vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

590 επισκέπτες, 9 χρήστες
slayer, bloodlessz, sensk3, Doubt, maprix, Blackwolf, manoslykos, Jorge, Milarepa

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3405 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:22 »
Δηλαδή θα απαγορευτεί η διάθεση υδατοδιαλυτών αρωμάτων;
Που το αναφέρει αυτό ο νόμος;
Δεν λέω για τα ατμομαγαζα, γενικά στην αγορά μιλάω..

Tapatalk user

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3406 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:29 »
Kαθιστε να εκδικαστει η υποθεση με τον ΣΕΕΑ στο ακυρωτικο στις 16/4 που οριστηκε δικασιμος και βλεπουμε..
Εγω παντως αυτη τη φορα δεν στοκαρω, βαρεθηκα.. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3407 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:39 »
Δηλαδή θα απαγορευτεί η διάθεση υδατοδιαλυτών αρωμάτων;
Που το αναφέρει αυτό ο νόμος;
Δεν λέω για τα ατμομαγαζα, γενικά στην αγορά μιλάω..
Δεν έχω ιδέα Νίκο τι θα μπορούσαν να επιτρέψουν-απαγορεύσουν, από ποιόν και με ποιο τρόπο. Πάντως σε όσα e-shops με αρώματα ζαχαροπλαστικής έχω κοιτάξει κατά καιρούς από περιέργεια, δεν έχω βρει αρώματα απ' αυτά που χρησιμοποιούμε εμείς. Αυτά που έχω δει δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για άτμιση. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3408 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:57 »
Δε νομίζω ότι θα καθίσει κάποιος να αναλύσει τα συστατικά ενός αρώματος για να δει αν είναι κατάλληλα και για άτμισμα.
Τα πράγματα λειτουργούν πιο απλά στο δημόσιο. 

Αν το άρωμα πωλείται από ατμομάγαζο είναι κατάλληλο για άτμισμα οπότε απαγορεύεται.
Αν το άρωμα έχει φωτογραφίες ή αναφέρει στην ετικέτα του οτιδήποτε σχετικό με άτμισμα, απαγορεύεται.
Αν το άρωμα αναγράφεται σαν κατάλληλο για άτμισμα από το site ενός ζαχαροπλαστείου για παράδειγμα, απαγορεύεται.

Όσον αφορά τις διασυνοριακές μπορεί να μην απαγορεύονται δια νόμου αλλά απαγορεύονται στην πράξη. Ένας τελωνειακός δεν γνωρίζει ποιο είναι το έτοιμο υγρό, ποιο το SnV και ποιο το άρωμα. Από τη στιγμή που διαβάσει οποιαδήποτε αναφορά για άτμισμα στα προϊόντα θα τα κατάσχει. Αν πάτε δικαστικά και δικαιωθείτε, μετά από κάποια χρόνια θα πάρετε τα κατασχεμένα πίσω.



Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3409 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:16 »
Τα έτοιμα, 10μελα, νικοτινούχα, επώνυμα υγρά αναπλήρωσης με γεύσεις, αρώματα και γκουρμεδιές, θα κυκλοφορούν ως έχει?

Αποσυνδεδεμένος vagdal

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3410 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:38 »
Γιατί όχι;

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:47 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3411 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:44 »
Ειλικρινά κάποιες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεστε. Ανέφερα και πριν ότι υπάρχουν χίλιοι τρόποι ώστε να φροντίσει ο Νομοθέτης τα αρώματα που πωλούνται για ζαχαροπλαστική και μαγειρική να ειναι ακατάλληλα για άτμισμα. Θέλετε να αρχίσω να τους αναφέρω? Μήπως να κάνω και καμία επιστολή στο Υγείας με τις προτάσεις μου?

Το επιχείρημα περί πωλήσεως από ατμομάγαζα, απλά δεν στέκει. Το ατμομάγαζο δεν αδειοδοτείται ως ατμομάγαζο από καμία αρχή. Απλή εμπορική επιχείρηση είναι. 4 ΚΑΔ στην εφορία έχει, τους οποίους μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε εμπορική επιχείρηση. Έτσι όπως αναφέρετε ότι αν πωλούνται από τα ατμομάγαζα θα είναι παράνομα, θα είναι σαν να λέτε ότι ένα μίνι μάρκετ θα μπορεί να πουλάει αρώματα, αρκεί να μην έχει ΚΑΔ για να πουλάει έτοιμα υγρά και συσκευές. Διαβάστε πάλι το καινούριο εδάφιο στο άρθρο 18. Δεν λέει ότι απαγορεύεται η πώληση από συγκεκριμένες επιχειρήσεις. Λέει ότι απαγορεύεται η πώληση, τέλος.

[member=22310]kogos[/member]

Εσύ αν θέλεις, μπορείς να πας να μαζέψεις μαργαρίτες, να τις κάνεις εκχύλιση σε χλωρίνη, να προσθέσεις και αποσκληρυντικό νερού και να το ατμίσεις. Αυτό, δεν τα κάνει υλικά ιδιοκατασκευών ή αρώματα. Αν όμως το κράτος αυξήσει πχ το ελάχιστο όριο συγκέντρωσης αρώματος σε PG από κάτω του 1% που είναι σήμερα σε πχ 40% και θες €800 για ένα δεκάμελο άρωμα που θα σου βγάλει 100 λίτρα υγρού, τι θα κάνεις? Ή έχεις την εντύπωση ότι το δεκάμελο αρωματάκι που αγοράζεις είναι καθαρό άρωμα? Δεν τα γράφω ειρωνικά όλα αυτά, ούτε προτείνω να ατμίσεις χλωρίνη. Αντικρούω το "εγώ θα κάνω ότι γουστάρω γιατί μπορώ και ξέρω". Το θέμα είναι ότι για να κάνεις αυτό που θες, θα πρέπει να μπορείς να βρεις και τις πρώτες ύλες. Επιπλέον, αναφέρεις ότι "θα ήταν παράλογο". Είναι η πρώτη φορά που βλέπεις κάτι παράλογο στη Νομοθεσία της χώρας μας?

[member=22598]Mahd Soi[/member]

Στην αρχή ομολογώ ότι γέλασα λίγο όταν είδα τε περί ακυρωτικού καθώς πρόκειται για Νόμο που δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Ευτυχώς έκανα λάθος. Μέχρι τη δικάσιμο, θα έχει ψηφιστεί και θα έχει δημοσιευτεί και όντως μπορεί να κατετεθεί δικόγραφο προσθέτων λόγων για την εισαγωγή του στην ακυρωτική διαδικασία. Ελπίζω να ασχοληθεί μόνο με τις περιπτώσεις που μας ενδιαφέρουν και όχι με συνολική ακύρωση του άρθρου 96 βέβαια καθώς δεν πρέπει να ρισκάρει την απόρριψη της αίτησης λόγω μη εννόμου συμφέροντος. Έχουν καλό νομικό, δεν το φοβάμαι αυτό.

[member=16304]nikosallos[/member]

Έχεις απόλυτο δικαίωμα στην προσωπική σου άποψη. Θα σου βάλω όμως ένα ερώτημα: αν όλες οι συναλλαγές με το εξωτερικό, τρίτες χώρες για παράδειγμα, άφηναν και λίγο τυράκι στο κράτος, πιστεύεις ότι θα ήταν τόσο κάθετοι στην απαγόρευση διασυνοριακών? Βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έχω οργανώσει ομαδική για φίλους που πήγε €1500 και ο κινέζος τα έστειλε gift 23$, άλλο που στο κουτί χωρούσα μέσα όρθιος. Και €300 δασμούς και ΦΠΑ να πληρώναμε τότε, πάλι πιο φθηνά θα μας πήγαιναν. Και θα είχε και το κράτος το τυράκι του, και εμείς ωφελημένοι θα ήμασταν. Και πίστεψέ με, αν το κράτος είχε αύξηση και σταθερή απόδοση από τα τελωνεία του, δεν θα είχαμε θέμα με τις διασυνοριακές, τουλάχιστον από τρίτες χώρες.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την "πρακτική απαγόρευση" την οποία αναφέρει ο [member=6669]camber[/member]. 


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3412 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:45 »
Ρε παιδιά ακόμα δεν έχει κατασταλάξει η μορφή των μη απαγορευμένων...εκτός από τα δεκαμελο ενδέχεται να μπορούν να διατεθούν και flavor boosters π.χ..
Θα μάθουμε εν καιρώ...
Στο επιτρεπιμενο όριο σαφώς και βγαίνει ότι θέλει και μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να βγάλει.


@cruiser79
Δεν διαφωνώ πουθενά και για αυτό έγραψα στο τέλος ότι προσωπικά δεν ζητώ αποδείξεις από καταστήματα (και φυσικά τα εγχώρια) για λογους καθαρά προσωπικής κοινωνικοπολιτικής θέσης.
Θεωρώ ότι το κράτος καταληστευει τους πάντες εκτός ολίγων και δεν έχω κανέναν λόγο στην παρούσα φάση να στηρίζω ένα τέτοιο κρατικό μόρφωμα.
Εκτός αν διαφωνείς σε αυτο και μου λες ότι κι ο Πάγκαλος.
Ελάχιστα πραγματικά έχω ψωνίσει απ' έξω...πραγματικά όμως.
Ξεφύγαμε όμως από το θέμα μας.

Το σχόλιο μου πήγαινε περισσότερο στην υποκρισία ημών και κατά το δοκούν παρά στον φορο
Tapatalk user
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:57 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3413 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 12:57 »
Εγω εχω βαρεθει τα περι ανεμων και υδατων και γενικα τη συζητηση επι του θεματος. Σταση αναμονης μεχρι να βγει κατι επισημο με σφραγιδες και υπογραφες (Νομος / τροπολογια / ΦΕΚ και λοιπα).

AFK εως τοτε

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3414 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 13:03 »
Έχεις απόλυτο δικαίωμα στην προσωπική σου άποψη. Θα σου βάλω όμως ένα ερώτημα: αν όλες οι συναλλαγές με το εξωτερικό, τρίτες χώρες για παράδειγμα, άφηναν και λίγο τυράκι στο κράτος, πιστεύεις ότι θα ήταν τόσο κάθετοι στην απαγόρευση διασυνοριακών? Βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έχω οργανώσει ομαδική για φίλους που πήγε €1500 και ο κινέζος τα έστειλε gift 23$, άλλο που στο κουτί χωρούσα μέσα όρθιος. Και €300 δασμούς και ΦΠΑ να πληρώναμε τότε, πάλι πιο φθηνά θα μας πήγαιναν. Και θα είχε και το κράτος το τυράκι του, και εμείς ωφελημένοι θα ήμασταν. Και πίστεψέ με, αν το κράτος είχε αύξηση και σταθερή απόδοση από τα τελωνεία του, δεν θα είχαμε θέμα με τις διασυνοριακές, τουλάχιστον από τρίτες χώρες.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την "πρακτική απαγόρευση" την οποία αναφέρει ο [member=6669]camber[/member].

:thumpup:  :respect:

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3415 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 13:47 »
@Cruizer.
Προφανως και υπαρχουν τροποι, αν θελει το κρατος, να τα κανει ακαταλληλα για πρακτικη χρηση απο ατμιστες, αλλα αμφιβαλλω εαν θα κατσει να ασχοληθει και να αναστατωσει την βιομηχανια τροφιμων , ζαχαροπλαστικης κλπ (η τα φαρμακεια για pg/vg) για χαρη λιγων ανθρωπων που θα τα χρησιμοποιουν στην ιδιοκατασκευη ατμιστικων υγρων.
Εβγαλε ενα "απαγορευεται"για τα υλικα ιδιοκατασκευης, για να εχει ησυχη την συνειδηση του οτι εμποδιζει την ιδιοκατασκευη ατμιστικων υγρων και νομιζω (η ελπιζω) οτι θα μεινει εκει.
O.K, λογικο ειναι σε καποιον ελεγχο σε ατμομαγαζα αν δει αρωματα η pg/vg να υπαρχει προβλημα.

Εξαλλου ο κυριος στοχος της ρυθμισης ηταν να "πιασει"  τα μηδενικα, τα S&V δηλαδη για να μην μασαμε τα λογια μας, που ηταν ο κυριος ογκος των πωλησεων στα υγρα και ξεφευγαν απο τον φορο.
Τωρα πλεον, με την καταργηση τους, ο κυριος ογκος των πωλησεων στα υγρα, θα ειναι με φορο.(εκτος εαν βγει καμια καινουργια πατεντα)

Για το τυρακι που δεν αφηναμε στις αγορες απο εξω, το εχεις ξαναγραψει, αλλα η ουσια ειναι οτι αφορα το συνολο των χιλιαδων ειδων που αγοραζαμε απο εξω οι Ελληνες και οχι φυσικα μονο τα ατμιστικα, που ειναι πολυ μικρο ποσοστο.
Αυστηροποιησε τα τελωνεια για να πιασει διαφυγοντα εσοδα απο πολλα ειδη, τα ατμιστικα ηταν "παραπλευρη απωλεια" και ουσιαστικα κατασχοντας τα, ουτε τωρα τυρακι παιρνει απο αυτα (που κατασχει).

Για αυτο που λετε για πρακτικη απαγορευση αγορας αρωματων απο εξω, οτι ισχυε μεχρι τωρα, ισχυει και με το νεο καθεστως, ετσι δεν ειναι?
Αν ειναι να "μπερδευτει" ο τελωνειακος με τα αρωματα, θα μπερδευοταν και μεχρι τωρα, δεν αλλαζει κατι.
Και μεχρι τωρα, απο ΕΕ αρωματα δεν νομιζω οτι εχει υπαρξει θεμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2019, 14:10 από haros »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3416 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 14:15 »
Από το στόμα σου και... στου Ξανθού το αυτί! Μακάρι η απαγόρευση να μείνει μόνο στα χαρτιά, δεν διαφωνώ. Και όντως, ο κύριος λόγος είναι τα SnV. Και καθίσταται πλέον σαφές ότι αφήνεται περιθώριο για την εισαγωγή shortfills και flavor shots. Με το δεύτερο να είναι σαφές πιο συμφέρον από το πρώτο για εμάς, όχι και τόσο για το κράτος.

Όσον αφορά το τυράκι, και φυσικά μιλάω για όλες τις αγορές. Σκέψου να πληρωνόταν ένα Χ ποσό για κάθε αγορά από τρίτη χώρα, ας πούμε μέχρι το 2011 και με την έξαρση του ατμίσματος αυτό το ποσό να αυξανόταν κατά 15%Χ ας πούμε. Δεν θα ήταν και τόσο δεκτικοί σε μια προοπτική απώλειας αυτού του +15% για να απαγορεύσουν τις αγορές από Τρίτες χώρες και κατά συνέπεια από ΕΕ γιατί δεν νομίζω ότι η κομισιόν θα καθόταν με σταυρωμένα χέρια απέναντι σε ένα κράτος μέλος το οποίο θα επέτρεπε αγορές από Κίνα αλλά όχι από ΕΕ!

Ο Τελωνειακός, βρίσκεται στην ίδια φάση που βρισκόταν και πριν από αυτές τις τροποποιήσεις. Δυστυχώς όμως, βρισκόμαστε σε μειονεκτική θέση. Αν σου κατασχέσει αρώματα, τρέχα γύρευε. Απλά τα κλαις.

Για μένα, μακάρι μία που θα ψηφιστεί και μία που θα πάει στο συρτάρι ο Νόμος. 

Μεταννοείτε! Όλη σκέτη βάση! :wall:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3417 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 14:34 »
Οι εγγραφές στο forum με τα φυτά εσωτερικής καλλιέργειας άνοιξαν ... ακούς εκεί σκέτη βάση :tanevramou:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3418 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 14:39 »
Μικρός είσαι, θα μάθεις κι εσύ. Έτσι είχα αντιδράσει κι εγώ το 2013 όταν μου έλεγαν για άτμισμα σκέτης βάσης...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3419 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 14:44 »
Δεν μπορώ,μου βγάζουν έντονη λαδίλα που την σιχαίνομαι.Μόνο την κόκκινη μουλάρα με λίγες σταγόνες πυραζίνης μπορούσα να ατμίσω ...και ατμίζω ακόμα μερικές φορές.

Στα του θέματος τώρα...
Υπάρχει πολύ κινητικότητα στην teapot united ,ίσως έχουμε θετικές εξελίξεις σύντομα ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem