vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά και αρώματα after-8

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2655 στις: Ιουνίου 14, 2016, 14:21 »
τωρα θέλω να σε ρωτησω την διαφορα με το smoke αν εχεις άποψη.
στο ρωταω αυτο γιατί όπου πάω να τα δοκιμάσω τα έχουν σε ατμοποιητές με bvc και τιγκα στην νικοτίνη και μου φαίνονται μάπα


Το smokeX είναι smoke συν καρύδια συν σοκολάτα χοντρικά.....

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2656 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:35 »
Μια απορία γιατί αυτό με τα μπουχτιστικά υγρά το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω αλλά δε μπορώ να το καταλάβω.

Αν ρίξεις την αναλογία του αρώματος στο μισό π.χ, συνεχίζει να σε μπουχτίζει ή απλά σταματάει να σε ικανοποιεί ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2657 στις: Ιουνίου 15, 2016, 11:43 »
Καλημέρα. Με τον όρο "μπουχτιστικό" υγρό ή άρωμα, αναφερόμαστε συνήθως σε ένα υγρό το οποίο ενώ μας αρέσει και το βρίσκουμε νόστιμο, μας κουράζει γρήγορα λόγω έντασης αρώματος, συνήθως λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε έντονα αρώματα. Αν συνεχίζεις να μην το καταλαβαίνεις σε όλη του την έκταση, θυσίασε κάποια € και αγόρασε το Cafe Mocha της Halo για παράδειγμα και δοκίμασε να ατμίσεις πάνω από ένα μλ συνεχόμενα! ;D

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2658 στις: Ιουνίου 21, 2016, 01:33 »
Έφτιαξα ένα κατοστάμελο smoke-x με βάση PMG 50/50. Ωρίμανση 30 ημέρες με ανάδευση ανά 2 ημέρες. Το άτμισα αλλά ενώ μοιάζει δεν έχει ούτε την ένταση των αρωμάτων του κανονικού ούτε την καθαρότητα της γεύσης που θυμάμαι από το κανονικό. Το έκανα 10% μιας και το άρωμα στην ετικέτα γράφει ανάμιξη σε ποσοστό 8-10%. Θα ήθελα τη γνώμη αυτών που το έχουν φτιάξει με επιτυχία γιατί δεν έχω καταλάβει τι πήγε στραβά.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2659 στις: Ιουνίου 21, 2016, 08:22 »
@ambient : Για τον λόγο ότι τα αρώματα ( Smoke και Smoke X) της after-8 είναι τα κύρια υγρά που κάνω σχεδόν 1 χρόνο τώρα, κατέληξα έπειτα από δοκιμές πως "ΒΑΣΙΚΟ ΡΟΛΟ" παίζει τι βάσεις χρησιμοποιεί ο κάθε ένας μας. Ακόμα ακόμα , και το ποσοστό PG/VG παίζει καθοριστικό ρόλο, για το πως θα αναδείξει τα αρώματα. Ως γνωστό, μεγάλο ποσοστό VG, έχει την τάση να μπουκώνει το τελικό αποτέλεσμα, αντίθετα η PG να δίνει έναν πιο όξινο - μεταλλικό χαρακτήρα, με σκοπό να αυξήσει το χτύπημα στο λαιμό. Όλα αυτά βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικά, γιατί "άλλο" τελικό αποτέλεσμα αρέσει σε εμένα, και κάτι άλλο θα αρέσει στον "διπλανό" μου.

Το έπειτα από δοκιμές...που αναφέρθηκα πιο πάνω δεν το λέω τυχαία, καθώς "έτυχε" κάποιο κατάστημα να μου δωρίσει 2 βάσεις για δοκιμή. Έφτιαξα λοιπόν 3Χ100 Ml με 3 διαφορετικές βάσεις, ίδιο ποσοστό PG/VG και στα 3. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?? 3 διαφορετικά υγρά. Όσο και να ακούγεται περίεργο σε μερικούς....το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό....με μόνο κοινό σημείο το άρωμα, που και αυτό, είχε διαφορετική ένταση-απόδοση και στις 3 εκδοχές.

Η "δική" μου προτίμηση για τα DIY αρώματα της after-8, είναι με βάσεις της T-juice ( πονάει η τσέπη δυστυχώς-ακριβές) και ποσοστό PG/VG 60/40.

Το ποσοστό ανάμειξης για τα δικά μου γούστα...βρήκα ότι μου κάθεται καλύτερα στο 11%. Άρα ambient το μόνο που απομένει είναι....... λίγος πειραματισμός από μέρους σου για να δεις τι σου κάθεται καλύτερα.
GOOD LUCK ....και sorry για το σεντόνι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 08:29 από LefTTeriS »

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2660 στις: Ιουνίου 21, 2016, 10:24 »
Και εγώ αυτό παρατήρηση με σκέτη vg .δοκίμασα και με λιγότερο άρωμα αλλά τα ίδια .σίγουρα με λίγο pg θα αλλάξει και θα είναι πιο ευχάριστο

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2661 στις: Ιουνίου 21, 2016, 12:37 »
@ambient : Για τον λόγο ότι τα αρώματα ( Smoke και Smoke X) της after-8 είναι τα κύρια υγρά που κάνω σχεδόν 1 χρόνο τώρα, κατέληξα έπειτα από δοκιμές πως "ΒΑΣΙΚΟ ΡΟΛΟ" παίζει τι βάσεις χρησιμοποιεί ο κάθε ένας μας. Ακόμα ακόμα , και το ποσοστό PG/VG παίζει καθοριστικό ρόλο, για το πως θα αναδείξει τα αρώματα. Ως γνωστό, μεγάλο ποσοστό VG, έχει την τάση να μπουκώνει το τελικό αποτέλεσμα, αντίθετα η PG να δίνει έναν πιο όξινο - μεταλλικό χαρακτήρα, με σκοπό να αυξήσει το χτύπημα στο λαιμό. Όλα αυτά βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικά, γιατί "άλλο" τελικό αποτέλεσμα αρέσει σε εμένα, και κάτι άλλο θα αρέσει στον "διπλανό" μου.

Το έπειτα από δοκιμές...που αναφέρθηκα πιο πάνω δεν το λέω τυχαία, καθώς "έτυχε" κάποιο κατάστημα να μου δωρίσει 2 βάσεις για δοκιμή. Έφτιαξα λοιπόν 3Χ100 Ml με 3 διαφορετικές βάσεις, ίδιο ποσοστό PG/VG και στα 3. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?? 3 διαφορετικά υγρά. Όσο και να ακούγεται περίεργο σε μερικούς....το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό....με μόνο κοινό σημείο το άρωμα, που και αυτό, είχε διαφορετική ένταση-απόδοση και στις 3 εκδοχές.

Η "δική" μου προτίμηση για τα DIY αρώματα της after-8, είναι με βάσεις της T-juice ( πονάει η τσέπη δυστυχώς-ακριβές) και ποσοστό PG/VG 60/40.

Το ποσοστό ανάμειξης για τα δικά μου γούστα...βρήκα ότι μου κάθεται καλύτερα στο 11%. Άρα ambient το μόνο που απομένει είναι....... λίγος πειραματισμός από μέρους σου για να δεις τι σου κάθεται καλύτερα.
GOOD LUCK ....και sorry για το σεντόνι.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.Η συγκεκριμένη βάση που χρησιμοποιώ θεωρείται από τις καλές βάσεις. Έχω δυο απορίες, η πρώτη αφορά το μέγιστο ποσοστό αρώματος που μπορώ να βάλω χωρίς πρόβλημα και ένα δεύτερο αφορά αυτό που διάβασα σε άλλο νήμα στο forum και αφορά την πυραζίνη. Πολλοί ισχυρίζονται ότι βοηθάει στην ανάδειξη των αρωμάτων ιδιαίτερα στα καπνικά. Μάλιστα λένε ότι δίνει και ένα χαρακτηριστικό άρωμα ψημένων ξηρών καρπών και ψημένου καλαμποκιού (pop corn) γεύση που απ όσο θυμάμαι μου έβγαζε το έτοιμο υγρό. Το έχει δοκιμάσει κάποιος και σε τι ποσοστό;
Ευχαριστώ

Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2662 στις: Ιουνίου 21, 2016, 14:55 »

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2663 στις: Ιουνίου 21, 2016, 15:15 »
 armadoran
Το έχω διαβάσει ήδη όλο αλλά ρωτάω για τη χρήση με τα συγκεκριμένα υγρά.

Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2664 στις: Ιουνίου 21, 2016, 19:05 »
Εχω βάλει 0.5%πυραζίνη στο Pure αλλά είναι στην ωρίμανση.
Δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο οτι έχεις άρωμα απο την after8.  Ξεκινάς απο 0,5% όπως και έχει προταθεί στο εκεί νήμα ,ανεξάρτητα απο πια εταιρία έχεις προμηθευτεί τα αρώματα , και βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2665 στις: Ιουνίου 21, 2016, 19:50 »
ως επι των πλειστων η πυραζινη χρησιμοποιηται στα καπνικα αρωματα..ανεξαρτητα τι μαρκα ειναι.μη σε αγχωνει..θα σου αναδειξει κ θα εντινει το αρωμα σου.τπτ παραπανω,(σε κανονικες δοσολογιες)

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2666 στις: Ιουνίου 24, 2016, 20:55 »
Μπορείτε να μου πειτε μια γνωμη για το red ice.
Η γευση και το αποτέλεσμα ειναι ικανοποιητικα;

Στάλθηκε απο ....


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2667 στις: Ιουνίου 24, 2016, 20:57 »
μετα απο 2 βδομαδες ωριμανση δεν αντεξα και αριξα την αμβροσια στον εβιβα...πηγα στον ολυμπο με την μια!!!!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2668 στις: Ιουνίου 24, 2016, 22:14 »
Ρε Κώστα τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται. :))

Μόλις πριν 15 λεπτά σε καινούργιο στήσιμο γέμισα τον eviva με ambrosia (DIY) και είναι όλα τα λεφτά. :delicious2:

Και γω νιώθω ότι κάνω παρέα με τους Θεούς του Ολύμπου (είμαι και κοντά ;D).

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Υγρά και αρώματα after-8
« Απάντηση #2669 στις: Ιουνίου 24, 2016, 22:33 »
θα τα λεμε εκει ψηλα μακη.!!!! :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38051 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem