vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

389 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, zamploutos, dkostas, tibolaso, gioupi, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3720 στις: Μαρτίου 09, 2019, 10:10 »
Σαν απλός ατμιστης που παρακολουθεί το νήμα εχω μια απορία,όλες οι ομάδες στο facebook είχαν βουίξει μέχρι προχθές οτι "πήραμε 3μηνη παράταση" και τώρα που ψηφίστηκε ο νόμος τσιμουδιά όλοι! Πολυ περίεργο! Τώρα για τον νόμο καλός ή κακός αρκετοί στραφήκαμε στο ατμισμα για οικονομία,αν φτάσει το κόστος του ατμισματος το κάπνισμα μας βλέπω να μένουμε 10-20 άτομα στο φόρουμ! Καλό βράδυ απο εμένα και εύχομαι το καλύτερο και για μας τους ατμιστες!
Φίλε μου, αυτό νομίζω κάτι λέει για το πόσο ενημερωμένες είναι οι ομάδες στο fb και αν τους απασχολεί κυρίως η μόστρα και η διαφήμιση παρά η ουσία.
Βεβαίως και όλα έχουν την χρησιμότητα τους, και το fb χρειάζεται και το viber, αλλά στο τέλος ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για να αποφασίζει από που θα λάβει την σωστή ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3721 στις: Μαρτίου 09, 2019, 13:07 »
Σε μια ώρα περίπου. Ρίξτε μια ματιά, μας ενδιαφέρει όλους:

Μικρή συζήτηση για τις εκλογές του συλλόγου των ατμιστών

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3722 στις: Μαρτίου 12, 2019, 13:43 »
Νόμος του Κράτους λοιπόν με το ΦΕΚ 43Α/09-03-2019. Αν κάτι δεν αλλάξει, η 8η Σεπτεμβρίου θα είναι και η μέρα που θα τελειώσει και η 6μηνη περίοδος προσαρμογής.

Σαν απλός ατμιστης που παρακολουθεί το νήμα εχω μια απορία,όλες οι ομάδες στο facebook είχαν βουίξει μέχρι προχθές οτι "πήραμε 3μηνη παράταση" και τώρα που ψηφίστηκε ο νόμος τσιμουδιά όλοι! Πολυ περίεργο! Τώρα για τον νόμο καλός ή κακός αρκετοί στραφήκαμε στο ατμισμα για οικονομία,αν φτάσει το κόστος του ατμισματος το κάπνισμα μας βλέπω να μένουμε 10-20 άτομα στο φόρουμ! Καλό βράδυ απο εμένα και εύχομαι το καλύτερο και για μας τους ατμιστες!
Και μόνο που πανηγύριζαν την 3μηνη παράταση, είναι κάτι που πρέπει να σε προβληματίσει και να σου δώσει να καταλάβεις πόση άγνοια υπάρχει "εκεί έξω", χωρίς να αφήνω στην απέξω το φόρουμ. Γι αυτό και εξηγούμε τα πάντα πέντε και δέκα φορές. Προφανώς και δεν περιμένω ο μέσος ατμιστής (ανεξαρτήτως καταβολών και υπόβαθρου) να έχει ακόμα και την στοιχειώδη κατανόηση του νομικού μας συστήματος. Και γι αυτό παρατηρείς τέτοια φαινόμενα. Για κάποιους οι 3 επιπλέον μήνες θα σήμαιναν πιθανώς κάποιες ευκαιρίες παραπάνω για να στοκάρουν. Και με το τέλος τους, "έχει ο Θεός". Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν το συμμερίζομαι αυτό. Έχω ξοδέψει υπερβολικό χρόνο και κατά περίπτωση χρήμα για να μπορέσω να είμαι ενήμερος επαρκώς γι αυτά τα θέματα, και δεν το έχω κάνει για να ζητοκραυγάσω μια ενδεχόμενη τρίμηνη πράταση της "εκτέλεσής μου" ή να καταλήξω στο "ντάξει μωρέ, θα τη βρούμε την άκρη, έχει ο Θεός".

Το έχω γράψει και πάλι. Υπάρχουν δύο καλά στο ότι ψηφίστηκε και δημοσιεύτηκε ο Νόμος αυτούσιος:

α) Η περιφρόνηση της υποχρέωσης 3μηνης διαβούλευσης από την ΕΕ, ενδέχεται να αποβεί προς όφελός μας

β) Από τη στιγμή που είναι ψηφισμένος Νόμος, ο ΣΕΕΠΑ έχει τη δυνατότητα να καταθέσει δικόγραφο προσθέτων λόγων στην προσφυγή που εκδικάζεται στις 16/04, γεγονός που ενδέχεται να αποβεί προς όφελός μας. Και παρόλο που το ΣτΕ ελέγχει τη συνταγματικότητα, πιστεύω πως μια εμπεριστατωμένη μελέτη που να πραγματεύεται τη μη δημιουργία δαπάνης (σημαντικής) στον Κρατικό Προϋπολογισμό από την ανατροπή του Νόμου, θα αποτελέσει σημαντικό επιχείρημα.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3723 στις: Μαρτίου 12, 2019, 14:15 »
Κρίνοντας από πράγματα που διαβάζω, ενδέχεται να ενδιαφέρεται κανείς για όσα γράφεις πέρα από το πώς θα στοκάρει και πώς θα τη βγάλει μέχρι να βρεθεί παραθυράκι για να μην παίρνει 10μελα. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3724 στις: Μαρτίου 12, 2019, 16:16 »
Ο περισσότερος κόσμος κοιτάει μόνο την πάρτη του, πως θα καβατζωθεί με στοκ ή θεωρεί ότι είναι οκ γιατί έχει φίλο τον τάδε μαγαζάτορα και θα βρίσκει "πράμα" κτλ.
Το ότι δεν θα έφτανε να είναι τόσο "ψαγμένος" και "μέσα στα πράγματα" αν είχε ξεκινήσει πρόσφατα το άτμισμα δεν τον αφορά, ούτε και οι εκατοντάδες χιλιάδες καπνιστές που απλά δεν θα μπουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν το άτμισμα.
Όσο για τις ομάδες στο fb, δυστυχώς οι περισσότερες αναλώνωνται είτε στη μόστρα των μοντς, είτε στην προώθηση προιόντων, είτε στις αγγελίες. Από ενημέρωση πέρα βρέχει...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3725 στις: Μαρτίου 12, 2019, 17:23 »
Ω ναι. Γιατί κι εμείς έχουμε FB κύριοι, κι εμείς γραφτήκαμε σαν συνάδερφοι στην "ελίτ" των γκρουπς κατά κει μεριά, αλλά την κάναμε με ελαφρά πηδηματάκια και γρήγορα εδώ στο σπιτάκι μας.
Για να αρεστείς εκεί, πρέπει να είσαι αλάνι, γκαρντάσι, ατμόπουλο, κλπ...να ομιλείς την slang και να μη αρέσκεσαι σε καλούς τρόπους, να μοστράρεις και να μοστράρεσαι δίχως αύριο, λογική και αιτία, να είσαι απόλυτος, παντογνώστης, ειδικός και ειδήμων κι ας μη έχεις και την καλύτερη ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3726 στις: Μαρτίου 12, 2019, 18:43 »
Κοιτα, και η μοστρα χρειαζεται και ο χαβαλες κτλ αρκει να μην ειναι μονο αυτα αλλα να υπαρχει και μια ουσια στην ολη ιστορια. Τα social media  δεν φταινε σε κατι, ο τροπος που τα χρησιμοποιου ειναι στρεβλος

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3727 στις: Μαρτίου 12, 2019, 18:47 »
Ο περισσότερος κόσμος κοιτάει μόνο την πάρτη του, πως θα καβατζωθεί με στοκ ή θεωρεί ότι είναι οκ γιατί έχει φίλο τον τάδε μαγαζάτορα και θα βρίσκει "πράμα" κτλ.
Το ότι δεν θα έφτανε να είναι τόσο "ψαγμένος" και "μέσα στα πράγματα" αν είχε ξεκινήσει πρόσφατα το άτμισμα δεν τον αφορά, ούτε και οι εκατοντάδες χιλιάδες καπνιστές που απλά δεν θα μπουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν το άτμισμα.
Όσο για τις ομάδες στο fb, δυστυχώς οι περισσότερες αναλώνωνται είτε στη μόστρα των μοντς, είτε στην προώθηση προιόντων, είτε στις αγγελίες. Από ενημέρωση πέρα βρέχει...

Δηλαδή φίλτατε, κατά την άποψή σου, τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνουν οι "ψαγμένοι" στις δεδομένες συνθήκες; Να πάνε κι αυτοί στα έτοιμα δεκάμελα ή να ξαναγυρίσουν στο κάπνισμα, για να κάνουν συμπαράσταση στους εκατοντάδες χιλιάδες καπνιστές που δεν θα δοκιμάσουν το άτμισμα λόγω κόστους; 

Από τη στιγμή που έχεις/έχουμε απέναντί σου/μας μια αποφασισμένη κυβέρνηση που θα κάνει τα πάντα, για να μας στρέψει όλους στα έτοιμα δεκάμελα ή ξανά πίσω στο κάπνισμα, πώς ακριβώς θα πρέπει να αντιδράσουμε όσοι έχουμε τη δυνατότητα να παρακάμψουμε αυτή τη γελοία νομοθεσία;

Προσωπικά δεν έχω απολύτως κανέναν δισταγμό, αν χρειαστεί θα αρχίσω να φέρνω απέξω ολόκληρα βαρελάκια VG και PG και αρώματα, και ότι άλλο χρειαστεί, αλλά στα έτοιμα δεκάμελα δεν πρόκειται να πάω, και ούτε φυσικά να ξαναγυρίσω στο κάπνισμα, μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια που δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο...

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3728 στις: Μαρτίου 12, 2019, 19:08 »
Φίλε μου, αυτό νομίζω κάτι λέει για το πόσο ενημερωμένες είναι οι ομάδες στο fb και αν τους απασχολεί κυρίως η μόστρα και η διαφήμιση παρά η ουσία.
Βεβαίως και όλα έχουν την χρησιμότητα τους, και το fb χρειάζεται και το viber, αλλά στο τέλος ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για να αποφασίζει από που θα λάβει την σωστή ενημέρωση.
Ναι βρήκατε ποιος φταίει, τα γκρουπ στο FB. Εδώ οι επαγγελματίες του ΣΕΕΠΑ πόσταραν την τρίμηνη παράταση. 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3729 στις: Μαρτίου 12, 2019, 19:27 »
Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι οι διάφορες ομάδες στο fb δεν προσφέρουν έστω και την ελάχιστη ενημέρωση. Ούτως ή άλλως για άλλους λόγους δημιουργήθηκαν...αναφέρθηκαν αυτοί παραπάνω. Καταγράφεται απλά ως άποψη. Αυτό όμως που θα έπρεπε να απασχολεί σήμερα την ατμιστική κοινότητα είναι η πραγματικότητα του νομοθετικού πλαισίου.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3730 στις: Μαρτίου 12, 2019, 20:20 »
...η οποια πραγματικοτητα ειναι θολη ως προς την εφαρμογη των οσων ψηφιστηκαν, δεχομαι στοιχηματα για το ποσος χρονος θα περασει πριν αρχισουν να εκδιδουν οδηγιες και εγκυκλιους για να μεταφρασουν ποιος απαγορευεται να πουλαει τι και που.. ;D

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3731 στις: Μαρτίου 12, 2019, 20:38 »
Ναι βρήκατε ποιος φταίει, τα γκρουπ στο FB. Εδώ οι "επαγγελματίες" του ΣΕΕΠΑ πόσταραν την τρίμηνη παράταση.
Το διόρθωσα λίγο :angel:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3732 στις: Μαρτίου 12, 2019, 22:34 »
[member=19518]haros[/member] να εύχεσαι πραγματικά να βγάλουν οδηγία που να λέει ότι κάτι απαγορεύεται να πωλείται ΜΟΝΟ από συγκεκριμένα καταστήματα ή από καταστήματα που διαθέτουν συγκεκριμένο ΚΑΔ...

[member=17565]trandism[/member], από τα καταστήματα δεν περίμενα κάτι άλλο. ΤΟ ότι αυτή η στάση υιοθετήθηκε με χορούς και πανηγύρια από μεγάλη μερίδα ατμιστών όμως, δείχνει ότι "εκεί έξω" η πληροφόρηση και οι στοιχειώδεις γνώσεις δεν είναι κάτι που συναντάς εύκολα.

Προσωπικά, δεν χρειάζεται να ψάξω ποιος φταίει για όλα αυτά. Ξέρω. Έχει ονοματεπώνυμο και λέγεται Ανδρέας Ξανθός στην παρούσα φάση. Θα μπορούσε να έχει χίλια διαφορετικά ονόματα, ανάλογα την κυβέρνηση. Θα μπορούσε και όχι. Στην παρούσα φάση όμως, αυτό είναι το ονοματεπώνυμο του φταίχτη. Υπομονή μέχρι τον Απρίλη τώρα, μπας και γίνει κάτι.

Κρίνοντας από πράγματα που διαβάζω, ενδέχεται να ενδιαφέρεται κανείς για όσα γράφεις πέρα από το πώς θα στοκάρει και πώς θα τη βγάλει μέχρι να βρεθεί παραθυράκι για να μην παίρνει 10μελα.
Ενδέχεται να με πιάνεις και ως εκ τούτου ενδέχεται να είσαι σε καλό δρόμο...  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2019, 22:42 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3733 στις: Μαρτίου 12, 2019, 22:51 »
Προσωπικά, δεν χρειάζεται να ψάξω ποιος φταίει για όλα αυτά. Ξέρω. Έχει ονοματεπώνυμο και λέγεται Ανδρέας Ξανθός στην παρούσα φάση. Θα μπορούσε να έχει χίλια διαφορετικά ονόματα, ανάλογα την κυβέρνηση. Θα μπορούσε και όχι. Στην παρούσα φάση όμως, αυτό είναι το ονοματεπώνυμο του φταίχτη. Υπομονή μέχρι τον Απρίλη τώρα, μπας και γίνει κάτι.
Φήμες για υπαγόρευση των άρθρων 96-97 από γνωστό μεγαλοατμοχονδρέμπορο με πολιτικές διασυνδέσεις και σχέσεις αίματος με παράγοντα του υπουργείου, ελέγχονται ως ανακριβείς... :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3734 στις: Μαρτίου 12, 2019, 23:02 »

[member=17565]trandism[/member], από τα καταστήματα δεν περίμενα κάτι άλλο. ΤΟ ότι αυτή η στάση υιοθετήθηκε με χορούς και πανηγύρια από μεγάλη μερίδα ατμιστών όμως, δείχνει ότι "εκεί έξω" η πληροφόρηση και οι στοιχειώδεις γνώσεις δεν είναι κάτι που συναντάς εύκολα.
Ο ΣΕΕΠΑ το ανακοίνωσε και μετά διαδώθηκε από τους ατμιστές στο FB. Σας έχει πιάσει η κλασσική Facebook-φοβία, αδίκως στη συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάμε για το σωματείο των επαγγελματιών, δεν μπορούμε να κατηγορούμε αυτούς που απλώς ενημερώθηκαν - έστω και βιαστικά ή λανθασμένα - από τον ΣΕΕΠΑ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279222 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias