vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

364 επισκέπτες, 6 χρήστες
zakyn8inos, dkostas, treloneritis, enyalios21, John K, Milarepa

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 19:52 »
Θα αναφερθώ σε εστιατόρια, καφετέριες, μπαρ κτλ.:

Σαφώς πολλοί μαγαζάτορες θα υποστηρίξουν τους ατμιστές προκειμένου να διατηρήσουν την όποια πελατεία τους - αντίστοιχα με το κανονικό τσιγάρο κάποια χρόνια πριν.

Ωστόσο διάφοροι ενοχλητικοί και ανίδεοι πελάτες που ήδη ήταν στα καρφιά να μας την πέσουν ακόμα και μέχρι τώρα που δεν απαγορευόταν θα έχουν τώρα το νόμο με το μέρος τους.

Επομένως πολλά ευτράπελα μπορούν να συμβούν από τσακωμούς μέχρι ρουφιανές, πρόστιμα και δε συμμαζεύεται...

Σαφώς και με ενοχλεί απεριόριστα η παρανομία γιατί δικαιώνει de facto όσους έτσι κι αλλιώς δε μας γουστάρουν και τους δίνει ανά πάσα στιγμή το ελεύθερο να μας δημιουργήσουν πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 20:04 »
..αν εφαρμοστει ο νομος περι απαγόρευσης όπως το κ.τ.σε δημοσιους χωρους
τοτε το μεγαλυτερο πρόβλημα θαχουν τα μαγαζια η.τ.και κατά συνεπεια κι εμεις αφου Δεν θα επιτρεπεται η δοκιμη υγρων!!γενικα το ατμισμα μεσα στα μαγαζια εμποριας η.τ.όπως ''ισχυει''και για το κ.τ.
..φυσικα δεν ενδιαφερει κανεναν μαγαζατορα!!!! εκτος αν δεν τοχουνε συνειδητοποιησει ακομα..απορια εκφραζω......

Το μαγαζί του καθενός δεν είναι δημόσιος χώρος, είναι ιδιωτικός και έχει δικαίωμα να ορίσει ότι θέλει.. Δημόσιοι χώροι, είναι αυτοί που ανήκουν  στο δημόσιο, και κατ εξαίρεση θεωρούνται και οι ιδιωτικοί χώροι που συνωστίζεται πολύς κόσμος . όπως χώροι αναψυχής, χώροι εστίασης κλπ..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 20:07 »
Μία μικρή αποφώνηση της συμερινής συνεδρίασης της ολομέλειας:

Όσοι την είδατε, θα παρατηρήσατε ότι ήταν ολομέλεια μόνο κατ' όνομα. Παρόντες ήταν εκτός του Υπουργού, οι δύο εισηγητές, οι ειδικοί αγορητές από κάθε κόμμα, οι κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι και μερικοί βουλευτές. Σε τέτοιες διαδικασίες, θεωρείται ότι με την ψήφο του κάθε κοινοβουλευτικού εκπρόσωπου, εκφράζονται ΌΛΟΙ οι βουλευτές του κόμματος που εκπροσωπεί. Από τη στιγμή λοιπόν που οι εκπρόσωποι ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ είπαν "ναι" τελείωσε το θέμα. Έτσι λοιπόν, πλην εξαιρέσεων, οι ομιλητές ασχολήθηκαν με πιο σημαντικά θέματα, όπως το ποιος έχει το 2,5% της ΑΥΓΗΣ, τις στοχευμένες επιθέσεις του Τζωρτζ Σόρος στη ΧΑ, τις Τηλεοπτικές Άδειες και άλλες ομορφιές. Την παρακολούθησα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Κάποιοι θα με πείτε μαζόχα, αλλά θα απαντήσω ότι δεν ήμουν ο μόνος. Ο λόγος που το έκανα, ήταν αφ' ενός η ελπίδα για μία "νομοτεχνική βελτίωση" στα άρθρα που μας ενδιαφέρουν έστω και την τελευταία στιγμή, και αφ' ετέρου γιατί ήθελα να ακούσω τις τοποθετήσεις του Υπουργού. Το ότι κάποιοι έκραξαν τον Πολάκη για το μάγκικο τσιγάρο στη συνέντευξη, ήταν μεν ένα μπόνους, από την άλλη όμως δεν μας προσφέρει κάτι. Μεγάλο ατού, η τοποθέτηση του Δρος Κρεμαστινού (τον οποίο έκραξα ασύστολα με ευκολία στο FB την προηγούμενη εβδομάδα, καθώς παρεξήγησα τα λεγόμενά του. Με την ίδια ευκολία, σήμερα έκανα μια δημοσίευση στο ίδιο μέσο ζητώντας συγγνώμη) η οποία δυνητικά μπορεί να μας δώσει ένα όπλο για το μέλλον.

Η ουσία είναι μία: το Σχέδιο Νόμου για την ενσωμάτωση της 2014/40/ΕΚ (TPD2), είναι πλέον Νόμος του Κράτους με έναρξη ισχύος λογικά την ημερομηνία δημοσίευσης στο ΦΕΚ. Αυτά, σαν Τρύφωνας.

Σαν μέλος της ομάδας "Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών" τώρα, έχω να πω τα εξής: Δηλώνω απογοητευμένος που δεν προσκληθήκαμε όπως αιτηθήκαμε ώστε να εκφράσουμε τις απόψεις μας. Ήταν κάτι όμως που γνωρίζαμε ότι περισσότερες πιθανότητες είχε να μην συμβεί παρά να συμβεί. Ετοιμάζουμε κάποιες κινήσεις, για τις οποίες αν και όταν χρειαστούμε βοήθεια θα την ζητήσουμε, και φυσικά θα σας ενημερώσουμε όταν ολοκληρωθούν. Η άλλη λύση, είναι να βασιστούμε στην αναλγησία του κράτους και να ελπίζουμε ότι δεν θα εφαρμοστεί τίποτα και πως οι εκάστοτε μαγαζάτορες θα γράψουν το Νόμο κανονικά. Μπορεί να μας βολέψει αυτό βραχυπρόθεσμα, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

@vapestore.gr

Εύγε φίλε μου! Εύγε!

@psitgr

Να συμπληρώσω για τους δημόσιους χώρους, ότι αυτό αφορά ιδιωτικούς χώρους, που όντως μαζεύουν κόσμο, με ελεύθερη όμως πρόσβαση. Δεν ισχύει για καθεστώτα "members only" ή για ιδιωτικές συναθροίσεις.

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1008 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 20:08 »
"Η Ελληνική νομοθεσία", τίτλος τού θέματος.
Αυτό είναι, δεν χρειάστηκε να διαβάσω τίποτα άλλο. Τραγικό εξ ορισμού.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1009 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 20:29 »
ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ.... :thumpdown:


Αποσυνδεδεμένος VRD96

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1011 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:06 »
Ωστόσο διάφοροι ενοχλητικοί και ανίδεοι πελάτες που ήδη ήταν στα καρφιά να μας την πέσουν ακόμα και μέχρι τώρα που δεν απαγορευόταν θα έχουν τώρα το νόμο με το μέρος τους.

Ρε παιδια ειμαι ο μονος που δεν συμφωνει με αυτο? Φυσικα και ενας πελατης εχει το δικαιωμα να μην θελει τον ατμο στην μαπα του κι ας μυριζει κερασι. Εχετε δει τι γινεται εξω? Ο αλλος μου βγαινει με το dripper στην καφετερια, full airflow και οι απεξω νομιζουν οτι καιγεται το μαγαζι. Ας ειμαστε και λιγο λογικοι. Δικαιωμα μας να ατμιζουμε και φυσικα και δεν θα επρεπε να εξισωνεται το καπνισμα με το ατμισμα, αλλα επηρεαζει κι αλλους. Δεν χρειαζεται να ριχνουμε καντηλια σε οποιον δεν γουσταρει τον ατμο μας. Αν δηλαδη ο αλλος εχει αλλεργια στην προπυλενογλυκολη η σε καποια ουσια απο τα αρωματα πρεπει ντε και καλα να του καταστρεψουμε τη μερα? Στην Ελλαδα ζουμε... εννοειται οτι οποιος ατμιζει μεσα στα μαγαζια θα συνεχισει να το κανει. Το θεμα ειναι να μην νευριαζει αν καποιος του την πει...

Εντελως φιλικα!  

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1012 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:07 »
δυστηχως παρακολουθησα και εγω ολη την ομιλια αλλα λιγο πολυ ολα ηταν αναμενομενα.μιλαμε για μια τραγικη κινηση του κρατους (να μην το πω αλλιως γιατι θα σβηστει το σχολιο)σε μια περιοδο που οπως ειπαν πολλοι υπαρχουν σοβαροτερα ζητηματα και απο την αλλη εχουμε το τραγελαφικο οτι ολα ειναι για το καλο μας οποτε πρεπει να απαγορευτει το καπνισμα και το ατμισμα αλλα ταυτοχρονα ο παπαστρατος θα βγαλει ηλεκτρονικο τσιγαρο που λογικα δεν θα το πιανει ο νομος και το κορυφαιο μετα απο ολα αυτα ειναι οτι η κυβερνηση το συζηταει το χορτο να ειναι ελευθερο........ελλαδαρα η χωρα του παραλογου

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1013 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:17 »
Παράθεση
Φυσικα και ενας πελατης εχει το δικαιωμα να μην θελει τον ατμο στην μαπα του κι ας μυριζει κερασι.

Να σου πω την αλήθεια κι εμένα με ενοχλούν πάρα πολύ τα αρωματικά χώρου που έχουν σε πολλά μαγαζιά όπως μπορεί να με σκοτώνει και το άρωμα που φοράει ο διπλανός. Εφόσον όμως δεν υφίσταται παθητικό άτμισμα περί ορέξεως απλά κολοκυθόπιτα (και στην προκειμένη περίπτωση διακριτικότητα)


Κατά τα άλλα δεν είμαι σίγουρη πως θα συνεχίσει να ατμίζει μέσα στα μαγαζιά όποιος γουστάρει αν βρεθεί αυτός που δε θέλει τον ατμό όχι στη μάπα του αλλά ούτε δυο μέτρα μακριά και κάνει μια καταγγελία στον ατμιστή κι άλλη μια στον καταστηματάρχη...

Φιλικά πάντα

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:25 από Fany Xou »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1014 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:24 »
δυστυχώς μόνο οι να**δες είχαν κάτι ορθολογικό να πουν, αλλά και αυτοί ψηφίσαν "παρών"
"...Από την ΧΑ ο Γ. Αϊβατίδης, είπε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο βάσει επιστημονικών δεδομένων είναι 95% λιγότερο βλαπτικό από το συμβατικό τσιγάρο, ενώ πρακτικώς το παθητικό άτμισμα δεν υφίσταται «άρα, είναι αντιεπιστημονική η εξίσωση συμβατικού και ηλεκτρονικού τσιγάρου»....
(http://www.protothema.gr/greece/article/608989/telos-kai-to-ilektroniko-tsigaro-opou-apagoreuetai-to-sumvatiko/)
Οσο για το "τσιγάρο" της Παπαστράτος/PMI κυκλοφορεί κάποια χρόνια στην Αμερική αλλά πολύ πιό ακριβό και παίρνει χύμα καπνό, τώρα πάνε για τα "αναλώσιμα" φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1015 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:27 »
http://www.insider.gr/epiheiriseis/emporio/21723/ilektroniko-tsigaro-vgazei-i-papastratos


Δεν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο, είναι θερμαινόμενο τσιγάρο!! Έχω ήδη κάνει μια μελέτη σε αυτό, και θα την στείλω σύντομα για δημοσίευση.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1016 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:29 »
Νομιζω οτι ψηφιστηκε με συνοπτικες διαδικασιες. Βλεπετε οτι μπορει να αλλαξει κατι εν καιρω ?
Γιατι πρεπει να ειμαστε σε ολα 20 χρονια πισω  ?

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1017 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:38 »
Ρε παιδια ειμαι ο μονος που δεν συμφωνει με αυτο? Φυσικα και ενας πελατης εχει το δικαιωμα να μην θελει τον ατμο στην μαπα του κι ας μυριζει κερασι. Εχετε δει τι γινεται εξω? Ο αλλος μου βγαινει με το dripper στην καφετερια, full airflow και οι απεξω νομιζουν οτι καιγεται το μαγαζι. Ας ειμαστε και λιγο λογικοι. Δικαιωμα μας να ατμιζουμε και φυσικα και δεν θα επρεπε να εξισωνεται το καπνισμα με το ατμισμα, αλλα επηρεαζει κι αλλους. Δεν χρειαζεται να ριχνουμε καντηλια σε οποιον δεν γουσταρει τον ατμο μας. Αν δηλαδη ο αλλος εχει αλλεργια στην προπυλενογλυκολη η σε καποια ουσια απο τα αρωματα πρεπει ντε και καλα να του καταστρεψουμε τη μερα? Στην Ελλαδα ζουμε... εννοειται οτι οποιος ατμιζει μεσα στα μαγαζια θα συνεχισει να το κανει. Το θεμα ειναι να μην νευριαζει αν καποιος του την πει...

Εντελως φιλικα!  
Έχεις ένα δίκιο σ'αυτό. Έχω δει άτομα να τινάζουν να φύγει το ντουμάνι και πρέπει να είναι ενοχλητικό. Παθητικό άτμισμα εννοείται πως δεν υφίσταται, αλλά τα σάλια μας είναι. Δεν φταίει ο άλλος να τρώει στα μούτρα ατμό που βγαίνει απ'το στόμα μας. Από άποψη ντουμανιού, είμαστε χειρότεροι απ'τους καπνιστές. Πρέπει να είμαστε διακριτικοί και να σεβόμαστε τους γύρω μας, αλλά άλλο αυτό κι άλλο ο κάθε ανενημέρωτος που έχει σχηματίσει άποψη κατά του ητ γιατί κάποτε κάπου άκουσε κάτι και ξέρει ότι το ητ είναι χειρότερο απ'το κτ και που τώρα θα έχει τον νόμο με το μέρος του. Αυτούς θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε τώρα, αν και είμαι σίγουρη ότι δεν θα αλλάξει κάτι. Ίσως για λίγες μέρες τηρηθεί ο νόμος, αλλά μετά θα βγουν τα ποτηράκια με το νερό και οι μαλακίτσες απ'τα Jumbo αντί για τασάκια και τότε θα αρχίσουμε να ατμίζουμε κι εμείς μέσα κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1018 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 21:50 »
δυστυχώς μόνο οι να**δες είχαν κάτι ορθολογικό να πουν, αλλά και αυτοί ψηφίσαν "παρών"
"...Από την ΧΑ ο Γ. Αϊβατίδης, είπε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο βάσει επιστημονικών δεδομένων είναι 95% λιγότερο βλαπτικό από το συμβατικό τσιγάρο, ενώ πρακτικώς το παθητικό άτμισμα δεν υφίσταται «άρα, είναι αντιεπιστημονική η εξίσωση συμβατικού και ηλεκτρονικού τσιγάρου»....
(http://www.protothema.gr/greece/article/608989/telos-kai-to-ilektroniko-tsigaro-opou-apagoreuetai-to-sumvatiko/)
Οσο για το "τσιγάρο" της Παπαστράτος/PMI κυκλοφορεί κάποια χρόνια στην Αμερική αλλά πολύ πιό ακριβό και παίρνει χύμα καπνό, τώρα πάνε για τα "αναλώσιμα" φαίνεται

Το συγκεκριμένο είναι νέα τεχνολογία. Πρωτοκυκλοφόρησε πριν από 1,5 χρόνο περίπου, μόνο σε 2 πόλεις παγκοσμίως (στο Μιλάνο και στη Ναγκόγια της Ιαπωνίας). Το αγόρασα πέρσι από το Μιλάνο και ολοκλήρωσα μια μελέτη όπου μετρήσαμε πόση νικοτίνη βγάζει στον καπνό (τεχνικά δεν είναι καπνός γιατί δεν υπάρχει καύση). Ετοιμαζόμαστε για νεότερες μελέτες, σε τοξικά (αλδεύδες).
Φέτος έχει κυκλοφορήσει και σε άλλες χώρες (Ελβετία και Πορτογαλία ξέρω στα σίγουρα, ίσως και σε άλλες). Ήταν θέμα χρόνου να έρθει και στην Ελλάδα.
Στην Ιταλία το αγόρασα με 70 ευρώ τη συσκευή (μοιάζει με ego μπαταρία και το κουτί που είναι ουσιαστικά power bank), και 5 ευρώ το πακέτο τα ειδικά τσιγάρα που παίρνει (συσκευασία των 20, είναι ίδια σε όψη με τα συμβατικά τσιγάρα αλλά στο μισό μήκος).

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1019 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 22:01 »
Και μενα με εχει ενοχλησει το ατμισμα από αλλον και μαλιστα υπερβολικα με ενοχλησε  μια φορα σε καφε γιατι ατμιζε αρωμα κατι αναμεσα από τσικνα και ποδαριλα και ειχε  σετακι τερας που εκανε το μαγαζι να μοιαζει με disco των 70s,αφου σηκωθηκα και κοντεψα να τσακωθω!
Αλλα και εγω εχω πιασει τον εαυτο μου να ενοχλεί αλλους με το ατμισμα σε μαγαζι και μια φορα σε τραπεζα μιας και αφερεθηκα και τραβηξα τζουρα(το αποφευγω σε τράπεζες και δημοσιες υπηρεσίες) ,γι'αυτο και δεν είμαι εντελος αντίθετος στην απαγορευση ατμμισματος σε κλειστους δημοσιους χωρους!
Επισης είμαι συμφωνος στον ελεγχο -πιστοποιήσεις-φακελοι κ.τ.λ των υγρων και γενικα του ολου εξοπλισμου αλλα είμαι  εντελος αντίθετος(μεχρι εκει που δεν παει)  στην φορολογιση και περιορισμο σε mg και  ml των υγρων και φυσικα αντίθετος στην απαγορευση των διασυνοριακών πωλήσεων!!!!!!!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias