vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« στις: Ιουνίου 03, 2009, 13:17 »
Στις πρώτες μου δύο παραγγελίες EVO, παρατήρησα οτι οι κανονικές μπαταρίες ειχαν πρόβλημα με το cutoff - έκοβαν την τροφοδοσια για δύο λεπτά με πολύ άγαρμπο τρόπο, ακόμα και μετά από μισή ρουφηξιά. Οι mighty atom batteries (οι μικρές) φαίνονταν να λειτουργούν πιό ορθολογικά.

Ετσι, στην τελευταία μου παραγγελία (από την Intellicig έξω), αποφάσισα να παραγγείλω δύο μικρές και μια μεγάλη μόνο.

Η ΕΚΠΛΗΞΗ: Οι δύο μικρές έχουν πρόβλημα με το cutoff ενώ η μεγάλη δουλεύει κανονικά!

Από τη "ρουλέτα" λοιπόν του να μας βγούν οι μπαταρίες καλές ή κακές στα άλλα e-cigs πήγαμε στη "ρουλέτα" του να παίζει σωστά το cutoff ή οχι στα EVO...δηλώνω σφοδρότατα απογοητευμένος από αυτό! Εχω πάνω από 10 μπαταρίες EVO αυτή τη στιγμή, και μόνο μια ή δύο παίζουν καλά...οι υπόλοιπες σου κόβουν την τροφοδοσία στην πρώτη ρουφηξιά. Και δεν ρουφάω σαν σφουγγάρι.

Κρίμα. Πραγματικά, γιατί το EVO είναι άπαιχτο κατά τα άλλα.
 :wall:



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 03, 2009, 14:53 »
Σήμερα μου ήρθαν δυο μικρές που παράγγειλα προχθές. Ευτυχώς είναι οκ.
Από τις 9 μπαταρίες ως τώρα, μόνο μία ήταν προβληματική με το cutoff. Και σε όλο αυτό το διάστημα των 5 μηνών, μόνο μία βγήκε τελείως off. Οι μεγάλες όμως έχουν γίνει κάπως δύσκολες στο τράβηγμα (έχουν κλείσει και τετράμηνο όμως).
Ή είσαι άτυχος, ή είμαι τυχερός.
Εγώ θα 'λεγα να τις στείλεις πίσω.

Ρε παιδιά, βρήκε κάποιος έναν τρόπο να τις σημαδεύουμε για να τις ξεχωρίζουμε; Χωρίς να φαίνεται, βέβαια από έξω.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 03, 2009, 17:06 »
μαλλον ατυχος και...πολυ εισαι!
προσωπικα εχω 4 μεγαλες και μια μικρη(ολες απο ελλαδα)
πριν κανα μηνα μου παρουσιαστηκε προβλημα σε μια με cut off αλλα ειμαι βεβαιος πως εφταιγα εγω μιας και σταζω ασταματητα στο ατομαιζερ(ποσο ασταματητα ....δεν φανταζεστε!)
και αυτη μαλιστα η βλαβη δημιουργηθηκε σε ταξιδι την ωρα που οδηγουσα και κρατωνατς το τιμονι και βλεποντας τον δρομο πιθανον...εσταζα με το κιλο :-[
και σε αυτην ομως ο αντιπροσωπος μου την αλλαξε την επομενη μερα.

παντως εχει ξαναειπωθει αλλωστε,οι ελληνικες μικρες μπαταριεςεχουν αλλη ρυθμιση απο τις αγγλικες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2009, 10:16 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 03, 2009, 17:11 »
Α ναι; Δεν το ήξερα αυτό! Δηλαδή οι Ελληνικές μικρές είναι λιγότερο ευαίσθητες και δεν κόβουν τόσο συχνά;

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 03, 2009, 17:27 »
ε διαβασε και κανενα review!

Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 03, 2009, 17:31 »
Ρε παιδιά, βρήκε κάποιος έναν τρόπο να τις σημαδεύουμε για να τις ξεχωρίζουμε; Χωρίς να φαίνεται, βέβαια από έξω.

Είναι πολύ απλό.
Με ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο σημαδεύεις την μπαταρία εδώ:



Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 03, 2009, 17:31 »
εχεις δικιο!! :-[
ο βλακας δεν εχω γραψει οτι αυτη η ρυθμιση για την ευαισθησια υπαρχει μονο στις ελληνικες!
sorry δεν το ειχα προσεξει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 03, 2009, 20:29 »
Για το θέμα της ευαισθησίας των ελληνικών μπαταριών είχα ανοίξει θέμα στον πίνακα της Inellicig.gr: http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=76.0
Στο θέμα του cutoff όμως δεν νομίζω να έχουν διαφορά. Το cutoff παραμένει για λόγους ασφαλείας και μερικές φορές συμβαίνει χωρίς λόγο. Ευτυχώς όχι συχνά.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 03, 2009, 20:32 »
@liquidx
Το έκανα.  :thumpup:
Δοκιμασμένο; Δεν φεύγει με το βίδωμα;

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 03, 2009, 20:42 »
εγω εχω κρατησει τα μπλε σακουλακια που ερχονται οι μπαταριες και γραφω επανω πχ.αδεια.ετσι οταν καποια μου τελειωσει την βαζω εκει ωστε να μην την μπερδεψω.θα μπορουσα να εγραφα πχ. προβληματικη αν ειχα μια τετοια και ηθελα να την ξεχωριζω.

σε αυτο του λικ μηπως πχ.ξεβαψει με την θερμοτητα και λερώσει το τσιγαρο?

Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 03, 2009, 21:21 »
@liquidx
Το έκανα.  :thumpup:
Δοκιμασμένο; Δεν φεύγει με το βίδωμα;


Μπα δεν έχει ξεβάψει σε δυο δικές μου.
Μπορείτε βέβαια να κάνετε και μια μικρή γρατζουνιά στο ίδιο σημείο.

Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 09, 2009, 17:46 »
εγω εχω κρατησει τα μπλε σακουλακια που ερχονται οι μπαταριες και γραφω επανω πχ.αδεια.ετσι οταν καποια μου τελειωσει την βαζω εκει ωστε να μην την μπερδεψω.θα μπορουσα να εγραφα πχ. προβληματικη αν ειχα μια τετοια και ηθελα να την ξεχωριζω.

σε αυτο του λικ μηπως πχ.ξεβαψει με την θερμοτητα και λερώσει το τσιγαρο?

Προσοχή με τα σακουλάκια, γιατί λόγω του υλικού από το οποίο είναι φτιαγμένα, ενεργοποιούν με την παραμικρή κίνηση την μπαταρία! :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 09, 2009, 19:03 »
Προσοχή με τα σακουλάκια, γιατί λόγω του υλικού από το οποίο είναι φτιαγμένα, ενεργοποιούν με την παραμικρή κίνηση την μπαταρία! :eyesplash:

καρα-ισχυει αυτο....κ guess what weRe....η μπαταρια που ειναι να σου δωσω ειναι σε μπλε σακουλακι.... :eyesplash: :laugh1: :idiot1:

να ρωτησω κατι αλλο εγω, αυτο το κατ-οφ που λετε, τι ειναι ρε παιδες?οταν σου κοβει την τζουρα αποτομα να υποθεσω??
παντως σε γενικες γραμμες νομιζω πως οντως οι μικρες μπορει να κρατανε λιγοτερο αλλα ειναι καλυτερες οπως εχει προειπωθει... ::)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 09, 2009, 23:18 »
Ναι, αυτό είναι το Cut-off.
Γίνεται για λόγους προστασίας του ατομάιζερ από υπερθέρμανση και συμβαίνει αν η τζούρα ξεπεράσει τα 5 δευτερόλεπτα ή αν το φιλτράκι είναι στεγνό από υγρό.
Το κακό είναι ότι μερικές φορές συμβαίνει και χωρίς λόγο και το χειρότερο ότι πρέπει να περάσουν 2 λεπτά περίπου για να ξανα-ανοίξει η συσκευή.

Απ: EVO μπαταρίες και cutoff! Αργκ!
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 10, 2009, 09:56 »
... Καλά που αναφέρατε αυτό με τα σακουλάκια, γιατί ανοίγοντας την συσκευή αυτό που μου έκανε την 1η εντύπωση και μάλιστα αρνητική ήταν το συνεχές άναμα των μπαταριών με την παραμικρή κίνηση ... και ακόμα τα έχω με τα σακουλάκια τους ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix