vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #765 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:20 »
Φίλε thekal,
δεν έχω κάτι προσωπικό εναντίον σου και ούτε θέλω να αποκτήσω,
αλλά το έχουμε κουράσει πολύ το ζήτημα. Δεν νομίζεις;

Πολύ όμως.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #766 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:20 »
AN καταλαβα καλα το θεμα είναι αν μπορούμε να ατμιζουμε οπου θελουμε.
Καλο θα ηταν πριν απαντησουμε να διαβασουμε το νημα ΑΤΜΙΖΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ.
Οι απαντησεις εκει επειδή αφορουν τα παιδια μας είναι ........ενδιαφέρουσες.
Την παιδεια ,ας την εχουμε κι αλλου όπως στο σπιτι μας.
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #767 στις: Μαΐου 31, 2016, 12:12 »
@ συντονιστές, διαχειριστή και κάθε πολιτκή δύναμη του φόρουμ:
Από πλευράς μου σκοπεύω να το κουράσω το ζήτημα όσο πάει. Μέχρι τελικής πτώσης.
Είμαστε ενώπιον νομοθεσίας, στο ίδιο το φόρουμ ατμιστών και οι ίδιοι καθόμαστε και συζητάμε μήπως έχει δίκιο ο νόμος και η "άλλη πλευρά", και "μην το παρακάνουμε κι εμείς" και άλλα τέτοια.
Αν θεωρηθεί πως σωστό είναι να σταματήσω θα το σταματήσω αμέσως. ΟΚ;

@thekal
Για μένα δεν είναι προσωπικό. Με την άποψή σου συγκρούομαι, με όσα επιχειρήματα έχω.
Ως άνθρωπο σε σέβομαι. Διαχώρισε αυτά τα δύο. Εδώ δεν είμαι για να χαϊδέψω κανέναν και το θέμα είναι σοβαρό. Οπότε:

Α. Ο Φαρσαλινός έχει απαντήσει στο θέμα νικοτίνης και τις σχετικές έρευνες εδώ και χρόνια. Δεν κάνει και τίποτα άλλο. Η εκπομπή του BBC δεν έχει κάποιο καινούριο στοιχείο που ζητά απάντηση -δεν είναι η πρώτη φορά που μελετήθηκε το θέμα. Το "θα περιμένω αξιολόγηση" σημαίνει: δε με νοιάζει αν αυτές οι απαντήσεις έχουν ήδη δοθεί, δεν θα τις ψάξω, δεν θα ρωτήσω, εγώ θα περιμένω να έρθει εδώ να μου τις πει.

Β. Η ανάλυση στο ντοκυμαντέρ (αν αυτό εννούσες και δεν το έπιασα) είναι φυσικά δική μου. Η ερμηνεία δεν είναι υποκειμενική, "δική μου". Ας πούμε, η δήλωση "παραδόξως, δεν υπάρχουν έρευνες που μελετούν την επίδραση του ατμίσματος σε υγειείς ανθρώπους" είναι ψευδής και αυτό δεν είναι υποκειμενική εκτίμηση. Αν έχεις αντιρρήσεις να τις ακούσω. Το ότι μια άποψη είναι δική μου δεν δείχνει πως είναι λάθος και δεν στέκει σε μια κουβέντα. Τα επιχειρήματα στέκουν.

Γ. Ξέρω πως δεν έχεις στοιχεία που να ενισχύουν την άποψή σου γιατί συνεχίζεις να μην τα παρουσιάζεις.

Δ. (και σημαντικό)
Bigsur
δεν ξέρω τι εικόνα έχουν δημιουργήσει εκείνοι που έχεις πάρει εσύ στο λαιμό σου, προτρέποντας τους να ατμιζουν όπου θέλουν, όπως θέλουν.
Αν βρεις σε όλο το ιστορικό μου στο φόρουμ να προτρέπω ανθρώπους "να ατμίζουν όπου θέλουν" θα σου κάνω δημόσια τεμενάδες και θα σου ταχυδρομήσω σοκολάτα. Αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ. Απλά ΦΑΝΤΑΣΙΩΝΕΣΑΙ πως αυτό εννοεί όποιος διαφωνεί μαζί σου και με περιγράφεις ως αγενή ατμιστή. Το οποίο είναι τελείως ανώριμη  στάση. Και με την οποία με έχουν στολίσει εξισου αυθαίρετα ΟΛΟΙ οι "μετριοπαθείς", χωρίς κανείς να έχει βρει ίχνος προτροπής σε ασεβή στάση στα λόγια μου. Απλά τσαντίζεστε και παρεκτρέπεστε σε χαρακτηρισμούς.

Ε. Σε πιστεύω. Τώρα υπολόγισε μόνος σου ποιό ποσοστό αντιπροσωπεύουν των ανθρώπων δίπλα στους οποίους έχεις ατμίσει. Κάτι μου λέει πως ο κύκλος σου δεν είναι 10 άτομα. Οι συμφορουμίτες γενικά δηλώνουν άλλα από αυτά που υποστηρίζεις. Γράφουν για τους 2 ενοχλητικούς, όχι για τους 300 αδιάφορους ή θετικούς. Δεν έχουμε νήμα για "Αδιάφορη ή Κάπως Θετική αντιμετώπιση στο ΗΤ από γνωστούς και αγνώστους".

Δεν ντρέπομαι καθόλου, γιατί ότι έχω γράψει είναι με τιμιότητα η άποψή μου και την στηρίζω με επιχειρήματα χωρίς μπηχτές για τον χαρακτήρα του συνομιλητή μου. Είμαι εδώ γιατί με ενδιαφέρει το άτμισμα. Το να βάλεται από εμάς τους ίδιους την πιο κρίσιμη ώρα με αστήριχτες απόψεις το θεωρώ σημαντικό και προβληματικό. Το να χαϊδέυω το Εγώ συμφορουμιτών δεν το βρίσκω εξίσου σημαντικό.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #768 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:08 »
“…αν εξισωθεί η κοινωνική χρήση του ΗΤ με αυτή του τσιγάρου στους νόμους και την συνείδηση του κόσμου τότε πρακτικά έχει περάσει το εσφαλμένο και επικίνδυνο μήνυμα πως άτμισμα=κάπνισμα. Αυτό όχι μόνο είναι ψεύδος, όχι μόνο μας καταπιέζει αλλά έχει και κόστος σε ανθρώπινες ζωές...”

Το έγραψες πριν πολύ καιρό και εγώ τουλάχιστον πείστηκα (κάλλιο αργά παρά ποτέ) για το δίκιο σου. Εκεί που δυσκολεύομαι αρκετά είναι να βρω τα κατάλληλα επιχειρήματα που να μην μοιάζουν με θεωρίες συνομωσίας (προς τις οποίες έχουμε μια κάποια έφεση σαν λαός) και να μπορούν να πείσουν κάποιον σαν την κυρία της πιο κάτω προσωπικής ιστορίας.

Πριν μερικούς μήνες σε τραπέζι σε φιλικό σπίτι, καθόμουν δίπλα σε κυρία που δεν καπνίζει και δεν ατμίζει. Μετά το φαγητό, ο διπλανός της (απ’ την άλλη μεριά) άναψε ένα πούρο τεραστίων διαστάσεων χωρίς φυσικά να ρωτήσει τους γύρω του αν έχουν κάποιο πρόβλημα. Όταν αποφάσισα κι εγώ με τη σειρά μου να εμφανίσω το ταπεινό μου μοντάκι, και πριν καν προλάβω να ατμίσω, ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε! Άκουσα έναν εξάψαλμο για το πόσο βλαβερό είναι αυτό το «πράμα», πόσο τίγκα στα χημικά και τις καρκινογόνες ουσίες και πάντως πόσο (πέρα από κάθε αμφιβολία) απείρως πιο βλαβερό είναι από το τσιγάρο! Είπα λοιπόν μέσα μου αυτό που έγραψες στο προηγούμενο σου ποστ: «...θα το κουράσω το ζήτημα όσο πάει. Μέχρι τελικής πτώσης...». Αφού ξεπέρασα την αρχική μου οργή, έβαλα το μοντάκι στη τσέπη, οπλίστηκα με όσο χιούμορ διαθέτω και προσπάθησα να της αλλάξω τα μυαλά όσο γινόταν. Όταν μετά από μια ώρα εξαντλητικής προσπάθειας έκανα να σηκωθώ για να πάω να πάρω καμιά τζούρα στο μπαλκόνι, μου είπε: «Εϊ, που πας; Αφού πείστηκα, γιατί πας έξω να καπνίσεις;». Της απάντησα (λίγο παγερά είναι αλήθεια) πως πάω έξω όχι να καπνίσω αλλά να ατμίσω και πως ποτέ μέχρι τότε δεν είχα εργαστεί τόσο σκληρά για να αποκτήσω το δικαίωμα να καπνίσω ένα τσιγαράκι (ή ένα πακετάκι)...

Τα κατάλληλα επιχειρήματα που πιο πάνω γράφω ότι αναζητώ (και να μην απαιτούν δυο ώρες εντατικής προπαγάνδας εκ μέρους μου), δεν τα χρειάζομαι για να κάνω την δική μου ζωή πιο εύκολη. Μια χαρά είναι η ζωή μου και μια χαρά θα παραμείνει ακόμα κι αν ισχύσουν οι πιο ακραίοι αντιατμιστικοί νόμοι. Τα χρειάζομαι γι αυτόν τον μ@##κα με το πούρο, που με κοίταζε μ’ αυτό το ειρωνικό υπομειδίαμα που λεει «...με το ένα πόδι στο τάφο είσαι αδελφάκι...». Μόνο που αυτός είναι με το ένα πόδι στον τάφο και δεν ξέρω πως ακριβώς να τον πείσω γι’ αυτό, σχετικά γρήγορα και άκοπα. Να μην χρειαστεί δηλαδή να περάσω μαζί του και τις καλοκαιρινές διακοπές μου για να τα καταφέρω...

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 20:24 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #769 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:35 »
bigur ωραιος
απλα να βαλω κατι ακομα
ο τυπος με το πουρο που λες λογικα δεν ειχε καποιον στην οικογενεια
ενδεχομενος να του μιλησει...και ειχε αγνοια ,η κυρια μιας και δεν καπνιζε ειχε αγνοια
οποτε βρεθηκες σε δυσκολη κατασταση ,παρομοια με μια δικια μου που με εναν θειο μου κεφαλα
δεν μπορουσε να καταλαβει με τιποτα οτι του ελεγα,και να σημειωσω οτι εχει γιο γιατρο οποτε λογικα ειχε ενημερωση,αρ μερικοι ανθρωποι ειναι μοιραιο να μεινουν ετσι,και επειδη νομιζω αυτοι οι ανθρωποι θα απαρτησουν την επιτροποι τσαμπα χαλαμε σαλιο,δυστηχως ...ελπιζω να σκασει σε καποιον να το δει με μυαλο το θεμα..................

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #770 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:40 »
Αγαπητέ e-spy, όντως το έχουμε κουράσει περισσότερο από οτι πρέπει, μήπως θα έπρεπε να απευθύνεις το μήνυμα και στον bigsur, αντί να βάζεις μπράβο;
Είμαι δυο χρόνια μέλος του φόρουμ και αν δεις τα στατιστικά μου, θα καταλάβεις οτι έχω διαβάσει, ένα πολύ μεγάλο μέρος των γραφομένων σε αυτό, σε πληροφορω οτι ανάμεσα βρίσκονται και τα θέματα υγείας.
Bigsur, έχεις δίκιο, το θέμα δε θα έπρεπε να είναι προσωπικη αντιπαράθεση, αλλά αντιπαράθεση απόψεων με επιχειρήματα.
Το αστείο εδώ είναι, οτι στο 95% συμφωνούμε, και οι δυο θεωρούμε οτι είναι λάθος να απαγορευτεί σε όλους τους χώρους το ατμισμα, οτι είναι κατα τουλάχιστον 95% λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα, οτι δεν έχει σχέση ο παθητικός ατμιστης με τον παθητικό καπνιστή, και οι δυο ατμιζουμε και θεωρούμε οτι αυτή είναι η λύση στη καταστροφική εξάρτηση του τσιγάρου, που τόσα χρόνια μας είχε ομηρους.
Υπάρχει και ένα 5% που διαφωνούμε. Θεωρείς οτι δε πρέπει να μπει κανένας περιορισμός, και θεωρώ οτι εάν μπαίνανε κάποιοι συγκεκριμένοι περιορισμοί δε θα κάνανε ζημιά στο ατμισμα, σίγουρα όχι τόση όση, θα γίνει τώρα με τη γενική απαγόρευση, επίσης θα προστάτευαν το πληθυσμό που δεν έχει σχέση με αυτά.
Διαβάζεις τις έρευνες και στέκεσαι στα θετικά του ατμισματος, ενώ εγώ, ποιο καχύποπτος, βλέπω και τα αλλά...
Αντι να μείνουμε λοιπόν σε αυτές τις διαφωνίες, ως νοήμονες άνθρωποι και όχι γιατί απλά αυτό θα μας συνέφερε, καταλήγουμε σε χαρακτηρισμούς όπως:
¨ξερω πως δεν έχεις στοιχεία, μόνο πείσμα...¨
¨δεν θέλω να πάρεις άλλους στο λαιμό σου ¨
¨νομίζω πως ντρέπεσαι να παραδεχτείς πως έχεις άδικο...¨
Και μετά από τα παραπάνω, σήμερα αναφέρεις οτι, για εσένα δεν είναι προσωπικό και ως άνθρωπο με σέβεσαι. Συγχωραμε αλλα τα γραφόμενα σου, δεν δηλώνουν κάτι τέτοιο, αντίθετα με αναγκάζεις να σου απαντώ με τον ίδιο τροπο, λερωνοντας ένα χρήσιμο νήμα και κουράζοντας τους υπόλοιπους αναγνώστες.
Ο συντονισμός απορώ γιατί, όταν βλέπει οτι ένα θέμα παρεκτρέπεται, δε βάζει μια τάξη, αλλα αντίθετα παίρνει θέση;
Να υποθέσω οτι ένα φόρουμ χιλιάδων αναγνωστών, λειτουργεί με παρεούλες;
Λίγος σεβασμός κύριοι στους αναγνώστες.

Υ.Γ. Υποθέτω οτι εάν καθαριστεί το νήμα, θα καθαριστεί αξιοκρατικά

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #771 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:42 »
Σάββατο του Λαζάρου,
Στην αυλή της αδελφής μου μαζεμένοι κάπου 14 άτομα.
Πλην 2 ατμιστών και 2 μη καπνιστές / ατμιστές όλοι οι υπόλοιποι καπνίζουν
Εχώ πάρει το egrip μαζί μου. Ο ξαδελφός μου που κάθεται δίπλα μου, μου βάζει χέρι που ατμίζω
και μου λέει να γυρνώ το κεφάλι μου προς τα πάνω ή πίσω για να ατμίσω γιατί τον ενοχλεί ο ατμός. (ντουμάνι μηδεν έτσι;)
Ταυτόχρονα καπνίζει και άλλα 6 άτομα εκείνη την ώρα καπνίζουν. Τον ρωτάω τι Μ@λ@κί3ς μου λές και μου απαντά
ότι έχει κάνει επέμβαση στις φωνητικές του χορδές και είναι σε προκαρκινικό στάδιο και τον πειράζει ο ατμός.
Μετά το σοκ κι αφου κοιταζόμαστε σαν ερωτευμένοι στα μάτια πάω να αρχίσω να του εξηγώ ότι κάπου τα έχει χάσει...
και με αποστομώνει:
- " άκου έχω αλλάξει 15 μάρκες....και βρήκα ότι το μόνο που δεν με πειράζει είναι ο καπνός camel (στριφτό)....
    Ο ατμός με πειράζει.... τι δεν καταλαβαίνεις; "

...ακόμα τσακονώμαστε....και δεν υπάρχει σωτηρία.....



Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #772 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:50 »
νικο σε αυτο που λες μια εικονα
πες εχουμε να αντιμετωπισουμε τα βαρια μυαλα
αυτο ειναι ενα αλλα ξεχασα οτι εχουμε ακομα ενα ποσοστο
στο οποιο εχουμε τα νεα σκουριασμενα μυαλα
οπως επισης και τους νεους σε ηλικια καπνιστες που το κανουν για μαγκια
οσο το σκεφτομαι το ποσοστο μας μοιαζει πολυ λιγο :wall:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #773 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:50 »
Φίλοι μου,
εγώ πάλι απο την μεριά μου βρίσκω τον διάλογο - αντιπαράθεση που έχετε άκρως ενδιαφέροντα και γόνιμο.
Κι αν δεν γυρίσει στο προσωπικό πιστεύω ότι βγάζει όποιος θέλει χρήσιμα συμπεράσματα.
Αλλωστε αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα....δεν θα είχε και κανένα νόημα οποιαδήποτε συζήτηση.
Αυτά και φιλικά πάντα
:)


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #774 στις: Μαΐου 31, 2016, 17:01 »
Φίλοι συνατμιστές, αληθινά όλοι σας έχετε δίκαιο  "βουνό" σε όσα υποστηρίζετε.
Πραγματικά δεν χρειάζεται  παρά "κοινή ανθρώπινη λογική" να μην ατμίζει κανείς σε μέρη όπου υπάρχουν ευπαθείς ομάδες συνανθρώπων μας, όπως νήπια, παιδιά, άρρωστοι, παιδικοί σταθμοί, νοσοκομεία κ.ά. Γνωρίζω όμως ότι αυτό (το να μην ατμίζουμε) το κάνουμε όλοι μας και δεν χρειάζεται να μας το επιβάλλει κανένας νόμος.
Είναι όμως κακό να σου απαγορεύουν το άτμισμα σε χώρους ενηλίκων όπως πρακτορεία ΠροΠο, Ταβέρνες, καφετέριες κ.α  Η δικαιολογία ότι ο ατμός είναι βλαβερός για τους γύρω όσο και ο καπνός του τσιγάρου, είναι τουλάχιστον αβάσιμη.
Είναι ΚΑΚΙΣΤΟ όμως να μας υποχρεώνουν να γίνουμε παθητικοί καπνιστές συναθροίζοντας μας στους κλειστούς χώρους των καπνιστών,
ΑΛΛΑ, νομοθετήθηκε η μείωση και τελικά η εξάλειψη του ΕΚΑΣ από εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνες χωρίς να τους λάβουν καν υπ΄όψιν, επίσης νομοθετήθηκαν πρόσφατα σοβαρές αυξήσεις έμμεσων φόρων και άμεσης φορολογίας που μειώνουν αισθητά το διαθέσιμο εισόδημα ΟΛΩΝ των Ελλήνων, χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.
Υπάρχει σοβαρά κανείς στο φόρουμ μας  που πιστεύει ότι οι βουλευτές μας θα ασχοληθούν ή θα φοβηθούν από μερικές δεκάδες χιλιάδες ατμιστών που πραγματικά άδικα θίγονται από το προς ψήφιση νομοσχέδιο.?? τους οποίους (ατμιστές) άλλωστε η κοινωνία, τους χαρακτηρίζει από φιγουρατζήδες και επιδειξίες μέχρι χομπίστες, φαντασμένους  ακόμη και αντιδραστικούς (επειδή δεν καπνίζουν όπως οι άλλοι)??
ΑΝ ΟΜΩΣ  υπάρχουν αρκετοί ατμιστές βουλευτές μας που με γνώμονα  τη δική τους και μόνο ευκολία και  συμφέρον (διότι θίγουν και τους εαυτούς τους τα νέα μέτρα)  πάρουν την απόφαση να επιτρέψουν μόνον το άτμισμα σε δημόσιους χώρους, τότε και μόνον τότε θα υπάρξει ελπίδα. Διαφορετικά αν υπερισχύσει  η εύνοια στα καπνικά προιόντα τότε ,μία από τα ίδια.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 17:32 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #775 στις: Μαΐου 31, 2016, 17:04 »
Όταν ατμίζουμε σε κλειστο χωρο , εκπέμπουμε , η, δεν εκπέμπουμε νικοτινη , εστω και σε περιορισμενη ποσοτητα?

φυσικα, επισεις τετοιες περιορισμενες ποσοτητες παιρνουμε οταν τρωμε ντοματες η μελιτζανες (με τις δευτερες παιζει η ποσοτητα να ειναι μεγαλυτερη).

Επισεις καθημερινα καταναλωνουμε το πολυ επικινδυνο θανατηφορο ΝΕΡΟ (αν καταφερεις υπερδοσολογια bay bay ηλεκτρολυτες και βλεπεις τα ραδικια αναποδα) 
υπερδοσολογια αμυγδαλων επισεις σε στελνει να δεις τα ραδικια απο μια διαφορετικη γωνια αφου περιεχουν κυανιο
Επισεις τα αλκαλοειδη της τοματιας αν αρχισεις και βοσκεις τα φυλλα θα σε στειλουν στο νοσοκομειο αν καταφερεις τη σωστη δοση...


μηπως τελικα πρεπει να καταλαβαινουμε πως η ποσοτητα ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος? λεω τωρα...

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #776 στις: Μαΐου 31, 2016, 17:23 »
@BigSur δεν καταλαβαίνω την προσπάθεια σου να μετρήσεις αντοχές μέχρι εγκεφαλικού. Από την άλλη καταλαβαίνω και χαίρομαι που γράφεις ό,τι γράφεις μήπως και διαβάσουν άνθρωποι που θέλουν να ενημερωθούν και μάθουν. Το έγκλημα που διαπράχθηκε με τη συμπερίληψη του ατμού στην οδηγία για τα καπνικά θα μας ακολουθεί και στην Ελλάδα όπως και στην Ευρώπη. Αν μπορέσουμε να προλάβουμε την εξομοίωση που επιχειρείται με το τσιγάρο - με μια απαγόρευση εδώ και ένα ειδικό φόρο κατανάλωσης εκεί - είναι θέμα πολύ δύσκολο αλλά η συγκυρία με τόσα αντικρουόμενα συμφέροντα, ίσως, να είναι με το μέρος μας στο τέλος. 
Υπάρχουν λόγοι που ορισμένα αγαθά τα χρειαζόμαστε απολύτως ελεύθερα από περιορισμούς έχοντας πάντοτε επίγνωση πως η κατάχρηση αυτής της ελευθερίας θα συμβαίνει και συχνά δεν θα αρέσει. Πρόκειται για αγαθά που αν δεν είναι ελεύθερα απλώς δεν είναι τα ίδια. Παραδείγματα πολλά, όμως, όχι εδώ.   
Στα περί δημοκρατίας και άποψης θέλω με κάθε σοβαρότητα να προσθέσω ότι η δημοκρατία έχει αδιέξοδα.
Στα περί παιδείας και συμπεριφοράς πάντοτε θα κερδίζει ο νόμος. 
Παρακολουθώντας μέρες το νήμα αντιλαμβάνομαι ότι η επιχειρηματολογία τύπου thekal είναι ανίκητη. Πριν από λίγο τη τερμάτισε και αξιοκρατικά :thumpup:    

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #777 στις: Μαΐου 31, 2016, 17:57 »
Νάμαστε............. :( :'( :'(
https://www.e-forologia.gr/cms/uploads/Files/2016/N.4389.2016.pdf
Άρθρο 58 , μαζί με τους καφέδες...
Δεν πρέπει να αναφερει τίποτε άλλο, πέρα απο τον φόρο...
ποιός κάθεται να δει τόσες σελίδες με άσχετα πράγματα μεταξύ τους....

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #778 στις: Μαΐου 31, 2016, 17:59 »
@cpbaroque (ίσως να απαντά και στον xsad)

Κατά την δική μου εμπειρία δεν είναι θέμα επιχειρημάτων -δυστυχώς...
Για τα επιχειρήματα θα αρκούσαν λίγα λεπτά.
Συχνά οι συζητήσεις και οι διαφωνίες μετατρέπονται σε μια συναισθηματικά φορτισμένη αντιπαράθεση όπου ο άλλος νιώθει απειλή αν δεν επιβεβαιώνονται οι απόψεις του. Ο κόσμος θέλει αποδοχή και επικύρωση. Πάση θυσία. Η λογική, το σωστό και τα τοιαύτα είναι δευτερεύοντα και αναλώσιμα. Ταμπέλες που χρησιμοποιούνται ως όπλα, όχι πραγματικά ζητούμενα.

Το βλέπουμε στο φόρουμ σε πολλές κουβέντες. Μιλάμε με σκοπό να "νιώσουμε όλοι καλά", όχι να βρούμε μια αλήθεια ή να λύσουμε κάποιο ερώτημα. Σε αυτό το νήμα θα έπρεπε να είμαστε σχετικά ενωμένοι κάτω από δυο-τρεις κοινές και λογικές παραδοχές. Αντί να ανταλλάσουμε πληροφορίες και να οργανώνουμε δράσεις, χάνουμε ενέργεια σε διαπληκτισμούς. Εδώ αξίζει να πω "θα επιμείνω, όσο χρειαστεί" γιατί θα διαβάσουν πολλοί, γιατί τα γραπτά μένουν, γιατί κάποιος σε 3 χρόνια μπορεί να γκουγκλάρει την σελίδα. Έξω... Έξω είναι άλλη ιστορία. Αν μου τύχει ο λάθος άνθρωπος, δεν θα είχα την ενέργεια και την αξιοθαύμαστη αντοχή που έδειξες.
[Η στάση σου στο τέλος, δε, ήταν τόσο ψαρωτικά... cool, που πάγωσε η οθόνη μου! :respect_hat:]

Αλλά τελικά το θέμα οφείλει να είναι η αλήθεια για το άτμισμα, τα δικαιώματα των πολιτών, η υγεία ("ψεύδος, καταπίεση, ανθρώπινες ζωές"). Όχι το ποιός θα νικήσει σε κοκκορομαχία.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@thekal:
Εκτιμώ το ότι με ψυχραιμία ψάχνεις το πού συμφωνούμε και πού διαφωνούμε.
Το ότι προβλέπεις αδικία εις βάρος σου από την διαχείρηση λόγω "ειδικών σχέσων" το εκτιμώ λιγότερο. Πολλές φορές έχουν σβηστεί και δικά μου λόγια στο παρελθόν και οι συντονιστές δικαιούνται και αυτοί να έχουν γνώμη. Αν διαφωνούν δεν σημαίνει πως θα στη φέρουν.
Ο σεβασμός μου...
Έθιξες θέμα νικοτίνης με αφορμή ένα ντοκυμαντέρ.
Είδα 1 ώρα ντοκυμαντέρ (με παύσεις και replay), κράτησα σημειώσεις, έψαξα κάμποσες έρευνες να δω ποιές ταιριάζουν, απάντησα μακροσκελώς. Δύωρο μόνο για την πρώτη απάντηση. Αυτό είναι ο σεβασμός μου. Σεβασμός στο θέμα που έθιξες, στην νοημοσύνη σου, στο να απαντήσω σοβαρά και να μην κάνω ξεπέτα.
Δεν έκρινα τον χαρακτήρα σου. Αλλά στοιχεία δεν έφερες στην κουβέντα που να ενισχύουν την άποψή σου (θυμίζω: πιθανώς επικίνδυνη νικοτίνη στον χώρο) και αυτό είναι γεγονός. Επιμονή και πείσμα έδειξες. Μπορεί να μην χάζεψες καν αυτά που λίνκαρα εγώ και άλλοι (που φάγαμε χρόνο από την ζωή μας να υπάρχουν γραμμένα ή λινκαρισμένα). Συγνώμη αν σε στενοχώρησα αλλά ακόμα δεν βλέπω επιχείρημα σου στην διαφωνία μας που να με αντικρούει και, ναι, πιστεύω πως αυτή η στάση μας κάνει κακό.
Δεν σε θεωρώ κακό άνθρωπο ούτε χαζό. Αλλά η στάση σου σε αυτό το θέμα πιστεύω πως είναι αστήριχτη και μας κάνει κακό. Δεν είναι επίθεση στο άτομό σου -πάντως η πρώτη μου έννοια είναι η πληροφόρηση των Ελλήνων ατμιστών, όχι το να μασάω τα λόγια μου. Δεν γίνεται να διαιωνίζουμε ελλειπή πληροφόρηση ακριβώς την στιγμή που ψαχνόμαστε για το πως θα συσπειρωθούμε ενάντια στα νέα μέτρα. Χωρίς στοιχεία υπονοείς πως "εντάξει, δεν είναι και πολύ άδικα, να, η νικοτίνη στο χώρο είναι κακιά, το είπε και το BBC". Ή πως αν κάποιοι βλέπουν το ΗΤ με σκεπτικισμό αυτό αυτόματα δικαιώνει απαγορευτικό νόμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 19:31 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #779 στις: Μαΐου 31, 2016, 19:33 »
Πως πιστεύω ότι σχετίζονται οι ανυπόστατες φήμες περι επικινδυνότητας του ΗΤ με τους νέους φόρους,και γιατί είναι μακροπρρόθεσμα σημαντικό για εμάς.
Τα κράτη και ειδικά το Ελληνικό που είναι και φτωχό, θέλουν να υπάρχουν καπνιστες, διότι εισπράττουν υψηλους φόρους. Οι φόροι στο τσιγάρο δικαιολογουνται απο την επικινδυνότητα του τσιγάρου η οποία είναι αποδεδειγμένη. Δρουν αποτρεπτικά ώστε να κανουν λιγότερο ελκυστικό το συγκεκριμένο προϊόν, και (υποτίθεται τουλάχιστον για την Ελλάδα) αντισταθμιστικά στο κόστος ενός καπνιστή στο ασφαλιστικό συστημα.
Τα περισσότερα κράτη έχουν πραγματικά θηριώδεις φόρους στα τσιγαρα.
πχ στην αγγλια ένα πακέτο των 20 τσιγάρων έχει 9.40 λίρες(!) εκ των οποίων οι 7 φόρος (Τιμες τσιγαρων Αγγλία) ώστε να κρατουν τον αριθμό των καπνιστών χαμηλά (μικρότερο κοστος στην υγεία) αλλα ταυτόχρονα να εισπράττουν αρκετους φόρους.
Τό ίδιο συμβαίνει και με το οινόπνευμα. Λόγω της επικινδυνότητας για την υγεία μακροπρόθεσμα αλλα και για την ασφάλεια αυτου που το υπερκαταναλώνει βραχυπρόθεσμα.
Με το ΗΤ οι καπνιστες μειώνονται συνεχώς, οπότε χάνονται μεγάλα έσοδα  για το κράτος.
Sorry για το μικρό flashback
Νέο παιδί τη δεκαετία του '80 θυμάμαι διαφημίσεις τσιγάρων στο σινεμά, στον τύπο, σε γιγαντοαφίσες, σε αγώνες αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας. Σταδιακά απαγορεύτηκαν παντού.
Το σκεπτικό τσιγάρο=φόροι=λεφτά για το κράτος, άρα το κράτος σιγοντάρει το κάπνισμα, δεν στέκει. Σήμερα είδα κάπου πως οι καπνιστές είναι κάτι παραπάνω από 28% πλέον, με τις παλιές "καλές" μέρες να μετράνε 40αρια. Οι απαγορεύσεις και οι ανατιμήσεις έπιασαν τόπο και ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ.
Μην ξεχνάτε και τα (οικονομικά) οφέλη από τη μειωμένη νοσηρότητα των μη καπνιστών.

Γιατί λοιπόν φόρος στο ηλεκτρονικό;
Και γιατί όχι φόρος; θα σου απαντήσει εκείνος που το έκοψε το τσιγάρο με άλλο τρόπο. Εδώ πληρώνω φόρο για το σπίτι μου, το κινητό μου, το σταθερό μου, το ΙΧ μου, το κρασί μου, την μπύρα μου, τον καφέ μου προσεχώς και έχουμε μέλλον ακόμα. Έχουν κάποια λογική όλα αυτά; Ισχυρίζεται κανείς πως μπαίνει φόρος στο κρασί για να με "σπρώξει" στα τσίπουρα; Ή μπαίνει φόρος στη NOVA για να γυρίσουμε στο ραδιόφωνο;

Όσο για τη χρήση σε κλειστούς δημόσιους χώρους, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί. Έχετε παραβλέψει την οπτική παράμετρο, το υπερβολικό αποσμητικό, η απλυσιά και οι κλανιές δεν βγάζουν νέφη στυλ "έσκασε δακρυγόνο". Ο inhaler νικοτίνης μπορεί να βγάζει παραπάνω νικοτίνη στους γύρω, αν δεν είναι δίπλα σου όμως ο χρήστης ούτε που θα πάρεις είδηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279389 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias