vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 2 χρήστες
costasibiza84, kkoumas

Twitter

Joyetech CUBIS

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1350 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 14:13 »
Δοκιμασε με κεφαλες BF 1.5 om.
Με αυτές πιθανώς δεν θα εχεις προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1351 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 16:26 »
 Kαλησπερα, εχει κανενας αλλος προβλημα διαρροων απο τις τρυπες του αερα σε cubis mini pro?
Αρκετες φορες εχει σταγονες εκει γυρω και με προβληματιζει ωρες ωρες!
Επισης καμμια φορα ανοιγω τον αερα τερμα και ρουφαω καμμια πνευμονικη(για να με καλυψει το 6αρι υγρο)
και μαζι με ατμο ρουφαω και υγρα(σ.σ. Χρησιμοποιω το spiral drip tip) κανω εγω κατι λαθος η ετσι λειτουργει ο ατμο?

Αποσυνδεδεμένος GLT

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1352 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 07:41 »
Εγώ πάντως που έχω τον cubis  pro  3 μήνες δεν έχω προβλήματα διαρροών.  Στην αρχή έκανε τα δικά του και νομίζω  ότι παίζει ρόλο  να τον στρώνει  ένα άτομο. Με lvc  όλα καλά.  Το στρώσιμο  της συγκεκριμένης αντίστασης  είναι ιδιομορφο αλλά όχι δύσκολο.  Όταν ένιωθα  στην αρχή υγρό  εννοείται καθάριζα με μπατονετα τον αφήνα να ηρεμήσει για λίγο εκλεινα στις 2 τρύπες  τον αέρα έκανα και δύο αντιστροφες και όλα καλά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος panosGR

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1353 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 10:09 »
Καλημέρα έχω τον κούμπι απο χθές και μπορώ να πω ότι με καλύπτει η γευση που μου βγάζει.Τον δουλεύω ανάλογα με το υγρό και τα κέφια 12 με 17 βατ και είμαι οκ.
Στο θέμα της μπουρμπουλήθρας κάθε φορά που το λασκάρεις λίγο,η λύση είναι το θερμόμετρο δηλαδή το τίναγμα ανάποδα.
Το να τον αφήσεις ξέσφικτο που είπαν κάποιοι φίλοι δεν είναι λύση, θέλει κανονικό σφίξιμο γιατί δεν θα κάνει επαφή με τον πάτο για να πάρει ρεύμα.
Δοκίμασα τα πάντα για να αποφύγω την υπερφόρτωση υγρού ακόμα και να βγάλω την τάπα χωρίσς το τσιμπουκάκι που κάθεται το επιστόμιο και χωρίς τη ροδέλα της ρυθμησης του αέρα και δεν γίνεται τίποτα πάντα ακόμα και με ένα απλό ξεσφιγματάκι θα κάνει φυσαλίδες και θα υπερφορτώσει ζουμιά.
Μόνη λύση για να απολαύσουμε το ντιζαινάτο τυμπανάκ
ι που λέγεται cupa για τους νομπάκο και cubis για τους joytech είναι το θερμόμετρο και να μην ξεσφίγγουμε το καπελάκι αν δεν θέλουμε να το γεμίσουμε η να αλλάξουμε κεφαλή
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2016, 10:56 από panosGR »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1354 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 11:25 »
Κάτοχος του απλού cubis από τον Απρίλη και του pro από τον Σεπτέμβρη, λόγω του μικρότερου μεγέθους. Εντυπώσεις σχεδόν άριστες και από τους 2, τόσο που δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει επισκευάσιμο. Χρησιμοποιώ τις απλές 1,5Ω αντιστάσεις με υγρό 50/50 με τέρμα ανοιχτό αέρα στα 15 watt και το σπιράλ driptip. Το μόνο σημείο που θέλει προσοχή είναι να μη σφίξεις το top cap. Ίσα να πιάσει ελαφρά και να μην "παίζει". (Στον pro εννοώ το σημείο που ξεβιδώνουμε για αλλαγή αντίστασης, όχι αυτό για την πλήρωση με υγρό, το οποίο σφίγγουμε κανονικά.) Που και που κανένα εξτρα χαλάρωμα στο top cap για να φύγουν οι φυσαλίδες από την αντίσταση και σφίξιμο πάλι στην ίδια θέση. Αυτό για τα προβλήματα υποτροφοδοσίας.

Για την υπερτροφοδοσία, το κάνει σπάνια κι επανέρχεται μόνος του μετά από λίγο, οπότε δεν μπόρεσα/χρειάστηκε να το ψάξω περισσότερο. 1-2 φορές μόνο που ακριβώς λόγω του χαλαρού βιδώματος το top cap είχε ξεσφίξει μέσα σε τσέπη κλπ.

Τα ίδια και με 2-3 lvc 1,5Ω αντιστάσεις, τις οποίες δεν χρησιμοποιώ γιατί βαρέθηκα να κοιτάω και τη ρύθμιση των υγρών για να πάρω περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με τις απλές.

Αποσυνδεδεμένος GLT

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1355 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 11:40 »
Τώρα με μπερδεύεις  μιας και σκέφτομαι  να πάω σε επισκευάσιμο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1356 στις: Δεκεμβρίου 18, 2016, 11:54 »
Υποκειμενικά είναι όλα. Για μένα το ζητούμενο ήταν το καλό χτύπημα και να βγάζει αρκετό ντουμάνι με σχετικά αεράτη mouth to lung τζούρα, ενώ η γεύση δευτερεύουσα ως αδιάφορη. Για κάποιον με αυτές τις απαιτήσεις νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος panosGR

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1357 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 15:48 »


Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1358 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 13:11 »
Γεια σας παιδια, 
Μετα απο ψαξιμο στο φορουμ αντιμετωπιζω το προβλημα του spitback στον cubis pro ως εξης:
1) οταν κανω αναπληρωση δεν τον γεμιζω ποτε. Φτανω στα 3 απο τα 4 ml
2)αφου το γεμισω, το τιναζω σαν θερμομετρο με βουλωμενο το επιστομιο και να κοιταει κατω
3)μετα καθαριζω με μπατονετα το drip tip και τη βαση που μπαινει μεχρι το πανω μερος της κεφαλης
4) μερικες φορες κανω αναποδες τζουρες στην αρχη, δλδ φυσαω αντι να ρουφαω
5) χρησιμοποιω το spiral drip tip που ειναι anti spit
6)κανω απαλες, αργες και μακροσυρτες τσουρες
Επισης, διαβασα οτι για την υπερτροφοδοτηση βοηθανε τα ψηλα βατ και το ανοιχτο airflow, ομως εγω αφηνω το πολυ δυο τρυπες ανοιχτες και δεν ξεπερναω τα 19 βατ με την αντισταση bf ss316 1.0 Ω. 
Εχω διαβασει επισης οτι βοηθανε οι κενες τζουρες (πατημα κουμπιου χωρις εισπνοη) αλλα δε το κανω γιατι εχω την αισθηση οτι ο ατμος που παραγεται παραμενει στον ατμοποιητη με αποτελεσμα να υγροποιειται ξανα μετα. Αυτο ειναι η πρωτη μου ερωτηση. 
1) ξερει κανεις κατι παραπανω για τις κενες τζουρες και αν βοηθανε;
Σε γενικες γραμμες τα παραπανω συνεισφερουν στο να ειναι το ατμισμα σχετικα ομαλο. 
Ομως ακομα εχω την αισθηση οτι μικρες σταγονιτσες (οχι ιδιαιτερα καυτες) ερχονται συχνα στο στομα μου. Εκτος απο την αισθηση υπαρξης ελαχιστης ποσοτητας υγρου στο στομα, καταληγω σε αυτο το συμπερασμα απο μικροκαψιματα και ξηροτητα σε λαιμο, γλωσσα και ουρανισκο (νικοτινη κανω εξαρα και νομιζω μπορω να καταλαβω ποτε με καει ο ατμος και ποτε υγρος). Επισης οταν καθαριζω το ντριπ τιπ αρχικα με μπατονετα βρισκω υπολειμματα υγρου, οπως υπολειμματα υγρου βρισκω και στην βαση που το επιστομιο τοποθετειται, μεχρι το πανω μερος της κεφαλης της αντιστασης (μεχρι εκει που φτανει η μπατονετα δλδ). 
Ερωτηση 2: ειναι φυσιολογικη η υπαρξη υπολειμματων υγρου στα σημεια που προανεφερα; Καθε ατμοποιητητης σου πεταει σε καποιες τζουρες μικρες σταγονες υγρου; 
Ερωτηση 3: εχει καποιος καποια προταση που θα μπορουσε να βοηθησει στην αντιμετωπιση του spitback; 
Δυστυχως αν και αναγνωριζω τα πλεονεκτηματα του η.τ. σε σχεση με το κ.τ. μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να ατμιζω χωρις ερεθσμενο λαιμο, γλωσσα ουρανισκο, καθως τις περισσοτερες φορες εχω την αισθηση οτι εκτος απο ατμο καταπινω και ελαχιστες ποσοτητες υγρου. Αφιερωσα αρκετο χρονο πριν ρωτησω και εχω ηδη αρχισει να σκεφτομαι αλλους ατμοποιητες, αλλα οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν χρησιμη. Ευχαριστω εκ των προτερων και φυσικα ευχαριστω και για τις πληροφοριες που ηδη εχω βρει μεσα στο φορουμ σας.

Αποσυνδεδεμένος panosGR

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1359 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 15:55 »
Τινάζεις καλά με ανοιχτο επιστομιο για να φύγουν τα "φλόκια"και πολλές φορές και γίνεται "κυρία" ως την επόμενη πλήρωση υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Dafy Atm

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1360 στις: Δεκεμβρίου 22, 2016, 01:15 »
Δοκιμασε με κεφαλες BF 1.5 om.
Με αυτές πιθανώς δεν θα εχεις προβλήματα.
Θα τις δοκιμάσω κι αυτές, να δούμε τι θα γίνει :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1361 στις: Δεκεμβρίου 22, 2016, 17:42 »
Καλησπερα ξανα στο φορουμ
Χρησιμοποιει κανενας την επισκευασιμη κεφαλη με καποιο prebuilt coilο μηπως για να αναφερει εντυπωσεις?

Αποσυνδεδεμένος Netrinoman

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1362 στις: Δεκεμβρίου 23, 2016, 15:49 »
Γεια σας παιδια,
Μετα απο ψαξιμο στο φορουμ αντιμετωπιζω το προβλημα του spitback στον cubis pro ως εξης:
1) οταν κανω αναπληρωση δεν τον γεμιζω ποτε. Φτανω στα 3 απο τα 4 ml
2)αφου το γεμισω, το τιναζω σαν θερμομετρο με βουλωμενο το επιστομιο και να κοιταει κατω
3)μετα καθαριζω με μπατονετα το drip tip και τη βαση που μπαινει μεχρι το πανω μερος της κεφαλης
4) μερικες φορες κανω αναποδες τζουρες στην αρχη, δλδ φυσαω αντι να ρουφαω
5) χρησιμοποιω το spiral drip tip που ειναι anti spit
6)κανω απαλες, αργες και μακροσυρτες τσουρες
Επισης, διαβασα οτι για την υπερτροφοδοτηση βοηθανε τα ψηλα βατ και το ανοιχτο airflow, ομως εγω αφηνω το πολυ δυο τρυπες ανοιχτες και δεν ξεπερναω τα 19 βατ με την αντισταση bf ss316 1.0 Ω.
Εχω διαβασει επισης οτι βοηθανε οι κενες τζουρες (πατημα κουμπιου χωρις εισπνοη) αλλα δε το κανω γιατι εχω την αισθηση οτι ο ατμος που παραγεται παραμενει στον ατμοποιητη με αποτελεσμα να υγροποιειται ξανα μετα. Αυτο ειναι η πρωτη μου ερωτηση.
1) ξερει κανεις κατι παραπανω για τις κενες τζουρες και αν βοηθανε;
Σε γενικες γραμμες τα παραπανω συνεισφερουν στο να ειναι το ατμισμα σχετικα ομαλο.
Ομως ακομα εχω την αισθηση οτι μικρες σταγονιτσες (οχι ιδιαιτερα καυτες) ερχονται συχνα στο στομα μου. Εκτος απο την αισθηση υπαρξης ελαχιστης ποσοτητας υγρου στο στομα, καταληγω σε αυτο το συμπερασμα απο μικροκαψιματα και ξηροτητα σε λαιμο, γλωσσα και ουρανισκο (νικοτινη κανω εξαρα και νομιζω μπορω να καταλαβω ποτε με καει ο ατμος και ποτε υγρος). Επισης οταν καθαριζω το ντριπ τιπ αρχικα με μπατονετα βρισκω υπολειμματα υγρου, οπως υπολειμματα υγρου βρισκω και στην βαση που το επιστομιο τοποθετειται, μεχρι το πανω μερος της κεφαλης της αντιστασης (μεχρι εκει που φτανει η μπατονετα δλδ).
Ερωτηση 2: ειναι φυσιολογικη η υπαρξη υπολειμματων υγρου στα σημεια που προανεφερα; Καθε ατμοποιητητης σου πεταει σε καποιες τζουρες μικρες σταγονες υγρου;
Ερωτηση 3: εχει καποιος καποια προταση που θα μπορουσε να βοηθησει στην αντιμετωπιση του spitback;
Δυστυχως αν και αναγνωριζω τα πλεονεκτηματα του η.τ. σε σχεση με το κ.τ. μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να ατμιζω χωρις ερεθσμενο λαιμο, γλωσσα ουρανισκο, καθως τις περισσοτερες φορες εχω την αισθηση οτι εκτος απο ατμο καταπινω και ελαχιστες ποσοτητες υγρου. Αφιερωσα αρκετο χρονο πριν ρωτησω και εχω ηδη αρχισει να σκεφτομαι αλλους ατμοποιητες, αλλα οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν χρησιμη. Ευχαριστω εκ των προτερων και φυσικα ευχαριστω και για τις πληροφοριες που ηδη εχω βρει μεσα στο φορουμ σας.
Καλησπέρα, νέος ατμιστής σχεδόν 3 βδομάδες παρα κάτι, αγορά Pico με Cubis Pro, το ξεκίνησα για να κόψω το κάπνισμα και ίσως έφτανα να κάνω πιο πολλά τσιγάρα... Η σχετικά μικρή εμπειρία μου με τον Cubis Pro ήταν εφιάλτης, κάθε φορά που ξεβίδωνε το καπάκι για κάποιο λόγο (γεμισμα κτλ) είχα προεργασία πάνω απο 30 λεπτά και πολλύυυυυ χαρτί για να τον καθαρίσω και ίσως μπορούσα να κανω μερικές τζούρες, ρούφαγα υγρό και ακουγόταν να να έχεις ενα μπουκαλάκι και κάνεις φούσκες καθώς το φυσάς, τι χτυπήματα, τι ανάποδα καψίματα, έκανα τα πάντα (πραγματικά αυτό που λένε οτι απλά το φυσάς για να βγει το υγρό ισχύει είναι σίγουρο? όταν το έκανα εγω γέμιζε πιο πολύ) γενικά τρελαινόμουν όταν ερχόταν η στιγμή να τον ανοίξω για να του βάλω υγρό... εννοείτε οτι τον γέμιζα απο το σπίτι καθώς η ιεροτελεστία ήταν μεγάλη για να γίνει έξω και εννοείται οταν έμενα απο υγρό έξω απλά τον άφηνα και χαρμάνιαζα... τα γράφω αυτά τώρα γιατι σήμερα ήμουν στο παρα πέντε να τον πετάξω απο το παράθυρο, όλως τυχαίος έπεσαν στα χέρια μου πριν λίγο 2 ατμοποιητές, ο melo III mini και ενας παλιός ο vaporesso pro tank... όταν ρουφάω και απο τους 2 πολλές φορές κοιτάω αν πατάω το κουμπί, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.... εχω ανοίξει τα καπάκια 10 φορές για να δω αν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα και όλα λειτουργούν τέλεια.... Ναι είμαι νέος ατμιστής ίσως κάποιος πιο έμπειρος απο εμένα να έφτιαχνε όλα αυτά τα προβλήματα του Cubis Pro σε 3 λέπτα (αν και αμφιβάλλω έκανα τα πάντα που διάβαζα και έβλεπα στο ιντερνετ αλλά τίποτα) αλλά εγω θέλω κάτι απλό και ευκολο τώρα για αρχή.... Φίλε μου ένα θα σου πω... ΠΕΤΑ ΤΟΝ...!!!

Αποσυνδεδεμένος argam

Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1363 στις: Δεκεμβρίου 23, 2016, 16:37 »
Φίλε ακριβώς έτσι ξεκίνησα κι εγώ αρχές Νοεμβρίου με pico και cubis pro, η συμβίωση με τον cubis ήταν εφιαλτική, ακριβώς όπως το περιγράφεις, το πέταξα στην πραγματικότητα όμως. Θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη μάπα που κυκλοφορεί χωρίς βέβαια να έχω ιδιαίτερη εμπειρία. Τώρα είμαι με kayfun 4, mini 3, και από εργοστασιακούς τον ναυτίλο και όλα καλά

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2016, 19:11 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS
« Απάντηση #1364 στις: Δεκεμβρίου 23, 2016, 22:53 »
Κάτοχος εδώ και μία εβδομάδα του cubos pro με pico mega, με την clapton lvc 1,5 Ω, στα 14-15 w, κανένα πρόβλημα. γεμίζω ξαναγεμίζω, διάφορα υγρά και κανένα σκάσιμο, ούτε υπερτροφοδοσία, ούτε υγρό στο στόμα, καμία διαρροή, το μόνο παράπονο ότι πίνει τα υγρά δεν προλαβαίνω να γεμίζω. Καλή γεύση και τρομερό ντουμάνι.
Πήρα την ss 316l 0.25 Ω, για δοκιμή, κάποια συμβουλή σχετικά με tcr (λεω 92), watt, θερμοκρασία,  πιστεύω να μην έχω τα προβλήματα που περιγράφουν οι συνατμιστές.
Καλές Γιορτές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias