vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

420 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, tibolaso, gigelis78, Xxristos, marauder800, webtool, Buliwyf, Milarepa, lidbab

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1635 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:03 »
[offtopic]

Μήπως το δύο φορές το 36 δεν είναι σωστό? Οχι οτι αλλάζει κάτι αλλά λέμε τώρα.  
Ο πιο μάγκας συνέταιρος το κράτος ε?  

Στάλθηκε από ακίνητο.
Σάββα, είναι η προκαταβολή φόρου την οποία π΄ληρώνεις την πρώτη φορά και συμψηφίζεται ανάλογαμετις επόμενες....
βασικά, λίγα αλλάζουν.... :angry_orange:

Ας πούμε πως αντέχεις 3 χρόνια λοιπόν έχεις καθαρά κέρδη 300.000 ευρώ και το κράτος σου παίρνει 110.000+64.000+64.000 =228.000 , και σου μένουν 72.000.. Δλδ 24.000 το χρόνο , δλδ 2000 το μήνα.. Τι καλά..

Σάββα με 76%ποσοστό στα κέρδη και από την στιγμή που η δουλειά και το ρίσκο είναι όλα πάνω σου, δεν θα το έλεγα συνέταιρο.. Μάλλον αφεντικό σου είναι..

[/offtopic]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1636 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:27 »
Μήπως να σας θυμίσω σε ποια χώρα ζείτε..??

(Image removed from quote.)

Και λέτε ξανα γιατί και γιατί 1ευρω στο 10μελο..

Τελευταίο offtopic από μένα!

Λοιπόν, αυτός ο υπολογισμός, είναι εντελώς λάθος και παραπλανητικός. Απάντησα και στο FB στο σύλλογο ασφαλισμένων ΟΑΕΕ Κέρκυρας (τρομάρα μου) αναλόγως. Εξηγούμαι:

α) Πρέπει να γίνει διάκριση κέρδους και ταμειακής θέσης, καθώς δεν συμπίπτουν πάντα. Για να συμπίπτουν, πρέπει να έχεις εισπράξει το σύνολο των απαιτήσεων και να έχεις εξοφλήσει το σύνολο των υποχρεώσεών σου. Εδώ μας λέει "Σύνολο που θα πληρώσει" άρα θεωρούμε ότι οι υποχρεώσεις (προ φόρων πάντα) είναι πληρωμένες.

β) Οι ασφαλιστικές εισφορές, από το 2013 και μετά, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα, άρα μειώνουν τα κέρδη

γ) Μας μιλάει για "νέα επιχείρηση", η οποία ορίζεται ως επιχείρηση που λειτουργεί για λιγότερο από 5 έτη. Που δεν έχει τέλος επιτηδεύματος!

δ) Το ποσοστό φορολογίας, είναι λάθος

ε) Όλα τα άλλα τα αφήνω ίδια. Και ας είναι λάθος το ποσοστό προκαταβολής που για νέες επιχειρήσεις μειώνεται στο μισό!

Έχουμε λοιπόν:

Κέρδη:                                                                 €100.000,00
(μείον) Ασφαλιστικές εισφορές:                         € 27.000,00
Φορολογητέα κέρδη:                                           € 73.000,00
(μείον) Φόρος [(50,000*29%)+(23000*35%)]:  € 22.550,00 
(μείον) Προκαταβολή (φόρος*100%)                € 22.550,00
(μείον) Εισφορά αλληλεγγύης(73000*10%)     €  7.300,00
Ταμειακό υπόλοιπο:                                          € 20.600,00

Εντελώς ξαφνικά λοιπόν, τα -10.000,00 έγιναν +20.600,00

Και εκτός από αυτό, το κράτος σου χρωστάει και €22.550,00 που του έχεις προκαταβάλλει και θα συμψηφιστούν την επόμενη χρονιά. Άρα, καθαρή θέση = +€43.150,00

Ας μην λάβουμε υπόψιν την προκαταβολή. Παρατηρούμε ότι από €100,000 μας έμειναν €20,600, συνολική επιβάρυνση της τάξεως του 79.40%. Δεν λέω ότι είναι λογικό, νόμιμο, συνταγματικό και δεν του δίνω δίκιο με τίποτα. Άλλο όμως επιβάρυνση 110% που μας παρουσιάζει αυτός ο "υπολογισμός από τα Lidl", και άλλο ταμειακή επιβάρυνση 79,40%. Με ταυτόχρονη αύξηση καθαρής θέσης!

Υπερφορολόγηση? Κάργα!
Σκίσιμο της επιχειρηματικότητας? Ξανακάργα!

Αλλά όχι και να βγαίνει ο κάθε δημοσιογραφίσκος, με μαθηματικά Βαρουφάκη και να μας λέει ότι όλες οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα κάθε χρόνο πληρώνουν 10% παραπάνω από όσο βγάζουν! Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, μόνο από τα κέρδη της ΑΒ Βασιλόπουλος (περίπου 110εκ το 2015), το κράτος θα τσέπωνε το 5% του συνολικού ΕΝΦΙΑ!!! Και φυσικά, δεν θα υπήρχε ούτε μία επιχείρηση στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1637 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:44 »
Καλά ρε ψηλέ.. Μην μας πάθεις και τίποτα και σε χρειαζόμαστε.. Οκκ.. Στο τέλος της τριετίας νε σου μένει 24 % αλλά 40% .. Same shit, different day που λένε και στο χωριό μου..
Βέβαια εγώ αρχικά όταν το έβαλα δεν ήθελα να συζητήσουμε αυτό καθ εαυτό αλλά , ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να αναρωτιόμαστε γιατί φόρος και γιατί φόρος.. Υπάρχουν άλλοι φόροι πολύ πιο παράλογοι για να διορθωθούν πρώτα..
Όπως και εμείς, ας λύσουμε πρώτα τα υπόλοιπα θέματα που αφορούν το άτμισμα και είναι πολύ πιο σημαντικά και άμα και μέχρι να τα λύσουμε έχει βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση στην χώρα,  πιάνουμε και την φορολογία..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1638 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:08 »
Μαζί σου βρε Psit!

Απλά μου τη δίνει να βλέπω σκόπιμα στρεβλωμένες ειδήσεις να αναπαράγονται μόνο και μόνο επειδή είναι εντυπωσιακές. Και δεν μιλάω για σένα, αλλά για όλο το ελληνικό ίντερνετ που έχει βουίξει από χτες με αυτή την εικόνα. Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να γνωρίζει τις λεπτομέρειες αυτές καθώς δεν είναι στο αντικείμενό τους. Αλλά όταν αυτή η μη γνώση (δεν λέω άγνοια, καθώς το θεωρώ υποτιμητικό) χρησιμοποιείται για να παρουσιάσει το άσπρο ως μαύρο, ε δεν γίνεται! Το ίδιο που νιώθει δηλαδή και ο κάθε ατμιστής όταν του λένε ότι "αυτό είναι χειρότερο από το κανονικό, αλλιώς δεν θα το απαγόρευαν"! [πως το γυρνάω on topic ο άτιμος...]

Πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, νομίζω ότι η πλειοψηφία των ατμιστών έχει καταννοήσει ότι η επιβολή φόρου είναι το μικρότερο κακό. Χωρίς να σταματάει να είναι κακό. Πρόκειται απλά για ένα εισπρακτικό μέσο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1639 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:23 »
Εδώ έχω μια επιφύλαξη cruiser.

Οταν "συνηθίσουμε" την απαγόρευση, -αν φυσικά δεν μπορέσουμε με καποιο τρόπο να την καταργήσουμε στο μέλλον - και θα τη συνηθισουμε άλλοι υπακουοντας και άλλοι παρακάμπτοντας/παραβαίνοντας τον βλακώδη αυτό νόμο, αυτό που θα μείνει είναι ο φόρος, και δυστυχώς ο φόρος και ο πόνος δεν συνηθίζονται...

(και αυξάνονται με την πάροδο του χρόνου, και οι φόροι και οι πόνοι)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1640 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:44 »
Ίσως κάποιοι ξέρετε ότι είχα ... "χαθεί" τα τελευταία σχεδόν 2 χρόνια
Και με βρίσκω εντελώς ... ΑΝενημέρωτη !!!
Διάβαζα εδώ στο νήμα αυτό, τις πρώτες σελίδες...
Είναι πάρα πολλές οι σελίδες του νήματος και να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να τις διαβάσω όλες

Αν κατάλαβα καλά, 
1) από 1/1/17 απαγορεύεται και το άτμισμα όπως το κάπνισμα;;; ???
2) αγορές νικοτινούχας βάσης των 100ml εγχώρια (πχ atmos lab) θα γίνονται;;;

Μα... πού ήμουν? Τι έχω χάσει? Πάμε καλά? 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1641 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:56 »
Φίλε Πάνο, αν το δεις λίγο σε βάθος το θέμα, ίσως σταματήσεις να έχεις αυτή την επιφύλαξη. Η ερώτηση κλειδί είναι:
Θα προτιμούσες να ατμίζεις παντού (δεν εννοώ σχολεία, νοσοκομεία κλπ) χωρίς πρόβλημα και να πληρώνεις φόρο, ή να απαγορεύεται παντού και το άτμισμα σαν κάπνισμα, αλλά να μην έχεις φόρο?
Αν επιλέξεις το πρώτο, εύγε! Αυξάνεις κατά €0.124/ml την δαπάνη σου για υγρά αλλά κάποια από τα χρήματά σου θα κυκλοφορήσουν και σε άλλους τομείς της αγοράς. Εστιατόρια, μπαρ κλπ. Με κάποια καλά αποτελέσματα για την πραγματική οικονομία, όχι την λογιστικά αποτυπωμένη.
Αν επιλέξεις το δεύτερο, τότε θα συνεχίσεις να πληρώνεις το ίδιο ποσό που πληρώνεις σήμερα ανά ml. Τι θα κάνεις εσύ και ο καθένας, δεν μπορώ να το ξέρω. Μπορώ να σου πω όμως ότι εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα το ένα Σάββατο που πάω τσιπουράδικο, να κάτσω σπίτι μου. Ή να μαζευτώ με την παρέα και να μαγειρέψουμε. Και πιο φτηνά θα τη βγάλουμε, και καλά θα περάσουμε, μαγειρεύω και καλά πανάθεμά με.

Φαίνεται ξεκάθαρο ότι από τη σκοπιά του ατμιστή, η δεύτερη επιλογή είναι μακράν καλύτερη. Όμως δεν νομοθετεί ο ατμιστής, νομοθετεί το κράτος. Και το κράτος, χάνει από κάτι τέτοιο. Χάνει έσοδα από άμεσους και έμμεσους φόρους, χάνει έσοδα από ασφαλιστικές εισφορές, χάνει θέσεις εργασίας, χάνει από ΑΕΠ και ανάπτυξη (ανα..τι? ποιος ήρθε?).

Προσωπικά, προτιμώ να θυσιάσω έναν καφέ ντελίβερι τη μέρα από τους αρκετούς που πίνω (ίσως δουλεύοντας και δυο ώρες λιγότερο τη μέρα, καλό θα μου κάνει) ώστε να αντισταθμίσω το επιπλέον κόστος των 10ml που ατμίζω τη μέρα, αλλά να έχω τη δυνατότητα να πάω στο τσιπουράδικο να ξεδώσω, χωρίς να μου πουν "όξωωωωω" μόλις ξεπηδήσει το κτήνος από τη φωλιά του (το SMY180W ντε!).

Θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ πιθανόν στην επόμενη τριετία να δούμε μια αύξηση στο φόρο αυτό. Έτσι έχει δείξει η ιστορία. Μη δούμε και επαναφορά του συντελεστή ΦΠΑ 36% "ειδών πολυτελείας", που οι κάπως παλαιότεροι ενθυμούνται, για προϊόντα lifestyle. Εδώ έχουν κατατάξει τα φαρμακευτικά σκευάσματα διακοπής καπνίσματος σε φάρμακα lifestyle, στο άτμισμα θα κολώσουν?

Για την τελευταία μου παράγραφο, είναι από τις λίγες φορές στη ζωή μου που ελπίζω πραγματικά να κάνω λάθος!

Σένια, αν ανατρέξεις στις τελυταίες σελίδες του θέματος, τα έχουμε αναλύσει διεξοδικότατα, δε λέω να το διαβάσεις όλο από την αρχή αν και καλό θα σου κάνει. Τα γράφω άλλη μια για να μη χάνονται:


  • Από τις 20/09, ημερομηνία που δημοσιεύτηκε ο Νόμος 4419 (ΦΕΚ 174Α'), θεωρητικά απαγορεύεται το άτμισμα όπου απαγορεύεται και το κάπνισμα.
  • Από τις 20/11 και μετά, νέα προϊόντα ατμίσματος θα πρέπει να συμμορφώνονται με το Νόμο. Δηλαδή υγρά μέχρι 10ml και με νικοτίνη 20mg μέγιστο.
  • Όσα προϊόντα κυκλοφορούν πριν από τις 20/11 και δε συμμορφώνονται, θα επιτρέπεται να κυκλοφορούν μέχρι τις 28/02/2017
  • Από 01/01/2017, τα υγρά αναπλήρωσης θα έχουν φόρο προ ΦΠΑ €0.10/ml. Άγνωστο το τι θα γίνει με τις βάσεις.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1642 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:01 »
Φοβάμαι πως ο φόρος θα αυξάνεται καθε φορά που ο (οποιοσδήποτε) ΥΠΟΙΚ θα σκέφτεται τη φραση "ερχεται κόφτης"!

Και ναι μεν συμφωνώ με τα επιχειρήματά σου περι αγοράς μια που οι αντιλήψεις μου (αν και όχι λόγιστής) είναι παρόμοιες, αλλα και ο φόρος αφαιρεί χρήμα απο την αγορά μειώνοντας ισόποσα κατι άλλο αν τα οικονομικά είναι σφικτά( που πλέον είναι), όπως πχ ο ένας λιγότερος καφές που αναφέρεις.

Προσωπικά πιστεύω πως η μεγαλύτερη ανελευθερία που υπάρχει μετά την παραπληροφόρηση (πχ ότι το άτμισμα είναι εξισου επικίνδυνο με το κάπνισμα πχ ή ότι δημιουργεί καπνιστική κουλτουρα) είναι οι παράλογα υψηλοί φόροι.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1643 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:30 »
Φοβάμαι πως ο φόρος θα αυξάνεται καθε φορά που ο (οποιοσδήποτε) ΥΠΟΙΚ θα σκέφτεται τη φραση "ερχεται κόφτης"!


Καλά άμα περιμένουν από 200Κ ατμιστές , που οι μισοί ατμίζουν λιγότερο από 3 ml την ημέρα να σταματήσουν τον κόφτη, μάλλον θα πρέπει να βάλουν 1000 ευρώ στο ml φόρο.. Ότι κάποια αύξηση μπορεί να γίνει κάποια στιγμή μπορεί, αλλά δεν είναι ο όγκος διακίνησης τέτοιος ώστε να στηρίξει δημοσιονομικές πολιτικές.. Πιστεύω περισσότερο μπήκε για να μην φωνάζουν οι καπνιστές/καπνοβιομηχανίες γιατί δεν φορολογείται και για να εξισοθεί εικονικά ώστε να μπλοκάρει έστω προσωρινά τους ρυθμούς αλλαγής από το κάπνισμα στο άτμισμα , παρά για το οικονομικό αποτέλεσμα που θα φέρει σαν φόρος..


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1644 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:40 »
Ένας ακόμα λόγος που μπήκε είναι για να θεωρείται "ελεγχόμενο" προϊόν, ώστε έμμεσα να δικαιολογηθεί και η απαγόρευση του διασυνοριακού εμπορίου. Αυτά τα δύο σχετίζονται. Το αν είναι παράλογα (και τα δύο) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1645 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:43 »
@psitgr
Ισως, αλλα με τη δυσφήμιση που πηρε το άτμισμα, είναι ένας "καλός φόρος" (φόρος "για το καλό σας") στον οποίο όλοι (μη ατμιστες + πολιτικοί) θα συμφωνουν, κανεις δεν θα έχει αντιρρήσεις, ασχετο αν δεν αποδίδει λόγω "μικρής οικονομίας" του ατμίσματος, όπως δεν θα αποδίδει τελικά και καμμια αυξηση φόρου με τόση υπερφορολόγηση. 

Ομως είναι πιθανό να γίνεται.

Παραδοσιακά στην Ελλάδα σε  τρια πράγματα θυμάμαι απο το 80 να αυξάνονται οι φόροι όποτε το κράτος "ζορίζεται"
Τσιγάρα-Ποτά-Καυσιμα (διασκέδαση και αυτονομία δηλαδή)

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1646 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:55 »
Ναι αλλά αυτά είναι πράγματα που χρησιμοποιεί καθημερινά σε μεγάλες ποσότητες το 80% των Ελλήνων για πολλά πολλά χρόνια.. Όχι 50Κ ατμιστές με μ.ο 2-3 χρόνια και 150Κ από περίπου εως μια φορά το εξάμηνο ατμιστές..

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1647 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 16:51 »
@psitgr

Παραδοσιακά στην Ελλάδα σε  τρια πράγματα θυμάμαι απο το 80 να αυξάνονται οι φόροι όποτε το κράτος "ζορίζεται"
Τσιγάρα-Ποτά-Καυσιμα (διασκέδαση και αυτονομία δηλαδή)
Και το αποτέλεσμα ποιο είναι?
Αυξανουν τους φορους τα σαινια της εκάστοτε κυβερνησης και αντι να γεμισουν  λεφτα  τα ταμεια το μονο που καταφερνουν είναι να κανουν μαγκες τους λαθρεμπορους!

http://www.dotnews.gr/%CE%BB%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5/
http://filoiypervasi-pireas.blogspot.gr/2016/02/1_8.html
Και με το Η.Τ το ιδιο θα γινει,θα κλεισουν τα μαγαζια που και φορους πληρωναν και ΙΚΑ-ΤΕΒΕ κ.τ.λ και θα γινουν μαγκες και παλι οι λαθρεμποροι!

Διαβαζω αρθρα σχετικα με το λαθρεμποριο των τσιγαρων και ποτων και αναρωτιέμαι πραγματικα με το ποσο ηλιθιοι μπορει να είναι(είναι τελικα  η παιζει κατι άλλο?)!
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113485288
"Αθροιστικά, οι διαφυγόντες φόροι το 2014 από τα καπνικά και το αλκοόλ υπερέβησαν το 1 δισ. ευρώ"

"«Εδώ και καιρό βλέπουμε ότι κάθε αύξηση του φόρου έχει αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα, οδηγεί πλέον σε μείωση των εσόδων και αύξηση του λαθρεμπορίου.
Για παράδειγμα, η ξαφνική αύξηση του φόρου τον Ιανουάριο του 2014 σε αντικατάσταση του εισιτηρίου στα νοσοκομεία, όχι μόνο δεν απέδωσε τα αναμενόμενα 50 εκατ. ευρώ, αλλά οδήγησε σε μείωση των κρατικών εσόδων κατά 100 εκατ. ευρώ σε σχέση με τον προηγούμενο έτος, σύμφωνα με το δελτίο εκτέλεσης του προϋπολογισμού»"

"Η υπερφολόγηση οδήγησε στη θεαματική αύξηση της τιμής του αλκοόλ και μεγάλωσε το κίνητρο για την παράνομη διακίνησή του.
Υπολογίζεται πως περισσότερα από 8,5 εκατομμύρια φιάλες (εκτός του τσίπουρου) πωλούνται σήμερα στη «μαύρη αγορά» σε σύνολο περίπου 45 εκατομμυρίων φιαλών, με τις εκτιμήσεις να αναφέρουν ότι το λαθρεμπόριο αγγίζει το 1/3 της συνολικής κατανάλωσης"

8,5 εκατομμύρια φιάλες χωρις να υπολογίζεται το τσίπουρου λεει!!!!!
Εγιναν μαγκες και οι τσιπουραδες,εδω τροχοφορα ακομη και πλωτα καζανια εχουν φτιαξει !
Τους χαλουσαν τα λεφτουδάκια που τους αφήναμε από φορο και ΦΠΑ σε κάθε μπουκαλακι ,ηθελαν ακομη περισσοτερα,ε παρτε να'χεται τωρα!

Εγω από τοτε που μπηκε ο φορος στα αλκοολουχα πριν 3-4 χρονια ζητημα να εχω παρει 3-4 μπουκαλια,ενω παλαιοτερα ένα μπουκαλι  ουισκακι την εβδομαδα το χτυπουσα ανετα ,το γυρισα στο τσιπουρακι (που όπως ειπαμε από εκει δεν παιρνει λεφτα το κρατος ,και στην μπυρα,αυξησαν τωρα και την μπυρα και την κοψαμε και αυτην!)!

Και αυτά είναι νουμερα για το ετος 2014!!!!!!
Από το 2014 μεχρι σημερα ποσοι φοροι ξαναμπηκαν σε ποτα και τσιγαρα???

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 08:33 από valsam »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1648 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 21:55 »

 αλλά να έχω τη δυνατότητα να πάω στο τσιπουράδικο να ξεδώσω, χωρίς να μου πουν "όξωωωωω" 


δεν την εχεις ομως

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1649 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 11:30 »
το πρόβλημα στην φορολόγηση του η.τ. είναι ότι έγινε η μεγάλη αρχή 
τι θα γίνει από κει και πέρα :
η εικόνα που έχω και η εμπειρία μου με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η αύξηση από 1/1/17 είναι μόνο η αρχή...
όπως έγινε και με τα καπνικά προιόντα θα αρχίσουν οι απανωτές αυξήσεις και τα καπέλα
αμφιβάλλει κανείς ότι απο 1/1/18 το καπέλο αντί 0,10 λεπτά ανα ml δεν μπορεί να γίνει 0,20 ;;
η εικόνα που έχω από την αγορά γενικώς λόγω εργασίας με κάνει να πιστεύω ότι μια τέτοια εξέλιξη είναι αρκετά πιθανή να γίνει σταδιακά μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια και μάλιστα δεν αποκλείω όυτε καν καπέλο 0,30 λεπτών...
εν πάσοι περιπτώσει οδηγούμαστε με ακρίβεια σε γενική εκκαθάριση στον κλάδο τόσο των κατασκευαστών όσο και του εμπορίου και πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών θα ασχολείται αποκλειστικά με diy μιας και οι ίδιοι κατασκευαστές θα στραφούν αναγκαστικά από μόνοι τους σε αυξημένη παραγωγή αρωμάτων μιας και αυτό θα πουλάει...
κρίμα διότι είμαι μόνο 3 μήνες ατμιστής και θα ήθελα το χρόνο μου να εξευρευνήσω παραπάνω την αγορά δοκιμάζοντας όσο το δυνατόν πιο πολλά υγρά αντιθέτως τώρα πια στρέφομαι κατα 90% σε diy

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279207 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias