vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 6 χρήστες
antre, manoslykos, bloodlessz, Xameno_Skli, athmichalop, lagoudakis

Twitter

The Vandy Vape Berserker MTL RTA

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #525 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 01:58 »
Θα έχει anti γουρ γουρ protection ο berserker  :))

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #526 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 07:31 »
Στον berserker λειτουργεί όντως υποδειγματικά αυτό το Ni80 superfine mtl fused clapton. Tο οποίο το βλέπω εξαντλημένο πλέον σε όλα τα καταστήματα που το είχαν. Προσωπικά δεν το δοκίμασα σε άλλον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #527 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 08:32 »
armadoran φιλε μου δεν εγραψα σε αυτο το νημα για να διαφωνησω με κανεναν αλλα για να βοηθησω το παλληκαρι να λυσει τα προβληματα του και να απολαυσει τον πρωτο του επισκευασιμο ατμοποιητη, οχι να ανοιξω διαφωνια με εσενα η οποιονδηποτε.

Ειπα και ξαναειπα σε καθε απαντηση οτι οι αποψεις μου ειναι προσωπικες και δεν περιμενω να τις συμμεριζονται ολοι? Απλα δεν προτιμω εγω σε τσιγαρισιο ατμοποιητη αντιστασεις κατω του 1ohm και μεγαλες διαμετρους στο ντεκ του berserker. Δεν νομιζω οτι ειμαι ο μονος με αυτη την αποψη.

Εαν καποιος θελει να στηνει τον berserker με συρμα της ΔΕΗ σε διπλο coil και μπορει, μαγκια του και καλοατμιστος.

Νομιζω ομως οτι ο σκοπος που ολοι μας γραφτηκαμε σε αυτο το φορουμ ειναι να μαθουμε απο αλλους και να μοιραστουμε αυτα τα λιγα που εμεις ξερουμε. Αν ειναι να αρχισουμε να διαφωνουμε με παρε δωσε του τυπου "το δικο μου το συρμα ειναι καλυτερο απο το δικο σου" εγω προσωπικα δεν εχω καμια ορεξη.

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #528 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 10:53 »
..... μα και εγώ αυτό πρότεινα στον συνατμιστή
Σου προτείνω να ξεκινήσεις με πιο απλό σύρμα και να προσπαθήσεις οι σπείρες να είναι κολλημένες μεταξύ τους.
Το οτι εσύ και άλλοι 2-3-100 χιλιάδες γουστάρεις να φουμάρεις έτσι(κανθαλ) τον berserker δεν ακυρώνει το συγκεκριμένο σύρμα της vandy vape  που εσύ  θεωρείς μάλιστα οτι είναι και σύρμα της ΔΕΗ και από τα γραφόμενα σου είσαι και απόλυτος.

Στο φόρουμ διαφωνίες υπήρχαν και θα υπάρχουν και καμία όρεξη δεν έχω και εγώ να σου αποδείξω οτι την έχω μεγαλύτερη.(την αντίσταση ;D)


[member=377]Tem[/member] Θα το δοκιμάσω και αλλού το σύρμα εκτός του  hussar για τα γουργουρητά αλλά για να το λέει και ο Κώστας μάλλον έτσι θα είναι.
Εχω μία υποψία οτι δεν ¨ακούγεται¨ στον Berserker λόγω της πολύ μικρής καμπάνας και καμινάδας του αλλά είναι μόνο θεωρία. Ισως ένα στήσιμο στον Doggy που έχει και αυτός μικρό ντέκ μας δείξει κάτι.
Πάντως να πω την αμαρτία μου εμένα μου αρέσει αυτό το γουργουρητό... :-[ :))

Αποσυνδεδεμένος trampakoulas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #529 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 19:43 »
σου κλεβω τιν φοτο γιατι την ειχες ηδη ετοιμη.
Μινι εισαγωγη για να δωσω στιγμα της καταστασης.
[Εχω σχεδον 1 μηνα που ξεκινησα το η.τ και ειμαι με Pico25 και Nautilus 2 (super και τα 2) και ο Berseker ειναι ο πρωτος επισκευασιμος που περνω.Γιατι?Μου γυαλισε στο ματι...αλλαζω γευσεις στα υγρα και με τις εργοστασικες αντιστασεις του Nautilus 2 γινοτανε πανικος (αντισταση που περνουσαν 2-3 διαφορετικα υγρα) οποτε σκεφτηκα να παρω τον επισκευασιμο για να αλλαζω απλος το βαμβακι και να πεζω με γευσεις πιο ανετα]

Στο ζουμι τωρα.
Προβλημα πρωτο.
Το o-ring το ασπρο σε εμενα ειναι πολλυ χαλαρο.Ειναι γεματο με υγρο εκει μεσα (εκει που παταει το γυαλι πανω o-ring...το αυλακι που εχει), χανει υγρο απο εκει περα.Ειναι ετσι τα o-ring? γιατι με το ματι φενεται να καθεται καλα αλλα χανει περιμετρικα οχι σταγονες...σαν υδρατμους.Το θεμα ειναι οτι γυρω απο το σπιρωμα του Πικο (γυρω απο εκει που βιδωνει ο ατμοποιητης),κατω απο τον berseker γινεται λιμνη απο το υγρο.Υπαρχει περιπτωση να χανει απο το δαχτιλυδι του αερα υγρο?

Προβλημα δευτερο.
Με τις ετοιμες αντιστασεις που ειχε το κουτι 0.7ohm  της δειχνει στο Pico25.Mε watt το δουλευω (temp control etc δεν εχω ιδεα) το εχω στα 17-19 watt.Το στησιμο τωρα στο βαμβακι κατι video στο youtube και ο θεος βοηθος (cotton bacon v2 αν βοηθαει).Δεν ξερω αν το εστησα σωστα.Τωρα πολλυ εβαλα?Λιγο εβαλα?Το αφρατεψα στις ακρες.Οταν δινω ρευμα ομως κανει σαν βεγγαλικο ΠΑΤ ΠΑΤ ΠΑΤ.1 2 δευτερολεπτα αθορυβο και μετα ΠΑΤ ΠΑΤ.Οχι μπουρμπουληθρες σαν τον ναυτιλο οταν γεμιζεις/κανεις prime την αντισταση.Αυτο ειναι σαν να εχει σκασιματα.Ρουφαει η τζουρα αλλα ΠΑΤ ΠΑΤ.
Τι δεν εκανα καλα εδω περα?Η αντισταση ειναι σχεδον επιπεδη με τις βιδες ουτε ψιλη ουτε χαμηλη

Προβλημα τριτο.
Πλημμύρες.Να τραβαω τζουρα και να φευγει ποσοτητα .Τωρα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι απο την τρυπα του αερα (φαινεται οτι χανει και απο εκει) η και απο το o-ring,βλεπε προβλημα πρωτο.
Οι πλημμυρες δεν ειναι τοσο συχνες οσο οι υδρατμοι (μικρες σταγονες) γυρω απο το δαχτυλιδι του αερα αλλα θα σταξει.Τι μπορει να φταει και πως διορθωνεται?Με τον Ναυτιλο ουτε για αστειο διαρροες.

Το υγρο που βαζω ειναι 70/30 vg/pg The vape bros - At the movies.Εχω βαλει το 2ml tank.

https://ibb.co/iG8fWm  
https://ibb.co/e4A5xR  
https://ibb.co/nuJQxR  
Λοιπον με βαση τα οσα προτεινατε εκανα τα εξης:
Αλλαξα το βαμβακι,εβαλα ποιο πολλυ να γεμισουν τα ανοιγματα (οχι στουμπωμα εμπα με το ζορι).Ψιλο-εστρωσα (οσο γινεται) τιν αντισταση.Γεμισμα με κλειστο αερα και αναποδογυρισμα/βιδωμα.
Το αποτελεσμα...δεν εχει πλεον τα σκασιματα πατ-πατ.....μηδεν διαρροες :).Εβαλα και το μεγαλο το τανκ 4.5ml.Δεν λεω οτι ειναι τελειο στησιμο αλλα καμια σχεση με τα παρατραγουδα που ειχα στην αρχη.Πηρα και Kanthal A1 συρμα 26/28GA νο δοκιμασω και εγω σε καποια φαση να στησω...και βλεπουμε ως τοτε.
Και ρωταω τωρα.Στην εργοστασιακη του Ναυτιλου 0.7 ohm λεει 18-23 Watt recommended.Εγω που φτιαχνω αντιστασεις πως μπορω να ξερω σε τι watt το ατμιζω?Και την fused clapton που ειχε μεσα ο Berseker ειδα 0.7 στο Pico και λεω για βαλε (χωρις να ειμαι σιγουρος) 18-23 watt να δουμε.Αν ηταν 1.2 ohm πχ η αντισταση?...ξεκινας απο χαμηλα και ανεβαινεις εως οτου ατμισει? Η παιζει τιποτε αλλο?
Thanks για της συμβουλες.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #530 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 19:47 »
Μεγάλη συζήτηση αγαπητέ τραμπάκουλα.

Εξοικειώσου με το steam engine με απλά σύρματα και δες μετά και τα πολύπλοκα. 

Πάρε λίνκ: http://www.steam-engine.org/coil.html

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #531 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 20:07 »
Εγω το Heat Flux το βαζω στο 150 , ατμιζω στα Watt  που γραφει απο κατω και παιρνω το καλυτερο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #532 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 05:43 »
Trampakoula μπορεις να παιζεις με βαση τα 4 volt. Οσο πιο πολλα τα ohm της αντιστασης τοσο λιγοτερα watt θα χρειαστεις να φτασεις 4 volt. Και το αντιστροφο.

Ξεκινας ετσι και μετα παιζεις πανω κατω μεχρι να βρεις το σημειο που σου ταιριαζει καλυτερα

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #533 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 14:07 »
0,65Ω με Ni80 30*2-38 σε 2,5 πυρήνα χλιαρός ατμός στα 16W. Ταβάνι στα 19W όπου αρχίζει να καίει και να γουργουριζει. Πολύ καλύτερα από πριν που είχε βγεί  0.8Ω με το ίδιο σύρμα και μια σπείρα παραπάνω.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2018, 08:50 από armadoran »

Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #534 στις: Ιανουαρίου 20, 2018, 12:48 »
Καλημέρα σε όλους τους συμετέχοντες στο άρθρο.
Επειδή δεν μπορώ να ευχαριστήσω έναν έναν προσωπικά το πράττω σε ομαδική μορφή.
Είσαστε η αιτία που όχι μόνο δεν πέταξα (στην ελιά) τον συγκεκριμμένο ατμοποιητή, αλλά τον απολαμβάνω εδώ και δύο μέρες στο έπακρο.
Και πάλι σας ευχαριστώ
Θείος Άγγελος  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #535 στις: Ιανουαρίου 20, 2018, 13:09 »
Εχω να πω οτι ο 24αρης (δεν ξερω για τον 22αρη) ειναι λιγο βρομιάρης οταν πας να κανεις αναπλήρωση υγρου και δυσκολα βρίσκω το σωστο μπαμπάκι και την ποσότητα για να μην εχω διαρροές απο την κατω τρυπα του αερα.
Εχω βρει δυο τροπους για να το αποφύγω.
Ο ενας ο γνωστος που γεμίζουμε απο κατω σαν τον doggy αλλα θελει προσοχη στο λαστιχακι.
Και ο αλλος γεμίζω κανονικα απο πανω και κλείνω, βγαζω το drip tip γυρναω τουμπα πανω στο μοντ και παταω και δινω ρευμα για να φτύσει ολο το επιπλέον υγρο κατω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2018, 13:32 από blade »

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #536 στις: Ιανουαρίου 20, 2018, 13:29 »
Εχω κανει κατι σχεδον επιτυχημενα γεμισματα απο πανω,οταν ειναι εντελως αδειο το τανκ,και μεχρι το 1/3 του τανκ,με κλειστο τον αερα...ενα γουργουρητο στην αρχη παντα βγαζε,και μετα απο καποια ωρα ενα δαχτυλιο υγρου πανω στο μοντ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2018, 09:45 από ikaros1 »

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #537 στις: Ιανουαρίου 20, 2018, 14:37 »
Το αναποδογύρισμα του ατμο μετά το γέμισμα και πριν το βίδωμα δουλεύει επαρκώς για να μην κάνει υπερτροφοδοσία και πετάει τα υγρά από το airflow. 

Ακόμα καλύτερος τρόπος είναι το γέμισμα απο κάτω όπως έχει αναφερθει και πριν. 
Προσοχή όμως στο oring της βάσης γιατί κολλάει στο  γυαλί και μετά δεν σφραγίζει καλά. 


Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #538 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 00:50 »
Αυτο με το γυρισμα λειτουργει,αλλα μπορειτε να βαλετε το μεγαλο τανκ με την καμπανα κ δεν θα εχετε τετοια θεματα πια!

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vandy Vape Berserker MTL RTA
« Απάντηση #539 στις: Ιανουαρίου 22, 2018, 01:41 »
γαμ...ος ατμοποιητης αλλα το δακρυσμα του -οτι κ αν τον κανεις-θα το χεις.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499565 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos