vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

393 επισκέπτες, 4 χρήστες
2Fdeal, manoslykos, Doubt, Jorge

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1215 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 00:44 »
Fany Xou:

Το φόρουμ μας απευθύνεται μόνο σε άτομα άνω των 18 ετών




εδώ θέλω να απαντήσω σχετικά με την ηλικία..



πολλά παιδιά  ξεκινάνε το κάπνισμα από 14-15 χρόνων που δεν είναι και ότι καλύτερο όπως όλοι γνωρίζουμε,  οπότε αν κάποιος  καπνιστής ξεκινήσει το άτμισμα έστω και σε ηλικία μικρότερη εγώ το βρίσκω θετικό... από το να καπνίζει...



τα τσιγάρα από το περίπτερο και ένα μικρό παιδί πάει και τα περνει.... δηλαδή έλεος... εκεί δεν υπάρχει καμία απαγόρευση...   :angry_orange:

νομίζεις ότι νιάζοντε για την υγεία μας... φυσικά και όχι...

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1216 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 01:16 »
Παρά το γεγονός ότι το άτμισμα είναι ασύγκριτα λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα θεωρώ εντελώς αντιδεοντολογικό να προτείνουμε σε οποιοδήποτε νέο παιδί να χρησιμοποιήσει μια εθιστική και διεγερτική του νευρικού συστήματος ουσία όπως η νικοτίνη με οποιοδήποτε τρόπο.

Δυστυχώς εγώ η ίδια κάπνιζα από πολύ μικρή ηλικία αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα υποστηρίξω και θα προωθήσω τέτοιου είδους ολέθριες επιλογές σε ένα δημόσιο διάλογο όπως είναι το παρόν φόρουμ.

Ασφαλώς και είναι απαράδεκτο να πωλούνται τσιγάρα και ποτά σε παιδιά, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να πωλούνται η.τ.

Και στη δεδομένη χρονική στιγμή όταν έχει ψηφιστεί νόμος που απαγορεύει το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους στους ενήλικες, το να προτρέπουμε μέσω του φόρουμ άτομα νεαρής ηλικίας τα οποία προφανώς δεν έχουν ιστορικό χρόνιου εθισμού (ώστε να χρήζουν εναλλακτικής / λιγότερο βλαβερής αντιμετώπισης της εξάρτησης) να χρησιμοποιούν ατμιστικά προϊόντα μόνο εις βάρος όλων των ατμιστών μπορεί τελικά να αποβεί...

Ήδη γίνεται λόγος για "πύλη εισόδου στο κάπνισμα" από τους νομοθέτες που προώθησαν την αυστηρότερη αντιατμιστική νομοθεσία στην Ευρώπη - ας μην τους δίνουμε τροφή προτρέποντας νέους που δεν καπνίζουν να ξεκινάνε έστω και το άτμισμα... 

Όσον αφορά δε εκείνους που καπνίζουν η καλύτερη συμβουλή που μπορούμε να δώσουμε είναι να σταματήσουν εντελώς τη βλαβερή συνήθεια.

Αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να μη γίνομαι αρεστή στους νεαρούς ατμιστές έχω όμως την πεποίθηση ότι κάποια στιγμή στην πορεία της ζωής θα συμφωνήσουν μαζί μου...

Είναι στη φύση των νέων να θέλουν να πειραματιστούν δυστυχώς συχνά σε λιγότερο ή περισσότερο βλαβερές για τους ίδιους κατευθύνσεις και αυτό είναι απόλυτα κατανοητό. Αλλά είναι και ευθύνη των ενηλίκων όταν απευθύνονται σε νεαρά άτομα να μην ωραιοποιούν καταστάσεις.

Και ασφαλώς δεν πιστεύω πως οι αρμόδιοι "νοιάζονται για την υγεία μας", γι αυτό καλό είναι να νοιαζόμαστε εμείς οι ίδιοι και όσοι μας αγαπάνε ή έστω μας βλέπουν με συμπάθεια.

Να ξέρεις πως απέναντι στους νέους θεωρώ τον εαυτό μου σαφώς έναν από αυτούς  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 01:38 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1217 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 01:50 »
Όταν ενα παιδι στα 15 του έχει ήδη πάρει το πακέτο στη τσέπη Ο δρομος τις επιστροφής δεν υπάρχει,έχει κλείσει.
Θεωρώ απόλυτος λογικό να φέρουμε αυτά τα παιδιά στο ηλεκτρονικό τσιγάρο πριν να έχουν καταστροφικές συνέπειες όπως εμεις ...
Το μη και γενικότερα ότι αρνητικό σε αυτή τη βλαβερή συνήθεια έχει αντιδραστικό χαρακτήρα σε αυτές τις ηλικίες και μονο κακο μπορούμε να κάνουμε.
Η εναλλακτική λοιπόν πρόταση έιναι η καλύτερη...

Όσους νόμους και να βγάλουν αν καταφέρουμε να μπει ο καπνιστής είτε έιναι 15 είτε 55 στο Η.τ , έιναι δύναμη για τους ατμιστες

Αποσυνδεδεμένος seliniasmenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1218 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 02:04 »
εγω το ξερω θα με φάτε αλλά εν μέρη είμαι υπερ της απαγόρευσης σε δημόσιους χώρους  πχ λεωφορεία, τράπεζες εφορίες καταστήματα κτλ
Οπως και να χει είναι μια ουσία εξαρτησιογόνα ,ενδεχομένως ασφαλέστερη από το Κ.Τ , αλλα και πάλι είναι κάτι που θα πρέπει να αποτρέπετε να αγοράσει και να χρησιμοποιήσει  κάποιος που δεν έχει σχέση εξάρτησης με την νικοτίνη. Θεωρώ ανήκουστο ολη την ωρα να ναι , με το mod στο χερι και όταν δεν εχει τι να κανει να πιπιλάει
 

Κάποιος που δεν είναι εξαρτημένος στην νικοτίνη και θέλει να αρχίσει, δεν έχει καμία σχέση με το ατμισμα σε δημόσιους χώρους. Αυτό είναι το ανέκδοτο που χρησιμοποιείται και στο νομοσχέδιο. Τι θέλεις να μου πεις; Ότι από τότε που απαγορεύτηκε το κάπνισμα, μειώθηκαν οι νέοι καπνιστές; Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι εκτός λογικής. Επίσης το κατά πόσο το έχει πιπιλα, όπως σωστά είπε κάποιος, δεν είναι θέμα αισθητικής. Και εμένα δεν μου αρέσει να παίζουν οι γυναίκες με τα μαλλιά τους όλη την ώρα, αλλά δεν τους απαγορευω να το κάνουν εφόσον δεν με βλάπτει. (Τυχαίο το παράδειγμα με τα μαλλιά)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1219 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 02:08 »
@apostolos kal

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά αυτό που λες για την έλξη του απαγορευμένου και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες ωστόσο θεωρώ πως δεν έχω το δικαίωμα να συμβουλεύω άτομα 15 χρονών που σκέφτονται να αρχίσουν το τσιγάρο αλλά ακόμα και το ηλεκρονικό να το κάνουν και ειδικά μέσω ενός δημόσιου φόρουμ.

Εφόσον γνώριζα προσωπικά το παιδί και την κάθε περίπτωση ενδεχομένως να το χειριζόμουν ανάλογα...

Προσπαθώ να έρθω στη θέση ας πούμε του διδακτικού προσωπικού ενός σχολείου και βλέπω πως είναι πάρα πολύ λεπτή, είναι δίκοπο μαχαίρι στην ουσία, γιατί εκτός των άλλων τα παιδιά συνήθως δεν είναι αυτόνομα και οι συμβουλές που τους δίνονται από μεγαλύτερα άτομα συχνά κρίνονται εντέλει και από το οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών το οποίο μπορεί να μη συμμερίζεται τις - κατά τα άλλα ορθές και επιστημονικα τεκμηριωμένες - επιλογές που εμείς ως ενήλικοι "δικαιούμαστε" να κάνουμε.

Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση να δώσω δικαίωμα σε όσους ζουν στην πλάνη τους ότι παρέσυρα το παιδί τους σε οποιαδήποτε μορφή εξάρτησης.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1220 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 02:15 »
Οι γονείς σε αυτές τις ηλικίες θα πρέπει να ελέγχουν και ποιους χωρους στο ιντερνέτ επισκέπτονται τα παιδιά τους .... έιναι ανήλικα.

δεν έιναι η ευθύνη δική μας αν δε συμμερίζονται απο άγνοια κάποια πράγματα , η γιαΤι το λέει ο κάθε συμφεροντολογος νομοθετης ,ούτε επιλεκτική η κατακριτέα συμπεριφορά ως προς μια αντίθετη γνωμη που ίσως σωσει ζωές....
Η ευθύνη έιναι καθαρά δική τους και έμεις μπορούμε να κάνουμε τη προσπάθειά μας , κάτι που δε κάνουν η ιδιοι ..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 02:22 από APOSTOLOS KAL »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1221 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 02:52 »
Οι γονείς σε αυτές τις ηλικίες έχουν δικαίωμα να ελέγχουν και τους διαδικτυακούς αλλά και τους εξωτερικούς χώρους που επισκέπτονται τα παιδιά τους.

Εξ΄ου κι εγώ προτιμώ σε πλατφόρμες δημοσίου διαλόγου να ενημερώνουμε κατ΄αρχήν ενήλικες που είναι υπεύθυνοι για τα παιδιά τους και όχι να επηρεάζουμε τα ίδια τα παιδιά ερήμην των κηδεμόνων τους που μπορεί για οποιοδήποτε λόγο να μας κατηγορήσουν ως "διαφθορείς των νέων".

Διαφορετικά είμαι πάρα πολύ πρόθυμη να απευθυνθώ σε πολύ νεαρούς ενήλικες - μόλις κλείσουν τα 18 και κατοχυρώσουν το δικαίωμα στην πλήρη αυτοδιάθεσή τους.

Νομίζω πως γι αυτό και το φόρουμ (ακόμα και πριν την ψήφιση του νόμου) αναγράφει στην αρχική σελίδα http://vaping.gr/:
Το φόρουμ μας απευθύνεται μόνο σε άτομα άνω των 18 ετών.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1222 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 03:09 »
Δε μπορούμε να ζητάμε ταυτότητα πίσω απο ενα πσ... ποιος ξέρει αν έγω ή Ο καθένας που γράφει εδω έιναι ανήλικος ή όχι?
Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να απαντάει κάνεις σε κανεναν.... Ο νόμος προσπαθεί να κερδισει χρήμα απο το τσιγάρο ,έιναι ξεκαθαρο .
εγω προσωπικά αν μπορώ να βγάλω ενα ανήλικο απο το δρόμο του καπνού θα το κανω και δε θα νιώσω και καμιά ενοχή, ενοχές ας νιώθουν οι γονείς , που μέσα στην άγνοια τους τους ξεφύγανε τα παιδια.

Αυτο το κακο με το τσιγάρο στους ανήλικους δε ξέρω γιατι συμβαίνει στην Ελλάδα.
Έδω ελάχιστα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες καπνίζουν, μη γίνω υπερβολικός και πω κανενα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 03:14 από APOSTOLOS KAL »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1223 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 03:34 »
Συμφωνώ όσον αφορά το νόμο διαφωνώ όσον αφορά το ρόλο του site που άλλωστε αυτοπροσδιορίζεται:

"Ο δικτυακός αυτός τόπος δεν αποτελεί μέσο προώθησης των ηλεκτρονικών τσιγάρων."

Ευχαρίστως να βγουν όλοι οι ανήλικοι που είναι στο δρόμο του καπνού αλλά είμαι σίγουρη ότι οι γονείς που ζουν μέσα στη άγνοια δε θα νιώσουν καμία ενοχή και καμία μεταμέλεια αν προωθήσω τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στα παιδιά τους μέσα από το φόρουμ.

επίσης

"Συστήνουμε σε άτομα που δεν έχουν εθιστεί στη νικοτίνη να παραμείνουν μακριά της και μακριά από το φόρουμ μας και να μη δοκιμάσουν ποτέ οτιδήποτε εισπνεόμενο νικοτινούχο μπορεί να τους προκαλέσει εξάρτηση."

Εφόσον λοιπόν δε γίνεται να ελεγχθεί η ταυτότητα του οποιουδήποτε χρήστη στο φόρουμ προσωπικά δε θα προτείνω σε κανέναν ανήλικο που με διαβάζει (και ο ίδιος ξέρει ποιος είναι - πιθανότατα και οι γονείς του αν ελέγχουν τους ιστότοπους που επισκέπτεται) να ξεκινήσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, πολύ περισσότερο όμως με όλη μου την καρδιά δε θα του προτείνω να συνεχίσει να καπνίζει.

Κατά τα άλλα συμμερίζομαι την αγωνία σου να σωθούν ζωές και έχω πλήρη αντίληψη των συμφερόντων και σκοπιμοτήτων που εξυπηρετεί η "νέα τάξη πραγμάτων" που μόλις ψηφίστηκε - αν παρακολουθήσεις τα μηνύματά μου νομίζω πως θα το αντιληφθείς αρκετά ξεκάθαρα...

Επίσης επαναλαμβάνω πως είναι διαφορετική η αντιμετώπιση ανθρώπων face to face και τελείως διαφορετική η ευθύνη παροτρύνσεων που γράφονται σε επίπεδο απρόσωπου δημοσίου διαλόγου.

Μέχρι τα 18 υπέυθυνοι για τα παιδιά τους είναι οι γονείς και προσωπικά δεν έχω καμία πρόθεση να τους αντικαταστήσω ακόμα και αν είναι λάθος η διαπαιδαγώγηση που δίνουν στα παιδιά τους.

Και να σου πω τώρα που το σκέφτομαι ίσως αυτό το κακό με τους τόσους ανήλικους που καπνίζουν στην Ελλάδα να έχει κάποια σχέση με το γεγονός ότι οι Έλληνες δεν είναι διατεθιμένοι να ακολουθήσουν ούτε τους απλούς κανόνες που βάζει ένα φόρουμ...

Ίσως να μας έκανε καλό εκτός από συνήθειες στην πρόσληψη της νικοτίνης να αλλάζαμε και λίγο νοοτροπία...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 03:50 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1224 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 06:00 »
Άντε καλά.. Καλημέρα απο λουξεμβούργο!!!!

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1225 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 07:54 »
Παιδιά εγώ είμαι 37.
'Εχει 16χρονους θεριακλήδες που το ανάβουν μόλις βγούνε από την τάξη τους ,εντός του σχολικού κτιρίου.
Τα βλέπω κάθε μέρα δεν σηκώνει αμφισβήτηση.
Δεν είδα κανενός καθηγητή το αυτί να ιδρώνει παρόλα αυτά εμένα μου κάναν παρατήρηση για το ηλεκτρονικό με την 1ή ημέρα της ''απαγόρευσης'', ε ναι αυτό βγάζει πολύ ''καπνό''.
Καλά δεν στεναχωρήθηκα κιόλας,σαν γεγονός το ανάφερα.
¨Εχει δίκιο το υπουργείο,έβλεπαν εμένα με το Ηλεκτρονικό και από την ζήλια τους το γύρισαν σε μαρλμπορο :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1226 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 08:50 »
Καλημέρα!

Προτείνω το μέλος Fany Xou να αναλάβει την διαχείριση του θέματος ( 42 μηνύματα σε 9 ημέρες, τα 25 τις τελευταίες τρεις ). Δεν πέφτει τίποτα κάτω! :grapse:


@Fany Xou: Χωρίς παρεξήγηση, έτσι?  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1227 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 10:12 »
¨Εχει δίκιο το υπουργείο,έβλεπαν εμένα με το Ηλεκτρονικό και από την ζήλια τους το γύρισαν σε μαρλμπορο :idiot1:

Το ανέφερα λίγο πιο πίσω. Όσοι κάνουν τον κόπο να έχουν ανοικτά τα μάτια τους όταν περνάνε από σχολείο,
θα δούνε ότι όλοι κρατάνε από ένα mod στο χέρι.
Τι; Όχι;

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθ'αυτό το νομοσχέδιο. Δεν είναι η όποια πολιτική βούληση.
Εν τύποις είναι, εννοώ επί του πρακτέου.

Με επιστημονικοφανή επιχειρήματα, (σχεδόν) σύσσωμη η ιατρική κοινότητα τάσσεται υπέρ του νομοσχεδίου.
Το χειρότερο είναι όμως ότι δεν δίνει επιστημονικά επιχειρήματα.
Το βάρος του λόγου που διατυπώθηκε, βαραίνει αυτόματα από την ιδιότητα του εκφωνητή και όχι από την ίδια την σύσταση του λόγου.
Με άλλα λόγια κουβέντα καφενείου.

Έτσι λοιπόν, αφού το επίπεδο έφτασε στα τάρταρα, ανοίγεται πεδίο δόξης λαμπρό σε μάλλον μέτριας αντίληψης εκπροσώπους-υπηρέτες μας
να ακτινοβολήσουν και αυτοί λίγο. Κάποιον θα τσιμπήσουμε ε;
Βεβαίως είναι γνωστό ότι δεν γίνεται να πάρεις τις σωστές απαντήσεις αν δεν κάνεις τις σωστές ερωτήσεις.
Επιτρέψτε μου λοιπόν να θεωρώ ότι η ενορχήστρωση ήταν άψογη.

Ο μόνος που κινήθηκε εκτός μπάντας ήταν ο Κρεμαστινός, ο οποίος και αυτός με την σειρά του κάνει ήπια προσέγγιση
(με δεδομένο ότι έχουν προηγηθεί οι παραπάνω ευλογίες των γενιών μας)
τουλάχιστον κράτησε τα προσχήματα υπενθυμίζοντας το πολίτευμα που έχει η χώρα μας.
Κοντέψαμε να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε με όσα ακούστηκαν.

Εγκαινιάζεται (έχει γίνει ήδη με τον αντιρατσιστικό νόμο...) μια νέα εποχή στην οποία θα βασιλεύει το politically correct.
Με αυτή την αφορμή λοιπόν, η ελληνική διαβητολογική εταιρεία θα πρέπει να εισηγηθεί την απαγόρευση κατανάλωσης παστών, σε δημόσιους χώρους - που περιέχουν την εθιστική ουσία που ονομάζεται ζάχαρη-  διότι ελοχεύει ο κίνδυνος άτομα με γενετική προδιάθεση για σακχαρώδη διαβήτη να εμφανίσουν μιμητική συμπεριφορά η οποία θα τους οδηγήσει στην εκδήλωση της ασθένειας.
Α! και τώρα που το σκέφτηκα, να απαγορεύσουμε επίσης οι διαβητικοί να βαράνε δημοσίως ενέσεις γιατί είμαι από την φύση μου μελαγχολικός και επιρρεπής στις ψυχοτρόπες ουσίες,
άρα θα τους μιμηθώ,
άρα θα γίνω πρεζάκι.


Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1228 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 11:52 »
@30 Smoking Years

Καλημέρα, έχεις δίκιο πως γράφω σχεδόν αποκλειστικά στο συγκεκριμένο νήμα καθώς τα τεχνικά θέματα δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, είμαι αρκετά primitive ως προς τον εξοπλισμό μου και εξίσου σταθερή ως προς τις γευστικές μου προτιμήσεις.

Θα ήθελα πάρα πολύ να μη χρειαζόταν ούτε κι εδώ να γράψω ποτέ, μια και θα προτιμούσα να μην έχει περάσει ποτέ τέτοιος νόμος έκτρωμα...

Σε καμία περίπτωση δε διεκδικώ διευθυντικό ρόλο, απλά θεωρώ το θέμα αρκετά σοβαρό και ενδιαφέρον.

@Apostolos Kal

Καλημέρα από Αθήνα

@specemarine

Δεν υπάρχει αμφιβολία για τους νεαρούς θεριακλήδες. Δυστυχώς είναι πάρα πολλοί και ασφαλώς δεν έχει καμία ευθύνη το η.τ. στη διαμόρφωση αυτού του προβλήματος που υπάρχει εδώ και δεκαετίες. Βέβαια το κάπνισμα στο σχολείο σαφώς και απαγορεύεται αλλά η εφαρμογή της απαγόρευσης επαφίεται στον πατριωτισμό του εκπαιδευτικού προσωπικού. Υπάρχουν και σχολεία που είναι αυστηρά σε αυτό το θέμα. Αν επιτρέπεται, στο σχολείο εργάζεσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 12:53 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Sfigos

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape it like u stole it!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1229 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 13:40 »

Δεν είδα κανενός καθηγητή το αυτί να ιδρώνει παρόλα αυτά εμένα μου κάναν παρατήρηση για το ηλεκτρονικό με την 1ή ημέρα της ''απαγόρευσης'', ε ναι αυτό βγάζει πολύ ''καπνό''.
Καλά δεν στεναχωρήθηκα κιόλας,σαν γεγονός το ανάφερα.

Πέτα πάνω έναν dripper με κοτετσόσυρμα στα 50 Watt και κάνε τους να μην βλέπουν ούτε τον πίνακα από τον ατμό  :))
Άκου εκεί...η μπόχα του κανονικού τσιγάρου δεν τους πειράζει δηλαδή?

Sorry για το off topic

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias