vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, dkostas, dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95, Xxristos

Twitter

ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« στις: Μαρτίου 28, 2012, 21:19 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Uq7Ho-eg-LA&feature=youtu.be[/youtube]

Από χθες είμαι ένας από τους τυχερούς κατόχους της "Ατμομηχανής".

Τι ζητάει ο χρήστης ενός μοντ/μπαταριοθήκης;
Εμφάνιση, λειτουργικότητα, απόδοση, ποιότητα κατασκευής. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο για μια ηλεκτρονική πίπα, αφού δεν απευθύνεται στο σύνολο των ατμιστών, αλλά σε μια ομάδα με κάπως πιο ειδικά γούστα.

Η "Ατμομηχανή" τα έχει όλα: την εμφάνιση την είδαμε στις φωτογραφίες που έχουν ήδη ανέβει τις προηγούμενες ημέρες και θα δείτε και το κομμάτι που έχω στην κατοχή μου σε διάφορες πόζες. Να προσθέσω ότι στο μέγεθος δεν διαφέρει από το μέσο όρο των κανονικών.

Ιδού η απόδειξη


Επίσης δείχνει πολύ ωραία με διάφορους ατμοποιητές, επισκευάσιμους σε λεπτή γραμμή κυρίως (κατά τη γνώμη μου ο Iatty δεν την κολακεύει ιδιαίτερα, αλλά έλα που τον κάνει και πετάει - περισσότερα γιαυτό σε λίγο), αλλά και μικρούς 510 άτμο-κάρτο με ένα κάπως μακρύ drip tip, ή CE2 clearomizer. Γενικά ο συνδυασμός "Ατμομηχανής" με τους περισσότερους ατμοποιητές του εμπορίου που δοκίμασα, δίνει πολύ ωραίο αποτέλεσμα οπτικά.
 

Στο θέμα λειτουργικότητα, το μαζεμένο της μέγεθος μετράει στα συν, αφού κάνει το κράτημα εύκολο και μας επιτρέπει να δοκιμάσουμε διάφορες θέσεις στο χέρι, μέχρι να βρούμε αυτή που μας βολεύει περισσότερο.
Το κουμπί της έχει πολύ καλή αίσθηση, χρειάζεται βέβαια αρκετά δυνατό πάτημα, αλλά αυτό, καθώς και η κατασκευή του (δεν εξέχει σχεδόν καθόλου) παρέχει την ασφάλεια ότι δεν θα πατηθεί μόνο του όταν την έχουμε στην τσέπη μας.
Το κομμάτι που πήρα είναι ίσιο, κυρίως για λόγους εμφάνισης, αλλά πιστεύω ότι τα κυρτά θα είναι ακόμα πιό βολικά στο κράτημα και στο πάτημα του κουμπιού.

Ένα ακόμα που μου άρεσε (και για να πω την αλήθεια με εξέπληξε) είναι ότι με 510 και drip tip μπορείς να την κρατήσεις με τα δόντια, όπως τις κανονικές πίπες. Φυσικά σε μια ηλεκτρονική πίπα αυτό δεν έχει πρακτική αξία (εκτός αν έχει αυτόματη μπαταρία), αλλά δείχνει ότι είναι καλά ζυγισμένη.

Στο θέμα ποιότητα κατασκευής νομίζω ότι δεν έγιναν τσιγκουνιές: το ξύλο είναι ελαφρύ, πολύ καλά δουλεμένο, οι ενώσεις, οι σπείρες, η εφαρμογή είναι προσεγμένα όσο δεν παίρνει. Ειδικά το κουμπί είναι εξαιρετικά στιβαρό και σου δίνει την αίσθηση ότι είναι φτιαγμένο για να κρατήσει. Το ίδιο και η ένωση του πόλου της μπαταρίας.
Για να πω την αλήθεια, έχοντας συνηθίσει σε μηχανικά μοντς που για την λειτουργία του κυκλώματος δεν χρειάζονται καλώδια, είχα μια αμφιβολία αν το κύκλωμα μιας ξύλινης πίπας, που βασίζεται υποχρεωτικά σε καλώδια, θα ήταν αξιόπιστο ώστε να μην έχω την ανησυχία ότι κάποια στιγμή μπορεί να μ' αφήσει. Ανοίγοντας όμως την "Ατμομηχανή" και παρατηρώντας τον τρόπο κατασκευής της, μπορώ να πω ότι δεν μου έμεινε καμιά ανησυχία. Όλα είναι τακτοποιημένα, τίποτα δεν περισσεύει, ούτε βρίσκεται κάπου που με τον καιρό υπάρχει περίπτωση να φθαρεί. Επιβεβαίωσα τα παραπάνω με παρατεταμένα πατήματα του κουμπιού, χωρίς να ζεσταθεί καθόλου.

Στον τομέα της κατασκευής εντόπισα κι ένα-δυό (δευτερεύουσας σημασίας) σημεία: το ένα είναι η έλλειψη απόλυτης συμμετρίας, η οποία βέβαια δικαιολογείται από την χειροποίητη κατασκευή, ίσως μάλιστα να είναι και ευπρόσδεκτη, αφού δίνει (μαζί με τα σχέδια των κομματιών) έναν πιό γήινο και ανθρώπινο χαρακτήρα και όχι τον κάπως απρόσωπο και βιομηχανοποιημένο των μοντέλων του εμπορίου. Το δεύτερο οφείλεται μάλλον σε απροσεξία: πρόκειται για μικρές ατέλειες (φαίνονται με προσεκτική παρατήρηση) που μάλλον ξέφυγαν κατά το στέγνωμα του βερνικιού.

Άφησα τελευταίο το θέμα της απόδοσης που αποτέλεσε τη μεγαλύτερη έκπληξη για μένα. Η "Ατμομηχανή" κυριολεκτικά σκοτώνει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ότι ατμίζεις με μια μικρή μπαταρία 18350. Η απόδοση της αντιστοιχεί σε πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα. Οποιαδήποτε ανομολόγητη σκέψη μου (είμαι δηλωμένος οπαδός των μηχανικών μοντς) για VV, μετά την εμπειρία μου με την "Ατμομηχανή" ξεχάστηκε οριστικά. Με την "Ατμομηχανή" και AW IMR το μόνο που θα προσέφερε παραπάνω το VV θα ήταν η δυνατότητα να κατεβάσω την τάση και το χτύπημα κι όχι να την ανεβάσω…

Έγραψα παραπάνω ότι δεν πρόκειται να κάνω παρουσίαση/κριτική αφού η "Ατμομηχανή" δεν είναι εμπορική κατασκευή. Αν με ρωτούσατε τι θα έγραφα αν ήταν εμπορική κατασκευή (από την οποία φυσικά θα είχα αυξημένες απαιτήσεις);
Ακριβώς τα ίδια!
Η "Ατμομηχανή" καλύπτει και τις αυξημένες απαιτήσεις. Είναι ένα σπουδαίο ελληνικό μοντ σε μορφή πίπας (και ίσως όχι μόνο) και ελπίζω ο Μιχάλης και ο Δημήτρης να συνεχίσουν έτσι.

Σημείωση από τον συντονισμό: Το παρόν θέμα είναι για παρουσίαση και κριτική. Για διάλογο με τον κατασκευαστή απευθυνθείτε στο ανάλογο θέμα στον πίνακά του: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8458.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2012, 01:18 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 28, 2012, 21:46 »
Πολυ ωραια παρουσιαση Wile! :thumpup: Ελπιζω να εχω την τυχη να προλαβω καμια!
Να προσθεσω οτι προσωπικα η "ατελειες" μου αρεσουν γιατι δινουν ταυτοτητα και μοναδικοτητα ενος πραγματικα χειροποιητου αντικειμενου!

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 28, 2012, 23:15 »
Τ προϊόν βρήκε και την κατάλληλη παρουσίαση. Πολυ ωραιο προϊόν και με επισκευασιμο άτμο απο τον δημιουργο του θα είναι όλα τα λεφτά.
Η παρουσίαση καλύπτει όλα τα πιθανά ερωτήματα ενός συνατμιστη με απορίες.
+1 προϊόν
+1 παρουσίαση

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 07, 2012, 10:32 »
Την περίμενα από τα πρώτα μισόλογα των παιδιών
Είπα όχι σε πειρασμούς στις αγγελίες
Ο ερχομός της δικαίωσε την αναμονή ...
Είναι όπως παρουσιάστηκε ...
Ένα έργο τέχνης ερωτεύσιμο !!!
Πανέμορφη , στιλάτη ,  με καλή αγωγιμότητα και μαζεμένο εσωτερικό χωρίς καλώδια και συναφή στιστιμπλίκια να κρέμωντε Δεν φαίνεται τίποτα
Με Α2 !
Και για dripping!
Kαι με κυρτό επιστόμιο !

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 07, 2012, 10:32 »
Και η τρίτη

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 17, 2012, 07:34 »
απο χτες ειμαι και εγω κατοχος μιας πολυ ωραιας πιπας.τσιμπουκι απο τον Μιχαλη.σημερα που θα παρω και την βαση θα ανεβασω φωτο.παντως απο ρευμα σκιζει.

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 17, 2012, 21:40 »
κυριοι μιλαμε για κοσμημα.χτες αγοραστηκε σημερα εγινε το τανκακι της και ιδου πανω στην καινουρια βαση της.










Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 18, 2012, 01:19 »
Σημείωση από τον συντονισμό: Το παρόν θέμα είναι για παρουσίαση και κριτική. Για διάλογο με τον κατασκευαστή απευθυνθείτε στο ανάλογο θέμα στον πίνακά του. Κάποια μηνύματα που έδειχναν την πίπα στα πρώτα στάδια κατασκευής της, καθώς και οι διάλογοι με τον κατασκευαστή, μεταφέρθηκαν στον πίνακά του: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8458.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2012, 01:53 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 07, 2012, 19:35 »
Απο σημερα εγινα και εγω καπετανιος.   Πολυ ωραια  πιπα  ,  πολυ καλη αισθηση στο χέρι .   Tελειο ταιριασμα  με τον line v2  και πολύ καλή απόδοση και aw imr.   Οι απώλειες  είναι σχεδόν μηδενικές.







Μπραβο Δημητρη πολυ καλη και προσεγμενη δουλεια. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗ (e-pipe)
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 22, 2013, 10:13 »
Υπάρχει περίπτωση να ξαναβγάλετε παιδιά;
Ή κάποιος άλλος τρόπος ν' αποκτήσω μία;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2013, 10:29 από fotisman »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180571 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12