vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, th3ofilos, Milarepa, tony1976, bloodlessz, Tem

Twitter

Aspire Nautilus

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #345 στις: Νοεμβρίου 15, 2014, 03:02 »
Γεια χαρα.
Πηρα αποψε (απο ενα παιδι εδω στο φορουμ) τον ναυτιλο  :)  και οταν βιδωνω τον ατμο φευγει απο κατω το πιν  :confused1: .
Κατι δεν εχω καταλαβει μαλλον ,καμια ιδεα?

Εννοείς τον πόλο του 510 ;

[youtube]http://m.youtube.com/watch?v=pXJMtO0smm0[/YouTube]

Οπως λεει ο και στο βιντεο ο πολος ασφαλιζει μονο με ενα πλαστικό oring και θελει προσοχη οταν το καθαρίζεις η όταν βιδώνεις το 510. Εννοείται οτι δεν πρεπει να χασεις το ελατηριακι που εχει.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #346 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 01:14 »
παιδια μια ερωτηση.
εχω διαβασει εδω οτι ο μινι ναυτιλος παιρνει και bdc αντιστασεις.στο μαγαζι που τον αγορασα νομιζω μου ειχαν πει οτι παιρνει μονο bvc.τελικα τι ισχυει?
κ αν παιρνει bdc τι αλλαζει στην αισθηση?(περα απο το οικονομικο-νομιζω οτι τα ανταλλακτικα bdc ειναι πιο οικονομικα).


Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #347 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 01:37 »
Απο οσο γνωριζω ο mini δεχεται κανονικα τις bdc κεφαλες της Aspire
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2014, 01:44 από interisti »

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #348 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 08:44 »
Το βρήκα στο φόρουμ της Aspire και έκρινα πως πρέπει να το μοιραστώ μαζί σας.

Σε ερώτηση χρήστη για το αν η καμινάδα του Ναυτίλου είναι Stainless steel ή όχι, η Aspire του απαντά πως είναι Chromed brass. http://support.aspirecig.com/viewtopic.php?f=8&t=601

Φυσικά πουθενά στο manual ή στο site δεν το αναφέρει αυτό. Εκεί αναφέρει πως ο Ναυτίλος είναι stainless steel & pyrex.
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #349 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 09:04 »


τον πληρωνουμε ενα καρο λεφτα με οτι συνεπαγεται αυτο .. με  κεφαλες που παιζεις λοτο να βρεις μια να ειναι οκ οπως πρεπει και να διαβαζεις κατι τετοιο ..

Τι σημαινει αυτο για εμας ?  οσοι ατμιζουμε με χρηση κατι που αποχρωμιωνεται και ειναι μπρούτζος?  οποιος ξερει να μας πει....

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2014, 12:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #350 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 10:31 »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #351 στις: Νοεμβρίου 17, 2014, 10:37 »
παιδια μια ερωτηση.
εχω διαβασει εδω οτι ο μινι ναυτιλος παιρνει και bdc αντιστασεις.στο μαγαζι που τον αγορασα νομιζω μου ειχαν πει οτι παιρνει μονο bvc.τελικα τι ισχυει?
κ αν παιρνει bdc τι αλλαζει στην αισθηση?(περα απο το οικονομικο-νομιζω οτι τα ανταλλακτικα bdc ειναι πιο οικονομικα).


Παιρνει και BVC και BDC...Η τιμη ειναι η ιδια και για τις 2 κεφαλες




Διαγραφή άμεσης παράθεσης

τον πληρωνουμε ενα καρο λεφτα με οτι συνεπαγεται αυτο .. με  κεφαλες που παιζεις λοτο να βρεις μια να ειναι οκ οπως πρεπει και να διαβαζεις κατι τετοιο ..


Εχω χρησιμοποιησει 6 κεφαλες BVC 1.8 στη σειρα,απροβληματιστες ολες τους...Γενικα εως τωρα αν εχω χρησιμοποιησει για παραδειγμα καμια 30 αρια κεφαλες 1.8,μονο 2 απο ολες αυτες μου ετυχαν ελλατωματικες...

Αποσυνδεδεμένος terymix

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #352 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 00:10 »
καλησπερα συνατμιστεσ !!! ειμαι και γω κατοχοσ του ναυτιλου και τισ τελευταιεσ μερεσ εχω συνεχςσ προβλημα μου κανει ολη την ωρα "μπουλπουληθρεσ " δλδ μηδεν ατμο και στο τελοσ μου φτανουν τα υγρα στο στομα τον ξεβιδωνω και η κεφαλη αντι να ειναι στην βαση μενει στην καμπανα ( εχω δοκιμασει διαφορεσ κεφαλεσ και bdc και bvc )   .... το δουλευω σε ενα ιννοκιν μβπ 2.0 .... μηπωσ εχει κανει ιδεα τι να κανω?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #353 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 00:18 »
αυτο που σιγουρα πρεπει να κανεις ειναι να βιδωνεις καλα την κεφαλη στην βαση και μετα την βαση να την πιεζεις μεχρι να μπει το σιλικονουχο το χοντρο που εχει στην βαση στο πυρεξ τανκακι  του και μετα βιδωνεις σιγα σιγα αλλα οχι τερμα ... αφησε ενα μικρο περιθωριο μιση στροφη να μην ειναι πολυ σφικτη η βαση επανω στο πυρεξ τανκ

για τις μπουρμπουληθρες φροντισε να εχεις αρκετο υγρο στο τανκ σου και να μην κατεβαινει η σταθμη πολυ κατω σχεδον να αδειαζει ... ακομα και αυτο με το περιθωριο που σου ειπα να αφηνεις βοηθαει και γιαυτο το προβλημα.. αν εισαι με απλη ego  μπαταρια μπορει να εχεις τετοια προβληματα μπουρμπουληθρας .. αν εχεις  vv ή μοντακι ανεβασε watt  και σταματαει το φαινομενο αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2014, 00:25 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #354 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 00:19 »
Στο ξεβιδωμα οταν σου μενει η κεφαλη στην καμπανα,σημαινει πως δεν την εχεις σφιξει πολυ καλα την κεφαλη στην βαση...Αν εισαι πανω απο 3.8 volts με BVC 1.6 η 1.8 και σου κανει μπουρμπουληθρες,τοτε ειναι ελλατωματικη η κεφαλη..Αν εχεις δοκιμασει πολλες κεφαλες,τοτε εχεις πεσει σε ελλατωματικη παρτιδα κεφαλων..Επισης να προτιμας τις 1.8 BVC γιατι εχουν καλυτερη και πιο σταθερη αποδοση απο τις 1.6 BVC...Τις BDC δεν τις προτεινω καθολου :nope:

Αποσυνδεδεμένος terymix

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #355 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 01:29 »
Ευχαριστω πολυ ... Δοκιμαζω και σας λεω τα αποτελεσματα ...

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #356 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 02:04 »
Να βιδωνεις παντα καλα την κεφαλη στην βαση..Ετσι δυσκολα θα μεινει στην καμπανα κατα το ξεβιδωμα..Επισης μη γεμιζεις ποτε πανω απο 5 ml..Χρειαζεται και λιγο αερα μεσα το τανκ..Επισης αν μπορεις οταν βιδωνεις στο τανκ την βαση,να εχεις κλειστες τις τρυπες αερα(Καλυτερη συμπεριφορα τις κεφαλης λογω αποσυμπιεσης του αερα)..Οταν βιδωσεις την βαση,επελεξε την τρυπα που σε βολευει :)

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #357 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 03:58 »
Μπουρμπουλήθρες με Nautilus είχα κι εγώ, ευτυχώς υπερβολικά σπάνια. Πέρα από το καλό βίδωμα αν θέλεις στρίψε ένα χαρτάκι και πέρνα το από τον σωλήνα μπας και έχει υπολείμματα. Καθάρισε όσο είναι δυνατό και την καμπάνα γιατί σίγουρα θα έχει πάρει υγρό (θα βρεις υγρό και στις τρύπες αέρα λογικα). Εγώ θα πρότεινα πλύσιμο εξ αρχής, 2 μέρες στέγνωμα (μη σου πω κι ένα πέρασμα με πιστολάκι). Σε πιο μπακαλίστικη πατέντα, γύρνα ανάποδα, προς τα κάτω, ατμοποιητή και μπαταρία και πάτα κουμπί χωρίς τζούρα για 2-3 δευτερόλεπτα. Δεν είναι κι ό,τι καλύτερο αλλά σε μένα έχει κάνει δουλειά (σε άλλους ατμοποιητές).

Αποσυνδεδεμένος neofitosgr

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #358 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 18:45 »
εμένα μου συμβαίνει το κουλό ενώ εκει που ατμίζω κανονικά ξαφνικά πετάει από το στόμιο υγρά με δύναμη στο στόμα...!
και μετα συνεχίζει να ρολάρει κανονικά....
το έχω παρατηρήσει και ενώ είναι ζεστός ο άτμο και ενώ είναι κρύος
η λύση ποια είναι σαυτο ?
το αντιμετωπίζει κανείς άλλος ?

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #359 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 14:58 »
εγω να πω τη δικη μου εμπειρια με το ναυτιλο.
ο πρωτος ηταν ελαττωματικος.ερχοταν υγρο στο στομα.πυροβολουσε υγρο και ειχε πολλη μπουρμπουληθρα.επισης εκανε τρελη καταναλωση υγρου.
τελικα τον πηγα στο καταστημα απο οπου τον αγορασα να τον τεσταρουμε και ειχε προβλημα η μεταλικη καμπανα εκει που κουμπωνει το drip-tip.
στο καταστημα ηταν πολυ εξυπηρετικος ο πωλητης το τεσταρε καλα και φαινοταν οτι ειχε απο καπου κενο η μεταλικη καμπανα στην κορυφη.ειχε καποια διαρροη αερα.ισως ο κυλινδρος σιλικονης ειχε καποιο κενο, δεν ξερω.αλλαξαμε το ελαττωματικο μερος και δουλευει ρολοι.
επισης σημαντικο αν το εχεις σε μοντακι να ατμιζεις σε ψηλα βατ.εγω ατμιζω στα 14 για να μην εχω προβλημα και να ειναι οσο γινεται καλυτερη η ατμιστικη εμπειρια.
θελω να πω πως περα απο τις συμβουλες ρυθμισεων παιζει και το σεναριο της ελαττωματικοτητας αν και απο οτι μου ειπε ο πωλητης ηταν η πρωτη φορα που βρισκει ελαττωματικο ναυτιλο και δεν ειχα λογο να μην τον πιστεψω.η εξυπηρετηση ηταν αριστη και η αντικατασταση κατοπιν τεσταρισματος αμεση.


αυτο που με χαλαει αρκετα ειναι οι αντιστασεις bvc ως προς την τυχαιοτητα τους.καθε φορα που αλλαζω,  διαφορετικη συμπεριφορα.εχω πετυχει μια σουπερ αντισταση και 7-8 μετριες.τη σουπερ την ειχα μια βδομαδα και δουλευε ρολοι.τρελαθηκα πανω μου που λεει και το ανεκδοτο.λεω να αλλαξω λοιπον πανω στην εβδομαδα καθως ατμιζω κανα δεκαρι μλ τη μερα.βαζω την καινουρια μια χαρα και τη δευτερη μερα ηταν πιο μπουκωμενη και απο την προηγουμενη που ειχα μια βδομαδα.τελικα εβαλα την προηγουμενη και δουλευει καλυτερα.υπηρξαν αντιστασεις που μου εβγαζαν διαφορετικα ωμ απο 1,7-2,1.με ιδιες ρυθμισεις βατ.αλλες δουλεψαν δυο τρεις μερες και μετα μπουκωμα.γενικα η φαση ειναι random και δε λεει.
δε ζηταω πολλα.παρακαμψτε τη διαδικασια της εξελιξης και βγαλτε τις τελειες κεφαλες.κολλημα με την εξελικτικη πορεια..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2014, 15:04 από paokg4 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63758 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix