vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 8 χρήστες
gfilip, dkostas, manoslykos, Jorge, TasMan, john67, Lazy Dog, Zdgatapsychs

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1050 στις: Αυγούστου 30, 2015, 16:58 »
Φίλε μου το ότι στον δικό μου Ναυτίλο κάθε αντίσταση εμφανίζεται και στο mod (σε όσα mod κι αν δοκίμασα ) αλλά και στο ωμόμετρο κατά 0.2 μονάδες παραπάνω (1.8 εμφανίζονται οι κεφαλές 1.6 και 2.0 οι 1.8 κεφαλές δηλαδή ) και μάλιστα από την πρώτη στιγμή που βιδώνεται μια ολοκαίνουργια κεφαλή, πως εξηγείται αυτό;
Καθάρισμα να φάνε κι οι κότες, όχι ότι περίμενα αλλαγή αφού το φαινόμενο εμφανίστηκε από την ώρα που αγόρασα τον Ναυτίλο (καινούργιο φυσικά ).
Από την πρώτη στιγμή μιας κεφαλής λοιπόν έχω ένδειξη κατά 0.2ohms παραπάνω, φυσικά όσο παλιώνει η κεφαλή και η μάκα δημιουργείται, η ένδειξη μεγαλώνει κατά 0.1ohm συνήθως. Εμένα όμως με εκπλήσσει η πρώτη στιγμή της κάθε κεφαλής, μα τόση σταθερότητα πια;
Και μιλάμε για 0.2, να λέγαμε για 0.1 να το ρίξω στη "στρογγυλοποίηση" αλλά έτσι.. ;)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1051 στις: Αυγούστου 30, 2015, 17:09 »
 Μάκη βγάλε τον πόλο και ρίξε μια ματιά στο ελατηριο και φυσικά κάνε και ενα καλό καθάρισμα. μερικά ειναι απο το εργοστάσιο φάουλ, δεν ειναι απίθανο.

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1052 στις: Αυγούστου 30, 2015, 17:14 »
makis206 Εγω εγραψα οτι την 1,8 τη βλεπω παντα απο καινουργια 1,9 αφου βαλω υγρο μεσα.Ποτε δεν ειπα οτι βλεπω την 1,6 να μου αναγραφεται στο μοντ σαν 1,8.Οι κεφαλες που αγοραζω ειναι η 1,8 και ποτε καινουργιες και αφου βαλω υγρο και ατμισω δεν εχω δει ποτε ουτε 1,8 ουτε 2.Παντα βλεπω 1,9 σε καινουργια με γεματο ατμοποιητη το οποιο νουμερο αυξανεται προοδευτικα με την καταναλωση ml.

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1053 στις: Αυγούστου 30, 2015, 17:17 »
Εμένα όλες μα όλες οι αντιστάσεις μου εμφανίζονται 1.9 στο στικάκι πλην μίας που πέτυχα μια φορά και έγραψε 1.8 και παραξενεύτηκα.Πάντως και 2 ελαττωματικές αντιστάσεις που μου έχουν τύχει μετά απο 3-4 ml μου γράψαν 2.0 και μετά απο λίγο 2.1 και πετάχτηκαν,συμβαίνει αυτό που λέει ο φίλος guzzi με την μάκα αλλά μπορεί να συμβεί και σε αντίσταση να ανέβουν τα ωμ χωρίς να έχει γράψει πολλά ml.

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1054 στις: Αυγούστου 30, 2015, 17:24 »
Φιλε neo777 οταν λεω οτι ανεβαινει η τιμη της αντιστασης κατα 0,1 ανα 10 ml ειναι μια γενικη μετρηση και εχει να κανει με τα υγρα που χρησιμοποιηουμε.Με σκληρα υγρα που αφηνουν πολυ μακα μπορει αυτη η μετρηση να παει προς τα κατω η το αντιθετο.Εγω επειδη τον ναυτιλο πλεον τον χρησημοποιηω μονο για ατμισμα βασης για να μου ανεβει απο 1,9 σε 2,1 χρειαζονται πολλα περισσοτερα απο 20 ml.Αμα βαλω φαιβ παουντς υγρο η τιμη της αντιστασης ανεβαινει πολυ γρηγορα σε καθεε τανκ

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1055 στις: Αυγούστου 30, 2015, 17:41 »
Αυτό με τα υγρά το έχω αναφέρει και άλλη φορά για τις αντιστάσεις του ναυτίλου, είναι όπως τα λες,και είμαι τυχερός σε αυτό διότι τα βασικά μου υγρά είναι φιλικά προς τις αντιστάσεις και κάθε αντίσταση μου βγάζει περίπου 15-20 ml.Ενώ πχ με το west virginia της wanted δεν βγάζω ούτε τα μισά ml, αλλά αυτό νομίζω ισχύει γενικά για τις αντιστάσεις και αν θέλουμε να κάνουμε ''περίεργα'' υγρά μάλλον οι επισκευάσιμοι είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1056 στις: Αυγούστου 30, 2015, 18:02 »
καποια στιγμη φιλε neo 777 εβαλα φαιβ παουντς στο φαινομενο στο μαγκμα και στο ναυτιλο . Ηθελα να δω με ενα κορυφαιο υγρο τη διαφορα ενος ντριπερ ενος εργοστασιακου και ενος επισκευασιμου με ενα πολυ καλο υγρο . Μεχρι που να κανω ενα τανκ του ναυτιλου και μαλιστα μικροτερης χωριτηκοτητας απο το μαμισιο δηλαδη περιπου 3.5ml η αντισταση ειχε παει 2.1 απο 1.9 και την πεταξα . Το συρμα και το μπαμπακι στους αλλους δυο ηταν ενα σκουρο πραγμα . Καινουργιο μπαμπακι καινουργιο συρμα και το υγρο το αρεωσα με 20% βαση και παλι ψιλοβαρυ ηταν .

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1057 στις: Αυγούστου 30, 2015, 18:06 »
 Και ο Ναυτίλος γίνεται πολύ εύκολα επισκευάσιμος, δες κανένα στο γιουτούμπι!  ;) Υπάρχει και νήμα..

παίρνω μία στο δίμηνο, οταν αρχίζει να χαλάει το insulator απο το βαλε-βγαλε..

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1058 στις: Αυγούστου 30, 2015, 18:11 »
Γεια σου φιλε γιωργο με τα ωραια σου κολπα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1059 στις: Αυγούστου 30, 2015, 18:19 »
το γνωριζω φιλεμου......αλλα με τη χρηση που του κανω αγοραζω δυο αντιστασεις το μηνα.......ασε μου φτανει το στησιμο στους αλλους :)) :)) ......βαλε οτι φτιαχνω και υγρα μονοσμου.....αστα........ευχαριστω παντως.....

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1060 στις: Αυγούστου 30, 2015, 18:22 »
Φίλε Γιώργο αν ήταν να επισκευάσω έτοιμη αντίσταση με χειρουργικές διαδικασίες για να γλιτώσω 20 περίπου ευρώ τον μήνα θα πήγαινα απλά σε επισκευάσιμο και θα τελείωνε η κατάσταση.Για μένα αυτή η διαδικασία είναι ανούσια, αλλά μπράβο σε σένα που έχεις τον χρόνο και τις αντοχές να το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1061 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:08 »
Μάκη βγάλε τον πόλο και ρίξε μια ματιά στο ελατηριο και φυσικά κάνε και ενα καλό καθάρισμα. μερικά ειναι απο το εργοστάσιο φάουλ, δεν ειναι απίθανο.
Έχει βγει αρκετές φορές ο πόλος Γιώργο, δεν μπορώ να το κάνω και συνέχεια αφού στο τέλος μπορεί να χαλάσει και το λαστιχάκι και να πετιέται το pin κάθε φορά που θα βιδώνω την κεφαλή στην βάση. Όσες φορές κι αν καθάρισα το ελατήριο αλλαγή δεν είδα πάντως, δώρον άδωρον λοιπόν. Το χωνεψα και πλέον τον λειτουργώ με τις ενδείξεις που βγάζει.. ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1062 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:21 »
Παιδιά το πρόβλημα με τα ωμ το έχουν η αντίστασής και όχι τα μοντ εχθεσ έβγαλα των πόλο των εκανα λαμπηκο και ξανά τα ίδια καινούργια αντίσταση τα istick 30 και  50  την δείχνουν την 1.6  1.7  και την 1.8 1.9 τωρα τησ  εβαλα και στο evic vt για να δω που δειχνη πιο λεπτομεροσ απο τα αλλα 2 και τη μεν 1.6 μου την εδειχνε 1.64  και την 1.8 μου εδειχνε 1.86 ισωσ αυτή τη μικρή διαφορά τα αλλα μοντ την μετατρέπουν σε 0.1 ωμ παραπανω τωρα με την συνεχόμενη χρίση τησ αντιστασησ αυτο που λετε οτι ανεβενη και στα 2 ωμ ναι και σε εμενα εχει συμβη παρα πολλεσ φωρεσ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1063 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:31 »
Αυτό το είπαμε Γιώργο μου και είναι και λογικό να εμφανίζονται κατά 0.1 ohms μεγαλύτερες (η και μικρότερες φυσικά ) όταν το mod λόγω των ενδείξεων του στρογγυλοποιεί. Το κατά 0.2 όμως διαφοράς σε μόνιμη βάση και μάλιστα με καινούργια κεφαλή ε ναι, αυτό το βλέπω για "θέμα".. ;)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1064 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:04 »
Φιλε imjp1982 εγραψες οτι οταν βλεπουμε 1,9 2 2,1 ειναι καθαρα θεμα μοντ.Σε αυτο σου ειπα οτι εισαι λαθος.Η αυξηση οφειλεται στην μακα.Και στον καιφουν μου τωρα που ειναι στημενος στο 1,6 μετα απο καποια ml θα γραφει 1,7 το μοντ και παει λεγοντας.Φιλικα


Ναι εχεις δικιο :) Ηταν δικο μου το λαθος που ειπα οτι ειναι καθαρα θεμα μοντ...Εχει να κανει και το εκαστοτε μοντ φυσικα αλλα και τη μακα που λες..Πολυ πιθανο να εχει να κανει και το ελατηριο που λεει ο φιλος Μακης...Προσωπικα εχω δει παρα πολλες φορες καινουργια κεφαλη 1.8 να διαβαζεται ακριβως 1.8 απο διαφορα μοντ,οπως φυσικα και ολοκαινουργια κεφαλη να αναγνωριζετε μεχρι και 2.1 αν θυμαμαι καλα..Οποτε δεν εχει να κανει μονο η μακα προφανως,γιαυτο ισως να παιζει και κατι με το ελατηριο που λεει ο φιλος Μακης :) Οπως εχει σημασια και με το ποσο καλη επαφη κανει ο πολος του ατμο με το μοντ(Ποσο σφιχτα τα εχουμε τα δυο αυτα μεταξυ τους)..Αν μας δειξει την αντισταση το μοντ 2.0 ohm για παραδειγμα,με το ξεβιδωμα-βιδωμα του ατμο στο μοντ ,αυτη η τιμη μπορει να αλλαξει και συνηθως αλλαζει προς τα κατω
Παιδιά το πρόβλημα με τα ωμ το έχουν η αντίστασής και όχι τα μοντ εχθεσ έβγαλα των πόλο των εκανα λαμπηκο και ξανά τα ίδια καινούργια αντίσταση τα istick 30 και  50  την δείχνουν την 1.6  1.7  και την 1.8 1.9 τωρα τησ  εβαλα και στο evic vt για να δω που δειχνη πιο λεπτομεροσ απο τα αλλα 2 και τη μεν 1.6 μου την εδειχνε 1.64  και την 1.8 μου εδειχνε 1.86 ισωσ αυτή τη μικρή διαφορά τα αλλα μοντ την μετατρέπουν σε 0.1 ωμ παραπανω τωρα με την συνεχόμενη χρίση τησ αντιστασησ αυτο που λετε οτι ανεβενη και στα 2 ωμ ναι και σε εμενα εχει συμβη παρα πολλεσ φωρεσ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Και η στρογγυλοποιηση παιζει εννοειτε ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2015, 21:09 από imjp1982 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278548 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12839 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123724 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos