vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, camber, taskol65, Jorge, tony1976, bloodlessz, giorgos1999, Tazz

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3810 στις: Μαρτίου 15, 2019, 19:28 »
Δεν κάνω λάθος Τρύφωνα. Η επιβολή του ΕΦΚ βασίζεται στο νόμο 4419/2016. Τον περασμένο Μάιο το υπουργείο ξεκαθάρισε ότι ο νόμος αφορά μόνο τα νικοτινούχα υγρά. Μόνο αυτά θεωρούνται υγρά αναπλήρωσης γιατί μόνο αυτά έχουν καταθέσει φάκελο και έχουν εγκριθεί.
Θα σου κάνω μια ερώτηση. Πιστεύεις ότι ένας τελωνειακός μπορεί να διαχωρίσει ένα shortfill από ένα SnV ή ένα έτοιμο μηδενικό 10μελο από ένα 10μελο άρωμα;
Και ότι στη περίπτωση του shortfill και του μηδενικού επέβαλε ΕΦΚ ενώ άφηνε ελεύθερα τα SnV και τα αρώματα; Αστεία πράγματα. Μόνο τη νικοτίνη μπορούσαν να πιάσουν και να βάλουν ΕΦΚ για αυτό έγινε όλο αυτό το σκηνικό.
Κι όμως Γιώργο: ο Νόμος 4389/2016 ψηφίστηκε 4 μήνες ΠΡΙΝ ψηφιστεί ο Ν4419 και φυσικά δεν έχει καμία παραπομπή σε άλλο Νόμο γι αυτό. Πως θα μπορούσε άλλωστε, αφού τροποποιεί τον Τελωνειακό Κώδικα. Η μόνη περίπτωση να γίνει τέτοιος διαχωρισμός θα είναι να προστεθεί Κωδικός Συνδυασμένης Ονοματολογίας με τα νέα χαρακτηριστικά και να τροποποιηθεί το άρθρο 53α του Τελωνειακού Κώδικα(Ν2960/2001) αναλόγως ώστε η επιβολή φόρου να πιάνει τα πάντα. Αν έχεις ενημέρωση ότι έχει συμβεί κάτι τέτοιο εντάξει, γιατί εγώ δεν έχω. Η διατύπωση μέχρι στιγμής, είναι σαφής:
«Άρθρο 53Α
Επιβολή Φόρου Κατανάλωσης-Βάση Υπολογι-
σμού και Συντελεστές Φόρου-Βεβαίωση και Εί-
σπραξη του Φόρου
1. Επιβάλλεται φόρος κατανάλωσης στα εισαγόμενα
από τρίτες χώρες, προερχόμενα από άλλα Κράτη-Μέλη
της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή εγχωρίως παραγόμενα προ-
ϊόντα, ως ακολούθως:
α) Στα υγρά αναπλήρωσης, τα οποία περιέχονται στα
ηλεκτρονικά τσιγάρα του κωδικού Συνδυασμένης Ονο-
ματολογίας 85437090 ή σε ειδικούς περιέκτες επανα-
πλήρωσης ή φιαλίδια μίας χρήσης που προορίζονται
να ενσωματωθούν σε συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου,
τα οποία κατατάσσονται στον κωδικό Σ.Ο. 38249092.
Οι συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου του κωδικού Σ.Ο.
85437090 δεν υπόκεινται σε Φόρο Κατανάλωσης, εφό-
σον αποτελούνται μόνο από την εξωτερική συσκευή και
δεν περιέχουν υγρά τα οποία καταναλώνονται μέσω αυ-
τής.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3811 στις: Μαρτίου 15, 2019, 20:11 »
στα υγρά δοκιμαστηρίου πως ξέρουμε τι βάση / νικοτίνη έχουν βάλει? anyway, δεν είναι το κατάλληλο νήμα για αυτό το θέμα.
Ενώ στα έτοιμα νικοτινούχα πώς ξέραμε τί βάση/νικοτίνη έχουν βάλει? Μα είναι λογική αυτή?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3812 στις: Μαρτίου 15, 2019, 21:20 »
Μα πριν απαγορευθούν (εγκύκλιος) τα 0mg 10ml ειχανε ΕΦΚ. Εννοειται πως και τα shortfill εχουν φορο, παρ ολο που ειναι μηδενικα.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3813 στις: Μαρτίου 15, 2019, 21:43 »
[member=17565]trandism[/member], τα SnV της VNV θα μπορούσαν να περάσουν ως έχουν TPD (σε ρωτάω για τα συγκεκριμένα γιατί ξέρεις την ακριβή τους σύνθεση);

Αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, έστω με κάποιες τροποποιήσεις όπως η προσθήκη μικρής ποσότητας VG, πιστεύω πως θα ήταν μία εξαιρετική λύση, καθώς ο φόρος θα υπολογιζόταν για 12 ή μάξιμουμ 20ml, και όχι για 50ml, ενώ θα παρέμενε η δυνατότητα για υψηλότερη περιεκτικότητα νικοτίνης.

Σε μια τέτοια περίπτωση βέβαια θα έπρεπε να επικοινωνηθεί στο αγοραστικό κοινό ότι τα υγρά επιδέχονται μεγαλύτερη αραίωση, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορεί να βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα, χωρίς να παραβιάζεται ο νόμος.
Για παράδειγμα στην περιγραφή θα μπορούσε να αναφέρεται ότι είναι έτοιμα προς άτμιση έχοντας ιδιαίτερα έντονη γεύση, αλλά όποιος επιθυμεί υψηλότερη νικοτίνη και ταυτόχρονα πιο δικριτική γεύση, μπορεί να προσθέσει κατά βούληση boosters (και σκέτη VG λέω εγώ off the record...).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2019, 21:48 από apva »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3814 στις: Μαρτίου 15, 2019, 21:54 »
[member=5096]apva[/member]

Ναι φυσικά περνάνε TPD, αλλωστε εμείς κάνουμε και την ανάλυση που απαιτείται σαν να ήταν TPD. 
Αλλά την ανάλυση την κάνουμε με το υγρό αραιωμένο σωστά στα 60ml φυσικά. Υπερσυμπηκνωμένο στα 20 ας πούμε, πιθανόν να περνάει, πιθανόν και να μην περνάει. Αλλά ποιο το νόημα? Δε θα μας αφήσουν ούτως ή άλλως να πάμε σε format 20/60 με λίγη VG δηλαδή και ΕΦΚ στα 20ml. 

Επίσης, αυτά τα "είναι έτοιμο για άτμιση απλώς έχει έντονη γεύση" εμένα δεν μου αρέσουν. Ό,τι και να λέει ο TPD, θεωρώ βλαβερό το να ατμιστεί κάτι σε τέτοια συγκέντρωση και δε θα ήθελα να είμαι σε εταιρεία που γράφει τέτοιο πράγμα πάνω σε μπουκάλι.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3815 στις: Μαρτίου 15, 2019, 22:26 »
Νίκο καταλαβαίνω και συμφωνώ με το σκεπτικό σου, δεν είναι ό,τι καλύτερο και ηθικό να γράφονται μ@#&κίες στην περιγραφή, έστω και για να ξεπεραστούν κάποια από τα εμπόδια που βάζει η ηλίθια νομοθεσία.

Αλλά από την άλλη, ίσως θα πρέπει να γίνει κάποια παραχώρηση γαι το καλό όλων, παραγωγών, εμπόρων, αλλά κυρίως των ατμιστών.
Είμαι δε βέβαιος ότι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα όλοι θα ξέρουν ότι το "έτοιμο προς άτμιση" υγρό χρειάζεται αραίωση στα 60-70ml ώστε να αποδώσει το προφίλ που είχε στο μυαλό του ο εκάστοτε mixer.
Αν εντωμαξύ ένα μικρό ποσοστό χρηστών ατμίσει και λίγο παραπάνω άρωμα, σίγουρα δεν είναι το ιδανικο σενάριο αλλά δε θα θέσει και σε κίνδυνο την υγεία του.

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος, αλλά πιστεύω πως όταν σε πολεμούν με ανήθικο τρόπο χρειάζεται ενίοτε να χρησιμοποιήσεις μεθόδους που αντιβαίνουν τον προσωπικό σου ηθικό κώδικα.
Εξάλλο και τα SnV κυκλοφόρησαν για να παρακάμψουν την τότε ισχύουσα νομοθεσία, ανεξάρτητα αν όντως είναι ένα πολύ καλό format για τους περισσότερους.

Θα ήθελα να διαβάσω και την άποψή άλλων μελών σχετικά με ένα τέτοιο σενάριο.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3816 στις: Μαρτίου 16, 2019, 14:14 »
[member=5096]apva[/member]

Εγώ διαφέρω από το σύνολο σχεδόν του χομπίστικου ατμιστικού κόσμου γιατί δε θεωρώ πως μας πολεμάει κάποιος με ανήθικο τρόπο. Και όπως και να χει δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως ο "σκοπός αγιάζει τα μέσα".


Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3817 στις: Μαρτίου 16, 2019, 16:28 »
Στο ότι σαν γενική θεώρηση ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα συμφωνούμε, στο άλλο όχι. :)

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3818 στις: Μαρτίου 16, 2019, 17:04 »
Ενώ στα έτοιμα νικοτινούχα πώς ξέραμε τί βάση/νικοτίνη έχουν βάλει? Μα είναι λογική αυτή?
Δεν ξεραμε, αλλα σιγουρα ξεραμε οτι αυτο που παιρναμε σπιτι, ηταν ιδιο με του δοκιμαστηριου

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3819 στις: Μαρτίου 16, 2019, 19:36 »
Ενώ στα έτοιμα νικοτινούχα πώς ξέραμε τί βάση/νικοτίνη έχουν βάλει? Μα είναι λογική αυτή?
Να στο κάνω λιανά μια και δεν? με κατάλαβες.
Μια σοβαρή εταιρεία παραγωγής υγρών, θα φροντίσει οι βάσεις της και τα υλικά της γενικότερα να ανταποκρίνονται σε κάποια specs που έχει η ίδια απαιτήσει από τους προμηθευτές της, πιθανώς να έχει ζητήσει και υλικά με συγκεκριμένα specs μόνο για αυτήν. Το κάνει γιατί έχει λόγο να θέλει το υγρό της να έχει την καλύτερη δυνατή απόδοση, γεύση, αίσθηση στο άτμισμα κτλ, και γιατί αυτή έχει να χάσει πολλά αν δεν της βγει εμπορικά το υγρό.
Ο λιανοπώλης δεν έχει τόσο ισχυρά κίνητρα. Αγοράζει και πουλάει κάθε χρόνο ένα σκασμό υγρά από πολλές εταιρείες με σκοπό το μέγιστο κέρδος. Δεν θα χαλαστεί να σου βάλει πχ βάση φαρμακείου / κινέζου / αρειανού.
Ακόμα και φαρμακείου να βάζει μόνο, κάποιες μάρκες έχουν διαφορά γεύσης ή/και καθαρότητας από παρτίδα σε παρτίδα. Θα έχει την ίδια αίσθηση το τελικό υγρό?
Για να μη παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι το κάνουν όλοι.
Προσωπικά τα snv που αγοράζω τα φτιάχνω πάντα με δική μου βάση & νικοτίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2019, 19:41 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3820 στις: Μαρτίου 16, 2019, 20:13 »
[member=12562]thenetpoet[/member]

Όλα τα SNV ο χρήστης τα φτιάχνει με βάση και νικοτίνη της επιλογής του. Αυτό λέει ο νόμος και αυτό είναι και το σωστό. Ένα ακριβώς από τα πλεονεκτήματα του SNV φορμάτ είναι ότι επιλέγει ο χρήστης βάση και νικοτίνη. Αν λοιπόν όλοι μας ακολουθούσαμε αυτόν τον κανόνα, δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Για το γεγονός ότι κάποιοι δεν τον ακολουθούν, δεν φταίει το SNV, αυτοί φταίνε

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3821 στις: Μαρτίου 16, 2019, 23:30 »
Θα τους πίστευα, αν δεν υπήρχε αυτό το μικρό θεματάκι του φόρου....

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3822 στις: Μαρτίου 17, 2019, 08:06 »
Να ρίξω μια ίσως αιρετική άποψη; Δεν ξέρω αν το κράτος κινείται έτσι αλλά διαβάστε:

Κατά τη γνώμη μου το άτμισμα όπως το παρακολουθώ αρκετά αλλά λιγότερα χρόνια από πολλούς εδώ στη μορφή του ΣΗΜΕΡΑ στην ΕΛΛΑΔΑ δεν βοηθάει τόσο το νέο ατμιστή, και ειδικά τους νέους ατμιστές στους οποίους η διακοπή του τσιγάρου θα βοηθήσει πάρα πολύ στη βελτίωση της υγείας τους.

Τα SnWait, οι επισκευάσιμοι, τα περίπλοκα σύρματα, το DIY κλπ κλπ μπορεί να δουλεύουν μια χαρά για 'μας τους χομπίστες (που είμαστε πόσοι; ) αλλά δε δουλεύουν για τους/τις διάφορους/ες μεσήλικες που βλέπω κατά καιρους να μπαίνουν στα ατμομάγαζα με ένα καμένο carto και λένε "αγόρι μου χάλασε, μπορείς να το φτιάξεις". Σαφώς οι ομάδες και τα fora προωθούν/αναπαράγουν αυτό που ζητάει το κοινό και τα μέλη τους: το χομπίστικο άτμισμα, αλλά είναι ένας μικρόκοσμος που βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι ο εκάστοτε μπάρμπας που θέλει να κόψει το τσιγάρο α) δεν ξέρει ότι υπάρχει και β) ότι δεν τον ενδιαφέρει αν υπάρχει - αυτό που τονμ ενδιαφέρει είναι να "κόψει το ρημάδι γιατί η τελευταία λοίμωξη αναπνευστικού έκανε 2 μήνες να περάσει". Αντίστοιχα κάπου το 90' πήγε ο πατέρας μου εμένα και δυο φίλους στο Rock of Gods και στην επιστροφή μας είπε "που είστε κρυμμένοι όλοι εσείς (οι μεταλλάδες);"

Με βάση το παραπάνω σκέφτομαι ότι μπορεί το κράτος να σκέφτεται:

α) αφαιρώ έναν πονοκέφαλο με το αν θα κάνουν μ@#&κίες με το DIY
β) εισπράττω φόρο για τα πάντα
γ) αφαιρώ πολυπλοκότητες που μπορεί να μπερδεύουν τον κόσμο που δεν θέλει να ασχοληθεί, άρα ανοίγω το δρόμο στον καθένα να μπει σε ένα μαγαζί, να πάρει ένα μπουκάλι Χ και να ατμίσει χωρίς πολλά πολλά
δ) σταματάει να μου τα ζαλίζει ο Παπαστράτος

Εν κατακλείδι και κρατώντας το παραπάνω train of thought, δε θα μου κάνει εντύπωση αν σε 1-2 χρόνια αρχίσουν να υπάρχουν και περιορισμοί σε μοντς, μπαταρίες, σύρματα κλπ και η αγορά γίνει αποκλειστικά εργοστασιακοί ατμοποιητές, μοντ με ενσωματωμένες μπαταρίες και 10μλ ή shortfil...

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3823 στις: Μαρτίου 17, 2019, 08:22 »
[member=21341]karamonde[/member]

Οι πολιτικες που θελει να επιβαλλει το κρατος, δηλαδη το να εξαλειψει το DIY με απλα λογια, δεν επηρεαζουν ουτε στο ελαχιστο τον μπαρμπα με το carto η το νεο ατμιστη με τον εργοστασιακο και το 10μελο απο Nobacco. Επισης κανενας απο τους 2 δεν θα μπει σε αυτο το φορουμ, τουλαχιστον στο ξεκινημα τους.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3824 στις: Μαρτίου 17, 2019, 08:38 »
Συμφωνώ αλλά δίνω μια άποψη για τό "γιατί" μπορεί το κράτος να κάνει κάτι τέτοιο, όχι για το τι μπορεί να κάνει. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12