vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

548 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Joyetech CUBIS

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #345 στις: Μαρτίου 08, 2016, 16:33 »
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27928.msg967588.html#msg967588
Πριν από λίγο τα λέγαμε και σ' άλλους  ;D

Απλά προσάρμοσε τα νούμερα στα δικά σου δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #346 στις: Μαρτίου 08, 2016, 16:41 »
@ TNT : Για τις μπουρμπουλήθρες η πιο γρήγορη λύση είναι να κρατήσεις μια χαρτοπετσέτα μπροστά από το επιστόμιο (για να μην πιτσιλάει) και να τινάξεις τον ατμοποιητή όπως τινάζαμε παλιά τα θερμόμετρα υδραργύρου. Φτιάχνει στο λεπτό.
Πες μας αν έπιασε το κόλπο.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #347 στις: Μαρτίου 08, 2016, 17:26 »
Έπιασε για λίγο και μετά πάλι τα ίδια...μήπως φταίει που ξέχασα να ρίξω τις 5 σταγόνες στον ατμοποιητή στην αρχή? Θα ανοίξω να δοκιμάσω και άλλον..

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #348 στις: Μαρτίου 08, 2016, 17:45 »
Μήπως θέλει φόρτιση η μπαταρία σου;

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #349 στις: Μαρτίου 08, 2016, 19:00 »
Πρωτοδοκίμασα τον cubis με το που ήρθε από fasttech και έβαλα στο συρτάρι όλους τους άλλους που είχα...και από γεύση και από χτύπημα...Έχω πάρει 2 πεντάδες 1,5ohm clapton μιας και οι μαμίσιες που είχε μέσα μας τελείωσαν και δεν έχουν καμία σχέση...σαν να τραβάω αέρα μαζί με μπουρμπουλήθρες...έχετε καμία ιδέα τι φταίει? Μήπως τα υγρά?

διαβασε πιο πισω το θεμα και θα την βρεις την ακρη εχει παρει αερα μεσα γι αυτο και ακους μπουρμπουλιθρες, δυο κολπα που συνηθως πιανουν ειναι τα εξης ..γυρνας τον ατμο προς τα κατω και πατας μεχρι να βγει ατμος,αλλα προσοχη μην καψεις την αντισταση,και η αλλη λυση ξεβιδωνεις και φυσας απο το στομιο να φυγει ο αερας και το ξαναβαζεις,συνηθως ενας απο τους δυο τροπους πιανει.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #350 στις: Μαρτίου 08, 2016, 19:14 »
Ευχαριστώ παιδιά, μάλλον θέμα κεφαλής ήταν...με άλλη που έβαλα όλα καλά...:) Να ρωτήσω κάτι άλλο...συνήθως μετά από 3-4 ημέρες, την φτάνω περίπου στα 18- 20w και στο μοντ μου δείχνει 5,3v. Κάπου διάβασα ότι δεν κάνει να ατμίζουμε πάνω από 4,9v λόγω του ότι τα υγρά γίνονται πιο επικίνδυνα...Μπορεί να μου πει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος kaklis

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #351 στις: Μαρτίου 08, 2016, 19:43 »
Κατα την ταπεινή μου άποψη αυτό δεν το ξέρει κανείς ακόμη με βεβαιότητα, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανέβεις σε τόσα watt. Σου δίνει καλύτερη γεύση; Εμένα οχι

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #352 στις: Μαρτίου 08, 2016, 19:53 »
Ναι, ειδικά από 16 και πάνω γίνεται ιδανικός...

Αποσυνδεδεμένος ReaperX

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #353 στις: Μαρτίου 08, 2016, 21:58 »
Την RBA στα πόσα watt τη δουλεύετε;

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #354 στις: Μαρτίου 08, 2016, 22:13 »
Κατα την ταπεινή μου άποψη αυτό δεν το ξέρει κανείς ακόμη με βεβαιότητα, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανέβεις σε τόσα watt. Σου δίνει καλύτερη γεύση; Εμένα οχι

Mήπως παίζει και ρόλο το mod? Εγώ έχω 2, ένα eleaf 50w και ένα cloupor mini plus το οποίο είναι λίγο πιο δυνατό στα ίδια watt

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #355 στις: Μαρτίου 08, 2016, 22:20 »
Κάπου διάβασα ότι δεν κάνει να ατμίζουμε πάνω από 4,9v λόγω του ότι τα υγρά γίνονται πιο επικίνδυνα...Μπορεί να μου πει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα volt πάνε συνάρτηση με την αντίσταση.
Με μια αντίσταση 2Ω τα 5V είναι μόλις 12.5 watt, καθόλου απαγορευτικό νούμερο για ατμοποιητες νέας τεχνολογίας.

Η κεφαλή του cubis των 1.5Ω γράφει 8-20w.
Άρα ο ίδιος ο κατασκευαστής σου λέει πως ο ατμοποιητης δουλεύει ιδανικά μέχρι τα 20w.
Συνεπώς, αν σου αρέσει τόσο ψηλά, ατμιζε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #356 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:09 »
Τον παρέλαβα κι εγώ από CVapor... Σαν Toy car το είχαν στείλει. Μάλλον νόμιζαν ότι το πακετάκι με τις 5 επισκευάσιμες θα το χρησιμοποιούσα για ρόδες... :laugh1:
Αρχίζει το διάβασμα...

Αποσυνδεδεμένος Faethor

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #357 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:45 »
Καλημέρα στην ομάδα και από μένα,

Νέος (σχετικά) ατμιστής έκανα πρόσφατα "αναβάθμιση" εξοπλισμού, αγοράζοντας το evic vtc mini και τον Cubis. Χρησιμοποιώ τον ατμοποιητή από την Παρασκευή με την αντίσταση στα 1.5 ohm.

Η γεύση είναι πραγματικά πολύ καλή αλλά με έχει ταράξει στην υποτροφοδοσία. Τραβάς τζούρα και δεν φαίνονται οι χαρακτηριστικές φυσαλίδες. Μετά από μερικές αρχίζει το "στεγνό". Αν ξεβιδώσεις ελάχιστα το σύστημα της κεφαλής όλα καλά και πάλι.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μου το κάνει αυτό? Το έχει συναντήσει κανείς άλλος?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #358 στις: Μαρτίου 09, 2016, 11:25 »
Μη σφίγγεις υπερβολικά το καπάκι όταν το κλείνεις. Όταν βιδώνεις, μόλις γυρίσεις το δαχτυλίδι αέρα θέλει ακόμη ένα κλικ για να σφίξει το καπάκι. Μη το βιδώνεις παραπάνω.
Αν συνεχίσει να έχει πρόβλημα, λύσε όλο το πάνω μέρος, πλύνε, στέγνωσε και συναρμολόγησε ξανά όλα τα κομμάτια σφιχτά.
Η κεφαλή τροφοδοτείται με υγρό από το κάτω μέρος. Αν το καπάκι είναι πολύ σφιχτά βιδωμένο πατάει την κεφαλή και κλείνει τις τρύπες τροφοδοσίας. Το ίδιο συμβαίνει αν κάποιο κομμάτι μέσα στο πάνω καπάκι είναι λίγο λάσκα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #359 στις: Μαρτίου 09, 2016, 14:12 »
Για υποτροφορδοσία υπάρχει και αυτή η λύση, λίγο πιο εκτεταμένη από την προηγούμενη:
[...] Όταν ξεβιδώνουμε το πάνω μέρος του τανκ για να γεμίσουμε κλείνει ο αέρας και μετά ξεβιδώνει το τανκ. Αφου το βγάλω κατεβάζω λίγο τον πόλο της κεφαλής δηλ. το μεταλικό κομάτι που είναι κάτω από το άσπρο λαστιχάκι. Το κατεβάζω πολύ λίγο όσο περίπου το πάχος του νυχιού. Αφού γεμίσω το τανκ αρχίζω να βιδώνω σε κάποια στιγμή αντιλαμβάνομαι ότι η κεφαλή αρχίζει να πατάει στο κάτω μέρος του τανκ, συνεχίζω να βιδώνω μέχρι να σφίξει λίγο, το πόσο το καταλαβαίνω από το γεγονός ότι γυρνάει το δαχτυλίδι του αέρα από τερμα κλειστό σε τέρμα ανοιχτό, και σε αυτό το σημείο το γυρίζω πολύ λίγο ακόμη έτσι ώστε με μαλακές κινήσεις να μπορεί να ανοίγει και να κλείνει η εισαγωγή αέρα χωρίς να ξεβιδώνει το τανκ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τερματίζω το βίδωμα. [...] Το πρόβλημα καταλήγω να πιστεύω ότι το δημιουργεί το άσπρο λαστιχάκι που όταν τερματίζεις το βίδωμα, πιέζεται και κλέινει τις τρύπες εισαγωγής του υγρού με αποτέλεσμα την υπο-υπερτροφοδοσία. [...]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124718 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix