vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

417 επισκέπτες, 9 χρήστες
I.P, dkostas, Xxristos, manoslykos, nipapa, Jorge, vsotos, tibolaso, dvelev

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2460 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 18:50 »
Και βέβαια το είχε, το 10λεπτο του το έκανα δώρο στον υπολογισμό γιατί είμαι large. Large βέβαια και αυτός στο ξεχύλωμα της τιμής.  ;D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2461 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:05 »
Και έχουμε κάνει και τους υπολογισμούς στις τιμές λιανικής, δηλαδή ακόμα χειρότερα στην πραγματικότητα και ακόμα μεγαλύτερο καπέλο.
Όπως έχω ξαναγράψει, θα ζήσουμε εποχές από δραχμή σε ευρώ που η τυρόπιτα πήγε από 100δρχ στο 1ευρώ μέσα σε μια νύχτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:11 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2462 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:45 »
Αν και θα αργήσω πολύ να ξαναπάρω υγρά όλα στο χέρι μας είναι. Μια φορά την πατήσαμε τότε, ας μην την ξαναπατήσουμε. Αν δεν αγοράζουμε από αυτούς αλλά από ΕΔΩ που δεν έβαλε καπελάκι και από όσα άλλα εδώ βρούμε, τότε και αυτοί θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει, αλλιώς θα την ξαναπατήσουμε. Όπως αναγκάστηκαν τα cafe να ρίξουν την τιμή του καφέ στο ευρώ και της τυρόπιτας από τα 2 στο 1 ευρώ για να πουλήσουν έτσι θα πρέπει να αναγκαστούν και αυτοί γιατί κακά τα ψέματα το έχουν κάνει καρτέλ σε όλα. Δεν μπορεί να πουλάνε πχ το καρούλι το σύρμα 6-10 ευρώ και ο άλλος στη Δράμα το ίδιο σύρμα με 2,5 ευρώ το καρούλι. Επίσης καλό είναι να δοκιμάζουμε και να μην ακούμε ή διαβάζουμε πχ ότι ναι φθηνό το υγρό αλλά εμένα μου έβγαλε χημεικίλα και να το πιστεύουμε αυτό χωρίς να δοκιμάσουμε ή ότι ναι φθηνό το σύρμα αλλά βρέθηκα τυχαία στο μαγαζί και ήταν βρόμικο, χωρίς να μας κάνει εντύπωση ότι πως ρε φίλε βρέθηκες ξαφνικά εκεί από το άλλο άκρο της γης τώρα που λέμε ότι εκεί θα βρείτε φθηνό σύρμα; Έτσι για να τα λέμε όλα και με το όνομά τους και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Εγώ εμπιστεύομαι τα μάτια μου και τη γεύση μου, τις γνώμες τις σέβομαι αλλά προσπαθώ να σχηματίσω τη δική μου άποψη, έτσι πρέπει να κάνουν όλοι και βέβαια να μην είναι προκατειλημμένοι με τίποτα πριν δουν και δοκιμάσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:53 από ati »

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2463 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:55 »
Σίγουρα δεν έχουμε ξεκινήσει καλά , αλλά δεν αφορά την ίδια τη νομοθεσία αυτή καθ΄εαυτή .
Εγώ προσωπικά θα περιμένω κάποιους μήνες να δω πως θα διαμορφωθεί η αγορά και μετά θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.
Υπάρχει και χειρότερο παράδειγμα παρεμπιπτόντως : Ηalo 30ml (γυάλινο μπουκάλι με πιπέτα) 19,50 euro , Halo 10ml (πλαστικό μπουκαλάκι) 8,50 euro . Kαι μάλιστα στο αντίστοιχο νήμα αναφέρθηκε πρόθεση της εταιρείας να αυξήσει την τιμή προς 9,50 euro (δεν επιβεβαιώνεται ακόμη). Ίδωμεν  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2464 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:08 »
Αν και θα αργήσω πολύ να ξαναπάρω υγρά όλα στο χέρι μας είναι. Μια φορά την πατήσαμε τότε, ας μην την ξαναπατήσουμε. Αν δεν αγοράζουμε από αυτούς αλλά από ΕΔΩ που δεν έβαλε καπελάκι.............

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2465 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:15 »
Σωστά έβαλε τον φόρο από 1η Ιανουαρίου αφού είναι ο αποκλειστικός εισαγωγέας για την Ελλάδα και από 1,99 το 10μελο πήγε στα 3,25 με φόρο και ΦΠΑ. 

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2466 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:58 »
Έχει συζητηθεί κατά κόρον το θέμα του φόρου, το ξέραμε από το καλοκαίρι αλλά φυσικά περιμέναμε να το δούμε για να πέσουμε απ' τα σύννεφα. Αγαπητοί συνατμιστές αλήθεια γιατί πέφτουμε από τα σύννεφα? Ο λογιστής του Forum (Cruiser79) και κάποιοι ακόμη μας τα έλεγαν συνέχεια, όσοι ασχολούνται με το DIY, μαζί με αυτούς κι εγώ, αγοράσαμε απόθεμα για να γλυτώσουμε κάποια € και να μην πληρώσουμε έναν επαίσχυντο φόρο στο κράτος "ΝΤΑΒΑΤΖΗ". Είχε κανείς την ελπίδα ότι θα μειώσουν τον φόρο ή μήπως ότι δεν θα εφαρμοστεί? Τα ψέματα τελείωσαν...
Ο κύβος ερρίφθη και όπως σε όλα τα αγαθά, νερό, τηλέφωνο, ρεύμα κλπ., μας τον φορομπήξανε και στα πολύτιμα υγράκια μας. Το πρόβλημα είναι γενικότερο σε όλη την κοινωνία και όχι μόνο σε εμάς τους ατμιστές. Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για τον νταλκά μας που λέγεται "άτμισμα"? Όχι και πολλά. Για την ακρίβεια 1 πράγμα μπορούμε να κάνουμε: "Να αγοράζουμε όπως στο σούπερ μάρκετ, λιτά, συνετά και με έρευνα αγοράς." Ο μόνος τρόπος να πιέσουμε τα καταστήματα είναι με τα € μας. Προσέχουμε που τα δίνουμε, σε ποιον τα δίνουμε. Κάποια στιγμή θα ξεκαθαρίσει η αγορά και θα μείνουν λίγοι και καλοί.
Τα υπόλοιπα περί κατακόρυφης ανόδου των τιμών, για μένα είναι μεμψιμοιρία και δε θα τα σχολιάσω.
Προς Θεού δεν κατακρίνω όποιον συζητά για τις τιμές, απλά οι περισσότεροι εδώ μέσα τα ξέραμε καιρό πριν έρθουν και δεν έχει νόημα να συμπεριφερόμαστε λες και ήρθε το τέλος του κόσμου. Ας περιορίσουμε λοιπόν τα ατμιστικά μας έξοδα όπως κάνουμε και σε τόσα άλλα.
Ψυχραιμία κι εγκράτεια συνατμιστές!!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2467 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:34 »
Έχει ανοίξει ένα νέο νήμα για τη συζήτηση περί τιμών μετά την επιβολή του φόρου, το 
Οι τιμές των υγρών ΠΦ και ΜΦ (προ φόρου / μετά φόρου. Ας κρατήσουμε το παρόν νήμα καθαρά για τη Νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2468 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:00 »
Φίλοι συνατμιστές, ο Cruizer79, Λογιστής-Φοροτεχνικός-Οικονομολόγος-Γευσιγνώστης- reviwer και.. και...
πολύ σοφά αποσύνδεσε τις τιμές των υγρών-βάσεων κλπ από το θέμα.
Τα μέλη του Φόρουμ, θα κάνουν χρόνια να πλησιάσουν ατμομάγαζα για να προμηθευτούν υγρά αναπλήρωσης. Αυτή άλλωστε ήταν και μία από τις επιτυχίες του φόρουμ μας.
ΑΛΛΑ  η νομοθεσία αναφέρεται και σε προδιαγραφές και χωρητικότητα των ατμοποιητών και σε ένα σωρό άλλα πράγματα που είναι εξ  ίσου σημαντικά για μας τους ατμιστές. Ας δούμε λίγο και αυτά.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2469 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:28 »
Αν και θα αργήσω πολύ να ξαναπάρω υγρά όλα στο χέρι μας είναι. Μια φορά την πατήσαμε τότε, ας μην την ξαναπατήσουμε. Αν δεν αγοράζουμε από αυτούς αλλά από ΕΔΩ που δεν έβαλε καπελάκι και από όσα άλλα εδώ βρούμε, τότε και αυτοί θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει, αλλιώς θα την ξαναπατήσουμε. Όπως αναγκάστηκαν τα cafe να ρίξουν την τιμή του καφέ στο ευρώ και της τυρόπιτας από τα 2 στο 1 ευρώ για να πουλήσουν έτσι θα πρέπει να αναγκαστούν και αυτοί γιατί κακά τα ψέματα το έχουν κάνει καρτέλ σε όλα. Δεν μπορεί να πουλάνε πχ το καρούλι το σύρμα 6-10 ευρώ και ο άλλος στη Δράμα το ίδιο σύρμα με 2,5 ευρώ το καρούλι. Επίσης καλό είναι να δοκιμάζουμε και να μην ακούμε ή διαβάζουμε πχ ότι ναι φθηνό το υγρό αλλά εμένα μου έβγαλε χημεικίλα και να το πιστεύουμε αυτό χωρίς να δοκιμάσουμε ή ότι ναι φθηνό το σύρμα αλλά βρέθηκα τυχαία στο μαγαζί και ήταν βρόμικο, χωρίς να μας κάνει εντύπωση ότι πως ρε φίλε βρέθηκες ξαφνικά εκεί από το άλλο άκρο της γης τώρα που λέμε ότι εκεί θα βρείτε φθηνό σύρμα; Έτσι για να τα λέμε όλα και με το όνομά τους και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Εγώ εμπιστεύομαι τα μάτια μου και τη γεύση μου, τις γνώμες τις σέβομαι αλλά προσπαθώ να σχηματίσω τη δική μου άποψη, έτσι πρέπει να κάνουν όλοι και βέβαια να μην είναι προκατειλημμένοι με τίποτα πριν δουν και δοκιμάσουν.
οταν λες απο εδω τι ενοεις ? εκτος απο τα γνωστα , φραουλες μεντες και διαφορα αλλα χημικα δε βλεπω κατι το ιδιαιτερο....

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2470 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:26 »
Για μένα είναι μια χαρά και από εκεί θα πάρω. Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν υγρά από φυσικά ξεχειλίσματα γλυκερίνης-προπυλενογλυκόλης-αρωμάτων νόμιζα όλα σε χημείο φτιάχνονται. Φυσικά μπορείς να πάρεις από όπου θες για σένα, εγώ τα βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα ειδικά τα καπνικά και τη σειρά Cloud.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2471 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:06 »
Αν είναι από φυσικά ξεχειλίσματα τότε ΟΚ
Από κατρακυλήματα να μην είναι. Ειδικά αν είναι από φυσικά εκχυλίσματα, απα-πα-πα, μακριά........
Χιόνισε και στο χωριό μου σήμερα μετά από 14 χρόνια (άσχετο....) :o

στη παραλία έφτασε το χιόνι (παλι off topic gmt)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:16 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2472 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 00:41 »
Δηλαδή ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ δεν καταλάβατε εσείς οι δύο από το προηγούμενο μήνυμα του Συντονιστή;

Εκτός βέβαια από το ότι είστε και εντελώς off-topic.


:OnTopicPlease: :offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2473 στις: Ιανουαρίου 22, 2017, 13:20 »
"2.Οι κατασκευαστές και οι εισαγωγείς ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης υποβάλλουν κοινοποίηση στο Τμήμα Παραγόντων Κινδύνου, Κοινωνικών Παραγόντων για την Υγεία και Εξαρτήσεων της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας του Υπουργείου Υγείας για τυχόν σχετικά προϊόντα που προτίθενται να θέσουν στην αγορά. Η κοινοποίηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά έξι (6) μήνες πριν από την προβλεπόμενη διάθεση στην αγορά σε κοινό μορφότυπο, όπως καθορίζεται από την 2015/2183 εκτελεστική απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 24ης Νοεμβρίου 2015, όπως αυτή αποτυπώνεται στο Παράρτημα VI του παρόντος νόμου."

Αυτό πως το ερμηνεύετε; Δηλαδή ο κάθε καταστηματάρχης θα πρέπει για κάθε προϊόν που φέρνει από το εξωτερικό να το διαθέτει 6 μήνες μετά από την εισαγωγή του;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2474 στις: Ιανουαρίου 22, 2017, 13:36 »
Ο τρόπος με τον οποίο διατυπώνεται, λέει ακριβώς αυτό: όλες οι συσκευές θα πρέπει να διατίθενται 6 μήνες μετά την κοινοποίηση, όπως και τα υγρά

Εν τω μεταξύ, η Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ, απαγόρευσε το άτμισμα στα τουρνουά προς εναρμονισμό με το Ν.4419/2016 (link)

Μπορεί να διαφωνώ κάθετα ως αθλητής, αλλά δεν μου προξενεί εντύπωση καθώς

α) Είναι από τις πιο νομιμόφρονες αθλητικές Ομοσπονδίες
β) Είχε απαγορεύσει το κάπνισμα εντός των αιθουσών αγώνων το 2000, πολύ πριν την ψήφιση του αντικαπνιστικού Νόμου.

Στον όμιλό μου φυσικά δεν πρόκειται να έχω θέμα, καθώς αν μου επιβάλλουν απαγόρευση, θα επιβάλλω το κλείσιμο των κινητών, όπως προβλέπεται από την ίδια ανακοίνωση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279168 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias