vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1890 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 18:52 »
πολεμος.... να στοκαρουμε κονσερβες. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1891 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 21:45 »
Τα αρώματα της μορφής shake n vape εγώ πιστεύω ότι θα πάρουν τα πάνω τους, απλά γιατί ο νόμος δεν τα θεωρεί ατμιστικά υγρά και έτσι δεν τα φορολογεί.
Και όπως έγραψε και ο φίλος mimis θα κυκλοφορεί η Χ εταιρεία ένα μπουκαλάκι 30ml με 3ml άρωμα και ο ατμιστής θα συμπληρώνει μέσα τη βάση που θέλει και έτοιμο το 30μελο.  Φυσικά και το κόστος δεν θα είναι όσο 3ml απλό άρωμα, γιατί μιλάμε για συνταγή για υγρό και όχι για μεμονωμένο άρωμα.Θα είναι όμως μια καλή εναλλακτική επιλογή για όσους δεν μπορούν να φτιάξουν δικά τους υγρά αγοράζοντας αρώματα, ή για όσους ζητούν ένα υγρό "επαγγελματικό" ή ένα υγρό οικονομικότερο από το έτοιμο.
Το κόστος στα έτοιμα θα ανέβει και λογω TPD και λόγω μικρότερης συσκευασίας και λόγω φορολογίας και λόγω άλλων παραγόντων.
Πόσο από αυτό το κόστος θα φτάσει στον καταναλωτή, θα δείξει σύντομα. Πρέπει σίγουρα να βάλουν νερό στο κρασί τους κυρίως τα καταστήματα που πάλι προσωπικά πιστεύω ότι έχουν το μεγαλύτερο κέδρος στην αλυσίδα των ατμιστικών υγρών.
Αυτό που μάλλον δεν έχει γίνει πολύ αντιληπτό, είναι ότι πρακτικά θα πάψουν να υφίστανται ένας σκασμός από υγρά εισαγόμενα ή εγχώρια από εταιρείες που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ενταχθούν στις διαδικασίες του νέου νόμου. Συνεπώς η ποικιλία στην αγορά θα περιοριστεί σημαντικά κάτι που εγώ δεν το θεωρώ κακό γιατί πιστεύω ότι θα ξεσκαρτάρουν τα υγρά μέτριας / κακής ποιότητας και θα παραμείνουν στην αγορά οι πιο αξιόπιστοι κατασκευαστές.
Κάποιοι επιτήδειοι θα οσμιστούν σίγουρα ευκαιρεία για γρήγορο κέρδος, νομίζω όμως ότι δεν θα επιπλεύσουν για πολύ αφού όσοι λειτουργούν σύμφωνα με το νόμο και επωμίζονται το αντίστοιχο κόστος δεν θα αφήσουν να κλείσουν οι δικές τους εταιρείες από αθέμιτο ανταγωνισμό.

Τώρα η συλλογιστική που γράφει ο slammer οτι
" το θέμα είναι ότι όπως είναι ο νόμος φορολογείται μονο το "υγρό αναπλήρωσης" και οι βάσεις (νικοτινούχες και μηδενικές) αφου και αυτές είναι υγρό αναπλήρωσης.
Το θέμα με την μηδενική για DIY δεν υπάρχει γιατί δεν μπορεί να φορολογηθεί η γλυκερίνη ως ουσία, πάντα θα υπάρχει λίτρο σαν πρώτη ύλη"
εγώ το βλέπω τελείως άκυρο γιατί απλά η μηδενική γλυκερίνη / προπυλενογλυκόλη είναι βάση όταν την πουλάει το ατμομάγαζο αλλά  πρώτη ύλη όταν την πουλάει άλλος? Δεν στέκει με τίποτα. Είχα ποστάρει διαφήμιση από e-shop φαρμακείου που έγραφε φαρδιά πλατιά ότι η VG του Συνδέσμου είναι κατάλληλη για η.τ. Εκεί δεν είναι υγρό αναπλήρωσης?
Αντίστροφα δε, αν το ατμομάγαζο ξαφνικά λέει ότι δεν είναι βάση αλλά γλυκερίνη θα πάψει να είναι υγρό αναπλήρωσης?  Ένας γενικός παραλογισμός είναι το όλο θέμα και εμείς οι ατμιστές το βλέπουμε ασυναίσθητα από τη σκοπιά που μας εξυπηρετεί.

Σορρυ για το σεντόνι...










Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1892 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 22:16 »
Μάστρο-Γιάννη ότι και να λες 3 Γενάρη θα ξέρουμε τι παίζει και θα κινηθούμε αναλόγως.
Τόσες μέρες που το συζητάτε ούτε που θα θυμόσαστε τι λέγατε... ;)

Το είπαν και κάποιοι συνατμιστές παραπίσω...


Παράθεση
Πραγματικά όμως, όλα όσα λέμε είναι εικασίες. Κοντή γιορτή αδέρφια, πολύ σύντομα θα γνωρίζουμε...


Παράθεση
Οψόμεθα...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1893 στις: Δεκεμβρίου 08, 2016, 22:28 »
Σωστός, το μόνο σίγουρο είναι ο φόρος όπου έχει καθοριστεί.
Τα υπόλοιπα δεν είναι σίγουρα, κάποια όμως είναι σχεδόν σίγουρα δυστυχώς.
Κάτι ακόμα ηθελα να γράψω αλλά δεν το θυμάμαι :P

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1894 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 00:28 »
Μερικές φορές, μπαίνουμε σε απίστευτες νοητικές διαδικασίες και φτιάχνουμε σενάρια επί σεναρίων.
Τό 'χουμε εμείς οι Έλληνες αυτό.

Κάποιες φορές όμως τα πράγματα αποδεικνύονται στο τέλος πιο απλά (δυστυχώς στην περίπτωσή μας).

Σήμερα το πρωί ήμουν σε ένα πολύ γνωστό κατάστημα (δεν θα το αναφέρω) και μίλησα πολύ ώρα με τον ιδιοκτήτη γι αυτό ακριβώς το θέμα. Μου είπε πολλά πράγματα. Αυτά με τα οποία συμφωνώ ως αρκετά πιθανό να γίνουν (και έχουν και κάποια λογική) τα γράφω παρακάτω.

1) Στην κλασική ερώτηση περί γλυκερίνης, και πώς γίνεται εδώ να θεωρείται (ας πούμε) "υγρό αναπλήρωσης" ενώ στο φαρμακείο πρώτη ύλη, η απάντηση ήταν η εξής αφοπλιστική: "Από την στιγμή που εγώ έχω άδεια για κατάστημα ηλ. τσιγάρου, αυτά που πουλάω προορίζονται για χρήση στο ηλ. τσιγάρο. Τελεία. Το φαρμακείο πουλάει πρώτη ύλη για πολλά πράγματα. Αυτό φυσικά δημιουργεί αθέμιτο ανταγωνισμό, και τα καταστήματα (μέσω ΣΕΕΗΤ) θα προσφύγουν στην δικαιοσύνη, μόλις αρχίσει να εφαρμόζεται. Προς το παρόν όμως το σκεπτικό του υπουργείου είναι αυτό. Αν τώρα εγώ θέλω να πουλάω γλυκερίνη, που ΔΕΝ θα είναι προϊόν για άτμισμα, θα πρέπει να κάνω τροποποίηση καταστατικού, να προσθέσω κωδικούς (επαγγέλματος) στην εφορία, και άλλα τέτοια, που αρκετά καταστήματα δεν θέλουν ή δεν μπορούν να κάνουν για διάφορους λόγους".

2) Και τί πιθανολογούμε πως θα συμβεί μετά την προσφυγή στη δικαιοσύνη;
"Πρώτον: θα περάσει πολύς χρόνος. Δεύτερον: έχουν ήδη αρχίσει να συζητούνται λύσεις του τύπου: φορολόγηση ανάλογα με το ποσοστό νικοτίνης. Δηλαδή όχι flat rate 1€ ανά 10ml όπως περιγράφει ο νόμος έως τώρα, αλλά μικρότερος φόρος για προϊόντα με χαμηλή νικοτίνη, και (κλιμακούμενα) υψηλότερος φόρος για προϊόντα με υψηλότερη νικοτίνη. Το σκεπτικό είναι απλό: Το υπουργείο (Οικονομικών) έχει προϋπολογίσει συγκεκριμένα έσοδα από αυτήν την φορολόγηση. Έσοδα τα οποία έχουν συμφωνηθεί με τους "θεσμούς". Ακόμα κι αν αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού τους, τα προσδοκόμενα έσοδα (λίγα ή πολλά, δεν μας ενδιαφέρει) θα πρέπει να είναι τα ίδια. Αλλιώς θα πρέπει να βρεθούν "ισοδύναμα" από άλλους τομείς. Πράγμα που αποκλείεται. Δεν είναι η μόνη λύση, αλλά είναι η πιο πιθανή από αυτές που συζητούνται αυτή τη στιγμή".

Αυτά όλα, δεν είναι η προσωπική του γνώμη. Είναι πληροφορίες που έχει από τις διάφορες διαβουλεύσεις που ήδη γίνονται.

Μια λογική την έχουν. Είτε μας αρέσει είτε όχι...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1895 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 00:35 »
To πιο λογικό, ευκολα εφαρμόσιμο, με τις λιγώτερες παρενέργειες είναι να φορολογείται η ποσότητα νικοτίνης, και μόνο. Οτιδήποτε άλλο θα μπλέξει, θα δημιουργήσει προσφυγές, μπερδέματα, κλπ κλπ
Βέβαια οι μέχρι τώρα λύσεις που βλέπουμε να προωθούνται γενικά, δεν είναι οι πιο ξεκάθαρες οπότε δεν είμαι σίγουρος αν θα διαλέξουν τον απλούστερο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1896 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 01:29 »
Αν συνδυάσει κανείς το δεύτερο Που αναφέρει ο Σπάης με την έκθεση του ΙΟΒΕ για τους φόρους στα καπνά, όπου θεωρεί ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό επειδή πολύς κόσμος θα στραφεί στα λαθραία, τα πράγματα δεν είναι και πολύ ευοίωνα...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1897 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 07:55 »
Σπύρο, τα ίδια ακριβώς είχα γράψει και εγώ τέλος Νοέμβρη για τις μηδενικές και τα ζητήματα και σε επόμενα ποστς για το θέμα του αθέμιτου ανταγωνισμού από τα φαρμακεία και τα "και καλά" συμφωνημένα έσοδα με τους θεσμούς.
Σχετικά με τη φορολόγηση ανάλογα με το ποσοστό νικοτίνης, μην ξεχνάμε ότι το όλο θέμα υπάγεται στον αντικαπνιστικό νόμο.
Συνεπώς δύσκολο το βλέπω να φορολογείται το η.τ. ανάλογα του ποσοστού νικοτίνης ενώ το κ.τ. με flat rate. Άσε που το back-end κόστος για κάτι τέτοιο είναι μεγάλο.
Ένα άλλο παράδοξο που σκέφτομαι είναι το εξής. Ουσιαστικά οι βάσεις είναι υψηλής καθαρότητας PG & VG, κάτι που τα φαρμακεία πουλάνε ήδη ως "πρώτη ύλη" για διάφορες χρήσεις.
Δεν εμποδίζει λοιπόν τίποτα ένα φαρμακείο να εισάγει πχ pink mule μηδενικές και να τις πουλάει ως καλλυντικό αφορολόγητα.


Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1898 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 08:12 »
Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα φίλε ποιητή. Αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα που πήγα να παραγγείλω VG από το φαρμακείο και είχα μια κουβέντα με τον φαρμακοποιό. Μου είπε πως θα δοκιμάσει να πάρει μουλάρια μηδενικά για να διαπιστώσει πως μπορεί να προχωρήσει σε μετονομασία τους σε Α ύλη για καλλυντικά. Είδομεν.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1899 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 08:15 »
Και φυσικά πάλι το συμπέρασμα φαίνεται να είναι ότι θα υπάρξει μια περίοδος "αταξίας" και "άρπα κόλλα" μέχρι να ομαλοποιηθεί η αγορά.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1900 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 11:12 »
....στουρνάρη...εξάρχεια...αντί μαλμπουρο...30μελα  ;)
:)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1901 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 12:16 »
Παιδια για να καταλαβω καποια νουμερα, ποσο εχουν τα φθηνοτερα 10ml ετοιμου υγρου σημερα(από Ελλαδα, ετσι?) ?
Βρηκα αυτό ας πουμε http://theliquid.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/virginia-tobacco-10ml/?age-verified=3249f1c0d3 που τα 10ml εχουν 1,99 ευρω  και λεμε με τον φορο θα παει στα 3,23 ευρω  ,εγω π.χ που κανω κοντα στο 4mg τωρα και 5 ml ημερήσιος αν παρω ένα 18mg(μεχρι εκει ειδα ότι εχει) και το σπασω με αλλα 40ml μηδενικης θα εχω 50 ml 4σαρας με πανω κατω χοντρικα 4 ευρω,δηλ. δεν είναι και τραγικα τα πραγματα,. για 150-170ml που χρειαζομαι τον μηνα θα μου βγαινουν μαξ. 15 ευρω!
Ενταξει τωρα με τα DIY την βγαζω με  4-5 ευρω τον μηνα ,βεβαια θα εχω μια αυξηση 300% αλλα αυτό μεταφράζεται σε 10 ευρω παραπανω μηνιαιος,ολα αυτά με την προοπτικη να μην γινει καμια μακακια με τις μηδενικες φαρμακειου!
Άντε για αυτους που κανουν χαμηλης περιεκτικότητας νικοτίνες παει και ερχεται ,αυτοι όμως που κανουν  υψηλης περιεκτικότητας δυστηχος  τον ηπιανε!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2016, 12:36 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1902 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 12:21 »
Υπάρχει συγκεκριμένης φίρμας στα 1,99 αλλά η πλειοψηφία τους είναι στα 4 με 5 ευρώ. Μιλάω πάντα για 10ml συσκευασίες και όχι για 20 - 30 και να γίνετε η αντιστοίχηση αν ήταν 10ml. Αλλά και πάλι από μη γκουρμεδιάρικα τα 10ml (άσχετα σε τι συσκευασία πουλιούνται ) κάπου εκεί βρίσκονται.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1903 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 12:40 »
Φιλε  skordoman το βρηκα το σαητ με τα φθηνα  υγρα και συμπληρωσα το πιο πανω ποστ μου!
Εμενα δεν με ενδιαφερουν οι γκουρμεδιες,μακαρι να μην εχει καν αρωμα μεσα και να βγαινει ακομη πιο φθηνα για  να φτιαχνω τις γευσεις που θελω εγω(όπως δηλ. κανω σημερα με τα diy).

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1904 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 12:44 »
Παιδια για να καταλαβω καποια νουμερα, ποσο εχουν τα φθηνοτερα 10ml ετοιμου υγρου σημερα(από Ελλαδα, ετσι?) ?
Βρηκα αυτό ας πουμε http://theliquid.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/virginia-tobacco-10ml/?age-verified=3249f1c0d3 που τα 10ml εχουν 1,99 ευρω  και λεμε με τον φορο θα παει στα 3,23 ευρω  ,εγω π.χ που κανω κοντα στο 4mg τωρα και 5 ml ημερήσιος αν παρω ένα 18mg(μεχρι εκει ειδα ότι εχει) και το σπασω με αλλα 40ml μηδενικης θα εχω 50 ml 4σαρας με πανω κατω χοντρικα 4 ευρω,δηλ. δεν είναι και τραγικα τα πραγματα,. για 150-170ml που χρειαζομαι τον μηνα θα μου βγαινουν μαξ. 15 ευρω!
Ενταξει τωρα με τα DIY την βγαζω με  4-5 ευρω τον μηνα ,βεβαια θα εχω μια αυξηση 300% αλλα αυτό μεταφράζεται σε 10 ευρω παραπανω μηνιαιος,ολα αυτά με την προοπτικη να μην γινει καμια μακακια με τις μηδενικες φαρμακειου!
Άντε για αυτους που κανουν χαμηλης περιεκτικότητας νικοτίνες παει και ερχεται ,αυτοι όμως που κανουν  υψηλης περιεκτικότητας δυστηχος  τον ηπιανε!
αμα αραιώσεις το έτοιμο υγρό τόσο πολύ είναι σαν να ατμίζεις σκέτη βάση...ή κάνω λάθος ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias