vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 7 χρήστες
zakyn8inos, camber, john67, Jorge, I.P, manoslykos, thanos1071

Twitter

Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« στις: Μαΐου 25, 2009, 01:15 »
Εκανα αυτο το παλιο χαζο κολπο που ριχνεις καπνο μεσα απο το στομιο ενος μπουκαλιου.αποτελεσμα?δεν ξεθολωνει.το εκανα και με ατμο απο νερο που βραζει.καθαρισε αμεσως.φταιει οτι ο ατμος ειναι χρωματιστος?απο περιεργεια θα ηθελα να δοκιμασω και με πραγματικο τσιγαρο αλλα αυτο το εκοψα.
τι σας λεει?

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 25, 2009, 01:39 »
Μα φυσικά και δεν είναι απλά ατμός...αφού αυτές οι ουσίες είναι λιπαρές όταν εξατμίζονται θα αφήνουν κάποια κατάλοιπα

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 25, 2009, 09:26 »
κυριως το θεμα του παθητικου καπνισματος σκεφτομαι...

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 25, 2009, 10:08 »
κυριως το θεμα του παθητικου καπνισματος σκεφτομαι...
Καλο θα ηταν καποια στιγμη να ειχαμε και σε αυτο απαντηση.
Μα ειναι πια τοσο δυσκολο να καταγραψει καποιος τα συστατικα του εισπνεομενου και του εκπνεομενου καπνου;
Δεν μπορουμε ακομα και εμεις οι ιδιοι να πληρωσουμε καποιο εργαστηριο γι'αυτο;

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 25, 2009, 22:45 »
καταρχας θα ηθελα να ευχαριστησω τον αντιπροσωπο της nobacco για την απαντηση.ειναι πιστευω ευχαριστο απο ολους μας το γεγονος οτι οι αντιπροσωποι απαντουν στις ανησυχιες μας αλλωστε απ οσο ξερω καποιοι απο αυτους ειναι και οι ιδιοι χρηστες ηλεκτρονικου τσιγαρου.
δυστυχως δεν εχω διαβασει το link μιας και δεν εχω power point.
βρηκα κατι,δεν ξερω αν αφορα το ιδιο θεμα.παραθετω αυτο που βρηκα:
http://209.85.129.132/search?q=cache:-nPChLw3rOEJ:www.healthnz.co.nz/DublinBenchtopHandout.pdf+Toxicants+tested+for+in+Ruyan+e-cigarette+mist&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 25, 2009, 23:24 »
καταρχας θα ηθελα να ευχαριστησω τον αντιπροσωπο της nobacco για την απαντηση.ειναι πιστευω ευχαριστο απο ολους μας το γεγονος οτι οι αντιπροσωποι απαντουν στις ανησυχιες μας αλλωστε απ οσο ξερω καποιοι απο αυτους ειναι και οι ιδιοι χρηστες ηλεκτρονικου τσιγαρου.
δυστυχως δεν εχω διαβασει το link μιας και δεν εχω power point.
βρηκα κατι,δεν ξερω αν αφορα το ιδιο θεμα.παραθετω αυτο που βρηκα:
http://209.85.129.132/search?q=cache:-nPChLw3rOEJ:www.healthnz.co.nz/DublinBenchtopHandout.pdf+Toxicants+tested+for+in+Ruyan+e-cigarette+mist&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a


Έχω μετατρέψει τα power point σε Pdf και μπορείς να τα κατεβάσεις από  εδώ http://www.sendspace.com/file/99x1b2

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 25, 2009, 23:30 »
θελει μελετη...

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 25, 2009, 23:47 »
καλοσοριζω τον cap και παλι στην παρεα!θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου για το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 26, 2009, 01:13 »
καταρχας θα ηθελα να ευχαριστησω τον αντιπροσωπο της nobacco για την απαντηση.ειναι πιστευω ευχαριστο απο ολους μας το γεγονος οτι οι αντιπροσωποι απαντουν στις ανησυχιες μας αλλωστε απ οσο ξερω καποιοι απο αυτους ειναι και οι ιδιοι χρηστες ηλεκτρονικου τσιγαρου.
δυστυχως δεν εχω διαβασει το link μιας και δεν εχω power point.
βρηκα κατι,δεν ξερω αν αφορα το ιδιο θεμα.παραθετω αυτο που βρηκα:
http://209.85.129.132/search?q=cache:-nPChLw3rOEJ:www.healthnz.co.nz/DublinBenchtopHandout.pdf+Toxicants+tested+for+in+Ruyan+e-cigarette+mist&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

Από [ εδώ ] ανοίγει κατευθείαν το pdf και είναι και πιο ευανάγνωστο.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 28, 2009, 21:16 »
Τελικά απλά υπεραπλουστευσα το πείραμα.Γιατί αυτό που βγάζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μεν ατμός αλλά οχι σκέτος.Η γλυκερίνη είναι έλαιο φυσικό ή τεχνητό(ανάλογα απο το αν μιλάμε για vg ή pg αντίστοιχα).Πολύ απλοϊκά δεν θα έπρεπε να το βλέπουμε σαν ενα μπρίκι που βράζει αλλα περισσότερο σαν ένα τηγάνι που βράζει λάδι.΄Η σαν κάτι ενδιαμεσο μιας και περιέχει και νερό.Όσον αφορά το άλλο συστατικό την νικοτίνη(αν υπάρχει)αυτή απορροφάται απο τον οργανισμό.

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 28, 2009, 21:22 »
Και η Γλυκερίνη που πάει?

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 28, 2009, 21:40 »
και η pg και η vg απορροφούνται και αποβάλλονται απο τον οργανισμό.η vg πολύ γρήγορα η pg παραμένει λίγο περισσότερο.Η εκπνεόμενη διαλύεται στον αέρα ,δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να λέει οτι δημιουργεί καρκινογενέσεις κτλ.

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 10, 2009, 10:48 »
Παράθεση
Main finding. Testing for over 50 cigarette key
smoke toxicants found none in any but trace
quantity, in Ruyan V8 mist.
Safety of e-cigarettes as a product class Safety
results refer to the Ruyan® V8 Classic. However
the low operating temperature (54°C) of the
atomiser, that is 5 to 10% of the temperature of a
burning cigarette, suggests e-cigarettes as a class
are unlikely to emit cigarette toxicants in their
mist.

Παράθεση
E-cigarettes are cigarette substitutes. If they can
take nicotine market share from cigarettes, and that
is the big question, they will improve smoker and
population health. They may also have a secondary
role as medicinal nicotine inhaler quitting aids.
Further trials of acceptability, addiction potential,
clinical safety, and quitting efficacy are needed.

νομιζω πως εδω ειναι το ζουμι των αποτελεσματων που εβγαλαν...απ'οτι καταλαβα σε γενικες γραμμες δε φαινεται να υπαρχει προβλημα απ την νικοτινη που ελευθερωνεται στο περιβαλλον...
βεβαια δεν εχουν τεσταριστει ακομα καποιες ουσιες, οποτε λογικα θα υπαρξει ενημερωση κ γι'αυτες...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 12, 2009, 03:01 »
Η γλυκερίνη είναι έλαιο φυσικό ή τεχνητό(ανάλογα απο το αν μιλάμε για vg ή pg αντίστοιχα).

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο σ' αυτό φίλε Γιώργο.
Η προπυλενογλυκόλη (pg) ανήκει στην κατηγορία των αλκολοειδών όπως και το αλκοόλ.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 12, 2009, 11:16 »
kosta εχεις δικιο ειναι αλκοολη.
το αν ειναι και ελαιο ειναι ενα θεμα.

ομως επιτελους βρεθηκε ενα νεο μελος που πραγματικα δημιουργει θεματα.
ολες οι τελευταιες δημοσιευσεις σου ειναι παρα πολυ ενδιαφερουσες.(δεν σημαινει οτι συμφωνω κιολας ,ομως ειναι ενδιαφερουσες)
το οτι τις γραφει ενας αρχαιος ατμιστης (αν και ακομα ασχολεισαι με ξεπερασμενα μοντελα αν εχω καταλαβει καλα) ειναι ενα ακομα +   .

προσωπικα (και το εχω αναφερει αρκετες φορες) εχω βαρεθει να διαβαζω στο παρον φορουμ δημοσιευσεις χαχαχα ,χουχουχου,και ανευ ουσιας.(οχι οτι δεν το κανω και εγω καποιες φορες,δεν μου αρεσει η σοβαροφανεια,αλλα μην το κανουμε και πανάκεια).

σωστος ο kostas  :thumpup:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix