vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2610 στις: Μαρτίου 14, 2017, 00:25 »
Με τα αεροδρόμια τη γίνεται παιδιά? Απαγορεύεται να έχουμε υγρά Μαζι μας ? Αν θέλω να ερθω Ελλάδα ας πούμε τι επιτρέπετε?μπορούμε να έχουμε τις ποσοτητες Μαζι όπως ειχε?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2611 στις: Μαρτίου 14, 2017, 00:31 »
Δυστυχώς γι αυτό δεν έχουμε ακόμα επιβεβαιωμένη άποψη. Για υγρά σε χειραποσκευή, δεν νομίζω να υπάρξει κάποια διαφοροποίηση με οποιοδήποτε άλλο υγρό προϊόν.

Τώρα αν αποπειραθείς να περάσεις κανένα κυβικό μέτρο στις αποσκευές, δεν θα είναι και παράλογο να σε κατηγορήσουν για λαθραία εισαγωγή με σκοπό το εμπόριο...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2612 στις: Μαρτίου 14, 2017, 01:01 »
Ευχαριστώ Τρύφωνα!!!!!
Οπότε κάθε φορά που κατεβαίνω λέω να φέρνω απο 1 λίτρο σε έτοιμα υγρά η βάση νικοτινουχα για αποθεμα, δεν έχω κάνει πρόσφατα καμιά βόλτα σε ατμομαγαζα της Γαλλίας να δω τη παιζει ...

Αποσυνδεδεμένος VESTELIOS

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2613 στις: Μαρτίου 14, 2017, 02:35 »
Ατμιστικα ετοιμα υγρα με μηδενικη νικοτινη μπορουμε να παραγγειλουμε στο εξωτερικο (ΙΣΡΑΗΛ).
Οταν ερθουνε θα ειμαστε παρανομοι?

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2614 στις: Μαρτίου 14, 2017, 04:43 »
/off topic όποιος πάει στο DIY χάνει το δικαίωμα στην αθωότητα imo
/on topic
ερώτηση δεύτερη γιατί πάλι κάτι δεν κατάλαβα
τα 100ml 0mg κυκλοφορούν κανονικά; γιατί σήμερα είδα καινούργιες παραλαβές

σημείωση ζω πολλά μίλια μακριά από την πρωτευουσα
Για βάση pg και vg ανάμικτη σε ένα μπουκάλι δε γνωρίζω.
Άρχισαν όμως να κυκλοφορούν από πολλά καταστήματα σε συσκευασίες π.χ. 100 ml  pg ή vg 0mg,ξεχωριστά χωρίς ΕΦΚ με τιμές από 1,80
έως 2,50 ευρώ.
Έτσι δεν χρειάζεται κάποιος να φορτώνεται με ένα λίτρο από το καθένα να κάνει τις μίξεις του.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2615 στις: Μαρτίου 14, 2017, 11:13 »
Ατμιστικα ετοιμα υγρα με μηδενικη νικοτινη μπορουμε να παραγγειλουμε στο εξωτερικο (ΙΣΡΑΗΛ).
Οταν ερθουνε θα ειμαστε παρανομοι?
Θεωρητικά, εφόσον τα υγρά ανεξαρτήτως νικοτίνης υπόκεινται σε ΕΦΚ, ναι είσαι παράνομος.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2616 στις: Μαρτίου 14, 2017, 11:17 »
Τσουχτερό πρόστιμο 1.500 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος προβλέπει νέα εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας για όσους καπνίζουν μέσα σε αυτοκίνητο που επιβαίνουν παιδιά κάτω των 12 ετών.

Από την απαγόρευση χρήσης καπνικών προϊόντων σε κλειστούς δημόσιους χώρους δεν εξαιρούνται τα ηλεκτρονικά τσιγάρα καθώς και τα πάσης φύσεως φυτικά προϊόντα για το κάπνισμα.

http://www.zougla.gr/greece/article/prostimo-1500-gia-osous-kapnizoun-se-ix-me-pedia
αλλη μια παρανοια του Ελληνικου κρατους.δεν εξεταζω τι και πως,αλλα τα παιδια απο 13 χρονων και πανω μαλλον δεν εχουν προβλημα στο παθητικο καπνισμα!!!!!!!!!!!!!!!κακος υπαρχει το ατμισμα για εμενα αν και δεν το κανω σχεδον ποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2617 στις: Μαρτίου 14, 2017, 12:46 »
αυτό λες;

δηλαδή δεν είναι παράνοια το πρόστιμο για κάπνισμα ή άτμισμα σε προσωπικό - ιδιωτικό χώρο (αυτοκίνητο) να είναι διπλάσιο έως και τετραπλάσιο της παραβίασης κόκκινου σηματοδότη;
Τι άλλο θα δώ παναγία μου :confused1:

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2618 στις: Μαρτίου 14, 2017, 12:49 »
δεν ειπα αυτο....................το εξετασα καθαρα απο θεμα υγειας για τα παιδια.μαλλον δεν το διατυπωσα καλα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2619 στις: Μαρτίου 14, 2017, 12:51 »
..βρε σωστά το διατύπωσες και φυσικά συμφωνώ με 1000...απλά πρόσθεσα και την όλη παράνοια του θέματος :)

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2620 στις: Μαρτίου 14, 2017, 13:04 »
Είδα σήμερα εν τω μεταξύ τη συσκευασία του Ναυτίλου 2 από κοντά. Έγραφε στα αγγλικά, σε σημείο που είχε καλυφθεί με αυτοκόλλητο το οποίο έγραφε στα ελληνικά, ότι "το προϊόν περιέχει νικοτίνη η οποία είναι εξαιρετικά εθιστική". Ανοίγω και εγώ το κουτί και ψάχνω να βρω τη νικοτίνη που περιέχει.
Προς απογοήτευσή μου, ήταν όντως ένας ολοκαίνουργιος Ναυτίλος 2, καθαρός και στεγνός...  :idiot1:
Τα "ψιλά" γράμματα...
Δε λέω πως είναι σωστό, ούτε λογικό.

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2621 στις: Μαρτίου 14, 2017, 13:11 »
αυτό λες;

δηλαδή δεν είναι παράνοια το πρόστιμο για κάπνισμα ή άτμισμα σε προσωπικό - ιδιωτικό χώρο (αυτοκίνητο) να είναι διπλάσιο έως και τετραπλάσιο της παραβίασης κόκκινου σηματοδότη;
Τι άλλο θα δώ παναγία μου :confused1:
Η παρανοια ειναι προς ολους αυτους που δεν σεβονται τα δικα τους παιδια κατα κυριο λογο και οταν δε μπορεις-θελεις να σεβαστεις το βλασταρι σου (γιατι συνηθως τα δικα μας παιδια ειναι μεσα στο αυτοκινητο μας) το εχω ξαναγραψει ειναι μικρο το προστιμο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2622 στις: Μαρτίου 14, 2017, 13:26 »
Μα το παρανοϊκό ελιοτ είναι ότι στο σπίτι σου αν κανεις το ίδιο (και εκει κλειστός + ιδιωτικός χώρος) δεν υπάρχει καμμια κυρωση ουτε καν προτροπή απο το νόμο να μην το κανεις, και μη μου πεις ότι στο σπιτι σου δεν σε βλέπουν, μπορεί να περνα ενας αστυνομικος και να σε δει απο το παράθυρο, να σε δει καποιος γείτονας κτλ.

Εκτος και αν το αυτοκίνητο δεν θεωρείται ιδιωτικός χώρος, οπότε ο διαχειριστής του χώρου (το κράτος?) επιβάλλει άλλους κανόνες λειτουργίας.

Επίσης βάσει ποιας ερευνας α) είναι βλαπτικό για τους γυρω και β) είναι βλαπτικό για παιδια ως 12 ετών όχι όμως απο 12 και μιας ημέρας ? Και με ποιον τρόπο είναι βλαπτικό? Και σε ποια συγκέντρωση? Και ποιο συστατικό?
Η νικοτίνη? Το άρωμα (και ποιο/ποια απ όλα)? η PG η VG?
Αν πειράζει η PG και ατμίζω VG είμαι νομοταγής?
Και για ποση έκθεση στο χρόνο?

Για το τσιγάρο υπάρχουν 1000 ερευνες που όλα αυτα τα ερωτήματα τα απαντουν περαν καθε λογικής αμφιβολίας, για τον ατμό όσες υπάρχουν δεν δείχνουν καποιο κίνδυνο για τους γυρω και γι αυτό και ο υπουργάρας μας εφηυρε το τέχνασμα περι μη διάδοσης της καπνιστικής κουλτουρας μεσω της προσομοιωσης της απο τις συσκευες ατμίσματος" (αν ηταν τοσο εφευρετικοι  για τα "σημαντικά" θα είχαμε βγει απο την κρίση)  για να μας το κόψει.

Αν τετοια έρευνα δεν υπάρχει, τοτε ο νόμος γινεται "για την περίπτωση που χρόνια μετά μπορεί να αποδειχθεί ότι μπορεί να βλάψει" το οποίο όμως είναι μάλλον περίεργο για νόμο, ο νόμος πρπει να μιλά με γεγονότα και όχι με πιθανότητες στο μέλλον.

Και πρόσεξε, μην πεσεις στην παγίδα να δεις το θεμα ηθικα ή "καθως πρέπει", μην το αντιμετωπίζεις σα συμπεριφορά, η συμπεριφορά είναι υποκειμενικό θεμα και το λογικό για μενα είναι παράλογο για σενα κτλ, δες το ψυχρά, εδω είναι νόμος. 

Αλλο το τι πρπει να κανει κατ εμε η κατα οποιονδήποτε άλλο ένας σωστός πατερας/μανα/θειος/γιαιγα κτλ και άλλο το τι γράφει ο νόμος.

Ο νόμος πρέπει να είναι και πλήρης και  με σκεπτικό και με επαρκή αιτιολόγηση, ειδάλλως είναι νόμος-πασάλειμα/καραγκιοζιλίκι (δοξα το Θεό απο τετοιους έχουμε γεμίσει) που τελικά το μόνο που πετυχαίνει είναι να σε κανει να θες να είσαι παράνομος απο πείσμα και μόνο όταν ανακαλύπτεις τη βλακέια και την προχειρότητα..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2017, 13:42 από panos »

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2623 στις: Μαρτίου 14, 2017, 13:42 »
Φιλε μου προσωπικα εδω και 11 χρονια δεν εχω καπνισει ή ατμισει στο σπιτι μου μεσα, με εχει φαει το μπαλκονι και με ζεστη και με κρυο, εχω κανει πολλα 5ωρα ταξιδια με τσιγαρο κανονικο ή ηλεκτρονικο μονο στα σημεια που θα σταματησω.
Για το σπιτι εχεις απολυτο δικιο αλλα μη συγκρινουμε το 1,5 κυβικο μετρο που ειναι το αυτοκινητο με τα 28-30 που εχει ενα μικρο δωματιο.
Για το παιδι μου δε θα περιμενω καμια μελετη σε βαθος 20ετιας να μου αποδειξει αν οντως με το ηλεκτρονικο τσιγαρο υπαρχει παθητικο ή οχι ατμισμα (αν και ο κυριος Φαρσαλινος ειχε πει στην τελευταια του συνεντευξη οτι αν ξεπερναμε το μετρο και με το ηλεκτρονικο υπαρχει παθητικο ατμισμα) θα κανω αυτο που μπορω τωρα, το να παιδευτω λιγο ειναι το ελαχιστο που μπορω να κανω για την κορη μου.
Ελπιζω αυτο να πραξουν ολοι και οχι να ψαχνουν αφορμες για το αντιθετο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2624 στις: Μαρτίου 14, 2017, 13:48 »
Να το δούμε και λίγο μακιαβελικά το θέμα?

Έστω ότι αύριο ο Σύλλογός μας έχει τα φράγκα και ξεκινάει να επιτεθεί σε αυτό το παράλογο έκτρωμα από νόμο. Σε τι ακριβώς θα επιτεθεί? "Μα στην απαγόρευση του ατμίσματος στο αυτοκίνητο", θα πουν οι πιο παθιασμένοι. Το χάσαμε το κορμί πατριώτη, θα απαντήσω εγώ. Αυτός ο Νόμος, πρέπει να αλλάξει σε σε δύο σημεία: πρώτον, στην απαγόρευση του ατμίσματος, που πρέπει να καταργηθεί ως αβάσιμη και δεύτερον στο ηλικιακό όριο, το οποίο πρέπει να εξισωθεί με το όριο απόκτησης άδειας οδήγησης, ή με την "ηλικία συναίνεσης". Και φυσικά, η ηλικία να αφορά μόνο το κάπνισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279380 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias