vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, FaniFox, Jorge, manoslykos

Twitter

ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα κατ'αρχήν
Ατμίζω για 2 μήνες και 20 ημέρες,πιστεύω ότι δικαιούμε πλέον να πώ τέρμα το κ.τ.
Στην αρχή χρησιμοποιύσα 18αρα νικοτίνη και ένοιωθα μια τρελλή φαγούρα στα μάτια το πρωί που ξυπνούσα και πήγαινα στο μπάνια να πλυθώ.
Εδώ και 10-15 μέρες ατμίζω πλέον 6αρα νικοτίνη και η φαγούρα εξαφανίστηκε.
Κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι και κάποιος άλλος είχε τα ίδια συμπτώματα.

Δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι πιθανώς προέρχονταν από τα υψηλά επίπεδα νικοτίνης που λάμβανα. 

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Μιας και περασα αναλογη διαδικασια ενοχλησης στα ματια,
εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι και θεμα εποχης - ανοιξη και φθηνοπωρο συνηθως
ειναι πιο ευερεθιστα.

Αποσυνδεδεμένος Domin

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με το φίλο Γιάννη,είναι θέμα αλλεργίας.τουλάχιστον η νικοτίνη είναι αθώα σε αυτο τον τομέα. Ίσως και να δοκιμαζες vg καθώς η pg είναι το γνωστό συνθετικο συντηρητικό E-490.

Αποσυνδεδεμένος homerk

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
O κάθε οργανισμός είναι και διαφορετικός.

Φίλος μου υγειέστατος αμα πιεί ενα νές καφέ το απόγευμα, παθαίνει ταράκουλο και δεν μπορεί να κοιμοιθεί το βράδυ.
Εγω πινω 5- 6  νές την ημέρα και κοιμάμαι σαν πουλάκι.

Επίσης κάπνιζα μέχρι πρίν 8 ημέρες 50 τσιγάρα μίνιμουμ ημερησίως.

Ξεκίνησα το ΗΤ πρίν 8 ημέρες και ατμίζω 5 ml περίπου ημερησίως 18 νικοτίνη.

Προχτές μου την έδωσε για κάποιο προσωπικό λόγο και ξενύχτησα, πίνοντας ουίσκυ και κάπνισα έξτρα καμμιά
15αριά τσιγάρα κανονικά, μετά απο μια εβδομάδα αποχής και κανά 4-5άρι ml ατμίσματος.

Το πρωί ήμουν ευδιάθετος και ακμαίος.

Τώρα αμα τα τινάξω ξαφνικά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.  ;D

ΥΓ.Είμαι 52 ετών.



 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με το φίλο Γιάννη,είναι θέμα αλλεργίας.τουλάχιστον η νικοτίνη είναι αθώα σε αυτο τον τομέα. Ίσως και να δοκιμαζες vg καθώς η pg είναι το γνωστό συνθετικο συντηρητικό E-490.

Σε αυτό που λές φίλε Domin πιθανώς να έχης δίκιο γιατί με την αλλαγή νικοτίνης από 18αρα σε 6αρα άλλαξα και την δοσολογία ενώ πρώτα άτμιζα pg έτοιμα υγρά
natura τώρα τα φτιάχνω μόνος μου με ατμιστικές βάσεις από γνωστό κατάστημα με μεγαλίτερη αναλογία vg.

Τέλος πάντων μπορει να ήταν και κάτι αλεργικό το οποίο πέρασε από μόνο του.



Έγινε εξαγωγή απάντησης από την παράθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2012, 04:28 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Για το φουσκωμα και τα αερια εχουμε βρει τι φταιει??
Μερικες φορες νιωθω λες και εχω φαει σαπουνι  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
η vg φίλε μου...  ;D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Μα δεν εγραψα πουθενα για το ΗΤ οτι αυτο ευθυνεται
Ξεκαθαρα στο πρωτο μνμ εγραψα  απο τη νικοτινη του ΗΤ και οχι καθεαυτου το ΗΤ
Ουτε εκανα καμια συγκριση ΗΤ με ΚΤ.....
Εννοειται οτι το ΚΤ ειναι  θανατηφορο μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
Απλα ηθελα να επισημανω μεσα απο την περιπετεια μου οτι ολα θελουν μετρο....Διοτι οπως εγω ετσι και αλλοι πολλοι πιστευω οτι το εχουν παραχεσει με την ποσοτητα ml ατμισματος την ημερα

Καταρχήν περαστικά και σιδερένιος  :)
Από τη μικρή μου εμπειρία και από ότι διαβάζω εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ και έρευνες θεωρώ λίγο δύσκολο η περιπέτειά σου να οφείλεται στη νικοτίνη του η.τ.
Το κ.τ. στέλνει τη νικοτίνη στο αίμα σε λίγα δευτερόλεπτα. Το η.τ. χρειάζεται περισσότερο χρόνο αλλά σίγουρα κάτω από λεπτό σύμφωνα με μετρήσεις. Τα αυτοκόλλητα νικοτίνης χρειάζονται περισσότερο, κάπου στα 10 λεπτά.
Το 1ο σύμπτωμα της υπερδοσολογίας νικοτίνης είναι η ζαλάδα. Όπως λοιπόν με το κ.τ. έτσι και με το η.τ. όταν ζαλίζεσαι απλά σταματάς να ατμίζεις και σε λίγη ώρα είσαι ΟΚ. Θεωρώ λίγο απίθανο να αισθανόσουν τέτοιες ζαλάδες και να συνέχιζες το άτμισμα ώστε να φτάσεις στα επόμενα συμπτώματα που αναφέρεις. Η πρόσληψη νικοτίνης από το κ.τ. και το η.τ. είναι τόσο μικρή που δεν μπορείς να πάρεις θανατηφόρα δόση ξαφνικά.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ - αν πράγματι οφείλεται στο η.τ - είναι να πήγε κάτι πολύ στραβά με μίξη DIY υγρού, βάση με λανθασμένα υπερβολική νικοτίνη ή να έπεσε αρκετό υγρό στο δέρμα σου και να μη το ξέπλυνες.



Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Για την Dirty τι γνώμη έχετε; Μπορεί να προκαλέσει περισσότερα προβλήματα από τις vg ή pg ; με ίδια περιεκτικότητα σε mg/ml εννοείται. Επίσης, τι διαφορά έχει η dirty από τις άλλες δύο;

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχήν περαστικά και σιδερένιος  :)
Από τη μικρή μου εμπειρία και από ότι διαβάζω εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ και έρευνες θεωρώ λίγο δύσκολο η περιπέτειά σου να οφείλεται στη νικοτίνη του η.τ.
Το κ.τ. στέλνει τη νικοτίνη στο αίμα σε λίγα δευτερόλεπτα. Το η.τ. χρειάζεται περισσότερο χρόνο αλλά σίγουρα κάτω από λεπτό σύμφωνα με μετρήσεις. Τα αυτοκόλλητα νικοτίνης χρειάζονται περισσότερο, κάπου στα 10 λεπτά.
Το 1ο σύμπτωμα της υπερδοσολογίας νικοτίνης είναι η ζαλάδα. Όπως λοιπόν με το κ.τ. έτσι και με το η.τ. όταν ζαλίζεσαι απλά σταματάς να ατμίζεις και σε λίγη ώρα είσαι ΟΚ. Θεωρώ λίγο απίθανο να αισθανόσουν τέτοιες ζαλάδες και να συνέχιζες το άτμισμα ώστε να φτάσεις στα επόμενα συμπτώματα που αναφέρεις. Η πρόσληψη νικοτίνης από το κ.τ. και το η.τ. είναι τόσο μικρή που δεν μπορείς να πάρεις θανατηφόρα δόση ξαφνικά.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ - αν πράγματι οφείλεται στο η.τ - είναι να πήγε κάτι πολύ στραβά με μίξη DIY υγρού, βάση με λανθασμένα υπερβολική νικοτίνη ή να έπεσε αρκετό υγρό στο δέρμα σου και να μη το ξέπλυνες.
eγω τα ειπα ολα αυτα με βαση τις παρενεργειες απο το φυλαδιο για το φαρμακο nicorete inhaler δλδ εισπνοες με Nicorette
ΔΙαβασε το φυλαδιο που παρεθεσα να δεις που λεει για το οριο δοσης νικοτινης και για τις παρενεργειες

Τεσπα μπορει και να κανω λαθος αλλα γιαυτο το εγραψα εδω για να συζητηθει

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ακριβώς και καλά έκανες που το ανέφερες. Γνώμες αλλάζουμε για ένα θέμα υγείας που αφορά όλους μας.

Διάβασα το φυλλάδιο του nicorett που παράθεσες. Πράγματι στα συμπτώματα υπερδοσολογίας της νικοτίνης λέει:
Παράθεση
Σημεία και Συμπτώματα Τοξικότητας Νικοτίνης
Τα σημεία και τα συμπτώματα της υπερδοσολογίας νικοτίνης αναμένεται ότι
θα είναι ωχρότητα, κρύος ιδρώτας, ναυτία, σιάλωση, έμετος, κοιλιακό άλγος,
διάρροια, κεφαλαλγία, ζάλη, διαταραχή ακοής και όρασης, τρόμος,
διανοητική σύγχυση και αδυναμία.
τα συμπτώματα δηλαδή που είχες.

Από την άλλη όμως λέει:
Παράθεση
ΥΠΕΡΔΟΣΟΛΟΓΙΑ - ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
Υπερδοσολογία από νικοτίνη μπορεί μόνο να συμβεί, εάν ο ασθενής έχει
μικρή εξάρτηση από τη νικοτίνη ή χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και άλλες
μορφές χορήγησης νικοτίνης (συμπεριλαμβανομένου και του καπνίσματος).

Δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να πάρεις παραπάνω νικοτίνη με το προϊόν. Το ίδιο ισχύει και με το κ.τ και η.τ. Επιδρούν άμεσα στον οργανισμό. Ας υποθέσουμε ότι είσαι στα όρια και με 1 τζούρα υπερβαίνεις τη νικοτίνη που αντέχει ο οργανισμός σου. Σε 1-2 λεπτά θα εμφανιστούν τα πρώτα συμπτώματα δηλητηρίασης. Στο διάστημα αυτό δεν μπορείς να πάρεις τόσο μεγάλη δόση που να φτάσεις σε διάρροια, τρόμο κλπ.

Στα patch, τσίχλες κλπ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν είναι κανείς αρκετά τρελός μπορεί να κολλήσει πάνω του 100 patch ή να μασήσει ταυτόχρονα 100 τσίχλες.
Ανάσες όμως δεν μπορεί να πάρει άπειρες.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Να κάνω μια χαζή ερώτηση βρε παιδιά αν ξέρει κάποιος παλαιότερος.
Ατμίζω διάφορα υγρά σκέτα, καπνικά,γεύσεις φρούτων.

Μερικές φορές όχι πάντα έχω ένα φλεματάκι στο λαιμό.
Πιστεύω ότι κάποια από τις παραπάνω γεύσεις ευθύνεται αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω :wall:
Μήπως κάποιοα παλιοσειρά μπορεί να βοηθήσει :confused1:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
το πιο πιθανο ειναι οτι ευθυνεται το σταματημα του κ.τ. παρα η γευση καποιου υγρου, αλιως δοκιμασε υγρα ξεχωριστα, αλλα με pg αλλα με vg  και θα το βρεις :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος basouli

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
εγω κανω 18αρα και καπου στα 6 με 10ml καθημερινα ... αλλα δεν εχω καποιο προβλημα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος achilleas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • Honesty is the best policy.
εγω κανω 18αρα και καπου στα 6 με 10ml καθημερινα ... αλλα δεν εχω καποιο προβλημα  :hmmm:

ισως αν ησουν 50 χρονων και ατμιζες τις ιδιες ποσοτητες,
να ηταν διαφορετικα.... :yes: :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix