vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

393 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Buliwyf, Lazy Dog, Jorge, camber, gfilip, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2655 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:04 »
Ksp, μάλλον σε λάθος θέμα το πόσταρες. Δεν έχει καμία σχέση με τη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2656 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:05 »
Το χειρότερο όλων είναι ότι χρειάζεται νόμος, πρόστιμα και φόβος  για να μην καπνίζεις ή ατμίζεις μέσα σε αυτοκίνητο με παιδιά.  
Τι ακριβώς θα πάθει ένα παιδί από το παθητικό άτμισμα μέσα στο αυτοκίνητο? ;)

Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2657 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:06 »
Μα για ποιο Νομο μιλαμε ? για αυτον που σε 2 μηνες και πολυ βαζω θα ξεχαστει για ακομη μια φορα? 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2658 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:13 »
Τζάμπα αναλώνεστε βρε παιδιά.

Είναι ένας νόμος για το θεαθήναι όπως τόσοι άλλοι που δεν θα εφαρμοστεί ποτέ.
Ο υπουργός θα τον γράψει με χρυσά γράμματα στο βιογραφικό του ώστε να δείξει την ευαισθησία και το έργο του στις επόμενες εκλογές. Ας μη ξεχνάμε ότι το 50% του πληθυσμού δεν καπνίζει-ατμίζει και θα χειροκροτήσει την προσπάθεια.

Πότε επιβλήθηκε πρόστιμο για χρήση κινητού στην οδήγηση; Ή σε όποιον οδηγεί και ακούει mp3 με ακουστικά;
Ψηφίστηκε, έγινε η διαφήμιση, μπήκε στο χρονοντούλαπο και πάμε για τον επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Spiderman

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2659 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:17 »
Τι ακριβώς θα πάθει ένα παιδί από το παθητικό άτμισμα μέσα στο αυτοκίνητο? ;)

Δεν το γνωρίζω, όπως και δεν γνωρίζω αν είναι 100% ασφαλές και για μένα που ατμίζω.
Αν όμως λάβω υπόψιν τις έρευνες που μιλούν για 95% πιο αβλαβές από το κάπνιζα τότε μου περισσεύει ένα ποσοστό 5%  που δεν θα το κάνω δώρο στα παιδιά μου. 
Αυτό κάνω εγώ, δεν είναι απαραίτητα να είναι και το σωστό φίλε μου ... αλλά εγώ δεν θα το ρισκάρω !!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2660 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:17 »
Συγνώμη, από λάθος έσβησα το παρόν μήνυμα και δεν βγάζει νόημα η κουβέντα μας!
 :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2017, 17:45 από BigSur »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2661 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:25 »
Ο νόμος είναι νόμος. Δεν θα τηρηθεί αλλά αυτός είναι. Και δηλώνει στην κοινωνία το τι είναι το άτμισμα: κάτι επικίνδυνο για τους γύρω. Αυτό καταγράφεται στην κοινή γνώμη. Άτμισμα=κίνδυνος=τσιγάρο.
Μ' αυτό συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δεν είναι το πρόστιμο των 1500€ που τα εξισώνει. Είναι ο νέος αντικαπνιστικός του Σεπτέμβρη που τα εξίσωσε. Οπότε τώρα θεωρούνται ίσα και αντιμετωπίζονται ίσα από το νόμο. Αυτό προσπαθούν να περάσουν και στη κοινή γνώμη. Αύριο-μεθαύριο πιθανόν θα προσπαθήσουν να εξισώσουν και τον ΕΦΚ.
Για αυτό χρειάζεται ένας ισχυρός σύλλογος. Να πολεμήσει το νέο αντικαπνιστικό και ταυτόχρονα να ενημερώσει τον κόσμο. Αν δεν γίνει αυτό θα πιάσουμε πάτο.

Αποσυνδεδεμένος Spiderman

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2662 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:38 »
@BigSur 

Στην πρώτη σου ερώτηση ..... Άλλο καπνίζω, άλλο ατμίζω, άλλο κάνω μπάφους, σε καμιά περίπτωση δεν τα εξισώνω. Αν θεωρούσα ότι είναι το ίδιο θα έμενα στο κάπνισμα. 

Στην δεύτερη και τρίτη σου ερώτηση απάντησα ήδη στον φίλο σε προηγούμενο ποστ. 
Γενικά δεν μου πάνε οι απαγορεύσεις και ειδικά όταν μου τις επιβάλει το κράτος.
Σε θέματα παιδιών όμως είμαι λίγο πιο διαλλακτικός !!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2663 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:46 »
Το 95-5% που αναφέρεται αφορά εσένα τον ατμιστή και το τι βάζεις μέσα σου.
Οι μελέτες για τον παθητικό ατμιστή φαίνεται ως τώρα να πάνε την επιβάρυνση όχι στο 5% αλλά 0%.
Δυστυχώς δεν τις γνωρίζει ούτε η πολιτεία, ούτε εμείς.

Ναι, είμαι σκεπτικός με τα παιδιά. Πιο ευάλωτο σύστημα, και σε κλειστό χώρο σε προβληματίζει.

Πάντως είναι νόμιμα και διαφημίζονται απολυμαντικά, που αδυνατίζουν το ανοσοποιητικό των παιδιών, ασχέτως με τις χαρωπές φατσούλες που έχουν πάνω. Που διαβεβαιώνουν τους γονείς πως σκοτώνουν το 98% των μικροβίων -ενώ το απλό σαπούνι σκοτώνει ήδη το 97% και το άλλο 1% δεν παίζει ρόλο αν δεν είσαι σε νοσοκομείο. Και που λόγω μικροβιοφοβίας έχουν κατακλύσει την αγορά (ενώ αλλεργίες και παιδικό άσθμα αυξάνονται, μια που τα παιδιά "θωρακίζονται από τους αλλεργιογόνους παράγοντες").
Θεωρούνται νόμιμα και διαφημίζονται αποσμητικά χώρου (που δίνουν "ευεξία" και "άρωμα φρεσκάδας") ενώ μελετάται η σχέση τους με άσθμα ή και καρκίνο.
Αλλά αυτά δεν πειράζουν τα παιδιά, όπως φαίνεται, ενώ παρά την πλήρη έλλειψη στοιχείων το άτμισμα είναι αυτομάτως ποινικοποιήσιμο.

Δεν θέλω να κάνω τον ταλιμπάν του ατμού αλλά ας έχουμε στο νου μας πως με άξονα τα παιδιά πολλά παιχνίδια παίζονται.
Τα πραγματικά στοιχεία μας τα δείχνουν οι μελέτες, όχι το ότι το ντουμάνι μας είναι ορατό ενώ το εκνέφωμα ενός αποσμητικού δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2664 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:57 »
δηλαδή φίλε ελιοτ ...για να το καταλάβω...

τραβάω μια τζούρα 2-3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΈΠΤΩΝ με τον klp με ανοιχτό το παράθυρο, φυσώντας έξω, με βλέπει ο μπάτσος με σταματά και μου ρίχνει 1500 ευρουλάκια για να συνετιστώ....
..ταυτόχρονα περνά με 80 - 90 - 100 κοκ χμ/ω με κόκκινο ένα λεόν απο δίπλα μου, τον σταματά (αν δεν τον σταματήσουν άλλα πιθανά "εμπόδια", αυτοκίνητα, πεζοί κλπ και τρώει 700 ευρώ ...κι αν πληρωθει εντός 10 ημερών...350 ευρώ...

...και το εξισώνουμε.... οκ...περι ηθικής ο λόγος...

..υποθέτω βέβαια ότι βάζεις πάντα ζώνη, δεν ξεπερνάς τα 40 χλμ στην πόλη, φοράς πάντα κράνος στο μηχανάκι, δεν έχεις περάσει ποτέ με πορτοκαλί, έχεις ξεσκίσει το κράτος για την ασφάλεια των παιδιών στα σχολεία, στις πλατείες, στα νοσοκομεία, έχεις κάνει άπειρες μηνύσεις σε φορτηγά, λεωφορεία και λοιπές συσκευές υγιούς ανάπνευσης και μπένεις στην θάλασσα εάν κι εφόσον έχεις πρώτα κάνει ειδική ανάλυση του νερού.

Φυσικά παράγεις τα δικά σου ασφαλή προιόντα τα οποία τρέφεσαι εσύ και όλοι στην οικογένεια (για τοστ και χαμπουργκερ ούτε λόγος) και χίλια δυό πραγματάκια απλής καθημερινότητας που κάνουν την ζωή μας υγιή και ασφαλή.....

...εγώ είμαι ο καραγκιόζης  δολοφόνος που δεν σκέφτεται το παιδί του....
...κανονικά έπρεπε να μου το πάρει η πρόνοια.... για ασφάλεια ...
....για το καλό του ρε γ@#ώτο....
;)
Το αν θα κανω ζημια εγω στον εαυτο μου ή στους υπολοιπους που ετυχε να κυκλοφορουν στην πορεια μου ειναι επιλογη μου, σωστη ή λαθος, νομιμη ή παρανομη και θα δεχτω τις συνεπειες. Το παιδι ομως δεν εχει τη δυνατοτητα να αρνηθει να ταξιδεψει με το καφρο τον πατερα του που το γραφει εκει που δεν πιανει μελανι. Και μιλαμε για το δικο σου το παιδι.
Τωρα αν το βλεπεις ιδιο με τα αν φοραω ή οχι ζωνη, τηρω τα ορια ταχυτητας κλπ συγνωμη αλλα σε λυπαμαι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2665 στις: Μαρτίου 14, 2017, 17:59 »
Καλά χαλάρωσε με τη λύπηση κι' εσύ...

Αποσυνδεδεμένος Spiderman

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2666 στις: Μαρτίου 14, 2017, 18:00 »
@BigSur
Συμφωνώ σε όλα ... :thumpup:

Πάντως εγώ μιλάω μόνο για ένα χώρο 2Χ2 που είναι η καμπίνα ενός αυτοκινήτου και για ένα παιδί που θα αναγκάσω να μυρίζει βανίλιες, καραμέλες, μηλόπιττες, καπνικά και μουστοκούλουρα χωρίς να έχει την δυνατότητα να με γ@#ώσταυρίσει αν δεν του αρέσουν. 
(Αφού πρώτα έχουμε εξασφαλίσει ότι το παθητικό άτμισμα είναι 100% ασφαλές)
Νομίζω και σε αυτό συμφωνούμε απ' ότι κατάλαβα 

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2667 στις: Μαρτίου 14, 2017, 18:10 »
Επίσης (και θα βγω πολύ εκτός θέματος) έχω δει πάμπολλους "δολοφόνους" γονείς που έχουν τα παιδιά τους μέσα στο αυτοκίνητο, χωρίς να είναι δεμένα με ζώνη ή σε ειδικό παιδικό κάθισμα, όπως και δικυκλιστές που φορούν το κράνος, για να μη φάνε το πρόστιμο, κι έχουν και παιδί φυσικά χωρίς κράνος. Σαν γονείς ΕΙΜΑΣΤΕ υποχρεωμένοι να μην εκθέτουμε τα παιδιά μας σε κινδύνους, αλλά θα πρέπει και ο νομοθέτης να προβλέπει και να επιβάλλει τις ανάλογες κυρώσεις ανάλογα με το επίπεδο του κινδύνου. Φαινόμενο που το βλέπω αρκετά συχνά και δεν άντεξα να μη το γράψω. Τέλος οφ τόπικ.

Εγώ μένω στις μέχρι τώρα διαπιστώσεις ότι δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2668 στις: Μαρτίου 14, 2017, 18:26 »
Φίλοι συνατμιστές.
Δέχομαι το χαρακτηριστικό των Ελλήνων, να βλέπουμε το δένδρο και όχι το δάσος.

Ο Νόμος εξισώνει το Ατμισμα με το κάπνισμα. Εδώ είναι η αφετηρία των δεινών και των παραλόγων.

Cruizer79 : << Αυτός ο Νόμος, πρέπει να αλλάξει σε σε δύο σημεία: πρώτον, στην απαγόρευση του ατμίσματος, που πρέπει να καταργηθεί ως αβάσιμη και .....>>

Camber : << Αλλά δεν είναι το πρόστιμο των 1500€ που τα εξισώνει. Είναι ο νέος αντικαπνιστικός του Σεπτέμβρη που τα εξίσωσε. Οπότε τώρα θεωρούνται ίσα και αντιμετωπίζονται ίσα από το νόμο. Αυτό προσπαθούν να περάσουν και στη κοινή γνώμη. Αύριο-μεθαύριο πιθανόν θα προσπαθήσουν να εξισώσουν και τον ΕΦΚ.>>
Λέω εγώ : H MONH  ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ :
Camber :<< Για αυτό χρειάζεται ένας ισχυρός σύλλογος. Να πολεμήσει το νέο αντικαπνιστικό και ταυτόχρονα να ενημερώσει τον κόσμο. Αν δεν γίνει αυτό θα πιάσουμε πάτο. >>

Προσθέτω, Δεκτή ΚΑΙ οποιαδήποτε άλλη πρόταση για να δούμε επιτέλους το δάσος.
Διαφορετικά, γράφουμε για να γράφουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2017, 18:40 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2669 στις: Μαρτίου 14, 2017, 18:38 »
@spiderman
Συμφωνώ κι εγώ αλλά είδες πως καταλήγουμε σε κάτι που δεν είναι αυτονόητα "κακό" και άξιο ποινικοποίησης.
Θα καταλάβω τον ατμιστή που δεν θα καπνίσει στο αυτοκίνητο με μικρό παιδί μέσα. Καλά κάνει.
Θα καταλάβω και αυτόν που θα ατμίσει σποραδικά και διακριτικά, ξέροντας πως ένα παιδί πια μπορεί να εκφράσει στον γονιό του αν κάτι το ενοχλεί (δεν είμαστε στο '60 και ξέρω και παιδάκια που έχουν βγάλει απαγορευτικό για after shave :)) ). Τουλάχιστον μπορούμε να δεχτούμε πως με την δέουσα προσοχή, ακόμα κι αν διαφωνείς με την επιλογή, δεν είναι εγκληματίας και δεν κινείται ανήθικα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias