vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1410 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:26 »
To γράφει καθαρά ο Τρύφωνας...

Αν έχεις όρεξη, χρόνο και χρήμα όλα γίνονται

Συνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1411 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:28 »
Ο κατάλληλος να σου απαντήσει είναι o Cruiser. Αν δεν υπάρξει λοιπόν διευκρινιστική εγκύκλιος αντίθετη, μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι ατμίζουμε μηδενική. Το θέμα είναι αν αντέχουν τα νεύρα σου τους επακόλουθους καβγάδες (ακόμη κι αν κυκλοφορείς με το ΦΕΚ στο χέρι)...

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1412 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:29 »
Δηλαδή ατμίζουμε ήδη ελεύθερα ΗΤ με μηδενική (ή υποτιθέμενη) σε δημόσιους χώρους (με άρωμα ή μη) και δε μπορεί κανείς να μας πει κάτι? Μπορεί να είναι σαφές αυτό που γράφεις αλλά θέλω επιβεβαίωση διότι θέλω να το χρησιμοποιήσω!
Φοβάμαι πως δεν μπορείς.
Από τη στιγμή που "μπορεί" να δεχθεί και υγρό με νικοτίνη , θεωρείται ηλεκτρονικό τσιγάρο .
Εκτός και αν υπάρξει τανκ που να διαλύεται με τη νικοτίνη..........λέμε τωρα

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1413 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:31 »
διαβολο_ιδεες για ανακατωσουρα μου βαλατε...  αλλα ειναι ταλαιπωρια το γμνο το αυτόφωρο. 

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1414 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:32 »
Δηλαδή όταν ατμίζεις υγρό με μηδενική νικοτίνη δεν μιμείσαι την " καπνιστική συμπεριφορά" που θέλει, και καλά, να "πολεμήσει" ο "νομοθέτης" ? Για πολλές κλωτσές οι τύποι μιλάμε, κάτι τους ξέφυγε, πάει το μεροκάμματο... Ετοιμαστείτε για (ν)τροπολογίες.

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1415 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:32 »
καλημερα παιδες...τελικς τι θα γινει με την νομοθεσια;επιτρεπε σε κλειστους και δημοσιους χωρους το ατμισμα;

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1416 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:34 »
Ο κατάλληλος να σου απαντήσει είναι o Cruiser. Αν δεν υπάρξει λοιπόν διευκρινιστική εγκύκλιος αντίθετη, μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι ατμίζουμε μηδενική. Το θέμα είναι αν αντέχουν τα νεύρα σου τους επακόλουθους καβγάδες (ακόμη κι αν κυκλοφορείς με το ΦΕΚ στο χέρι)...(Image removed from quote.)

Όχι δεν αντέχουν. Αυτό ειναι το θέμα.. βαριέμαι να διαπληκτίζομαι για κάτι τέτοιο... Θα κάνω 72mg στο καπάκι από τον εκνευρισμό μου.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φοβάμαι πως δεν μπορείς.
Από τη στιγμή που "μπορεί" να δεχθεί και υγρό με νικοτίνη , θεωρείται ηλεκτρονικό τσιγάρο .
Εκτός και αν υπάρξει τανκ που να διαλύεται με τη νικοτίνη..........λέμε τωρα

Αυτό σκεφτόμουν και ετοιμαζόμουν να γράψω και γω τώρα. Έχεις στα χέρια σου κάτι που μπορεί να δεχθεί (άσχετα με το αν εσύ κάνεις μηδενική).
Δυστυχώς πάει το παραθυράκι.
Θα ήμουν ικανός να κουβαλάω ένα με μηδενική.. απλώς για αυτό το σκοπό..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Χρειάζομαι όντως ένα nicotine-sensitive tank.. ας βγεί ένα τέτοιο!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1417 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:37 »
καλημερα παιδες...τελικς τι θα γινει με την νομοθεσια;επιτρεπε σε κλειστους και δημοσιους χωρους το ατμισμα;

Όχι, δεν επιτρέπεται πλέον.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1418 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:37 »
Ηταν σαφης ο Ctuiser
Eαν εχεις χρονο,ορεξη και χρημα(βλεπε δικαστηρια) τοτε μπορεις να ισχυριστείς ότι θελεις.
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1419 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:37 »
Προσέξτε το εξής: (οι υπογραμμίσεις δικές μου)

(Αρθρο 18 παρ. 3 απο το ΦΕΚ)
3. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και οι περιέκτες επαναπλήρωσης πρέπει να πληρούν και τις εξής προδιαγραφές:
α) το υγρό που περιέχει νικοτίνη διατίθεται στην αγορά μόνο σε ειδικούς περιέκτες επαναπλήρωσης, ο όγκος
των οποίων δεν υπερβαίνει τα 10 ml, σε αναλώσιμα ηλεκτρονικά τσιγάρα ή φιαλίδια μίας χρήσης και ο όγκος
των φιαλιδίων ή των δοχείων δεν υπερβαίνει τα 2 ml,

β) το υγρό που περιέχει νικοτίνη δεν περιέχει νικοτίνη που υπερβαίνει τα 20 mg/ml,

γ) το υγρό που περιέχει νικοτίνη δεν περιέχει τα πρόσθετα που παρατίθενται στην παράγραφο 4 του άρθρου 7,

δ) για την κατασκευή του υγρού που περιέχει νικοτίνη χρησιμοποιούνται μόνο υψηλής καθαρότητας συστατικά. Ουσίες διαφορετικές
των συστατικών του στοιχείου β΄ του πέμπτου εδαφίου της παραγράφου 2 υπάρχουν μόνο σε επίπεδο ιχνών
στο υγρό που περιέχει νικοτίνη, εφόσον τα ίχνη αυτά δεν μπορούν να αποφευχθούν τεχνικά κατά την κατασκευή,

ε) εξαιρουμένης της νικοτίνης, στο υγρό που περιέχει νικοτίνη χρησιμοποιούνται μόνο συστατικά που δεν είναι
επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία σε θερμαινόμενη ή μη μορφή...

Ξερετε τι μου λέει αυτη η παράγραφος?
Οτι οι κατασκευαστες υγρών, αν τα βγάζουν μόνο σε μηδενική μορφή ίσως ελαφρά πιο συμπυκνωμενα
για όσους θελουν να προσθέσουν νικοτίνη, μπορουν να κυκλοφορουν υγρά χωρίς να υπόκεινται
στις ακριβες και χρονοβόρες υποχρεώσεις πιστοποίησης ακόμη και σε συσκευασίες των . . . 10 λιτρων!...



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1420 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:39 »
Άρη, η λογική με την οποία κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα, είναι λίγο "αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο άρα αστυνομικός=μπουζούκι".

Αν θες να το χρησιμοποιήσεις, ελεύθερα, αλλά όρεξη να έχεις να τρέχεις. Γιατί θα πρέπει ο δικαστής να αναγνωρίσει ότι σύμφωνα με το Άρθρο 2 περ.16, εφόσον ΔΕΝ περιέχει νικοτίνη, δεν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Το να το αναγνωρίσω εγώ, δεν λέει κάτι!!!

Επαναλαμβάνω: σύμφωνα με το Νόμο, από χτες δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό τσιγάρο στους λεγόμενους "κλειστούς δημόσιους χώρους" όπως αυτοί ορίζονται στο Νόμο του 2009.

@tsiv
Στο περίπου. Πιάνω ένα υποθετικό και ακραίο σενάριο, όπου ένας ατμιστής μπαίνει σε όλη τη διαδικασία και μετά από ένα χρονικό διάστημα αθωώνεται. Το πιθανότερο αποτέλεσμα, θα είναι να τροποποιηθούν τα εν λόγω άρθρα από τη Βουλή ώστε να πιάνουν και τα μηδενικά. Βλέπε την περίπτωση με το δικαστήριο της Νέας Υόρκης το οποίο απεφάνθη ότι το άτμισμα δεν είναι κάπνισμα. Το μόνο που έχουν να κάνουν τώρα τα καταστήματα τα οποία δεν επιτρέπουν το άτμισμα, είναι να το αναφέρουν με ειδική σήμανση.

Καλή μου ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ, μόνο κατάλληλος δεν είμαι! Απλή στενή ερμηνεία κάνω και τίποτα άλλο. Προς Θεού, δεν θέλω να πάρω κανένα συνατμιστή στο λαιμό μου! Μόνος αρμόδιος να απαντήσει, είναι δυστυχώς το κράτος!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1421 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:45 »
πατεντα...  σε συσκευη εισπνεομενου σπρεϋ....   που εισαι SEB? 

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1422 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:48 »
Άρη, η λογική με την οποία κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα, είναι λίγο "αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο άρα αστυνομικός=μπουζούκι".

Αν θες να το χρησιμοποιήσεις, ελεύθερα, αλλά όρεξη να έχεις να τρέχεις. Γιατί θα πρέπει ο δικαστής να αναγνωρίσει ότι σύμφωνα με το Άρθρο 2 περ.16, εφόσον ΔΕΝ περιέχει νικοτίνη, δεν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Το να το αναγνωρίσω εγώ, δεν λέει κάτι!!!

Επαναλαμβάνω: σύμφωνα με το Νόμο, από χτες δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό τσιγάρο στους λεγόμενους "κλειστούς δημόσιους χώρους" όπως αυτοί ορίζονται στο Νόμο του 2009.


Το θέμα έιναι Cruiser ότι και όπως το διαβάζω δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα διότι λέει "που μπορεί να.." και κάθε τανκ μπορεί (άσχετα αν εγώ χρησιμοποιώ ή όχι νικοτίνη). Αν εγώ δε μπορώ να το στηρίξω διότι διαβάζοντάς το, δε βγαίνει καν τέτοιο συμπέρασμα, σίγουρα δε μπορώ να το έχω ως επιχείρημα (άσχετα αν ο άλλος -δικαστικός ή μη- έχει άλλη άποψη). Ας το ερμήνευα εγώ έτσι ώστε να μου φαίνεται ότι έστω και έμμεσα εννοεί αυτό που με βολεύει και θα ήταν οκ.

Το δικαστήριο μου φαίνεται τραβηγμένο διότι πρέπει κάποιος να φτάσει στα άκρα. Το να μου κάνει κάποιος μια παρατήρηση και να του πω κάτι και ίσως το δεχθεί, βολεύει. Το να μην το δεχθεί και να συμμορφοθώ, οκ μετά από κάποια ώρα. Αλλά να μου φέρει και την αστυνομία και να μου κάνει μήνυση πχ .. ε δε νομίζω ότι θα συμβεί.. πάει πολύ μακριά. 
Το χειρότερο που σκέφτομαι είναι πρόστιμο (αν ποτέ τύχει).. εδώ δεν γίνεται καν με το τσιγάρο τώρα, θα γίνει με το ΗΤ?
Τώρα σε κανά αεροδρόμιο οκ.. πρόβλημα. Αλλά πάντα υπάρχει και η τουαλέτα και ναι δεν ανιχνεύεται.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1423 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:49 »
@panos 
Δεν θυμάμαι πλέον που, σε πια συζήτηση ή τοποθέτηση, αλλά το συγκεκριμένο έχει τεθεί και μάλλον θα δοθεί άμεσα διευκρινιστική.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1424 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:53 »
Και κάτι ακόμα: Τελικά οι διασυνοριακές απαγορεύονται ήδη ή θα απαγορευτούν από 1/1/2017?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279231 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias