vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

57 επισκέπτες, 5 χρήστες
infernity, manoslykos, dvelev, lagoudakis, yorgoss

Twitter

επιθυμία για κ.τ.

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #870 στις: Ιουνίου 14, 2012, 12:28 »
Μιχάλη σκέψου πως μία αιτία που ξαναρχίζουμε το τσιγάρο είναι το ότι στην πραγματικότητα δεν περιμέναμε να το κόψουμε !! οπότε μπορεί αυτό να σημαίνει πως δεν ήσουν σίγουρος για τον
εαυτό σου όταν το πέτυχες να το κόψεις. Μην το υποτιμάς ποτέ θα σε παρασύρει και αυτή τη
φορά ο γυρισμός θα είναι πολύ πιο δύσκολος επειδή θα ξέρεις πως δεν τα κατάφερες τη πρώτη φορά :yes:

Αποσυνδεδεμένος charis39

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #871 στις: Ιουνίου 14, 2012, 14:37 »
Aν κάποιος λαχταρήσει να ανάψει ένα τσιγάρο μετά από ένα μήνα διακοπής του ασφαλώς και είναι ελεύθερος να το κάνει. Όταν όμως το σβήσει, δεν θα λέει «έχω να καπνίσω ένα ολόκληρο μήνα» ή «τριάντα ολάκερες μέρες». Θα λέει, φυσικά, «έχω να καπνίσω πέντε ολόκληρα λεπτά».
Θα γίνει πιο ευάλωτος στο να ανάψει και δεύτερο και τρίτο και τέταρτο!!
Σύντομα θα βρεθεί εκεί ακριβώς που είχε σταματήσει - στα δύο πακέτα ή στα τρία.
Για αυτό ας σκεφτεί πρώτα αν το ξέχασε πως ήταν η ζωή του πριν το κόψει και ας αποφασίσει να
το πράξει:
Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί του αυξημένοι.
Το μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα αυξημένο.
Αυξημένη η πιθανότητα καρδιακής προσβολής.
Χωρίς γεύση και όσφρηση ή περιορισμένες.
Δύσκολη αναπνοή και μικρός χώρος αέρα στα πνευμόνια.
Βήχας και κούραση.
Αυξημένη πιθανότητα καρκίνων ( στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου, νεφρών και παγκρέατος )

Ας τα σκεφτεί όλα τα παραπάνω και να πετάξει την ευκαιρία που του δόθηκε να πει: Καλημέρα Ζωή


Τέλεια παραμετροποίηση του θέματος  :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #872 στις: Ιουνίου 21, 2012, 09:29 »
190 μέρες ατμιστής 180 μέρες χωρίς κ.τ.

Εκείνο που μπορώ να πω μετά από 190 μέρες είναι πως δεν έχω πλέον καμία επιθυμία για τσιιγάρο.

Διαβάζω μερικούς να λένε μετά από 1,2 μήνες ατμισματος σιχάθηκαν το τσιγάρο.Μακάρι να είναι έτσι να κατάφεραν να απαλλαγούν από
αυτό τόσο γρήγορα.

Ποτέ δεν θα πω ότι το σιχάθηκα αυτό όμως που με ευχαριστεί είναι πως πλέον δεν έχω καμία επιθυμία να ανάψω ένα τσιγάρο όπως είχα
σε πολλές στιγμές στους 3,4 και 5 μήνες που ήμουν ατμιστής.

Πλέον κάθομαι με φίλους καπνιστές στο ίδιο τραπέζι πίνουμε τις μπύρες μας τους βλέπουν να καπνίζουν μου έρχεται καμιά φορά η
μυρωδιά του καπνού την οποία πλέον δεν μυρίζω με λαχτάρα.

Δεν λέω ότι τη σιχαίνομαι αλλά με ευχαριστεί πως πλέον δεν νοιώθω την επιθυμία που ένοιωθα μέχρι πριν 1 μήνα να ανάψω ένα τσιγάρο.

   

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #873 στις: Ιουνίου 21, 2012, 09:49 »
εγω δυστυχως την εχω ακομη οχι τοσο οταν οι αλλοι διπλα μου καπνιζουν αλλα οταν ειμαι καπως ...δεν καταφερα να αποβαλω τελειως την ιδεα οτι το κ.τ βοηθαει στο αγχος.....και το ζηταω.....δεν το αναβω αλλα με δυσκολια κρατιεμαι....και κανω και το λαθος να μην ανεβαζω νικοτινη εκεινες τις στιγμες....ενω θα μου ηταν πιο ευκολο... :( :( :( :( (5 μηνες ατμιστρια και 1 μερα )

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #874 στις: Ιουνίου 21, 2012, 10:28 »
Εφη μην πανικοβάλεσε. :bye: :bye:

Μπορώ να σου πω ότι και εγώ στους 5 μήνες την είχα ακόμη την επιθυμία  και όπως λές ήθελα να ανεβάσω τη νικοτίνη.
Άντεξα και δεν την ανέβασα.Σταθερός στα 6-7 mg.

Τις τελευταίες όμως 10-15 μέρες καμία φορά δεν έχω νοιώσει επιθυμία να ανάψω τσιγάρο.
Ελπίζω και εύχομαι να συμβεί και σε σένα το ίδιο.   

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #875 στις: Ιουνίου 21, 2012, 15:47 »
Παιδιά, μην πανικοβάλλεστε!! και εγώ μετά από 6 μήνες, έχω επιθυμία για κ.τ.
αλλά όχι για το κτ.. απλώς για να στρίψω ένα, για να μυρίσω λίγο τον καπνό στο σακουλάκι, να κάνω την κίνηση του αναπτήρα..

κακά τα ψέματα, αν έχεις άλλους δίπλα σου με κτ στο χέρι τρελαίνεσαι!!

εγώ την έχω πατήσει κάνα- δυο φορές, αλλά στη δεύτερη τζούρα το δίνω στον άλλον..

πλέον η γεύση με χαλάει απίστευτα!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #876 στις: Ιουνίου 21, 2012, 15:57 »
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, άλλα ομολογώ ότι τώρα που σας διαβάζω να λέτε αυτά που λέτε, ησύχασα λίγο γιατί και εγώ μετά από 5 1/2 μήνες ατμίσματος με έχει πιάσει κάτι... θέλω να στρίψω τσιγάρο. Άρα αυτό που νοιώθω είναι φυσιολογικό.

Πάντως η επιθυμία για στριφτό τις 2 τελευταίες βδομάδες είναι πάρα πολύ μεγάλη.

ίσως να φταίει ότι μέχρι πρότινος άτμιζα αποκλειστικά σε κλειστούς χώρους, οπότε ξεπέρασα τους κλειστούς χώρους.

Για να είμαι ειλικρινής μετά από 4 μήνες που έχω να βάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου, το σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα μπας και γκρεμίσω το μύθο!!

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #877 στις: Ιουνίου 21, 2012, 16:10 »
κακά τα ψέματα, αν έχεις άλλους δίπλα σου με κτ στο χέρι τρελαίνεσαι!!

Τα ίδια και εγώ.
Ατμιστής 6 μήνες περίπου και το περίεργο είναι πως η "τρέλα" αυτή με πιάνει τον τελευταίο μήνα.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #878 στις: Ιουνίου 21, 2012, 16:17 »
εγώ τον τελευταίο μήνα, έκανα ένα ολόκληρο (ήμουν μεθυσμένη..)
και 2-3 βραδιές απλώς από τον διπλανό μου στην παρέα, "ρε συ, φέρε μια τζούρα" ξενέρωσα και του το έδωσα πίσω..
Σαπίλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χάλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πάραυτα, αν μου την ξαναβιδώσει πάλι θα κάνω, και μόλις πάω στην δεύτερη τζούρα, ξέρω τι θα κάνω..
βουρ στη Bebeka... έχει μακράν καλύτερη γεύση από το κ.τ. .......  ;)



@christhes... ανέβασε νικοτίνη..
άλλαξε γεύσεις, παίξε με τις γεύσεις, κάνε κάτι άλλο !!!

Αυτή είναι η λύση...  ;)


Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #879 στις: Ιουνίου 21, 2012, 16:22 »
Στην πρώτη τζούρα κ.τ. μετά απο 1 μήνα μόνο με η.τ. σε πιάνει αναγούλα και πας κατευθείαν για βούρτσισμα δοντιών κτλ.
Δεν έχω παρατήσει το κ.τ. τελείως εκτός απο 1 μήνα μέσα στους 6 μήνες που ατμίζω, αλλα ακόμα και τα 2-3 κ.τ. που ανάβω την μέρα, τα σβήνω με απέχθεια.
Σήμερα μου ήρθε η twist με leakless ce4, νίωθω πως με καλύπτει πολύ καλήτερα απο το elips που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα και πιστεύω πως το κ.τ. πολύ σύντομα θα είναι μια δύσοσμη ανάμνηση.

Mouko έχεις πολύ δίκιο, είναι πολύ σημαντικό να βρείς αρώματα και γεύσεις που τις γουστάρεις, έτσι δεν θές με τίποτα κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #880 στις: Ιουνίου 21, 2012, 16:34 »
Παιδιά δεν θέλει πανικό αλλά ψυχραιμία.

Εξάλου για κάποιον που άντεξε 5 και 6 μήνες και πέρασε από πολλές δύσκολες καταστάσεις θα είναι βλακεία να ξαναπέσει και πάλι
στο κανονικό τσιγάρο.

Αυτό που εγώ βλέπω από τον εαυτό μου και το προτείνω κατεβάστε τη νικοτίνη όσο πιο χαμηλά μπορείται.

Όταν φτάσουμε στο 0 και διατηρηθούμε για κάποιο διάστημα 2-3 μηνών εκεί τότε πιστεύω πως πέρασαν όλα.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #881 στις: Ιουνίου 21, 2012, 16:46 »
Εγώ και μόνο που άφησα το ΚΤ από το στόμα, το βλέπω νίκη. Καμία απολύτως επιθυμία για ΚΤ και άσε τις καπνοβιομηχανίες και τα λαμόγια που είναι από πίσω να τα κλείσουν τα ρημάδια.
Αρκετά τους ταϊσαμε τόσα χρόνια. Φτάνει. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #882 στις: Ιουνίου 21, 2012, 16:56 »
άλλαξε γεύσεις, παίξε με τις γεύσεις, κάνε κάτι άλλο !!!

Θα με χωρίσει η γυναίκα μου mouko 
κάθε λίγο πάω με κάτι νέο "αγάπη μου έχω μία νέα γεύση super" :laugh1: :laugh1: :laugh1:

@christhes... ανέβασε νικοτίνη..

Αυτό ίσως να είναι η λύση, μιας και η επιθυμία για κ.τ. άρχισε λίγο μετά τη μετάβαση σε 10 από 18 νικοτίνη,
μαζί φυσικά με τον υπερδιπλασιασμό κατανάλωσης υγρού. 

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #883 στις: Ιουνίου 21, 2012, 17:18 »
Πιστεύω ότι η επιθυμία για Κ.Τ. είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας και όχι εξάρτησης .
Δεν γίνεται κάποιος να μην καπνίσει για ένα μήνα Κ.Τ. και να του έρθει πάνω στο μήνα η επιθυμία . Η σωματική
εξάρτηση από τη νικοτίνη - ύστερα από ένα μήνα αποχής - δεν υπάρχει .
Άρα η επιθυμία είναι καθαρά ψυχολογική και όχι σωματική .
Οπότε θετική σκέψη και η επιθυμία έφυγε .

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #884 στις: Ιουνίου 21, 2012, 17:31 »
Πες καλύτερα 4 μέρες MAXIMUM :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix