vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 2 χρήστες
eurogod, ModeMAN

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5940 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:12 »
παλι με μπερδεψατε.ατμιζω στα 10W.βαρεθηκα να αλαζω μπαταριες συνεχεια.να παρω μοντακι με δυο μπαταριες που ειναι παραληλα συνδεδεμενες για μεγαλυτερη αυτονομια η και τα μοντακια με μπαταριες σε σειρα την ιδια αυτονομια 8α μου δοσουν.


Tην ιδια αυτονομια θα εχεις .

Για τα Watts που θελεις ομως , δε βλεπω το λογο να παρεις μοντακι με μπαταριες σε σειρα , αλλα ουτε την αναγκη για μοντακι με δυο μπαταριες γενικα.......

Αποσυνδεδεμένος flasher27

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5941 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:34 »
Κατατοπιστικοτατος shadockan.Αλλα τωρα εχω νεα απορια.Μια μπαταρια,ποσες τασεις μπορει να δωσει?
Μια,σωστα?Στην περιπτωση μας 4V τα οποια θα μειωνονται με την χρηση.Οταν ειμαι σε power mode
και αυξομειωνω τα watt αντιστοιχα αυξομειωνεται και η ταση οπως δειχνει η οθονη.Ποια ταση ομως?
Της μπαταριας?Γυρναω σε bypass mode και βλεπω ταση μπαταριας 3,9V.Οταν παω παλι σε power mode
πως μπορει να μου δωσει πχ 4,5V?Θεωρω η ιδια η πλακετα το κανει.Παιρνει την οποια ταση της 
μπαταριας και αναλογα τα watt που ζηταω ρυθμιζει την ταση.Καλα δε το παω?Μηπως ειμαι αλλου
για αλλου?Παρατησαμε το κτ και πιαστηκαμε με θεωριες.Τελεια.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5942 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:38 »
Ναι το μοντάκι κάνει την δουλειά αυτή. Έχει μετασχηματιστή τάσης λογικά όπως έχει κάθε μηχάνημα. Εσυ το βάζεις στην μπρίζα που δίνει 220V αλλα με έναν μετασχηματιστή την κατεβάζει στα 5V πχ...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5943 στις: Απριλίου 29, 2016, 10:08 »
Κατατοπιστικοτατος shadockan.Αλλα τωρα εχω νεα απορια.Μια μπαταρια,ποσες τασεις μπορει να δωσει?
Μια,σωστα?Στην περιπτωση μας 4V τα οποια θα μειωνονται με την χρηση.Οταν ειμαι σε power mode
και αυξομειωνω τα watt αντιστοιχα αυξομειωνεται και η ταση οπως δειχνει η οθονη.Ποια ταση ομως?
Της μπαταριας?Γυρναω σε bypass mode και βλεπω ταση μπαταριας 3,9V.Οταν παω παλι σε power mode
πως μπορει να μου δωσει πχ 4,5V?Θεωρω η ιδια η πλακετα το κανει.Παιρνει την οποια ταση της
μπαταριας και αναλογα τα watt που ζηταω ρυθμιζει την ταση.
Η πλακέτα το κάνει, σωστά.
Η συνδεσμολογία παράλληλα ή σε σειρά έχει νόημα σε μηχανικό mod.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5944 στις: Απριλίου 29, 2016, 10:14 »
Κατατοπιστικοτατος shadockan.Αλλα τωρα εχω νεα απορια.Μια μπαταρια,ποσες τασεις μπορει να δωσει?
Μια,σωστα?Στην περιπτωση μας 4V τα οποια θα μειωνονται με την χρηση.Οταν ειμαι σε power mode
και αυξομειωνω τα watt αντιστοιχα αυξομειωνεται και η ταση οπως δειχνει η οθονη.Ποια ταση ομως?
Της μπαταριας?Γυρναω σε bypass mode και βλεπω ταση μπαταριας 3,9V.Οταν παω παλι σε power mode
πως μπορει να μου δωσει πχ 4,5V?Θεωρω η ιδια η πλακετα το κανει.Παιρνει την οποια ταση της
μπαταριας και αναλογα τα watt που ζηταω ρυθμιζει την ταση.Καλα δε το παω?Μηπως ειμαι αλλου
για αλλου?Παρατησαμε το κτ και πιαστηκαμε με θεωριες.Τελεια.



Το λαθος στην ολη ιστορια ειναι οτι κοιταμε τα Volts .


Mη κοιτας τα Volts φιλε μου.   Καθολου....
Αυτο που κοιταμε ειναι τα Watts και μονο τα Watts.


Eιναι το μοναδικο μεγεθος που θα σε βοηθησει στο να λυσεις τις αποριες σου.
Τα Volts θα αλλαξουν αναλογα τα Watts που ζητας και αναλογα την αντισταση σου.
Τα Watts ομως θα ειναι σταθερα και οποιαδηποτε αντισταση και να βαλεις , θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα.
Αρα τα Volts δεν παιζουν κανενα απολυτως ρολο στο ατμιστικο σου αποτελεσμα .


Για την ερωτηση σου ομως , τα 4 - 5 - 6 Volts θα τα δεις γιατι οι πλακετες εχουν ενα ανορθωτη τασης .
Θα τραβηξει η πλακετα μερος ηλεκτρικου φορτιου απο τη μπαταρια και θα το μετατρεψει στην ενεργεια που χρειαζομαστε εμεις.

Αυτο το αποτελεσμα θα το δουμε σαν Watts ομως και οχι σαν Volts.


Η αναφορα μου πιο πανω στα Volts , εγινε για να απλοποιηθουν οσο γινεται τα πραγματα , αλλα μαλλον σε μπερδεψα περισσοτερο.


Σε μοντακι με δυο μπαταριες παραλληλα , η πλακετα θα τραβηξει ενεργεια ωστε να δωσει το αποτελεσμα που ζηταμε , αλλα θα παρει αυτο που ζηταμε δια δυο.
Αν ζητας για παραδειγμα 20W , η παλκετα θα τραβηξει ενεργεια ίση με 20W και απο τις δυο μπαταριες .....  Δηλαδη ενεργεια για 10W απο την καθε μια .
Σε μοντακι με μπαταριες σε σειρα  , η ταση ειναι διπλασια απο αυτο που ζηταμε και η πλακετα θα εχει πολυ πιο ευκολο εργο να κανει.
Εδω θα εχουμε ηδη πολυ μεγαλη δυναμη και ζηταμε μικροτερη.
Αρα και η πλακετα θα χρειαστει το μισο φορτιο ωστε να αποδωσει αυτο που ζηταμε .
Αν θελουμε δηλαδη 20W και η πλακετα εχει στη διαθεση της τη διπλη ενεργεια ηδη απο τις μπαταριες , τοτε δεν θα τραβηξει παραπανω για να μας δωσει αυτο που θελουμε  , αλλα θα τραβηξει λιγοτερο ή ισο με αυτο που ζηταμε .
Και στις δυο περιπτωσεις ομως , η ενεργεια που θα καταναλωθει στο τελος θα ειναι ιδια ακριβως.

Η ενεργεια αυτη θα μετρηθει σε Wh.
Απο τη στιγμη που το αποτελεσμα σε Wh ειναι το ιδιο , σημαινει οτι και η διαρκεια ειναι ιδια ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος flasher27

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5945 στις: Απριλίου 29, 2016, 14:56 »
Να στε καλα παιδια για τις απαντησεις.Shadochan, σ ευχαριστω για την υπομονη σου να γραψεις ολα αυτα.Ειμαι βεβαιος οτι εχουν αναφερθει στο παρελθον αλλα καθοτι νεος στο ητ και στο φορουμ,εχω χαθει στην πληροφορια και προσπαθω να τα βαλω σε μια ταξη.Καλη ανασταση σε ολες και ολους.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη. Έχω μια 4 αδα Panasonic NCR 18650b 3400mah, oι οποίες κλείσανε χρόνο και σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω. Στο gearbest η τιμή τους είναι πολύ καλή, αλλά παρατηρώ ότι παίζουν πολύ οι samsung και LG. Yπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να πάω στις 2 τελευταίες? Τα μοντ που έχω είναι pico και cloupor plus και συνήθως παίζω στα 15 - 20 watt

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί όχι 3500 mAh, 10A?
Πχ. SANYO NCR18650GA

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Όσο μεγαλύτερα τα Amps τόσο καλύτερα δεν είναι? Κάτι τέτοιο διάβασα στις πίσω σελίδες

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Aν δεν σκοπευεις να πας πανω απο 15-20 βατ τοτε η Sanyo ειναι μια χαρα. Αν ομως στο μελλον θελησεις να πας παραπανω τοτε καλυτερα να παρεις τις προτεινομενες HG2 η 30Q.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ παιδιά. Θα πάω για τις Samsung τότε

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Οι 
Panasonic/Sanyo NCR 18650 GA 
LG INR 18650 MJ1 
Samsung INR 18650 35E
ειναι μπαταριες που μπορουν να δουλεψουν ανετα ακομα και στα 25 W.
Απο τα 20 και πανω Watts , η αποδοση αυτων των μπαταριων σαν διαρκεια θα ειναι αναλογη με των 3000mAh μπαταριων LG HG2 - Sam 30Q.
Οποτε τα 500mAh παραπανω δεν παιζουν ρολο.........

Απο εκει και πανω ομως οι 20μπερες θα εχουν καλυτερη αποδοση διαρκειας , λογο του οτι οσο περισσοτερα Amperes μπορει να αποδωσει μια μπαταρια , τοσο μικροτερη πτωση τασης θα εχει.

Αρα οταν για παραδειγμα μια 10Α μπαταρια θα εχει φτασει στα 3.50V και εμεις ζηταμε 30 + Watts , με τις απωλειες η πλακετα θα διαβασει καπου στα 3.10 - 3.20 V .
Εκει θα δουμε το μηνυμα Low Volts.....

Στα 3.50 V ομως με μια 20μπερη μπαταρια , η πλακετα θα διαβαζει 3.30 - 3.40 V και ετσι θα εχουμε παραπανω διαρκεια , παρα το οτι η μπαταρια μας θα ειναι λιγοτερων mAh.

Eτσι λοιπον φτανουμε στο συμπερασμα , οτι οι 20μπερες μπαταριες διαρκουν περισσοτερο απο τις 10μπερες σε υψηλες δυναμης .

Αυτο θα το δουμε στο ηλεκτρονικο μοντακι.
Στο μηχανικο ειναι ακομα περισσοτερο εμφανη η ανωτερότητα των μπαταριων με 20Α.
Κι αυτο γιατι εκει θα δουμε καθαρα οτι η πτωση τασης λογο μεγαλυτερης εσωτερικης αντιστασης των NCA μπαταριων και η μικροτερη ικανοτητα αποδοσης ποσοτητας ρευματος , παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην αποδοση της .
Θα δουμε δηλαδη οτι η πτωση τασης ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που θα εχει μια 20Α μπαταρια και σαν αποτελεσμα θα εχει να δουμε στον ατμοποιητη μια διαφορα της ταξης των 0.20 και πανω Volts .
Αν θα παρω δηλαδη στον ατμοποιητη 3.80V απο μια 20μπερη μπαταρια , με μια 10μπερη NCA θα δουμε στην καλυτερη περιπτωση 3.60V.

Eνα αλλο σημειο που δηλωνει την κατωτεροτητα των NCA , ειναι οτι θα σηκωσουν θερμοκρασια σε κατασταση εντασης πιεσης .
Aπο τα 3.70V θα δουμε αισθητη πτωση αποδοσης γιατι........    (κοιταμε παρακατω....)
Μετα τα 3.60 V καμια απο τις NCA δεν θα εχει καλη αποδοση γιατι πολυ απλα τα Volts που θα καταλήγουν στον ατμ/τη θα ειναι ............. κατω απο 3.40V........

Μια οποιαδηποτε μπαταρια NCA ομως , δεν ειναι η μπαταρια που ενδείκνυνται η χρηση της για μηχανικο μοντακι , λογο της ασταθους χημικης τους συνθεσης σε σχεση με αυτη των IMR ή των NMC , οι οποιες αντεχουν πολυ παραπανω πιεση λειτουργιας , εχουν πολυ μικροτερη καταπόνηση σε θεματα θερμοκρασιων και ειναι αυτη τη στιγμη οι πιο ασφαλεις Li-Ion μπαταριες.

Οποτε κραταμε μοναχα οτι οι NCA  (οι NCR , NCO , INR/NCR , INR/NCO ειναι ολες NCA) , ειναι μπαταριες που θα πρεπει για την καλυτερη δυνατη ασφαλεια μας και για την καλυτερη δυνατη εκμεταλλευσης της ενεργειας των , να χρησιμοποιουνται σε ηλεκτρονικα μοντακια μονης μπαταριας .

Αν παλι καποιος θελει μπαταριες για μοντακι με δυο ή παραπανω μπαταριες και ιδιαιτερα σε σειρα , τοτε οι IMR και οι NMC ειναι καλυτερη λυση , λογο του οτι σε μια στραβη δεν θα ειναι εντονη η αντιδραση τους , σε συγκριση παντα με τις NCA.



Μπαταρια efest 3000 18650 καινουργια μου επεσε απο υψος γραφειου και εκανε κατι σημαδια στις γωνιες στο μωβ χρωμα δεν θα εχω κανα προβλημα ε??  ???

βλεπεις μεταλο????μπορεις να βαλεις φωτο??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δυστυχως η μπαταρια δεν μπορει να χαρακτηριστει ασφαλειας πλεον φιλε μου.
Λογικα  το μεταλλικο περίβλημα , θα εχει πιεσειτο στοιχειο εσωτερικα .
Δε πιστευω οτι αξιζει να ρισκαρεις ......

Ποσο κανει μια καλη μπαταρια  ;;;;     8 - 10 - 12 €  ;;;;;
Αξιζει.....;;;;;;;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias