vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Aoratix, filikos4, giorgos1999, Jorge, pngtszs1976, axilleaspro

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4680 στις: Μαΐου 31, 2019, 10:51 »
Αν ολα αποτυχουν απλα dripaρεις,ετσι εχω το luxotic πλεον

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4681 στις: Μαΐου 31, 2019, 11:34 »
Συμφωνω,εγω τα δωσα ολα και πηρα κανονικα μοντακια, εβαλα το κλειστο πιν στους ντριπερ μου και αυτο ηταν..
Δεν ειναι μονο η μυρωδια των μπουκαλιων ,ειναι και το οτι ρουφωντας απο κατω υγρο ανεβαζει και τις οποιες βρωμιες εχουν κατακαθισει..
Στο ντριμπινγκ σταζοντας απο πανω απεναντιας τις διωχνει η τουλαχιστον δεν τις ανεβαζει
γι αυτο εαν τους κοψει το μυαλο και αρχιζουν και βγαζουν μπουκαλακια που δεν εχουν μυρωδιες(λες και ειναι πυρηνικη φυσικη)
αλλα και οι ντριπερ βγαινουν με σχεδιαση βρεξιμο απο ψηλα (ντουζιερα) κατα κορον
ισως βρει το σκουοκινγκ την θεση που του αξιζει
μεχρι τοτε ντριμπινγκ και παλι ντριμπινγκ

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4682 στις: Μαΐου 31, 2019, 12:01 »
Μην γενικεύουμε τα πράγματα επειδή το συγκεκριμένο squonk δεν έχει μπουκαλάκια της προκοπής.
Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες...
Εγώ έχω μπουκαλάκια που έχουν περάσει απο μέσα οτι θες απο υγρά και δεν έχουν κρατήσει καμία μυρωδιά και έχω και άλλα που μου βγήκε η πίστη για να τα ξεβρωμίσω... :angry_orange:


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4683 στις: Μαΐου 31, 2019, 16:57 »
βρε, σαν τα μπουκαλάκια του pulse δεν έχει...

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4684 στις: Μαΐου 31, 2019, 17:08 »
εμενα παντος 2 μοντακια που εχω ,σε κανενα δεν ειχα προβλημα.
dual topside
geek vape

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4685 στις: Μαΐου 31, 2019, 23:35 »
Εαν αφησουμε στην ακρη τα μπουκαλακια ,ας πουμε οτι δεν εχουν μυρωδια και ειναι σουπερ,η γευση που παιρνετε απο σκουοκινγκ σας θυμιζει πιο πολυ ντριπερ(αυτος υποτιθεται ειναι ο σκοπος) η τανκατο?εμενα το δευτερο
προσωπικη αποψη παντα..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4686 στις: Ιουνίου 01, 2019, 11:00 »
Από ένα dripper έστω και αν είναι BF, δεν νομίζω ότι θα πάρεις γεύση τανκάτου.
Τελείως διαφορετική φιλοσοφία ο καθένας.
Αν δηλαδή του στάξεις υγρό από πάνω αντί να σκουονκάρεις θα πάρεις γεύση dripper?

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4687 στις: Ιουνίου 01, 2019, 11:34 »
Αν εννοεις οτι στο dripping η γευση ειναι 1-2 κλικ πανω απο το squonk πιστευω ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4688 στις: Ιουνίου 01, 2019, 14:04 »
ναι αυτο εννοω ,εγω θα ελεγα λιγα κλικ παραπανω..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4689 στις: Ιουνίου 01, 2019, 14:07 »
Σε όλα έχει σημασία ο dripper και η κατασκευή του.
Έχω για παράδειγμα δύο παπιγιόν του Gus, ένα bf και ένα dripper.
H γεύση τους είναι πανομοιότυπη, δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ατμίζοντας ποιος είναι ποιος.
Συνήθως οι διαφορές στη γεύση έχουν να κάνουν με την ποσότητα του υγρού που πέφτει μέσα στο ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4690 στις: Ιουνίου 01, 2019, 14:15 »
Εχεις τον ιδιο ντριπερ και μια τον σταγονιαζεις,μια τον σκοουνκαρεις και πες οτι εχεις μετρησει το ζουληγμα ειναι τοσα ml και ριχνεις με σταγονομετρο τα ιδια στο σταξιμο,παιρνεις ιδια γευση?εγω λεω οχι
γιατι οχι?εχει ξαναειπωθει το γιατι απο συνφορουμιτη και συμφωνω με αυτην την αποψη
σταζοντας το υγρο πεφτει απο πανω καθαριζει το βαμβακι διωχνοντας τις βρωμιες(η τουλαχιστον δεν φαιρνει νεες)
σκουονκαροντας το υγρο ερχεται απο κατω και κουβαλαει μαζι του βρωμιες μυρωδιες κατακαθια απο την βαση..
(και απο το μπουκαλακι εαν ειναι μαυρο χαλι)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2019, 14:22 από FINIX »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4691 στις: Ιουνίου 01, 2019, 14:26 »
έχω τον ίδιο ατμοποιητή σε bf & dripper.
O συγκεκριμένος έχει τις εισαγωγές υγρού ψηλά πάνω στο ντεκ αλλά κάτω από την αντίσταση.
Συνεπώς ούτε ξεπλένει τυχόν κατάλοιπα, ούτε τραβάει νέα στο μπουκάλι. Άσε που δε συμφωνώ με τον ισχυρισμό ότι στάζοντας πάνω στο βαμβάκι ξεπλένεις τα κατάλοιπα. Για να φτάσει το βαμβάκι να έχει τόση μάκα που πλέον ξεκολλάει από πάνω του απλά με 5-6 σταγόνες υγρό (σιγά την πίεση που έχει όταν πέφτει πάνω του), μάλλον θα έπρεπε να έχεις αλλάξει αντίσταση και βαμβάκι προ πολλού.

Γενικά πάντως, εγώ δεν θα άτμιζα υγρό που βγάζει τόσα κατάλοιπα που ξεκολλάνε από το βαμβάκι και περιφέρονται μέσα στον ατμοποιητή ή στο μπουκαλάκι.
Μόνη εξαίρεση τα νετ, τα οποία όμως τα ατμίζω σε κλασσικό dripper για 3-4ml με την ίδια αντίσταση και ποτέ σε squonk.

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4692 στις: Ιουνίου 01, 2019, 14:38 »
το διωχνει βρωμιες ειναι υπερβολη ισως γι αυτο εβαλα σε παρενθεση δεν φερνει νεες
φυσικα εχει σημασια που εχει τοποθετηθει η "ντουζιερα"
γραφεις κατω απο την αντισταση στον δικο σου ντριπερ,ε δεν πεφτει παλι στον πατο του ντεκ το υγρο?
για ποιο ντριπερ μιλας?
οποτε δεν καταλαβαινεις διαφορα στις δυο μεθοδους ε?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4693 στις: Ιουνίου 01, 2019, 19:33 »
αναφέρομαι στον le papillon του gus
σε bf έκδοση παίρνει το υγρό από εισαγωγές κάτω από την αντίσταση αλλά πολύ πιο ψηλά από το deck.
Στον συγκεκριμένο δεν έχω καμία διαφορά στη γεύση είτε bf είτε dripper.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4694 στις: Ιουνίου 01, 2019, 20:31 »
Για να επιστρέψω στα μπουκαλάκια σιλικόνης, η δομή του πολυμερούς που την αποτελεί είναι τέτοια που όταν αυξάνεται η θερμοκρασία ανοίγει "πόρους" οι οποίοι εγκλωβίζουν τις μυρωδιές όταν πέσει η θερμοκρασία και κλείσουν ξανά. Κατά συνέπεια χρειάζεται ένα τελείως άοσμο "καθαριστικό" και αυξημένη θερμοκρασία. Απιονισμένο νερό στους 60οC πιθανά να λειτουργούσε ικανοποιητικά. Δεν προτείνω PG γιατί τα αρώματα διαλύονται πολύ καλύτερα στο νερό. Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιούμε καθαριστικά που έχουν τα ίδια κάποια μυρωδιά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 200 42438 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos