vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

393 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Jorge, Ηρακλης, stamatisgr, camber

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1395 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 09:26 »
Το απίστευτο και εκνευριστικό είναι ότι χθες μου έστειλε sms η Πειραιώς, ότι τώρα με όλες τις κάρτες μπορώ να κάνω αγορές σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, ρούχα, καλλυντικά κλπ!!!

Θα το ρίξω κι εγώ στους....φακούς...μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1396 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 09:39 »
Αν χρειαστείς τιποτα και κανεναν ατμοποιητη μην ξεχασεις να αγορασεις και καμια αλλατιερα !
https://www.amazon.com/dp/B0002L2Z0A/ref=asc_df_B0002L2Z0A4527459?smid=ATVPDKIKX0DER&tag=merbethomgarbhg-20&linkCode=df0&creative=395093&creativeASIN=B0002L2Z0A&ascsubtag=74209750
Ηληθιοτητα αυτοι,τρελα εμεις!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1397 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 09:51 »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1398 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 10:27 »
Τι μου θύμισε αυτή η εικόνα



Εδώ ο Ντε Νίρο απευθύνεται στους Άγγλους ατμιστές.


Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1399 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:02 »
Συγνώμη, για να καταλάβω.. οι διασυνοριακές συναλλαγές απαγορεύονται από 1/1/2017 ή από την ώρα που δημοσιεύθηκε το ΦΕΚ και μετά?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1400 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:06 »
Σήμερα μετά από μία επίσκεψη στο ΙΚΕΑ Θεσσαλίας και κρατώντας τον ατμοποιητή μου στο χέρι με πλησίασαν στην είσοδο και με ενημέρωσαν ότι το άτμισμα απαγορεύεται στο κατάστημα.
Τι να πεί κανείς

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1401 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:08 »
Εντάξει, σε ιδιωτικό χώρο, ο καθένας μπορεί να βάλει τους δικούς του κανόνες. Αν η διεύθυνση του ΙΚΕΑ έχει πει ότι απαγορεύεται, με νόμο ή χωρίς, είναι απόφαση του καταστήματος. Δεν είναι δημόσιος χώρος όπου έχει ισχύ ο νόμος ή όχι.
Παρόλα αυτά, σίγουρα μετά το άκουσμα του νόμου έγιναν πιο "ευαίσθητοι"...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1402 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:10 »
Σήμερα μετά από μία επίσκεψη στο ΙΚΕΑ Θεσσαλίας και κρατώντας τον ατμοποιητή μου στο χέρι με πλησίασαν στην είσοδο και με ενημέρωσαν ότι το άτμισμα απαγορεύεται στο κατάστημα.




Καλή (κακή) αρχή. Σα να περίμεναν τη δημοσίευση...

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1403 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:14 »
θα βγουν να μαζεψουν λεφτα (προστιμα) το νου μας....

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1404 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:16 »
@Fiestaris, από τη στιγμή που συναθροίζεται κόσμος, ο χώρος "δυστυχώς" μετατρέπεται σε...δημόσιος. Με την λογική αυτή, θα υπήρχαν καφετέριες ιδιωτών που θα επέτρεπαν και το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1405 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:45 »

Οι εταιρίες που πραγματικά εφάρμοζαν έως τώρα τον αντικαπνιστικο νόμο είναι λογικό να συνεχίζουν να τον εφαρμόζουν συμπεριλαμβανοντας και το ατμισμα στην απαγόρευση, όπως προβλέπεται στον νέο νόμο. (Στην alpha bank π.χ. έχει ήδη πάει εγκύκλιος)
 Δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση ούτε να τις "κακοχαρακτηριζουμε" γιατί είναι σύννομες. Η ουσία είναι να αλλάξει ο νόμος. 

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1406 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 11:53 »
@Fiestaris, από τη στιγμή που συναθροίζεται κόσμος, ο χώρος "δυστυχώς" μετατρέπεται σε...δημόσιος. Με την λογική αυτή, θα υπήρχαν καφετέριες ιδιωτών που θα επέτρεπαν και το κάπνισμα.
Εδώ που εργάζομαι, ποτέ δεν επετράπη το άτμισμα. Το σεβάστηκα (αν και διαφωνούσα) διότι είναι ιδιωτικός χώρος και η απόφαση για τον εν λόγω χώρο δεν περιμένω να γίνει βάση νόμου. Είναι σαν στο σπίτι μου να έρθει ένας να ατμίσει και γω να μη θέλω. Ε δε θα μου το επιβάλει κιόλας επειδή δεν υπήρχε νόμος που να απαγορεύει το άτμισμα. Στο σπίτι μου κάνω ό,τι θέλωκαι εγώ αποφασίζω και ο άλλος στον ιδιωτικό του χώρο, στην επιχείρησή του κ.ο.κ. Το ίδιο και στα αεροπλάνα. Αρχικά η Ryanair το επέτρεπε, η Aegean όχι. Κανένα επιχείρημα δεν είναι ικανό ώστε να μετατρέψει την απόφαση της διοίκησης στο ότι θα μου επιτραπεί, πόσο μάλλον από έναν υπάλληλό της.
Τώρα το ότι κάθε ιδιωτικός χώρος μετατρέπεται σε δημόσιο απλώς επειδή υπάρχει πολύς κόσμος, αυτό δεν το γνωρίζω αλλά με παραξενεύει το να ισχύει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1407 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:04 »
Πολύ καλημέρα σας!

Όντως έχω ξυπνήσει από νωρίς, αλλά όπως καταλαβαίνετε, ο κατάπτυστος πλέον Ν.4419/16 δεν είναι ο μοναδικός που είχα να μελετήσω!

Κατ' αρχάς, ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ έχεις δίκιο. Σύμφωνα με την ερμηνεία του εδαφίου που αναφέρεις, τα μηδενικά υγρά και οι μηδενικές βάσεις, θα μπορούν να διατίθενται σε συσκευασίες άνω των 10ml. Επίσης, στο άρθρο 2 περ. 16 και 17, αναφέρεται ρητά ότι όλοι αυτοί οι περιορισμοί αφορούν νικοτίνη. Αν κάποιος λοιπόν έχει όρεξη, χρόνο και χρήμα, μπορεί να ατμίζει σε κλειστό δημόσιο χώρο υγρά χωρίς νικοτίνη και ισχυριστεί ότι αυτό που κάνει ΔΕΝ είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 περ. 16 του Νόμου!

Ας προσγειωθούμε τώρα στην πραγματικότητα! Ενώ οι Νόμοι πρέπει να ερμηνεύονται στενά (Γράμμα του Νόμου), στην Ελλάδα υπάρχει η φοβερή πατέντα σύμφωνα με την οποία ο εκάστοτε Δικαστής μπορεί να συνδεθεί τηλεπαθητικά με τον εκάστοτε Νομοθέτη και να εφαρμόσει το Πνεύμα του Νόμου, διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές. Δυστυχώς οι Νομοθέτες μας, δεν έχουν καταλάβει ακόμα, και ούτε πρόκειται, ότι ουκ εν τω πολλώ το ευ. Αντί να γράψουν ένα Νόμο ο οποίος να ορίζει ρητά τα όσα επιτρέπονται προτιμούν τα όσα απαγορεύονται, παρόλο που τα πρώτα είναι κατά πολύ λιγότερα. Είναι πολύ πιο εύκολο και εφαρμοστέο να πεις "επιτρέπεται μόνο το 1,2,3" παρά το "απαγορεύεται το 4.5.6.....30". Όλο και κάτι θα σου ξεφύγει!

Στην παρούσα μορφή, υπάρχουν ασάφειες. Έχει να πάει η διευκρινιστική εγκύκλιος σύννεφο!!!

Πρακτικά: Ο Νόμος έχει ισχύ από χτες. Όσον μας αφορά, από τις 20/11/2016 όλα τα νέα προϊόντα τα οποία θα τίθενται σε κυκλοφορία, θα πρέπει να είναι σύννομα. Αν κάτι έχει τεθεί σε κυκλοφορία πρίν την 20/11/16 και δεν συμμορφώνεται με το Νόμο, θα επιτρέπεται να κυκλοφορεί μέχρι και την 28/02/2017. Αυτό, το ερμηνεύω ως εξής: Όλες οι βάσεις, τα υγρά και οι συσκευές, που κυκλοφορούν σήμερα στο εμπόριο εντός της Ελληνικής Επικράτειας, επιτρέπεται να πωλούνται ως και την 28η Φεβρουαρίου του 17. Αν η Umami βγάλει σήμερα μια καινούρια βάση, μπορεί να τη διαθέτει στην αγορά σε ότι συσκευασίες και ότι περιεκτικότητες θέλει μέχρι και την 28/02/2017. Αν την κυκλοφορήσει όμως την 21/11/2016, τότε θα πρέπει να είναι σε συσκευασία των 10ml και με νικοτίνη ως 20mg. Με απλά λόγια, δίνει ένα περιθώριο περί τους 6 μήνες στα μαγαζιά να ξεστοκάρουν.

Άλλη μια προσωπική εκτίμηση: Ο Νόμος αυτός, άσχετα αν αποτελεί ενσωμάτωση ευρωπαϊκής οδηγίας, έχει πάρα πολλά σημεία στα οποία μπορεί να στηριχθεί η αντισυνταγματικότητα. Ένα απλό παράδειγμα, το οποίο αντιτίθεται στο άρθρο 4 του Συντάγματος, είναι το ότι δεν υπάρχει όριο μεγέθους ή βάρους σε ένα τσιγάρο ή ένα πούρο, όπως και δεν υπάρχει τέτοιο όριο στο πόσα πούρα, τσιγάρα, ή καπνό για στριφτό/πίπα θα μπορεί να περιέχει μια συσκευασία. Τέτοια όρια, ορίζονται με σαφήνεια όσον αφορά το άτμισμα.

Και άλλα πολλά, τα οποία ένας καλός συνταγματολόγος θα βρει ως βούτυρο στο ψωμάκι του!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1408 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:05 »
Υπουργέ Υγείας του Ελληνικου κράτους και Βουλευτες της Βουλης των Ελλήνων που ψηφίσατε τοσο το νόμο που περιορίζει/απαγορεύει την πρόσβαση την απόκτηση και τη χρήση των ατμιστικών προϊόντων όσο και την πέρα απο καθε λογική υπερφορολόγηση των υγρών αναπλήρωσης τους, ενω αγνοήσατε τις πιο προοδευμένες χώρες της Ευρώπης (Αγγλια, Γαλλια, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία κτλ) οι οποίες δεν αγνόησαν επιδεικτικά όπως εσείς τις έρευνες που δείχνουν ότι το άτμισμα είναι 95% τουλάχιστον λιγότερο επικίνδυνο απο το κάπνισμα, να ξέρετε ότι είστε υπέυθυνοι για τον συνήθως βασανιστικό θάνατο των μισών τουλάχιστον καπνιστών  (δυνητικά ως και του 17% του πληθυσμου) που δεν σκοπεύουν να διακόψουν το κάπνισμα (αφου το τσιγάρο σκοτώνει το 50% των καταναλωτων του) απο όσων λόγω αυτών των μέτρων είτε δεν θα δοκιμάσουν ποτε το άτμισμα είτε θα επιστρέψουν στο. . . "αθώο" "υγιεινό" και "κρατικά αρεστό" "τσιγαράκι".

Για να γεμίσουν τα ταμεία απο το φόρο καπνίσματος και κατα τα φαινόμενα για να μη δυσαρεστήσετε όσους έχουν συμφέροντα στο χώρο του καπνίσματος/διακοπής του αποφασίσατε ουσιαστικά το θάνατο ή/και την καταστροφική βλάβη της υγείας πολλών συνανθρώπων μας που δεν έχουν τη δυναμη ή τη διάθεση να διακόψουν τη νικοτίνη κανοντας μη ελκυστική τη μοναδική, σχεδόν ακίνδυνη, εναλλακτική λύση.

Βλέποντας τις κρατικές διαφημίσεις που είναι αναρτημένες σε πόλεις της Αγγλίας υπέρ του ατμίσματος για όσους καπνιστές δεν θελουν να διακοψουν τη νικοτίνη, είπα στον εαυτό μου πως δεν θέλω να ζω πια σε αυτή τη χώρα που εξοντώνει τους πολίτες της σε κάθε ευκαιρία, και που τους θεωρεί σκουπίδια και κορόιδα προς εκμετάλλευση, θελω να ζω σε μια σύγχρονη και ελευθερη χώρα και όχι σε μια κοξνοβουλευτική δικτατορία.

Είναι μια μερα ντροπής για το Ελληνικό κοινοβουλιο και τη χώρα γενικότερα και συνυπέυθυνοι γι αυτό είναι σχεδόν όλα τα κόμματα της βουλής...


Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1409 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 12:18 »
 Επίσης, στο άρθρο 2 περ. 16 και 17, αναφέρεται ρητά ότι όλοι αυτοί οι περιορισμοί αφορούν νικοτίνη. Αν κάποιος λοιπόν έχει όρεξη, χρόνο και χρήμα, μπορεί να ατμίζει σε κλειστό δημόσιο χώρο υγρά χωρίς νικοτίνη και ισχυριστεί ότι αυτό που κάνει ΔΕΝ είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 περ. 16 του Νόμου!


Δηλαδή ατμίζουμε ήδη ελεύθερα ΗΤ με μηδενική (ή υποτιθέμενη) σε δημόσιους χώρους (με άρωμα ή μη) και δε μπορεί κανείς να μας πει κάτι? Μπορεί να είναι σαφές αυτό που γράφεις αλλά θέλω επιβεβαίωση διότι θέλω να το χρησιμοποιήσω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias