μια γενιά έχει ήδη καεί. Θα σου έλεγα το πώς (αν δεν ξέρεις) αλλά, ειλικρινά, τέτοιες αναλύσεις πλέον μόνο επί πληρωμή.
Προσωπικά θεωρώ πιθανή μια δεύτερη γενιά να φάει κάμποσο αγγούρι από αυτό που ξεκίνησε το 2009 (τα εγγόνια). Μακάρι να βγω ψεύτης (spoiler: δεν θα βγω, οικονομικά δεν στέκει να βγω).

Μην τσινάς λοιπόν. Ξεκίνησες μια κουβέντα με κάποια μεγάλα λογια και τώρα σου πέφτει βαριά να την συνεχίσεις.
Αν σου πέφτει βαρύ να μάθεις τι σημαίνουν στην πράξη οι νουθεσίες που μας πρόσφερες, μείνε σε ατμοποιητές και σε άλλα ευχάριστα θέματα.

Να φύγουμε από τα ιδεαλιστικά λοιπόν:
Αν είχα λεφτά να ποντάρω, θα έλεγα πως ο σύλλογος έχει πιθανότητες να πετύχει λίγα, επειδή η μεγάλη μάζα δεν θα ασχοληθεί, εφόσον δεν έχει ιδέα πώς να το κάνει, δεν το έκανε ποτέ, βαριέται να μάθει και της είναι πιο εύκολο να κάτσει στο αγγούρι και να κλαίγεται. Αυτό θα δούμε κατά πάσα πιθανότητα.
Οπότε αυτό το ονομάζει όποιος θέλει πραγματικότητα, για να κάτσει στ' αυγά του, μια και αυτό έκανε όλη του τη ζωή και αυτό ξέρει.

Τα άλλα είναι νά'χαμε να λέγαμε, και "προσγειωθείτε", και "σοβαρευτείτε", και "είστε δονκιχώτες" και "τι νομίζετε πως κάνετε" και "δεν θα βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα". Ε, άμα μετά σε δαγκώνει (στην κα Μάζα μιλάω...) μη μου κλαίγεσαι -όπως στο νήμα για τα τελωνεία που είναι καλύτερο από Βέγγο και γεμάτο πολλούς "ρεαλιστές" που δεν ξέρουν ούτε από πού τους ήρθε.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #284 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 21:54 »
Ειλικρινά από ένα σημείο και μετά δεν καταλαβαίνω τί νόημα έχει αυτός ο διάλογος. Με τη διαδικασία του διαλόγου καταλήγουμε στο να συμφωνήσουμε, στο να δούμε ότι διαφωνούμε ή στο να κάνουμε σύνθεση απόψεων για να συμφωνήσουμε. Εδώ δεν συμβαίνει ούτε το πρώτο, ούτε το τρίτο. Κανένα πρόβλημα, τελειώνει η κουβέντα γιατί δεν έχει νόημα. Για το θέμα που έχει μπει πάντως, το βλέπω αρκετά απλά:
Αν πιστεύω ότι αξίζει ν' αγωνιστώ για κάτι μόνος ή με ομάδα αγωνίζομαι και διαδίδω τα πιστεύω μου για να μεγαλώσει η ομάδα. Αν κάποιοι διαφωνούν, ας μην ακολουθήσουν. Αν πιστεύουν ότι τους κάνω κακό, ας με πολεμήσουν. Αν πάλι δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο αλλά δε με βλάπτει κιόλας, δεν ασχολούμαι. Αν κερδίζω από τυχόν επιτυχία, κάνω την πάπια. Αν χάνω και δεν κινητοποιήθηκα, ας πρόσεχα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:12 από redortho »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix