vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

591 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, manoslykos, camber

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1110 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 20:09 »
Σαν αρχή, μπορείτε να ψάξετε να βρείτε το χθεσινό Δελτίο του ΣΚΑΙ στις 21:00 όπου ακούστηκαν κάποια πρώτα πράγματα. Η παρουσία μας Φυσικά και θα επιδιώξουμε να αυξηθεί.

@chzamp

Την αύξηση του ΦΠΑ όντως την απορρόφησαν οι περισσότεροι λιανοπωλητές. Γι αυτό το φόρο όμως, δεν κόβω και το κεφάλι μου καθώς είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο με τα υγρά εισαγωγής. Ο φόρος πληρώνεται από τον εισαγωγέα ο οποίος αν τον απορροφά ολόκληρο, απορροφά και όλη τη χασούρα στην περίπτωση που δίνει και χονδρική μετά. Έτσι θα έχουμε το φαινόμενο ο λιανοπωλητής να έχει περισσότερο κέρδος από τον εισαγωγέα, ακόμα και όταν ο εισαγωγέας πουλάει παράλληλα και λιανική! Στα υγρά, δεν υπάρχει η διάκριση εισαγωγέα, χονδρέμπορα και λιανέμπορα. Ο πρώτος έχει και τις τρεις ιδιότητες, ο δεύτερος μόνο τις δύο και ο τρίτος μόνο μια. ΘΑ θεωρούσα δίκαιο ή απορρόφηση να σπάσει στα τέσσερα: ο εισαγωγέας πληρώνει 10, χρεώνει 7.5, ο χονδρεμπορας πληρώνει 7.5, χρεώνει 5, ο λιανέμπορας πληρώνει 5 χρεώνει 2.5 τα οποία επωμίζονται οι τελικοί καταναλωτές. Με την προϋπόθεση όμως ότι η τιμή λιανικής είναι μαρκε στα σημερινά επίπεδα συν 2.5 λεπτά ανά ml.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1111 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 20:30 »
  Πριν πεσει παλι κανενα κραξιμο,τι ακριβως εννοει εδω ο κ.Κρεμαστινος; Τι ειναι οι ''πολυκεντρικες μελετες'';
Σαν πολυκεντρική κλινική μελέτη θεωρούμε αυτή που διεξάγεται με βάση το ίδιο πρωτόκολλο, αλλά σε περισσότερα από ένα κέντρα και, ως εκ τούτου, από περισσότερους του ενός ερευνητές. Συμπεριλαμβάνονται στις πολυκεντρικές κλινικές μελέτες και εκείνες που διεξάγονται σε μια ή περισσότερες χώρες εντός και εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης.
http://www.e-papers.gr/articles/103-klinikes-meletes.html

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1112 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 20:46 »
Doubt,ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα λιγο πιο...λιανα αν γινεται; Τι σημαινουν αυτες για το η.τ;
Δεν ειμαι επιστημονας,δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1113 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 20:49 »
Λογικά να γίνει έρευνα για κάτι από διάφορους ώστε να είναι πιο αντικειμενικά - αδιάβλητα τα αποτελέσματα αυτής.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1114 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 23:31 »
Μάστα... ΑΥΤΟ εμφανίζεται όπου κι αν πατήσεις στο νετ. Η προ-έρευνα μόλις ξεπέρασε τους 107 ασθενείς (αν κατάλαβα καλά).

Και εγκρίθηκε ως ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ.
Μακάρι να είναι αλήθεια και να νικηθεί το ΤΕΡΑΣ μιας και για μακροχρόνιες επιπτώσεις δεν μας παίρνει (ως ανθρώπινο είδος) κι ας απαγορευτεί το ΗΤ και στις 360 μοίρες του πλανήτη... (λέμε τώρα)
Όμως, ΟΜΟΙΩΣ, μήπως η σύσταση για χρήση ΗΤ στους άνω των 60 ετών καπνιστές, πρέπει να γίνει must πρόταση από γιατρούς (και με υπουργική εντολή για τους ανενημέρωτους τούτους);  

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1115 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 00:29 »
οι τίτλοι είναι στο ίδιο στυλ με αυτούς για το ηλεκτρονικό.

Νέο φάρμακο για ένα συγκεκριμένο τύπου λευχαιμίας είναι. Όχι γενικά για το καρκίνο όπως υπονοεί ο τίτλος, αυτό ποτέ δεν θα ανακαλυφθεί .

Αποσυνδεδεμένος rouli726

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1116 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 00:55 »
Προσωπικά, ως πολίτης αυτής της χώρας, δεν περίμενα τίποτε διαφορετικό από αυτό που τελικά συνέβη.
Πότε νόμος αυτού του κράτους είχε ως γνώμονα το καλό του πολίτη, για να γίνει τώρα?
Δεν θέλουν να πάνε κόντρα στις καπνοβιομηχανίες και δεν θα πάνε.
Από το λίγο που παρακολούθησα στα λινκ που βάλατε με τις συνεδριάσεις, το μόνο που είδα είναι ανίδεους να εξομοιώνουν το η.τ. με το κ.τ. Και λέω ανίδεους γιατί είμαι σίγουρη πως κανείς από αυτούς δεν έχει ιδέα του τί ατμίζουμε εμείς. Τί έχει μέσα αυτό το τανκάκι ρε αδερφέ.
Κι αντί να πουν στον Μπεχράκη "πόσες μελέτες έχει κάνει η Ελληνική Πνευμονολογική εταιρεία(πως στον κόρακα λέγεται) για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, σχεδόν 10 χρόνια που κυκλοφορεί στη χώρα?" (η απάντηση αν δεν απατώμαι από ένα debate Μπεχράκη-Φαρσαλινού στον Παπαδάκη, είναι ΟΥΔΕΜΙΑ!) κάθονταν και χαιρετούσαν ο ένας τον άλλο εκ μικροφώνου.
Και ναι, κι εμένα με θλίβει που τα "συμφεροντά" μου ως ατμίστρια τα υπερασίστηκε μόνο η Χ.Α. Όχι μόνο με θλίβει, με εξοργιζει!

Τέλος, θεωρώ πως όπως ειπώθηκε και σε πρωτύτερα ποστς όλα αυτά είναι προσωρινά, μέχρι να βγει κάποιο η.τ. από καπνοβιομηχανία, σε ευρεία αγορά σε όλες τις χώρες, και τότε θα "αλλάξουν" άποψη όλοι οι πεφωτισμένοι..!
Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πράξουμε υπεύθυνα, να στηρίξουμε όποια προσπάθεια αποκατάστασης της αλήθειας γίνει από την "Κοινότητα" και να συνεχίζουμε να δείχνουμε έμπρακτα, έστω και μόνο σε ανοικτούς χώρους, πως η επιλογή μας είναι συνειδητή και αποτελεσματική για την υγεία μας και την υγεία των οικείων μας.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1117 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 01:14 »
έτσι όπως κάνανε τα πράγματα το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα είναι πιο ακριβό και από το κάπνισμα... τα 10ml μπουκαλάκια δεν φτάνουνε για κανένα λόγο.. εγώ ατμίζω 9-10 ml την ημερα η λύση πιστεύω μετά είναι μονο υγρά DIY 
αν και η εταιρίες σκέφτονται έξυπνα.... θα πουλάνε 30ml x3 10ml μπουκαλάκια ;)
όσο για τα 2ml ατμοποιητη δεν με ενδιαφέρει έχω ήδη 4ml
η θα μας απαγορεύσουνε να κυκλοφορούμε κιόλας με πάνω από 2ml ατμοποιητη?   :))
το αστείο είναι ότι τις τελευτές μέρες σε καφετεριες που πάω πηγαίνω σε χώρο καπνιστών και αρχίζουνε και φωνάζουνε  ότι τους ενοχλεί το ντουμάνι.. σε αυτό φταίω και εγώ που ατμίζω στα 55W
άλλους τους ενοχλεί ακόμα και η μυρωδιά.... και να πω ότι είναι περίεργο το υγρό που ατμίζω? όχι είναι το odin 101 πραγματικά τι να πεις...   :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1118 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 01:29 »
Σήμερα ήμουν Γαλλία και έπεσα σε μια συζήτηση για το Ατμισμα , τους φάνηκε αδιανόητο αυτό που γίνετε στην Ελλάδα μιας και Γαλλία , Λουξεμβούργο , Βέλγιο επιτρέπετε κανονικά σε όλους τους κλειστούς χώρους ( και σε κάποιους που νομίζουν ότι δεν επιτρέπετε αν τους εξηγήσεις δε λένε τπτ απόλυτος), και σέβονται πραγματικά τον ατμιστη.
Ελπίζω να  αλλάξει κάτι και στην ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1119 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 02:28 »
Ότι ο πόλεμος εναντίον του η.τ στην Ελλάδα έχει ξεκινήσει, αυτό είναι αυταπόδεικτο. Συμφωνώ επίσης ότι το άτμισμα θα έπρεπε να είναι ελεύθερο σε κλειστούς χώρους αλλά υπό προϋποθέσεις. Υπάρχουν ορισμένοι κλειστοί χώροι, όπου το άτμισμα δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει κάτι το αποδεκτό (όπως εντός νοσοκομείων, κλινικών κτλ). Επίσης, ας κάνουμε εικόνα το εξής - μικρή καφετέρια (50τμ), χειμώνας με 5 άτομα μέσα (μια γυναίκα και το παιδί της και 3 ατμιστές να ντουμανιάζουν τον χώρο στα 130+ watts). Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο στο παρελθόν, θα ταίριαζε άριστα η φράση "you are not wrong, you are just an asshole". Σίγουρα δεν είναι αισθητικά όμορφο ή κοινωνικά αποδεκτό, κάτι που θα ίσχυε ακόμη περισσότερο αν είχαμε 3 καπνιστές να ντουμανιάζουν τον χώρο με τα κ.τ τους.

Long story short, προσωπικά δεν ατμίζω εκεί που δεν κάπνιζα. Είμαι της άποψης ότι, ως ατμιστές πρέπει να δίνουμε την καλύτερη εικόνα σε αυτούς που καπνίζουν αλλά και στους μη καπνιστές.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1120 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 03:59 »
καλά μη πας σε δημόσιο νοσοκομείο. Η βρώμα από τα τσιγάρα είναι παντού και κατά 90% από το προσωπικό.
δωμάτιο εφημερίας , σαλόνι επειγόντων, στάση αδελφών, γραφεία γιατρών. ΤΕΚΕΣ!
Εάν κάτσεις ένα 24ωρο όπως συνηθίζεται γυρίζεις σπίτι και η στολή βρωμάει τσιγαρίλα .Κάτι αντίστοιχο με την επιστροφή στο σπίτι από ελληνικό νυχτερινό μαγαζί με τον άρτιο εξαερισμό του και την απόλυτη εφαρμογή της απαγόρευσης του καπνίσματος από το 2010. :laugh1:

Τον χειμώνα που άτμιζα διακριτικά σε ταβέρνες και σε καφετέριες κατάφερα να πείσω τουλάχιστον 3-4 άτομα να ξεκινήσουν το άτμισμα. Ήταν μία καλή αφορμή για έναρξη συζήτησης .

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1121 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 11:42 »
Ερώτηση μιας και ψηφίστηκε ο νόμος. Από τη στιγμή που με κάνουν το ίδιο με τον καπνιστή τώρα όταν θα ατμιζω έξω με καπνιστές να πετάω ντουμάνια αφοβα ή και αυτό δεν μπορώ;  Προσεχω πολύ που ρίχνω ντουμάνι αλλά πλέον είμαστε ίδιοι ρε παιδια . Το ίδιο πράγμα κάνουμε δεν νομίζω να τους ενοχλήσει. Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1122 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 13:09 »
Ε, δεν θα μας συλλάβουν κι όλας! Είπαμε... :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1123 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 13:23 »
Ιδού λοιπόν ο Νόμος, όπως ψηφίστηκε. Ακόμα δεν έχει δημοσιευτεί στο ΦΕΚ οπότε τυπικά, δεν έχει ισχύ. Στο άρθρο 26, μας αναφέρει ότι "προϊόντα ηλεκτρονικών τσιγάρων που δεν συμμορφώνονται με το παρόν και έχουν τεθεί σε κυκλοφορία πριν την 20/11/2016, επιτρέπεται να κυκλοφορούν μέχρι την 28/02/2017".

Τις τελευταίες μέρες, λόγω ενός θέματος υγείας του πατέρα μου, έκανα πολλές επισκέψεις στον Δ/ντή της Πνευμονολογικής Κλινικής του ΓΝΚ. Σε όλες τις επισκέψεις στο γραφείο του, δεν ξεκίνησα καν κουβέντα για το άτμισμα, δεν ήταν του παρόντος, θα το κάνω σίγουρα στο μέλλον. Άφηνα τα εργαλεία μου στο γραφείο του, επιδεικτικά θα έλεγα, και η αντίδρασή του όταν τα έβλεπε, ήταν σαν να είναι πλήρως εξοικειωμένος με αυτά, και τα δικά μου εργαλεία δεν τα λες και συνηθισμένα... Δεν είπε κουβέντα. Καπνιστής ο ίδιος. Μου άφησε την εντύπωση ότι θα μπορέσω να συζητήσω μαζί του για το θέμα, και όταν το κάνω θα σας ενημερώσω φυσικά.

Φίλε burku, το να πετάς ντουμάνια, δεν στο απαγόρευσε ποτέ κανένας. Ιδιαίτερα σε εξωτερικό χώρο. Ο καθένας μας, πράττει κατά κρίση. Όλες αυτές τις μέρες που πηγαινοερχόμουν στην Πνευμονολογική, άτμιζα ακόμη και μέσα στο δωμάτιο. Σκέτη βάση και κράτημα τις τζούρας για αρκετά δευτερόλεπτα. Μέχρι και ο πατέρας μου είπε "ρε, χάλασε αυτό και δε βγάζει καπνό?", όταν ασθενής στο ίδιο δωμάτιο, μόνιμα με μάσκα, κλεινόταν στην τουαλέτα και κάπνιζε. Εκεί είναι και η διαφορά μας: εγώ, με κλάπτον στα 30W πιπίλα και δεν με πήρε χαμπάρι κανένας. Ο άλλος, ετοιμοθάνατος, κάπνιζε ένα τσιγάρο τη μέρα, μη γνωρίζοντας αν θα είναι το τελευταίο του, και βρωμούσε όλος ο όροφος... Και αυτός ο τύπος, έπιανε κρεββάτι και έπαιρνε μερίδιο από το χρόνο των ιατρών και των νοσηλευτών...

Από την ψήφιση και μετά, έχω συναντήσει αρκετούς καπνιστές οι οποίοι χαιρέκακα σχεδόν μου επισημαίνουν ότι "και αυτό απαγορεύτηκε". Ακόμα δεν μπαίνω καν στη διαδικασία απάντησης.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1124 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 15:53 »
Ανεξαρτητα από την προσωπική εκτίμηση του καθενός, πιστεύω πως όλοι έχουμε καταλάβει ότι πίσω από το νομοσχέδιο κρύβονται συμφέροντα. Εξ άλλου κάτι τέτοιο, έχει αναφερθεί και με ισχυρά επιχειρήματα και στο φόρουμ μας και έξω από αυτό.

Παραδειγματικά να αναφέρω (νομίζω ότι το έχω αναφέρει και πάλι, αλλά δεν το βρίσκω), άλλη μία σωστή αντιμετώπιση από τους ειδικευμένους γιατρούς.
Πέρυσι, σε κάποιες εξετάσεις που έκανα στο Ωνάσειο καρδιολογικό κέντρο, ο καρδιολόγος που μου πήρε το ιατρικό ιστορικό, τελείωσε με την ερώτηση:
"Καπνιστής;"
Είπα πως κάπνιζα 43 συναπτά έτη, από τα 18 μου μέχρι το 2011, οπότε και άρχισα το άτμισμα.
Νέα ερώτηση: "από το 2011, έχετε ξανακαπνίσει κανονικό τσιγάρο;"
Απάντηση: "ούτε ένα γιατρέ μου".
Και ο γιατρός στο αντίστοιχο πεδίο γράφει: "πρώην καπνιστής, διακοπή καπνίσματος 2011"
Ξεράθηκα εγώ...μετά από τις εξετάσεις (οι οποίες ήταν άριστες), τον ξεμονάχιασα και τον ρώτησα πως το βλέπει το άτμισμα.
Η απάντησή του ήταν πως "οι τρέχουσες μέλετες έχουν δείξει ότι το άτμισμα δεν προκαλεί κάποια φανερή ζημιά και πως η πνευμονική και καρδιακή λειτουργία βελτιώνονται θεαματικά με τη προϋπόθεση πως δεν θα ξανακαπνίσεις κανονικό τσιγάρο.
Οπότε το θεωρούμε διακοπή καπνίσματος. Αν, αργότερα, άλλες μελέτες δείξουν κάτι άλλο, θα προσαρμόσουμε αναλόγως την θέση μας
".  

Ο καρδιολόγος αυτός, ΔΕΝ είχε ιδιωτικό ιατρείο διακοπής καπνίσματος...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem