vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 9 χρήστες
zakyn8inos, tapantari, Doubt, Jorge, I.P, manoslykos, JohnDag, bloodlessz, infernity

Twitter

iPHA Zing Pod 350mAh

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
iPHA Zing Pod 350mAh
« στις: Ιουνίου 26, 2019, 17:05 »

Το Δεκέμβριο του 2018 η εταιρεία iPHA κυκλοφόρησε το πρώτο της pod, το iPHA Swis, που είχα παρουσιάσει εδώ.
Έξι μήνες αργότερα, η εταιρεία iPHA, υλοποιεί  δεύτερη συσκευή pod, το iPHA Ζing κι όλα δείχνουν πως προς το παρόν, η εταιρεία επικεντρώνεται σ’ αυτή την κατηγορία ατμιστικών συσκευών.
Δεν έχω στοιχεία και δεδομένα πωλήσεων από την ελληνική αγορά, αλλά η συγκεκριμένη κατηγορία συσκευών pods, χωρίς fire button, με την απλούστερη δυνατή λειτουργία, στο εξωτερικό έχει καταλάβει πολύ μεγάλο μερίδιο της αγοράς και γι αυτό σχεδόν όλες οι εταιρείες κυκλοφορούν τέτοιες συσκευές, που λόγω του πολύ μεγάλου ανταγωνισμού, έχουν εξελιχθεί και έχουν βελτιώσει την ποιότητά τους πάρα πολύ.
Το iPHA Zing pod των 350mAh, είναι μια απ’ αυτές τις συσκευές τελευταίας γενιάς.
Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από κράμα αλουμινίου κι έχει πάρα πολύ μικρό βάρος, μόλις 17g.

Το iPHA Zing pod έρχεται στην παρακάτω λιτή συσκευασία



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω
·        1x Zing Battery
·        1x Zing Pod
·        1x Charge Cable
·        1x User Manual
 
Το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης, που λόγω της απλότητας της συσκευής δεν είναι και απαραίτητο, είναι γραμμένο σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.



Το iPHA Zing pod είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι χρωματικούς συνδυασμούς


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής και οι διαστάσεις της είναι τα παρακάτω
 
Size: 20 x 12 x 108.5mm
 Battery Capacity: Built-in 350mAh
 E-juice Capacity: 2.0ml
 Output Wattage: 7-10W
 Resistance of Pre-installed Pod: 0.8ohm(optimized for Nicotine Salt 20mg/ml)
 Charging Port: Micro-USB
 Material: Aluminium Alloy





Η ποιότητα κατασκευής και η βαφή της συσκευής δείχνουν να είναι πολύ καλές.
Η διατομή της συσκευής είναι ελλειπτική, με αποτέλεσμα η στήριξη της συσκευής σε οριζόντια θέση να είναι πολύ σταθερή.
Στη μεταλλική επιφάνεια της συσκευής υπάρχει μόνο μια ενδεικτική λυχνία led, η οποία ανάβει σε λευκό χρώμα όταν η μπαταρία είναι φορτισμένη και σε κόκκινο χρώμα, όταν η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση κι όταν το pod είναι σχεδόν άδειο, σαν προστασία από dry hits.
Στην κάτω βάση της συσκευής υπάρχει η απαραίτητη θύρα φόρτισης micro usb. H συσκευή φορτίζεται στα 5V με ρεύμα έντασης .




 Το chipset του iPHA Zing pod παρέχει τις παρακάτω πέντε προστασίες


Επειδή έχει δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στις πολύ μικρές διαστάσεις και στο πολύ μικρό βάρος της συσκευής, η ενσωματωμένη μπαταρία του iPHA Zing pod έχει χωρητικότητα 350mAh, χωρητικότητα που κυμαίνεται γύρω από το μέσο όρο χωρητικότητας της συγκεκριμένης κατηγορίας κι η αυτονομία της διαρκεί για αρκετές ώρες χρήσης.



Οι κεφαλές pods που χρησιμοποιεί δεν συγκρατούνται στη συσκευή με μαγνήτη, αλλά με ένα σύστημα δύο εγκοπών. 
Οι κεφαλές συγκρατούνται πολύ σταθερά στη συσκευή.
Εννοείται πως λόγω της απλότητας της συσκευής, δεν υπάρχουν θέματα κακής εφαρμογής των επιμέρους τμημάτων της και απουσιάζει κάθε δυσάρεστος ήχος κροταλίσματος ή κακής εφαρμογής.


Η συσκευή δεν διαθέτει fire button, είναι σε διαρκή κατάσταση standby και πυροδοτεί άμεσα στην κάθε τζούρα.
Οι κεφαλές pods που δέχεται, έχουν χωρητικότητα 2ml και η αναπλήρωση υγρού γίνεται από κάτω. 
Οι δύο οπές μέσω των οποίων γίνεται η αναπλήρωση του υγρού αποκαλύπτονται πολύ εύκολα. 
Η αναπλήρωση γίνεται από τη μια οπή κι άλλη χρησιμεύει για την διαφυγή του αέρα από το εσωτερικό της κεφαλής.
Το κάλυμμα των οπών εισαγωγής του υγρού στεγανοποιεί πολύ καλά και ανασηκώνεται επίσης πολύ εύκολα με τη βοήθεια μιας εγκοπής, για την αποκάλυψη των οπών εισαγωγής του υγρού.



Χρησιμοποιώ δύο iPHA Zing pod εδώ και τρεις εβδομάδες και δεν παρατήρησα σε καμία από τις δύο θέματα διαρροής υγρού από τις κεφαλές pods.
Οι αντιστάσεις των pods είναι ss316 με τιμή 0,8Ω κι η συσκευή δουλεύει με τάση εξόδου μεταξύ 7W και 10W.
Η κατανάλωση του υγρού είναι σχετικά μικρή κι ο χρόνος ζωής των αντιστάσεων αρκετά μεγάλος. 
Η απόδοση των αντιστάσεων πέφτει πολύ αργά.





Το iPHA Zing pod είναι μια πολύ όμορφη και ποιοτική συσκευή, αλλά αν την αγοράσει κάποιος, δεν θα την αγοράσει απλά και μόνο για την εμφάνισή της ή για την ποιότητα κατασκευής της, αλλά κυρίως γι αυτά που προσφέρει στο θέμα του ατμίσματος.
Η τζούρα της είναι σφιχτή τσιγαρίσια, ιδανική γι αυτούς που θα προσπαθήσουν με τη χρήση αυτής της συσκευής να διακόψουν το κάπνισμα. 
Στην προσπάθεια αυτή βοηθάει κι η απουσία fire button, αφού οι καπνιστές δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν άμεσα συνήθειες.
Εννοείται πως το iPHA Zing pod μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν back up συσκευή για προχωρημένους ατμιστές, που σε κάποιες περιστάσεις μπορεί να χρειαστούν μια πολύ μικρή, πολύ ελαφριά και πανεύκολη συσκευή, να τη ρίξουν στο τσεπάκι του πουκαμίσου και για κάποιες ώρες να τους προσφέρει πολύ όμορφο mtl άτμισμα.
Το κυριότερο προσόν όμως της συσκευής είναι η ποιότητα του ατμίσματος που προσφέρει. Αποδίδει πολύ ισορροπημένα τις γεύσεις και τις αναδεικνύει πάρα πολύ καλά. Η ανάλυση κι η απόδοση των γεύσεων είναι εντυπωσιακή για συσκευή αυτής της κατηγορίας. 
Η ποσότητα του παραγόμενου ατμού είναι αρκετά καλή, στο αναμενόμενο επίπεδο αυτής της κατηγορίας.

Έχω στην κατοχή μου πάρα πολλές συσκευές αυτής της κατηγορίας, που δεν είναι η κατηγορία που εγώ προτιμώ προσωπικά. 
Έχω φτιάξει όμως ένα μικρό τσαντάκι, με τις καλύτερες από αυτές και το τσαντάκι αυτό το δανείζω για δοκιμές σε φίλους και φίλες που θέλουν να ξεφύγουν από το κάπνισμα. Ο κυριότερος γνώμονας για τη σύνθεση του περιεχομένου αυτής της μικρής τσάντας είναι η ευκολία χρήσης κι η ποιότητα του ατμίσματος.
Εκτός λοιπόν από την προσωπική μου άποψη, έχω και την άποψη όλων αυτών των φίλων που μπήκαν στη διαδικασία των δοκιμών, αρκετοί από αυτούς με επιτυχία, όσον αφορά στη διακοπή του καπνίσματος.
Η απόδοση του iPHA Zing pod κρίνεται κορυφαία για την συγκεκριμένη κατηγορία και συγκρίνεται μόνο με την απόδοση του Vladdin RE
Ίσως προκαλεί απορία ή φαίνεται παράξενο στους πιο έμπειρους ατμιστές, αλλά την κορυφαία απόδοση σε συσκευές αυτής της κατηγορίας δεν την έχω βρει στις ας πούμε πιο επώνυμες συσκευές, αλλά σ’ αυτές που προανέφερα.



Κλείνοντας, θα έλεγα πως το iPHA Zing pod μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα και σαν μέσο διακοπής του καπνίσματος, αλλά και σαν back up συσκευή.



Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Ποιότητα βαφής
Σχεδίαση-εμφάνιση
Ευκολία αναπλήρωσης υγρού
Στεγανότητα
Ισορροπία γεύσης και πάρα πολύ καλή απόδοση και ανάλυση των γεύσεων
Πανεύκολη χρήση χωρίς fire button

Αρνητικά (-)
Μπαταρία σχετικά μικρής χωρητικότητας, αλλά στο μέσο όρο της κατηγορίας
Μικρή χωρητικότητα της δεξαμενής υγρού 2ml




 iPHA's official website

Ευχαριστώ για την ανάγνωση κι εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι!
 
 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: iPHA Zing Pod 350mAh
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 26, 2019, 23:56 »
Α με πρόλαβες την ετοίμαζα και εγώ σήμερα την παρουσίαση, nevertheless βάζω και την δικιά μου όπως την είχα γράψει.


(Το προϊόν το παρέλαβα από την Heaven Gifts)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)


Τα ποντάκια σε στυλ JUUL μπορεί να μην είναι αρκετά διάσημα στην Ελλάδα ακόμα αλλά έχουν πολύ κοινό στο εξωτερικό, ειδικά με τις 50αρες νικοτίνες αλάτων είναι ο ιδανικός συνδιασμός για τους ατμιστές.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τα απολύτως βασικά, το pod μαζί με μια αντίσταση από SS316 στα 0.8Ω, ένα καλώδιο USB για την φόρτιση σε πολύ καλή ποιότητα και ένα πολύ απλό μάνουαλ.

Το pod έχει διαστάσεις 20x12x108.5mm, ζυγίζει 17g και η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 350mAh. Δουλεύει από τα 7 εώς τα 10W και η κεφαλή έχει χωρητικότητα 2ml. Στο κέντρο της συσκευής υπάρχει μία led ένδειξη, όταν τραβάς τζούρα ανάβει άσπρο όταν η μπαταρία είναι φορτισμένη ενώ ανάβει κόκκινο όταν χρειάζεται φόρτιση.


Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται πολύ εύκολα, δεν είχα κανένα θέμα με τις μύτες των chubby gorilla μπουκαλιών. Το έχω γεμίσει άπειρες φορές τις τελευταίες μέρες και δεν είχα καμία διαρροή.

Η κεφαλή έχει δύο εγκοπές που κουμπώνουν στην μπαταρία, κρατιέται πολύ σφιχτά και δεν είχα κανένα θέμα αλλά θα προτιμούσα να κλείδωνε με μαγνήτη.


Έχω πάνω στο γραφείο πέντε τέτοια ποντάκια με διαφορετικά υγρά και νικοτίνες για να δω τι κάνει το καθένα αλλά σε όλα έχω δει το ίδιο αρνητικό. Όταν τα αφήσεις για αρκετή ώρα χωρίς να τα χρησιμοποιήσεις, στις πρώτες 2-3 τζούρες θα φας υγρό στο στόμα. Αυτό το γλιτώνεις τινάζοντας το ποντάκι μια δυο φορές και σκουπίζοντας το επιστόμιο ή αν δεν σε ενοχλεί το υγρό στο στόμα, κάνεις 2 δυνατές τζούρες και έρχεται στα ίσια του.

Με καπνικά υγρά και σκέτη βάση δεν έμεινα ικανοποιημένος αλλά έδωσε ρεσιτάλ σε ημικαπνικά/γλυκά καπνικά και σε υγρά με κρέμες, custard και τέτοια. Έπαιρνα τίμια γεύση και είχα και χτύπημα στις ψηλές νικοτίνες.

Κανονικά παίζω με 1.5mg αλλά εννοείται πως δεν καταλάβαινα τίποτα, οπότε δοκίμασα με 6αρα και 9αρα και κατέληξα στην 6αρα αλλά εγώ προσωπικά σαν ατμιστής δεν ζητάω τόσο πολύ την νικοτίνη όπως άλλοι. Επίσης, δοκίμασε και γνωστός που κάνει μόνο αλάτων 20αρες και 50αρες και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος.

Την τζούρα του δεν θα την έλεγα τσιγαρίσια αλλά σφιχτή πνευμονική οπότε δεν το προτείνω για όποιον θέλει κάτι σφιχτό. Το προτείνω σε γυναίκες λόγω μεγέθους και στυλ αλλά και σε άτομα που καπνίζουν slim τσιγάρα και θέλουν να κάνουν την αρχή στο άτμισμα και όλες οι συσκευές τους φαίνονται γκουμούτσες.

Δυστυχώς καπνιστές που καπνίζουν πολύ ακόμα και να δοκιμάσουν με μεγάλες νικοτίνες το συγκεκριμένο ποντάκι θα χρειαστούν τρία τέτοια μέσα στην μέρα για να τα βγάλουν πέρα. Γενικά η μπαταρία δεν έχει την ιδανική χωρητικότητα και για να βγάλει όλη μέρα το ποντάκι, θέλει να μην το έχεις συνέχεια στο στόμα.

Κάτι που παρατήρησα ακόμα, ασυναίσθητα έπιασα το ποντάκι ανάμεσα στα δύο δάχτυλα και το κράταγα όπως το τσιγάρο παλιά, όταν άτμιζα. Λόγω βάρους βολεύει πολύ και ειδικά όταν κάθεσαι στο pc και κάνεις δουλειά βολεύει πολύ να το κρατάς έτσι, άσε που δεν πέφτουν και στάχτες στο πληκτρολόγιο πια! :tongue_smilie: :))

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: iPHA Zing Pod 350mAh
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 27, 2019, 00:17 »
Έχω τέσσερις συσκευές iPHA Zing, δύο από την πρώτη παρτίδα και δύο από την δεύτερη.
Τα θεματάκια που αναφέρεις τα αντιμετώπισα κι εγώ στις συσκευές της πρώτης παρτίδας, αλλά όχι στις συσκευές της δεύτερης. Δεν τα ανέφερα, γιατί νομίζω πως αν έρθουν συσκευές κάποια στιγμή στην Ελλάδα, θα είναι από τη δεύτερη παρτίδα. Η πρώτη είναι εξαντλημένη.
Είχα κάνει κάποιες παρατηρήσεις στην εταιρεία κι ίσως τις έλαβαν υπόψη τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix