vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

399 επισκέπτες, 7 χρήστες
pngtszs1976, dkostas, I.P, Xxristos, gigelis78, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3435 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 20:00 »
Τις δηλώσεις μητσοτακη για αυστηρή εφαρμογή του αντικαπνιστικου νόμου, πριν λίγες μέρες την ακούσατε?
Με πάσα επιφύλαξ.. .Πριν από λίγο έμαθα ότι κλιμάκιο έκανε έφοδο σε κατάστημα καφέ της περιοχής που ζω κ το "ξέσκισε".. Θα προσπαθήσω να μάθω λεπτομέρειες.. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3436 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 20:00 »
BigSur τι εννοείς δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τα μηδενικά υγρά αναπλήρωσης; όλο το καλαμπούρι γίνετε μόνο για το diy δηλαδη; εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι θέλουν πακετοπιοιηση βλέπε κάτι λικουα 4χ10 και αν μας αρέσει κιόλας. ίσως να είμαι λάθος αλλά εδώ και  καιρό αυτό διαπιστώνω, και εννοείται ότι όποιος και να θέλει να συμβεί το αντίθετο Κέα λέγετε σέπα η δεν ξέρω και εγώ τι, η μίζα έπεσε και πρέπει να γίνει το "σωστο"
Δεν έγραψα "δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα", έγραψα:

Δεν αντιμετωπίζουμε απαγόρευση πώλησης μηδενικών υγρών.
Έξι λέξεις είναι οι άτιμες, όχι η ιστορία της ζωής μου. Ξέρεις διάβασμα;

Έχω φάει άπειρες ώρες -αντί να αντιμετωπίζω τα προβλήματα της δικής μου ζωής- ως Πρόεδρος της ΚΕΑ να πολεμήσω όπως μπορώ αυτό το νομοσχέδιο, εδώ και μήνες, πολύ πριν φτάσει κάν να γίνει νομοσχέδιο. Όπως όλοι στο σύλλογο: χωρίς φράγκο, να βάζουμε κι από την τσέπη μας, κλέβοντας ώρες από την δουλειά και την οικογένειά μας.  Οπότε, αν ξανακούσω οποιαδήποτε χυδαία υπόνοια για την τιμιότητά μας... θα πάψω να είμαι ευγενικός και θα ακούσεις άλλα λογάκια...
Έγινα κατανοητός;


Πιο σημαντικό:
Μόλις είδα στο webtv της Βουλής τον Δρ. Φαρσαλινό. Ταχύτατος, καταιγιστικός, κάλυψε ότι μπορούσε στον περιορισμένο χρόνο του.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3437 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 20:06 »
Νομιζω bigs οτι παρερμηνευσες αυτο που εγραψε.
Εγω το καταλαβα οτι οσο και να θελει η ΚΕΑ, ο ΣΕΠΑ η οποιος αλλος το αντιθετο, η μιζα επεσε (σε αυτους που επρεπε) για να γινει το "σωστο".

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3438 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 20:14 »
Σωστός ο Haros, λες να έλεγα για εσας; όπως επίσης καλό θα είναι που φαντάζομαι έχεις την ηλικία, να μην τα πέρνεις τόσο εύκολα( εννοώ ότι έχεις την εμπειρία βάση ηλικιας)...όπως επίσης δεν είμαι άνθρωπος που μασάω τα λόγια μου αν θεωρούσα ότι συμβαίνει αυτό που λάθος κατάλαβες θα το έλεγα.. 

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3439 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 21:01 »
η φακα του μορις εδωσε πολυ κασερι στους ποντικους

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3440 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 21:05 »
 :doh3: :NevraKlama:

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3441 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 21:09 »
Νταξ μωρέ παρεξήγηση έγινε τρέξιμο υποχρεώσεις άγχος λίγο το ότι δεν μπορώ να αρθρωσω μια προταση σωστά....Πάντως ο μορις έδωσε εκεί που έπρεπε τυράκι, και όχι τίποτα άλλο πάει και το μεξικάνικο τηγανητό παγωτο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3442 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 21:20 »
ΟΚ, παρεξήγηση λοιπόν, πάμε παρακάτω.  :)

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3443 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 23:28 »


Πιο σημαντικό:
Μόλις είδα στο webtv της Βουλής τον Δρ. Φαρσαλινό. Ταχύτατος, καταιγιστικός, κάλυψε ότι μπορούσε στον περιορισμένο χρόνο του.

αυτον τον αμπαλο και ξεπερασμενο διαλεξαν? δε βρηκαν κανεναν ποιο σοφο ομορφο και προχωρημενο να τους τα χωσει?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3444 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 00:00 »
Κανα λινκ υπάρχει? Ψάχνω και δε βρίσκω. :dontknow:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3445 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 00:46 »
Προφανώς τον έδειξε στο live γιατί στο site της βουλης έχει την περίληψη της συνεδριασης και δείχνει μόνο εισηγήσεις κομμάτων

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3446 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 01:08 »
Εισηγήσεις είχε χτες, δεν είναι μόνο μία η συνεδρίαση της Επιτροπής.

[member=13664]Ribot[/member] φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα ανέβει το βίντεο, άγνωστο το πότε. Ούτε εγώ κατάφερα να δω κάτι.


Αυτή η καραμέλα "όλα για τους φόρους τα κάνουν" πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή παιδιά. Το Υπουργείο Υγείας, δεν νομοθετεί φόρους. Και η φορολογία στα μηδενικά υγρά ισχύει από 1/1/2017. Το μόνο σχετικό που έχει να κάνει το προς ψήφιση σχέδιο, είναι στην ουσία να "νομιμοποιεί" στα μάτια του υπουργείου την κυκλοφορία μηδενικών υγρών ώστε να μην πιάνεται ο κάθε ΣΕΕΠΑ από την εγκύκλιο περί απαγόρευσης κυκλοφορίας μηδενικών και να λέει "μα αφού είναι παράνομα, γιατί μας υποχρεώνετε να πληρώσουμε φόρο?".

Επικεντρωθείτε καλύτερα στην εισηγητική έκθεση να δείτε με τι άσχετους και πραγματικά απατεώνες έχουμε να κάνουμε. Αποσπάσματα αυτής έβαλα στην χτεσινή μου τοποθέτηση - ανάλυση.

[member=18490]Smoke Alarm[/member]
Αν περιμένεις από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, ψώνισες από σβέρκο. Νομικός δεν είμαι, το έχω ξαναπεί, αλλά με την όποια αντίληψη περί Νομοθεσίας έχω (την οποία θεωρώ άνω του μέσου όρου), δεν μπορώ να βρω βάση για μια τέτοια προσφυγή. Μην ξεχνάς ότι η ευρωπαϊκή οδηγία θέτει απλά κάποια μέγιστα όρια που δεν μπορούν να ξεπεραστούν. Δεν θέτει ελάχιστα. Σαφώς και το υπουργείο έχει κάθε "δικαίωμα" αν το επιθυμεί να απαγορεύσει και την πώληση υγρών χωρίς νικοτίνη. Ή και το άτμισμα εντελώς. Οι επιταγές της οδηγίας πάλι θα τηρούνται.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3447 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 11:39 »
Βάζω κι εδώ ένα λινκ με την ανακοίνωση του συλλόγου για τα χτεσινά:

Ανακοίνωση ΚΕΑ για την συνεδρίαση της Επιτρπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3448 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 12:00 »
Αυτή η καραμέλα "όλα για τους φόρους τα κάνουν" πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή παιδιά. Το Υπουργείο Υγείας, δεν νομοθετεί φόρους. Και η φορολογία στα μηδενικά υγρά ισχύει από 1/1/2017. Το μόνο σχετικό που έχει να κάνει το προς ψήφιση σχέδιο, είναι στην ουσία να "νομιμοποιεί" στα μάτια του υπουργείου την κυκλοφορία μηδενικών υγρών ώστε να μην πιάνεται ο κάθε ΣΕΕΠΑ από την εγκύκλιο περί απαγόρευσης κυκλοφορίας μηδενικών και να λέει "μα αφού είναι παράνομα, γιατί μας υποχρεώνετε να πληρώσουμε φόρο?".
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εν μέρη. Ναι νομιμοποιεί τα μηδενικά ΑΛΛΑ ταυτόχρονα απαγορεύει την κυκλοφορία αρωμάτων. Το αποτέλεσμα αυτής της κίνησης είναι η αναγκαστική ώθηση της αγοράς προς μηδενικά shortfill με booster. Το άρωμα πουλιόταν στα 6 ευρώ ας πούμε χοντρά χοντρά άρα έσοδα από φόρο 1,17 ευρώ. Το shortfill ας πούμε το timekeeper θα πουλιέται 13,90 + 100 μλ βάση 15 ευρω (τιμή e-cig.gr) + 2 booster για να βγει 3αρι το υγρο 7 ευρώ χοντρικά (παλι τιμή e-cig.gr) σύνολο 35,90. 30 ευρώ σου λεω εγώ έτσι για να μην δυσκολεύεται το μυαλό μας στις πράξεις (28 εχουν κάποια στο liquid puff). Φόρος που αναλογεί περίπου 6 ευρώ. Και αυτό είναι εκείνη τη στιγμή ο πρώτος φόρος απο ΦΠΑ. Μήπως να υπολογίσουμε και τον φόρο της επιχείρησης λόγω αύξησης τζίρου? Τα  ξέρεις δουλειά σου είναι μην στα λέω εγώ.
Για μένα δεν υπάρχει καμία προσπάθεια "νομιμοποίησης" ή "ρύθμισης". Στον κουβά του υπερπλεονάσματος είναι ΚΑΙ αυτό. Αν ήθελαν να ρυθμίσουν την αγορά θα ακολουθούσαν άλλο δρόμο - όχι της καθολικής απαγόρευσης. Θα με πεις γραφικό και ψεκασμένο? Το δέχομαι  -μπορεί να είμαι - άλλα ειλικρινά δεν βλέπω κάτι άλλο. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3449 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 12:41 »
Τίποτα τέτοιο δεν θα σε πω. Απλά πρέπει να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα του Τσακαλώτου τω Τσακαλώτω!

Σε κανένα σημείο της εισηγητικής έκθεσης δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Άλλο αν αυτό (η φορολογία δηλαδή) είναι φυσικό επακόλουθο. Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όμως ως επιχείρημα, δεν ψάχνουμε τον "απώτερο σκοπό" εδώ, ιδιαίτερα όσον αφορά νομοθέτη ο οποίος δεν έχει ιδέα περί τίνος πρόκειται. Εδώ στην εισηγητική έκθεση αναφέρουν ότι καταργούν την πώλήση υλικών ιδιοκατασκευής για την προστασία της δημόσιας υγείας σύμφωνα με την επικαρετέστερη ευρωπαϊκή προοπτική! Και στην τελική, το "όλα για τους φόρους το κάνουν" είναι υπεραπλούστευση και σαν να τους δίνεις "συχωροχάρτι" και αθωοτική απόφαση! Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ έτσι απλά. Δεν τους απαλλάσω λόγω βλακείας και φοροεισπρακτικής πολιτικής. Τους κυνηγάω ως κατευθυνόμενους, άσχετους, επικίνδυνους και πάνω από όλα ψεύτες και πολιτικούς απατεώνες. Πραγματικά η ανάγνωση της εισηγητικής έκθεσης για το άρθρο 96 ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι!

Εδώ και τα βίντεο για τη χτεσινή και την προχτεσινή δημοσίευση. Κάτω κάτω έχει τις συνεδριάσεις. Κάνοντας κλικ στην ανάλογη ημερομηνία, μας βγάζει σε μια περίληψη και κάτω έχει σύνδεσμο "σχετικά βίντεο".

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279307 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias