vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 8 χρήστες
TasMan, panoskapa, Paso, Jorge, makismaik, billythekid, Milarepa, paiktaras

Twitter

Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 23:45 »
Ακριβως. Και φαινεται το νημα να πλησιαζει ολο και περισσοτερο το νημα για το πυρωμα των αντιστασεων...

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 04:14 »
´¨Το στρώμα του οξειδίου λειτουργεί ως ηλεκτρικός μονωτής και μόνο.
Δεν έχει επιδραση στην θερμοκρασία τήξης του μετάλλου.¨
Κάπως έτσι εξηγείται και η λειτουργία του non spaced coil...

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 590
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 12:58 »
αν καποιος φιλος εχει δουλεψει συρμα Dicodes Nife 30 είναι ασφαλες ? σε συγκριση με Kanthal ? δουλευει χωρις ελ θερμοκρασίας ?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 14:46 »
Το NiFe30 προορίζεται για χρήση με έλεγχο θερμοκρασίας. Κάποιοι, κάπου, από ότι έχει πάρει το μάτι μου, το χρησιμοποιούν και σε μηχανικά mods - προσωπικά, δεν θα το έκανα ποτέ. Κατά τα αλλά, είναι εξαιρετικό σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 20:56 »
αν καποιος φιλος εχει δουλεψει συρμα Dicodes Nife 30 είναι ασφαλες ? σε συγκριση με Kanthal ? δουλευει χωρις ελ θερμοκρασίας ?

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Απο όσο το έχω ψάξει εγώ γιατί χρησιμοποιώ NiFe σχεδόν αποκλειστικά και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε μηχανικό μετά απο μελέτη πράγμα που δεν το συνιστώ φυσικά, δεν έχω βρεί κάτι πολύ συγκεκριμένο και σίγουρο όσον αφορά το θέμα ασφάλεια αλλά θα αναφέρω κάποια πράγματα που έχω βρεί και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του ή όποιος γνωρίζει καλά τις ιδιότητες των μετάλλων ας μας διαφωτίσει!

Πίνακας με τις συνθέσεις των πιο γνωστών συρμάτων για σύγκριση (χοντρικά και όσα στοιχεία είναι πάνω απο 1%) :


Coil\CompNiFeCrAl
KanthalA1-73%20.5%5.8%
NichromeN8080%-20%-
NiFe3070%30%--
NiFe4852%48%--

Πίνακας με τα σημεία τήξης και μέγιστης συνεχούς λειτουργικής θερμοκρασίας στον αέρα (δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο επηρεάζεται το τελευταίο απο το υγρό στην περίπτωσή μας) :


Temp\CoilKanthalA1NichromeN80NiFe30NiFe48
Melting Point oC1500140014301435
Max Con. Op. Temp.14001200600600


Πέρα απο αυτά, έχω διαβάσει αυτό απο τη stealthvape : Regarding dry burning NiFe wire. It's mentioned on some sites that it's ok to dry burn this material and while it's clear that NiFe doesn't react to dry burning like Ni200 and Titanium we're cautious to recommend this at present.
η οποία γενικά είναι επιφυλακτική σε τέτοια θέματα όπως ήταν και με το τιτάνιο στην αρχή. Επίσης πριν κυκλοφορήσει το NiFe της, είχε δημοσιεύσει αυτό. Έχουν ενδιαφέρον οι δύο τελευταίες γραμμές οι οποίες λένε ότι μέχρι να σιγουρευτεί η εταιρία για την ασφάλεια κάποιων άλλων συρμάτων που εξετάζει, δεν θα τα κυκλοφορήσει, πράγμα που απο ότι έχω δεί αποτελεί τη γενικότερη πολιτική της.

Εγώ προσωπικά δεν το έχω ψάξει τόσο το θέμα ασφάλεια για να μην "τρελαθώ" κιόλας, αλλά πάντα φροντίζω να προσέχω τί κάνω.
Οι κυριότερες πηγές των παραπάνω είναι οι εξής:
Kanthal A1
Nichrome N80
NiFe30
NiFe48

Τέλος θέλω να συμπληρώσω ότι όλα τα σύρματα δουλεύουν παντού. Το θέμα είναι πώς δουλεύουν και αν θα δουλέψουν τα αναμενόμενα. Δηλαδή με kanthal ή nichrome δεν θα έχουμε ποτέ έλεγχο θερμοκρασίας παρόλο που θα δουλέψει σε αυτή τη λειτουργία αν μας αφήσει το mod και το NiFe ας πούμε αντίστοιχα θα δουλέψει σε power mode αλλά δεν προτείνεται για λόγους ασφαλείας ? ? ? :dontknow:  Νικέλιο και τιτάνιο σίγουρα πάντως δεν προτείνονται για λειτουργία σε power mode για λόγους ασφαλείας. Πάντως εφόσον και αν το nichrome θεωρείται ασφαλές, τόσο dry burn του έχουν κάνει οι παλαιότεροι :tongue_smilie:  ,δεν βλέπω το λόγο να μην θεωρείται και το NiFe που έχει και μικρότερο ποσοστό σε νικέλιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 21:42 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 20:40 »
Κοίτα να δεις που στο τέλος θα καταλήξουμε ότι είναι must να πυρώνουμε το σύρμα όταν πρόκειται για Kanthal :)

Με όλο το σεβασμό είναι λάθος συμπέρασμα αυτό  :)
Το τι είναι καλό για την αντίσταση όσο αφορά την αντοχή της και τις ιδιότητες του μετάλλου, δεν συνεπάγεται ότι είναι καλό και για το σύστημα υγρό + αντίσταση και συνάμα για τον παραγόμενο ατμό.
Αυτές τις διεργασίες οφείλουν να μελετήσουν τα ερευνητικά κέντρα και η ιατρική ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2016, 21:01 από pechr »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 10:06 »

η οτι απ τη στιγμη που συμφωνα με τις ερευνες του Κ. Φαρσαλινου αυτη η οξειδωση βγαζει σωματιδια στον ατμο πως το κανθαλ δεν κανει για ατμισμα!


Διαγραφή άμεσης παράθεσης

Δώσε μας σε παρακαλώ τον ιστότοπο που βρίσκεται η έρευνα αυτή, γιατί δεν μπορώ να την βρώ πουθενά κανένα χρόνο τώρα. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 11:08 »
Το καλυτερο μεταλλο ειναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μεταλο ειναι αεροστεγως κλεισμενο σε κεραμικο η γυαλι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμα και για τις κεραμικές αντιστάσεις, έχει προκύψει συζήτηση για τυχόν μικροσωματίδια (πούδρα απλοικά) που μπορεί να παράγεται από αυτά και να εισπνέεται..

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 12:14 »
Δώσε μας σε παρακαλώ τον ιστότοπο που βρίσκεται η έρευνα αυτή, γιατί δεν μπορώ να την βρώ πουθενά κανένα χρόνο τώρα.

xxpistoss, εδώ είναι το θέμα του φόρουμ με τα σχετικά links σε βίντεο κτλ... http://vaping.gr/index.php/topic,25901.0.html 
Δες το link σε ένα βίντεο στο πρώτο post...

και εδώ είναι ένα βίντεο που αναφέρεται και στην έρευνα αυτή στην αρχή του βίντεο:   αν και μιλάει κυρίως και το τιτάνιο εδώ...



Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 20:26 »
Δώσε μας σε παρακαλώ τον ιστότοπο που βρίσκεται η έρευνα αυτή, γιατί δεν μπορώ να την βρώ πουθενά κανένα χρόνο τώρα.
https://www.youtube.com/watch?t=2693&v=PM8sW8vNlPg
περιεργο που δεν το χεις δει αφου υπαρχει σχετικο ποστ http://vaping.gr/index.php/topic,25901.0.html με 700+ απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 23:50 »
Θεωρώ ως πιο ασφαλές μέταλλο το SS με την προϋπόθεση ότι δεν έχει πυρωθεί.
Με τις γνώσεις που έχω στα μέταλλα καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα.
Δηλαδή το στήνεις και όπως σου βγει.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 00:23 »
Κι αν κάποιος δεν τα καταφέρνει καλά στο στήσιμο και παίρνει καμμένο από hot spot ας πούμε?
Εγώ δεν ξέρω από μέταλλα και η εντύπωση που έχω είναι ότι το κανθαλάκι παραμένει αυτό με τους το λιγότερους κινδύνους. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 00:36 »
Τι παθαίνει δηλαδή το ανοξείδωτο σύρμα (SS) αν πυρώσει ;
Γίνεται ραδιενεργό ;
Μάλλον διυλίζουμε τον κώνωπα εδώ μέσα κύριοι.

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 08:04 »
Γεια σου netsplit
αν θες διάβασε και την σελίδα 2 και 3 στο ίδιο νήμα.

Επίσης το ανοξείδωτο είναι το μοναδικό ενδεδειγμένο μέταλλο για τρόφιμα παγκοσμίως.
Για αυτό κι επιβάλλεται σε βιομηχανίες τροφίμων και επιχειρήσεις εστίασης να χρησιμοποιούν μόνο ανοξείδωτα (σωληνώσεις, θερμοθαλάμους, αντιστάσεις επαφής κ.α.) :)

Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 18:54 »
Από μέταλλα ξεκαθαρίζω ότι παρότι κάποια θεωρεία έχω διδαχτεί δεν θυμάμαι σχεδόν τπτ. Χρησιμοποιώ ss όμως με έλεγχο θερμοκρασίας χωρίς να το πυρώνω για τους εξής λόγους:

1. Όλοι οι ατμοποιητές που έχω είναι ss όποτε και να παθαίνω κάτι από το συγκεκριμένο μέταλλο το παθαίνω ούτως η άλλως. Δλδ προσπαθώ να μειώσω το ρίσκο που παίρνω μην βάζοντας άλλα υλικά στο παιχνίδι. Για τον ίδιο λόγο δεν χρησιμοποίησα ποτέ κεραμικό παρότι τότε δεν ξέραμε τπτ.
2. Το χρησιμοποιώ με έλεγχο θερμοκρασίας και δεν το πυρώνω γιατί αυτό είπε ο Φαρσαλίνός, ο τύπος που φτιάχνει τα caravela mods (δεν θυμάμαι το όνομά του) που είναι μεταλλειολόγος και εδώ και λίγο καιρό ο φίλος μας ο pechr.
3. Όλα τα χειρουργικά εργαλεία που βλέπω (λόγω συγγένειας) είναι ss εδώ και πολλά χρόνια όποτε κάτι ξέρουν αυτοί παραπάνω.
4. Το ενδεδειγμένο για κατσαρόλες τηγάνια κλπ είναι ss επίσης εδώ και χρόνια και δεν έχουμε ακούσει κάτι άσχημο.
5. Τόσο τα ιατρικά εργαλεία όσο και τα τηγάνια, τα θερμαίνουμε αλλά δεν τα πυρώνουμε εδώ και πολλά χρόνια και συνεχίζουμε να το κάνουμε χωρίς πρόβλημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63176 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem