vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 20:09 »
απλά απο άλλο νήμαπου διάβασα κάτι....
γιατί οι βάσεις της totally wicked είναι αρκετά ακριβότερες απο σχεδόν όλες όσες γνωρίζω?
Τι διαφορά έχουν? Ποιότητα? καθαρότητα? :confused1:
Σύμφωνα με την εταιρεία, περιέχουν καθαρή νικοτίνη φαρμακευτικής ποιότητας, φτιαγμένη στην Αγγλία, με τα υψηλότρα δυνατά standards.
Διάβασε και στο site τους τι γράφουν και σύμφωνα με ποιά μεθοδολογία κάνουν τους ελέγχους τους, μάλλον θα σε εκπλήξει ;)
Θεωρείται από τις καλύτερες εταιρείες του είδους, εσύ θα κρίνεις όμως αν αξίζει η δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει για τα προϊόντα της.
Πρόσεξε όμως πως θα χειριστείς 54άρα ή 72αρα νικοτίνη αν αγοράσεις τέτοιας συγκέντρωσης βάση.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Ποιητή απλά έτσι για να λέμε ε; ;D
Ανάθεμα με κι αν κατάλαβα τι εννοείς :) Αλτσχάιμερ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 20:18 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 20:21 »
και σου ξαναλεω και σου απαντησα σε αρκετα ποστ...το τι κανει κακο τι οχι ειναι ακομα νωρις...τα αν ειναι μια εταιρεια οργανωμενη(ο θεος και η ψυχη της)δεν σημαινει πως τα υγρα της εχουν καλυτερες πρωτες υλες...θα σιυ απαντησω λιγο παραδειγματικα...το ΜΑΝΧΑΤΑΝ απο Νατουρα?που θυμιζει τριμπεκα (αυτης της κατηγοριας) και εχει ΙSO το μπουκαλακι  κοστος 5-6Ε τα 30μλ,ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΤΗ ΜΑς ΤΡΙΜΠΕΚΑ, κοστος 19Ε  εκτος απο την γευση πως θα καταλαβω οτι εχει την νικοτινη την καλη(μην ξεχναμε βεβαια και καποιες παρτιδες του συγκεκριμενου υγρου διαφερεαν γευστικα και υπηρξαν πολλα παραπονα οπως και προσφατα με το CL της FP)....
ΔΕΝ μπορουμε να γνωριζουμε αν και ποιο συστατικο ενος ετοιμου υγρου ειναι επιβλαβες η οχι ακομα...μπορει να βλαπτει ακομα και η καλη η νικοτινη...πχ και να μην βλαπτει η κακια η νικοτινη...μπορει να βλαπτει το 316λ και οχι το 317λ...κανεις δεν ξερει ακομα και οσο περνα ο καιρος μαθαινουμε...οποτε ειναι ασκοπο να προτεινουμε παρε αυτο ειναι ποιο καλο υγιεινα...
Σιγουρα θελω και εγω το καθε προιον που αγοραζω να εχει γνωστα στοιχεια της επιχειρησης και του τροπου λειτουργιας ...χωρις αυτο να αποτελει ενα κριτηριο με το οποιο θα κοστολογησω ενα υγρο...αλλωστε υποχρεωση τους ειναι...και συγουρα οι ελεγχοι ειναι το ζητουμενο και για εμενα
Το κοστος ειναι το μοναδικο γελειο της υποθεσης και οπως μια εταιρεια βγαζει σε παραγωγη πολλα υγρα και με την αφαιρεση ενος λεπτου να χασει αρκετα χρηματα το ιδιο θα κανει αν προσθεσει ενα λεπτο στην αξια, η αν αφαιρεσει απο το κοστος παραγωγης 1 λεπτο....

Οποτε οσο και αν το αναλυσουμε δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε το κερδος των επιχειρησεων..και αν χρησιμοποιει τα καταλληλα υλικα για τα υγρα..επισης ο καθενας εχει την δουλεια του(και οσοι δεν εχουν ευχομαι να βρουν) και δεν ειναι δυνατον να γινουν ολοι πατατεμποροι επειδη εχει κερδος η δουλεια,ουτε παραγωγοι υγρων......
ευχαριστω θερμα για τα πνευματικα δικαιωματα του τιτλου....αλλα δεν τα διεκδικω αφου εχω διαβασει περιγραφες πολυ χαι ωστε να κανω εγω περιγραφη..."φρεσκο παγωμενο γαλα με φραουλες ωριμες"τι εγραψε ο ποιητης?
πως καταλαβε οτι ειναι φρεσκο?και οι φραουλες ωριμες?αποσταξη ηταν?



Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 20:26 »

thekal
Μα το έγραψα  και πριν ότι το κόστος των πρώτων υλών είναι πολύ φθηνό και ότι τα υγρά θα μπορούσαν να ήταν πολύ φθηνότερα. Γιατί με ρωτάς αν συμφωνώ ?
Συνεχίζεις όμως να αντιμετωπίζεις το θέμα λες και το κόστος είναι αποκλειστικά και μόνο στις πρώτες ύλες, ενώ στην ουσία οι πρώτες ύλες είναι ένα μκρό μέρος του κόστους.
Σου έφερα και παράδειγμα, πως αν νομίζεις ότι με κόστος €1 ανά 30ml όπως είπες, μπορείς να βγεις στην αγορά και να πουλήσεις €2 το 30μελο, τότε με 300-400 ευρώ έχεις κάνει την παραγωγή σου και εισπράτεις ζεστό χρήμα. Τα βαφτίζεις και γκουρμέ παραγωγής στους πρόποδες του Ολύμπου (να δώσεις και διακαιώματα χρήσης στον stavraetos που το σκέφτηκε) :) , και σάρωσες / κονόμησες.
Δεν θα ασχοληθεί κανένας με το αν έχεις πιστοποίηση, αν τηρείς νόμους και διαδικασίες, αν παράγεις με καλές πρώτες ύλες, γιατί όλοι σε υπόγεια τα φτιάχνουν τα υγρά ερασιτεχνικά,  ενώ οι καταναλωτές ζούνε στο matrix και δεν έχουν πάρει ακόμα το κόκκινο χάπι.
Πραγματικά πιστεύεις ότι γίνεται αυτό? Ούτε με €2 το 10μελο δεν σου βγαίνει αυτή η λιανική τιμή λέω εγώ, που θα περιέχει ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος, χαράτσια και ΤΕΒΕ δικό σου, μεταφορικά, κέρδος για το κατάστημα που θα τα πουλήσεις για να τα πουλήσει στον κόσμο (μείον τους φόρους και τα έξοδα του καταστηματάρχη, κτλ). Βάλτα κάτω να δεις αν βγαίνει η τιμή αυτή και μετά υπολόγισε και τα υπόλοιπα έξοδα μιας εταιρείας πάγια και μη,  και πες μου το αποτέλεσμα. Εσύ ή όποιος το νομίζει εφικτό, γιατί μπορεί να κάνω λάθος και να χάνω μια τεράστια επιχειρηματική ευκαιρία για σίγουρα κέρδη με μια επένδυση ίση με τον κατώτατο μηνιαίο μισθό.

Σκέψου και κάτι ακόμα. Ένα εργοστάσιο που κάνει φασόν, στα 500,000 κομμάτια με 5 cents λιγότερο κόστος ανα κομμάτι, βγάζει επιπλέον 25 χιλιάρικα κέρδος. Τα θεωρείς λίγα?
Παίξε τώρα με τα νούμερα για παραγωγές στα μεγάλα εργοστάσια πχ των Κινέζων που λειτουργούν 24Χ7Χ365 και θα βγάλεις πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα. Υπολόγισε μια αντίστοιχη εξοικονόμηση σε όλην την αλυσίδα παραγωγής και διάθεσης ενός προιοντος και τα νούμερα θα πάνε στο θεό. Εγώ θα πόνταρα ότι πολλές εταιρείες βλέπουν την ευκαιρία για αρπαχτή με τέτοιες συνθήκες και σαφώς δεν νοιάζονται για αυτό που θα ατμίσει ο πελάτης τους. Πολλές, όχι όλες. Το ποιές είναι πιθανότερον να ακολουθήσουν τέτοιες πρακτικές και ποιές όχι, το έχω γράψει αρκετές φορές.
-Ενας κατασκευαστής που θα πουλήσει 500.000 κομμάτια, εαν πουληθούν με 5€, θα κοστίσουν απο στους πελάτες του 2,5 εκατομμύρια. Οι 25000€ ΥΠΟΘΕΤΩ οτι ειναι λίγα για να διακινδυνεύσει να χάσει η αλυσιδα πώλησης τα 2,5 εκ.
-Δεν σε ρώτησα εαν συμφωνείς, δεν υπαρχει ερωτηματικό.
-Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να με ενδιαφέρει κάτι άλλο, εκτός απο τη ποιότητα των πρώτων υλών. Όταν μιλάμε για ποιότητα, οι πρώτες ύλες ειναι το βασικό κοστος. Εαν θεωρείς οτι υπαρχει κοστος στη καθαριότητα, εγω το θεωρώ αυτονόητο.
-Ναι, υπάρχουν στην αγορά, με τιμή λιανικής κάτω των 2€/10ml, στο νήμα ¨τα φθηνότερα υγρα της ελληνικής αγορας¨ θα βρεις μερικά. 
-Επιμένεις στο επιχείρημα ¨οποιος διαφωνεί ας το κάνει μόνος του ¨. Ναι φιλε μου, οποίος ειχε 1εκ. να στήσει μια σωστή βιοτεχνία, ώστε να μπορεί να αγοράζει μεγάλες ποσότητες, να εχει μια αυτοματοποιημένη γραμμή παραγωγής, και ολα τα υπόλοιπα έξοδα που έχουμε αναφέρει πολλάκις, μπορούσε να πουλάει ακόμα και 2€ το 10μελο.
Η liqua το κάνει. Χρησιμοποιώ παρελθόντα χρόνο, γιατί με τη νέα νομοθεσία ΔΕ ΞΕΡΩ εαν θα συνεχιστεί η ίδια κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 22:31 »
Ο τίτλος του νήματος ήρθε μετά από ωρίμαση σκέψης και είναι άσχετο το γεγονός ότι εκείνη την ώρα και μέρα η τιβι έπαιζε το "οι γενναίοι της Σαμοθράκης".
Η γεύση αφορά και τις βάσεις [δεν απάντησε κανείς στο ερώτημά μου για τη νικοτίνη και την οσμή της] αλλά και την "παραλλαγή" των γεύσεων των αρωμάτων και τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να τους πετύχει κάποιος. Περιλαμβάνει, νομίζω, την ποιότητα των υλικών και τις μίξεις.
Σαφώς και ο τίτλος δεν είναι ουράνια έμπνευση.
Οποιαδήποτε καλή πρόταση αλλαγής, δεκτή.
Συνεχίζουμε τη συζήτηση χωρίς κατανάλωση ποπ-κορν [μην ξεχνάμε και την αιτία της εύρεσης του προβλήματος με το διακετύλιο].

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 12, 2016, 22:32 »
thekal, εγώ μίλησα για εργοστάσιο που κάνει φασόν παραγγελίες υγρών, όχι για αυτόν που φαίνεται ως κατασκευαστής που έδωσε απλά την παραγγελία με στάμπα την φίρμα του. Υπάρχει λες περίπτωση ο κατασκευαστής του 2ευρου να επιβλέψει την διαδικασία παραγωγής κάπου στην Κίνα?

Οι πρώτες ύλες όμως δεν είναι το βασικό κόστος των υγρών. Είναι το μικρότερο κομμάτι του κόστους. το έγραψα τόσες φορές.
Για να το ξαναδώσω πιο αναλυτικά.
Θεωρείς ότι με 2€ λιανική υπάρχουν καλά υγρά? (δεν διαφώνησα ποτέ οτι υπάρχουν φθηνά υγρά, μου το λες κάθε φορά λες και είπα εγώ κάτι άλλο).Πάμε λοιπόν να δούμε τα νούμερα.
Τιμή λιανικής €2 ας πούμε για το 30μελο που έχεις φέρει και στη συζήτηση ως παράδειγμα φθηνού και εφικτού υγρού.
Κόστος παραγωγής €1 πάλι από τη συζήτηση μας.
Τα €2 της λιανικής περιέχουν και ΦΠΑ 24%. Άρα πραγματική τιμή που θα πρέπει να φέρει κέρδος και στον κατασκευαστή και στο κατάστημα είναι τα €1.52
Αντε πες να μοιραστούν 50-50 το κέρδος. από €0.26 λοιπόν κέρδος στο κάθε μπουκάλι ο καθένας.
Απο τα €0.26 αφαίρεσε 26% που είναι ο φόρος του ελεύθερου επαγγελματία για την πρώτη κλίμακα μέχρι €50.000 (παραπάνω πάει 33%).
Έμειναν €0.19.
Μεταφορικά δεν θα πληρώσει η εταιρεία για διανομή στα καταστήματα? 0.05 το μπουκαλάκι ας πούμε?
Έμειναν €0.14
Για να φτάσεις να πουλήσεις τα υγρά ως κατασκευαστής σε ένα κατάστημα δεν πρέπει να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να δειγματίσεις τα υγρά σου? Κόστος έχει και αυτό, να σου βγάλω €0.04 για κάθε μπουκάλι ως έξοδα μετακίνησης, δείγματα, χρόνο που θα αφιερώσεις γιατί εκτός από τον σεφ, τον παρασκαυαστή, τον συσκευαστή θα πρέπει να κάνεις και τον πωλητή κτλ?  Αν βάλεις υπαλλήλους για αυτές τις δουλειές, πρόσθεσε και τα αντίστοιχα κόστη μισθοδοσίας και αφαίρεσε τα από το κέρδος σου...
Έμειναν €0.1 κέρδος.
Έχουμε λοιπόν 10 cents κέρδος ανά μπουκάλακι που πωλεί η εταρεία. Δεν έχουμε υπολογίσει όμως ακόμα  πεταμένα υλικά σε δοκιμές συνταγών, ΤΕΒΕ, έξοδα διαφήμισης, έξοδα για web site της εταιρείας, προκαταβολές φόρου του ελεύθερου επαγγελματία, δικηγόρους, λογιστές, φως / νερό / τηλέφωνο της εταιρείας, τα έξοδα για να στήσεις ένα εργαστηριάκι, και ένα σκασμό άλλα.
Σας φαίνεται λογικό αυτά τα 10 cents ανα μπουκάλι να καλύπτουν και τα παραπάνω έξοδα και να μένει και κέρδος? Εγώ λέω ότι δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, αλλά ας πούμε ότι μένουν 5 cents ανά μπουκάλι.
Σας φαίνεται πραγματικό σενάριο να δουλεύει κανείς με κέρδος 5 cents το 30μελο μπουκάλι? Να μπεις σε ένα κατάστημα, να ατμίσεις για δοκιμή μερικά υγρά, να απασχολήσεις τον υπάλληλο 20-25 λεπτά και αν αγοράσεις να βγάλει 5 cents το μπουκάλι? Να μπει μια εταιρεία παραγωγής σε όλη αυτή τη διαδικασία για 5 cents? Αλήθεια πιστεύει κανείς ότι γίνονται τέτοια θαύματα? :)
Νομίζει κανείς ότι θα βρει κανένα κατάστημα ανά τον κόσμο που να μπει στη διαδικασία να αγοράσει υγρά που θα του αποφέρουν 0.5 cents το μπουκάλι?
Αντε να δεχθώ ότι το κόστος παραγωγής ήταν €0.5 αντί για €1. Κέρδος λοιπόν ας πούμε χοντρικά 10 cents το μπουκάλι. Βλέπεις να συγκινείται κανένα κατάστημα ή εταιρεία από τέτοια επιχειρηματική πρόταση? Να βάλουμε κάτω και το γεγονός ότι θα πρέπει να πληρώσει το κατάστημα €1.26 για να βγάλει (όποτε πουλήσει) 5 ή 10 cents?
Στην πραγματική ζωή, πολλά μαγαζιά δεν ασχολούνται με υγρά που ο κατασκευαστής προτείνει λιανική στο 10ευρω και τους τα πουλάει χονδρική 3-3.5 ευρώ το τεμάχιο γιατί δεν τους αρκούν τα 6.5 - 7 ευρώ κέρδος προ φόρων και εξόδων.
To έγραψα και πρωτύτερα. Τα μαγαζιά είναι αυτά που βγάζουν το μεγαλύτερο κέρδος. Αυτά ευθύνονται κυρίως για την ακρίβεια στα υγρά και όχι οι gourmet κατασκευαστές.
Δεν βγαίνει υγρό της προκοπής με 2€ λιανική όχι 30μελο, ούτε καν 10μελο, αυτή είναι η άποψη μου και να με συμπαθάτε αν έκανα κανένα cent λάθος στους υπολογισμούς :)








Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Ο τίτλος του νήματος ήρθε μετά από ωρίμαση σκέψης και είναι άσχετο το γεγονός ότι εκείνη την ώρα και μέρα η τιβι έπαιζε το "οι γενναίοι της Σαμοθράκης".
Η γεύση αφορά και τις βάσεις [δεν απάντησε κανείς στο ερώτημά μου για τη νικοτίνη και την οσμή της] αλλά και την "παραλλαγή" των γεύσεων των αρωμάτων και τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να τους πετύχει κάποιος. Περιλαμβάνει, νομίζω, την ποιότητα των υλικών και τις μίξεις.
Σαφώς και ο τίτλος δεν είναι ουράνια έμπνευση.
Οποιαδήποτε καλή πρόταση αλλαγής, δεκτή.
Συνεχίζουμε τη συζήτηση χωρίς κατανάλωση ποπ-κορν [μην ξεχνάμε και την αιτία της εύρεσης του προβλήματος με το διακετύλιο].

Αγαπητέ, για την νικοτίνη νομίζω σου απάντησα εδώ και εμμέσως εδώ
Σύμφωνα με την εταιρεία, περιέχουν καθαρή νικοτίνη φαρμακευτικής ποιότητας, φτιαγμένη στην Αγγλία, με τα υψηλότρα δυνατά standards.
Διάβασε και στο site τους τι γράφουν και σύμφωνα με ποιά μεθοδολογία κάνουν τους ελέγχους τους, μάλλον θα σε εκπλήξει ;)
Θεωρείται από τις καλύτερες εταιρείες του είδους, εσύ θα κρίνεις όμως αν αξίζει η δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει για τα προϊόντα της.
Πρόσεξε όμως πως θα χειριστείς 54άρα ή 72αρα νικοτίνη αν αγοράσεις τέτοιας συγκέντρωσης βάση.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2016, 23:13 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181294 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 116 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 22 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63