vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, fratz8, bloodlessz, Sergios, manoslykos, Stelios miro

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #990 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:34 »
@estrifan
Εννοώ αυτές σαν σωληνωτές / σπειρωτές.. (δεν ξέρω πως λέγονται και τι είναι καν..)

@mankar72
Ατμίζω με vtc mini και melo 2, με kanthal 0,3 όταν κάνω βάσεις και με ni 0,2 του triton όταν κάνω odin κλπ..

Το στήσιμο θα ξεκινήσει με αφορμή το νέο istick tc 100 που το παραλαμβάνω από μέρα σε μέρα..

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #991 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:40 »
Καλά κουράγια!  :tongue_smilie:
Υπομονή να έχεις και όρεξη για διάβασμα!
Δεν σου χρειαζόταν πάντως το iStick 100 σαν αφορμή αφού έχεις το VTC mini.
Εγώ θα σου έλεγα, επειδή σε βλέπω αποφασισμένο και ορεξάτο και κάπως έτσι είμαι και εγώ, επειδή όπως είπες δεν ξέρεις και πολλά, ρίξε κάμποσο διάβασμα μέχρι να σου έρθει ότι παραγγείλεις για να είσαι έτοιμος τότε! :thumpup:
Και με ρέγουλα ε...μην πέσεις κατευθείαν στα βαθιά! ;)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #992 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:45 »
Σίγουρα.. Άλλωστε είναι και απασχόληση μαζί με την ευχαρίστηση του ατμίσματος!

Οπότε τι πρέπει να παραγγείλω τελικά, σε συνέχεια του αρχικού ερωτήματός μου?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #993 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:51 »
Δεν θέλω να φανώ περίεργος, αλλά όταν βλέπω από νέους στους επισκευάσιμους, οι οποίοι δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα να θέλουν να ξεκινήσουν με clapton, κοτετσοσύρματα κλπ καλλιτεχνίες είμαι λίγο σκεπτικός. :hmmm:
Τουλάχιστον ρίξε πολύ διάβασμα, δες βίντεο, ενημερώσου, ώστε όταν παραλάβεις να ξέρεις πως λειτουργούν κάποια πράγματα. Εγώ δεν  θα σου προτείνω τι να παραγγείλεις γιατί δύο χρόνια στον ατμό δεν έχω στήσει κάτω από 0,5Ω οπότε δεν μπορώ να φανώ χρήσιμος.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #994 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:59 »
Συμφωνώ και αυτό εννοούσα και εγώ με ρέγουλα! ;)
Οπότε για αρχή θα μπορούσες να πάρεις αυτά που είπα ας πούμε, και αργόοοοοτερα που θα μάθεις και καταλάβεις τα πράγματα καλύτερα, προσαρμόζεις τις επιλογές σου σε αυτά που θέλεις! Η επιλογή είναι καθαρά δική σου αλλάαααα...αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι ;)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #995 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:49 »
@mankar
Κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας πως να στήσει ατμοποιητές ή να κάνει το οτιδήποτε γενικά.. Και συ φαντάζομαι νέος ήσουν κάποια στιγμή και σε αυτόν τον τομέα και σε άλλους..Και αυτό ισχύει και για όσους πάτησαν και "bravo" στην απάντησή σου.. Και πίστεψέ με, δεν είμαι άτομο που χάνω το χρόνο μου σε διαμάχες επειδή δεν έχω τι άλλο να κάνω.. αυτό ήθελα να πώ και τέλος..
Δεν έχω παραγγείλει ακόμα, παρέθεσα print screen από την παραγγελία ΠΡΙΝ παραγγείλω, για να ακούσω τη γνώμη των ειδικών..Αφού λοιπόν δεν έχεις τι να πείς σε αυτό που ρώτησα, καλό είναι να μη σπαταλάς και εσύ χρόνο στο να αναρωτιέσαι και να το εκφράζεις κιόλας, χάνοντας δύο λεπτά από τη ζωή σου..για να εκφράσεις τι ακριβώς?
Φυσικά και θα διαβάσω...και διαβάζω..και βλέπω βίντεο ήδη..και ενημερώνομαι..και ρωτάω..και για αυτό συμμετέχω και εδώ εξάλλου..
Ο φίλος ο estrifan το εξέφρασε κόσμια και αφού έδωσε και μία εποικοδομητική απάντηση..

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #996 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:59 »
Φίλε knikol δεν ήθελα να σε προσβάλλω και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις αυτό το επιθετικό ύφος. Σαφώς και εγώ όταν ξεκίνησα είχα απορίες και δεν ήξερα τα πάντα (ακόμα δεν τα ξέρω). Αυτό που ήθελα να τονίσω με τις απαντήσεις μου ήταν πως θεωρώ ότι θέλεις να ξεκινήσεις τους επισκευάσιμους άτμο με στησίματα τα οποία πιστεύω πως απευθύνονται σε πιο έμπειρους και μάλιστα μη γνωρίζοντας βασικά πράγματα (από τις ερωτήσεις σου φαίνεται ότι δεν έχεις ρίξει και πολύ μελέτη). Αν εσύ θέλεις να ξεκινήσεις απ'τα βαθιά είναι δικαίωμα σου όπως δικαίωμα μου είναι να διαφωνώ και να το εκφράζω.

Υ.Σ. που ακριβώς οι απαντήσεις μου δεν είναι κόσμιες?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 22:28 από mankar72 »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #997 στις: Μαρτίου 21, 2016, 22:01 »
Εγώ μιας και είσαι νέος θα σου πρότεινα να πάρεις σύρμα Stainless Steel.

Το καλό με το Stainless Steel είναι ότι κάνει και για watt και για TC οπότε δεν θα έχεις έννοια μην το χρήσιμοποιησεις σε λάθος mode και πάθεις τίποτα...

Επίσης είναι μέταλλο με φυσιολογική αντίσταση δηλαδή μια διπλή δεν θα σου βγει 0.0005και δεύτερον είναι σκληρό σε αντίθεση με το νικέλιο που είναι πολύ μαλακό και δεν μπορείς να στήσεις και να περάσεις βαμβάκι από μέσα με τίποτα.

Και τέλος για διατομή θα πρότεινα 26ga και 28ga.

Όλα τα παραπάνω, τύπος και διατομες είναι πιστεύω ότι χρειάζεται για ξεκίνημα. Για Clapton και άλλα περίεργα δεν ξέρω αλλά δεν πιστεύω ότι κάνουν για ξεκίνημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 22:18 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #998 στις: Μαρτίου 21, 2016, 22:56 »
@Knikol, ο ιδιος ειπες οτι ετοιμαζεσαι να μπεις στο χωρο των επισκευασεων, καποιοι φιλοι σου εδωσαν τις προτασεις τους...

Ο @mankar72, εγραψε ακριβως αυτο που καθε σωστος & μυαλομενος ατμιστης επρεπε να αναφερει...
αυτα τα διπλα τριπλα οχταπλα κλαπτον σλαπτον - κλαφτον, ειναι για πανηγυρι αντιστασεις - για πολυ πολυ πολυ εμπειρους ατμιστες & οχι για φυσιολογικα ατμισματα.

Βεβαια υποκειμενικο ειναι αυτο, αλλα εδω ειμαστε να εκφραζουμε τις υποκειμενικες μας αποψεις διοτι μονο ετσι δημιουργειται η αντικειμενικοτητα...

Για την δικη σου προστασια, (αποψη μου) ξεκινα με κατι απλο & σχετικα ευκολο, ωστε να μπορεσεις να αντιληφθεις την διαφορα απο μονος σου & αργοτερα αν δεν μεινεις ικανοποιημενος με το αποτελεσμα, πηγαινε σε πιο εξειδικευμενες φασεις...

Δεν ειναι must να πηγαινουμε σε χαμηλες αντιστασεις με τρελα w ωστε να λεμε οτι αυτο ονομαζεται ηλεκτρονικο τσιγαρο...

Αρχισε με σιγα & σταθερα βηματα & εδω ειναι ολοι για οτιδηποτε χρειαστεις να βοηθησουν... O0

* Θα σου προτεινα Kanthal 0.25 για power mode - SS για TC/power

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #999 στις: Μαρτίου 22, 2016, 00:17 »
Και γενικα νομιζω πως ο avocado δεν ειναι ενδεδειγμενη λυση για αρχαριο...Δεν ειναι μονο οι αντιστασεις τα κλαπτον κ.τ.λ στον συγκεκριμενο η δυσκολια ειναι κυριως στο πως θα στησεις τα βαμβακι...Πρεπει να ειναι τελειως αφρατο, να βρεις το παχος, το μηκος κ.τ.λ. Γενικα δεν θα τον προτεινα σε αρχαριο.Αν δεν ξερεις τι ειναι το dry-hit θα το μαθεις...
Εν παση περιπτωση η επιλογη ειναι δικη σου φιλε Knikol, oτι και να παρεις καλοατμιστο να'ναι

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1000 στις: Μαρτίου 22, 2016, 00:39 »
@mankar
Κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας πως να στήσει ατμοποιητές ή να κάνει το οτιδήποτε γενικά.. Και συ φαντάζομαι νέος ήσουν κάποια στιγμή και σε αυτόν τον τομέα και σε άλλους..Και αυτό ισχύει και για όσους πάτησαν και "bravo" στην απάντησή σου.. Και πίστεψέ με, δεν είμαι άτομο που χάνω το χρόνο μου σε διαμάχες επειδή δεν έχω τι άλλο να κάνω.. αυτό ήθελα να πώ και τέλος............

Φίλε knikol, μην αρπάζεσαι,
αν το δείς απ' την άλλη πλευρά του νομίσματος δεν σου λένε παράλογα πράγματα οι φίλοι εδώ.
Ο γραπτός λόγος γίνεται εύκολα παρεξηγήσιμος.
Υπάρχουν βέβαια και συνατμιστές που θέλεις λόγω επαγγελματικής κατάρτισης θα τους φανεί
παιχνιδάκι να στήσουν ακόμα και τους πιο περίπλοκους άτμο....αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα.
Είναι τοίδιο με το να μην έχεις πιάσει τιμόνι ποτέ στην ζωή σου στα χέρια σου, να είσαι στα μισά
του να πάρεις το διπλωμά σου (ακόμα δεν έχεις περάσει το τεστ στα σήματα) και να έχεις παραγγείλει ηδη το EVO
ρωτώντας πως θα το βελτιώσεις ήδη για να το πας στα 950 άλογα.
Είναι λίγο οξύμωρο. Δες το απο την θετική του πλευρά, ότι εμμέσως πλην σαφώς προστατεύεσαι απο ατοπήματα σαν αρχάριος.
Θεληση και υπομονή να υπάρχει και θα το κάνεις το κέφι σου και γρήγορα μάλιστα.
Απλά βήματα στην αρχή και ανπεράσουν και 2 μήνες δεν χάθηκε κι ο κόσμος.
Γνώμες σου λένε δεν στο επιβάλλανε κιόλας. Θες τις ασπάζεσαι, δεν θες στα σκουπίδια οι γνώμες.
Καλή καρδιά και πάλι όλοι συνατμιστές είμαστε  :)
 

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1001 στις: Μαρτίου 22, 2016, 13:36 »
Λοιπόν... αφήνω την παραγγελία από sourcemore και κατέληξα στα παρακάτω:
Ατμο obs Crius ο οποίος είναι απ' ότι άκουσα και ικανοποιητικός και εύκολος για αρχάριους..
Geek Vape σύρμα ss316l 26Ga (δεν είχε 24 που ήθελα)..
Fiber freaks v2 cotton blend..και ένα τσιμπιδάκι για αρχή και ένα σετ κατσαβιδιών..δεν πήρα πένσα, θα χρησιμοποιήσω νυχοκόπτη.. (πήγαινα για σετ αλλά δεν υπήρχε, ούτε ομόμετρο δυστυχώς)
Αυτά για αρχή, από ελληνικό κατάστημα.. Για να ξεκινήσει το στήσιμο σιγά σιγά..

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1002 στις: Μαρτίου 22, 2016, 13:47 »
Μια χαρά!
Με το vtc που εχεις και το istick που περιμένεις το ωμομετρο σου είναι σχετικά άχρηστο μην τρελαίνεσαι.
Είναι πολύ χρήσιμο αν πρόκειται να χρησιμοποιησεις τον ατμό σε μηχανικό μοντ όπου δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους.

Στα δυο παραπάνω μοντακια ότι ωμ και να σου βγει η αντίσταση εφόσον δεν βραχυκυκλωνει πουθενά και εφόσον είναι καλά σφιγμενη ατμιζεις άψογα.

Έχε υπόψη σου επίσης ότι ναι μεν το SS δουλεύει καλά σε TC αλλά δουλεύει άψογα με αντιστάσεις άνω του 0.5ohm λόγω του χαμηλού του tcr... Οπότε μην σκέφτεσαι για 24ga σύρμα, 26 είναι καλά και 28 επίσης.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1003 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:10 »
Αφού θα κάνεις αγορά απο Ελλάδα πάρε και αυτό

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1004 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:52 »
Ας ρωτηξω κι εγω μιας και ειμαι εν αναμονη tc mod και δεν εχω χρησιμοποιησει αλλο συρμα πλην kanthal εως τωρα. Αν εχω καταλαβει καλα το προτεινομενο συρμα και για VW + TC ειναι το SS316L σωστα? Και οτι επισης εχει την μιση ωμικη αντισταση απ οτι το κανθαλ. Ωραια, ερωτησεις τωρα αφου πρωτα παραθεσω τις ατμιστικες μου συνηθειες...Χρησιμοποιω κανθαλ 0,28 6 σπειρες σε 2αρι αξονα και η αντισταση μου ειναι 1,3-1,5 συνηθως, ατμιζοντας στα 11-13 watts ! Εκει ειμαι εγω...Με SS συρμα τωρα
1. Αν παρω ιδια διασταση 0,28μμ, και κανω 6 σπειρες η αντισταση μου θα ειναι ~0,6-0,7 ωμ. Στα ιδια watt ατμιζεται αυτο (11-13) η παραπανω? Εαν ναι η καταναλωση μπαταριας θα ειναι η ιδια? Σε TC mode πως θα ειναι η καταναλωση?
2.Βολευει καλυτερα το χοντρο συρμα η το λεπτο σε SS (ειμαι μεταξυ 0,28μμ και 0,32)
3. Τι ωμικης αντιστασης πρεπει να ναι τα κοιλ μου με SS ( για να εχω περιπου την ιδια ατμιστικη εμπειρια απ οτι με το κανθαλ που εχω συνηθισει...)
4. Γενικοτερα δωστε τα φωτα σας και ως προς την καταναλωση της μπαταριας τοσο σε TC οσο και σε VW με αντιστασεις <1ωμ που δεν εχω κανει ποτε ως τωρα...

Αυτα προς το παρον, θα μου ρθουν κι αλλα στην πορεια ειμαι σιγουρος!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2108 310305 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:49
από ThioVag
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278707 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias