vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2715 στις: Μαρτίου 16, 2017, 00:37 »
Αν κοιτάξετε το νήμα πιο πίσω, Σεπτέμβρη δηλαδή, θα δείτε κάτι σεντόνια δικά μου όταν παρακολουθούσα τη συζήτηση και έγραφα μία περίληψη εδώ...

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2716 στις: Μαρτίου 16, 2017, 02:43 »
Μάλιστα, διάβασα και είδα αρκετά. Εκτέλεση κομπάρσου στο περιθώριο κάποιας σκηνής από ταινία.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2717 στις: Μαρτίου 16, 2017, 12:57 »
Τείνω να συμφωνήσω. Εκείνες τις μέρες, δεν πήγα στο γραφείο μου για να καθίσω να παρακολουθήσω με την ησυχία μου. Ειλικρινά με έπιασε μια απελπισία άνευ προηγουμένου, και νιώθω ότι έζησα τις 15-20 πιο άχρηστες ώρες της ζωής μου. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν δεν γνώριζα ότι είναι στα σκαριά ο Σύλλογος τότε...

Αποσυνδεδεμένος Lycos

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2718 στις: Μαρτίου 16, 2017, 22:47 »
Αύριο πάω Κύπρο, αν φέρω από εκεί κατοσταμελα νικοτινουχα, 2-3 ας πούμε θα έχω πρόβλημα;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2719 στις: Μαρτίου 16, 2017, 23:23 »
Βάλτα κάτω στη βαλίτσα και καλό ταξίδι ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2720 στις: Μαρτίου 16, 2017, 23:25 »
και γραψε απο εξω ...φαρμακα για τον πολυαγαπημενο μου Παππου :laugh1: :yes:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2721 στις: Μαρτίου 16, 2017, 23:46 »
Ή ακόμη καλύτερα, βγάλε τις ετικέτες από τα μπουκάλια.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2722 στις: Μαρτίου 16, 2017, 23:46 »
Αυτό που σε μια δικτατορία λέγεται "Αποφασίζομεν και διατάσσομεν" στη δημοκρατία λέγεται διαβουλευση... 

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2723 στις: Μαρτίου 17, 2017, 04:22 »
Ο νόμος για την απαγόρευση ατμίσματος στο αυτοκίνητο παρουσία παιδιού είναι απλά 
άλλο ένα εισπρακτικό μέτρο, δεν πατάει σε καμία λογική βάση και φαίνεται κι από το 
εντελώς αυθαίρετο και αστείο ηλικιακό όριο που έβαλαν, τα 12 αντί πχ για ανήλικο.
Δηλαδή τα πνευμόνια του 12χρονου κινδυνεύουν αλλά του 13χρονου όχι...

Μέσα στην απόλυτη σύγχυσή τους και στο κυνήγι των εσόδων, έχουν μπερδέψει αυτά 
για τα οποία θα έπρεπε να υπάρχει απλά μια σύσταση αποφυγής, με όσα μπορούν να 
απαγορευθούν δια νόμου (σε χρεοκοπημένες "δημοκρατίες"). Είναι σα να προβλέπεται 
πρόστιμο για τον γονιό που βρίζει μπροστά στο παιδί του. Τον γονιό που επιτρέπεται πχ
να ντουμανιάζει το παιδικό δωμάτιο, αφού εκεί δεν μπορείς να τον ελέγξεις. Παράνοια.   

Δεδομένου ότι δεν προβλέπονται πρόστιμα για τον ανήλικο που ατμίζει (ή και καπνίζει),
αν σας σταματήσει τροχονόμος, απλά πείτε του: "Του παιδιού είναι το η.τ., του το πήρα
γιατί προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα, αλλά το έχει όλη μέρα πιπίλα..." :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2724 στις: Μαρτίου 17, 2017, 09:55 »
Όσον αφορά την τελευταία σου παράγραφο, δυστυχώς το πρόστιμο επιβάλλεται σε οποιονδήποτε επιβαίνοντα και όχι μόνο στον οδηγό.

Αν αυτός που του επιβληθεί το πρόστιμο είναι ανήλικος, δύο είναι οι περιπτώσεις:

Α) αν έχει αφμ τότε το πρόστιμο κόβεται σε αυτόν και υπόχρεος για την πληρωμή του είναι ο ασκών τη γονική μέριμνα.

Β) αν δεν έχει αφμ, τότε το πρόστιμο κόβεται στον γονέα.

Αν μου βρει Κάποιος και τι γίνεται στην παρακάτω περίπτωση, πολύ θα χαρώ:

Πάω την δεκάχρονη ανιψιά μου, η οποία ατμίζει μπροστά στον κουλ θείο της, για χορό. Ή μικρή έχει ντουμανιάσει το σύμπαν με το ροζουλι RX475 μοντ στα 80w και μας την πέφτει τροχαία. Σε ποιόν κόβεται το πρόστιμο?

Φανταστικό το σενάριο εννοείται, δεν έχω καν ανιψιά.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2725 στις: Μαρτίου 17, 2017, 10:04 »
ίδια περίπτωση με την αναφορά του πιο πάνω bokostas.
Θα τραβάνε τον γονέα για πλημμελή φροντίδα ανηλίκου.

ps
εάν κι εφόσον (που δεν το γνωρίζω) υπάρχει νόμος που ρητά απαγορεύει το κάνισμα / άτμισμα ανηλίκων


Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2726 στις: Μαρτίου 17, 2017, 10:25 »
Για ποιά Πνευμονολογική Εταιρεία και  Αντικαρκινική Εταιρεία μιλάτε;;;!!! 
Για αυτές που βγάζουν εκατομμύρια πουλώντας ψευτοφάρμακα! 
Μα αυτούς,  το μόνο που τους νοιάζει είναι η τσέπη τους! 
οπως και τις κυβερνήσεις! 
Τί συζητάμε; 
ποιός νοιάστηκε για την υγεία των πολιτών;; 
Ποιός νοιάστηκε γενικά για τους πολιτες;;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2727 στις: Μαρτίου 17, 2017, 10:34 »
...ΑΥΤΟΣ....


upload png

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2728 στις: Μαρτίου 17, 2017, 11:39 »
ίδια περίπτωση με την αναφορά του πιο πάνω bokostas.
Θα τραβάνε τον γονέα για πλημμελή φροντίδα ανηλίκου.

ps
εάν κι εφόσον (που δεν το γνωρίζω) υπάρχει νόμος που ρητά απαγορεύει το κάνισμα / άτμισμα ανηλίκων
Μα αυτό είναι το κορυφαίο σε αυτή τη χώρα. Δεν απαγορεύεται το κάπνισμα στον ανήλικο, απαγορεύεται η πώληση προϊόντων καπνού σε ανήλικο. Δεν απαγορεύεται η κατανάλωση αλκοόλ από ανήλικο, απαγορεύεται η πώληση αλκοόλ. Ακόμα και παλιά στα "ουφάδικα", αν έμπαινε ασφάλεια, δεν έβρισκε το μπελά του ο ανήλικος (εκτός από κανένα ψάρωμα), αλλά ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης. 
Να πω τώρα τι, ότι θυμάμαι τον εαυτό μου 15 χρονών σε μπαράκι, Παρασκευή βράδυ με το ουισκάκι μου και τη μαλμποριά μου? Και δεν έτρεχε μία? (Εντάξει, δεν με περνούσες και εύκολα για ανήλικο, αλλά και πάλι...)
Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι οι σπασμωδικές κινήσεις όσον αφορά τη νομοθεσία. Νόμοι που απλά δεν εφαρμόζονται καθώς δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός. Και σπατάλη ανθρωπίνων πόρων.
Η διαδικασία του να σταματήσεις ένα αυτοκίνητο, να διαπιστώσεις ότι ελάμβανε χώρα το έγκλημα του ατμίσματος, να διαπιστώσεις την ηλικία του ανήλικου, να συντάξεις την έκθεση και να επιβάλλεις το πρόστιμο, παίρνει κανένα τέταρτο. Ένα τέταρτο στο οποίο οι τροχονόμοι έχουν πολλά περισσότερα και σημαντικότερα πράγματα να κάνουν.
Όσο για το θα "τραβάνε το γονέα", με ποια διαδικασία? Θα συλλάβουν εμένα το θείο? Θα συλλάβουν το ανήλικο? Ειλικρινά ρωτάω, δεν γνωρίζω!
ps: Στο μήνυμα με τον Κρητίκαρο, το μάγκα, τον ασυμβίβαστο, ξέχασες να προσθέσεις και ένα "1-0"...  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2729 στις: Μαρτίου 17, 2017, 11:47 »
Καποτε τα πραγματα ήταν πολύ πιο ελέυθερα σε αυτα τα θεματα τουλάχιστον. Οχι ότι παλιά ήταν ΟΛΑ καλά, καθε άλλο τα περισσότερα χάλι μαυρο ήταν αλλα σε αυτα τα θεματα ηταν καλύτερα.
Καλώς κακως δεν θα το κρίνω, αλλα τώρα όλα έχουν γίνει υπερπροστατευτικά και "αποστειρωμενα", και χωρίς αποτέλεσμα...

Αντι για ελέυθερους και χαρουμενους, η κοινωνία θα μεγαλώνει γκρινιάρηδες και υπεραναλυτικους-υπερενδοσκοπικους τυπους ανθρώπων...

ΥΓ
@nikosallos (για τον ...αντάρτη υφυπουργό), αν ο συγκεκριμένος ξεκιναγε μια κινηση του τυπου "εξω οι περιορισμοι, καπνισμα παντου" (αντε πλην νοσοκομείων και σχολείων) θα ήμουν μαζί του, γιατί οι περιορισμοί γενικά με αρρωσταίνουν. 
Οσο όμως ο νόμος είναι έτσι όπως είναι, ο πρώτος που πρεπει να τον τηρεί είναι αυτός που τον έφτιαξε...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279198 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias