vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 2 χρήστες
vasim, Milarepa

Twitter

Mirage e-cig

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 06, 2009, 07:08 »
Γρηγορη ερωτηση:
Το mirage το δοκιμασες σε συνθηκες δυνατης μουσικης???

Οχι, αλλα το δοκιμασα οδηγωντας στην Εθνικη Οδο, Αθηνων-Λαμιας, με ταχυτητες 140χμ/ω και ολα τα παραθυρα ανοιχτα σε ενα παλιο Cordoba του 95'...  Το επιασα να κανω καμια στα γρηγορα και διαπιστωσα οτι το ατομαιζερ ηταν πολυ ζεστο, το λαμπακι της μπαταριας σβηστο... Τελικα απλα το ξεβιδωσα λιγο ισα ισα για να μην κανει επαφη η μπαταρια με το ατομαιζερ και το ξαναβιδωνα οποτε το χρειαζομουν!!

Οποτε ριχνω το φταιξιμο στην σχεδον παλμικη πιεση του αερα απο τα ανοιχτα παραθυρα. Για να ενεργοποιηθει απο δυνατη μουσικη, θα πρεπει να βρισκεσαι πολυ κοντα σε ενα μεγαλου διαμετρου Subwoofer και να παιζει πραγματικα μικρες συχνοτητες ( κατω απο 20Hz...)


Θανος

Αποσυνδεδεμένος tolisd

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε... και καλό άτμισμα μάγκες!
    • BAUER ENERGY
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 06, 2009, 10:24 »
Παρήγγειλα και το Mirage (39 ευρώ το απλό kit) από http://www.miragecigarettes.co.uk/affiliate//idevaffiliate.php?id=105 με εκπτωτικό κωδικό MC69 και το Greensmoke e-cig starter kit με atomizer μίας χρήσης (98 ευρώ) από http://www.greensmoke.com/greece.

Οπότε αν κάνω καιρό να ξαναμπώ, θα ξέρετε ότι δεν είχα λεφτά για τη ΔΕΗ και μου κόψανε το ρεύμα... :wall: :idiot1: ;D ;D ;D Θα κάνω review μόλις τα παραλάβω.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 06, 2009, 11:32 »
@tronicgr                         

Θάνο, κάπου είχα γράψει χτες ή προχτές ένα μήνυμα παρόμοιο μ' αυτό που γράφω τώρα αλλά δεν το βλέπω πουθενά. Υποψιάζομαι ότι δεν πάτησα το "Αποστολή" και με τα πολλά παράθυρα που είχα ανοιχτά το έχω χάσει. Αν υπάρχει κάπου, τότε τα διαβάζεις δυο φορές, δε χάλασε ο κόσμος.

Έλεγα λοιπόν σ' εκείνο το μήνυμα, ότι χαίρομαι πολύ που μπήκες στην παρέα μας. Εκτός από τις γνώσεις σου στα ηλεκτρονικά όπου μας ανοίγεις τα μάτια μερικές φορές (ποιος θα σκεφτόταν για κολλήσεις μολύβδου π.χ. στα ατομάιζερ), έχεις και το μικροσκόπιο με το οποίο βγάζεις μοναδικές φωτογραφίες και τις μοιράζεσαι μαζί μας.

Αυτές τις φωτογραφίες τις πήρες από το πλάι της γέφυρας, έτσι;
Έλεγα λοιπόν, όταν το ατομάιζερ του Mirage τα φτύσει για τα καλά, να του πετάξεις το "καπάκι" της γέφυρας για να πάρεις κάνα δυο καλές φωτογραφίες από πάνω. Ή να το διαλύσεις εντελώς... το αφήνω στη φαντασία σου, μάλλον είναι αστείο να σου πω τι να κάνεις, ξέρεις εσύ μόνος σου.

Τώρα για τα κατάλοιπα που μένουν πάνω στο σπείρωμα του ατομάιζερ, έχω δει και παλιότερα φωτογραφίες στο γερμανικό φόρουμ. Την πρώτη φορά που αντίκρισα το θέαμα πανικοβλήθηκα. Από ό,τι διάβασα όμως οι Γερμανοί το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό μάλλον επειδή παραμένουν κολλημένα εκεί και στο μόνο που επηρεάζουν είναι το ότι ρίχνουν την απόδοση του ατομάιζερ. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια.

Γι αυτό έλεγα εγώ από παλιά ότι τα ατομάιζερ μιας χρήσης θα μας γλίτωναν και από εκνευρισμό και από αμφιβολίες. Αλλά τώρα που αναφέρθηκες στις κολλήσεις με έκανες να σκεφτώ ότι κι εκεί δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και παίζει ρόλο η ποιότητα του ανταλλακτικού και τα υλικά από τα οποία είναι κατασκευασμένο.


Λοιπον, εκανα τελικα το βημα και ανοιξα το καμενο μου ατομάιζερ για να τραβηξω καλητερες φωτος απο την καταστροφη...

Οπως βλεπετε, η μια κολληση ειναι ακομα στην θεση της, ενω η άλλη εχει απλα εξαφανιστει!!!! Το πηνιο εχει σπασει σε δυο σημεια κοντα στην κατεστραμενη κολληση!!!



Αυτη ειναι μια κοντινη ληψη της "καλης" κολλησης που απεμεινε. Λεω "καλης" γιατι οπως φαινεται και στην φωτογραφια, εχει λιωσει και επανασχηματιστει πολλες φορες. Γιαυτο εχει το ανομοιομορφο σχημα!!!


Οσο για την κολληση που απλα εξαφανιστηκε... Ισως να απορροφηθηκε απο το σωμα του πηνιου (ελπιζω δηλαδη!!!!). Φαινεται επισης και το ακρο του πηνιου που εχει σπασει σε δυο σημεια!!!!





Θανος


Αποσυνδεδεμένος lemix

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 06, 2009, 11:40 »
Πολύ καλή δουλειά Θάνο  :thumpup:

Δεν ξέρω αν η ερώτηση είναι σχετική, αλλά, με τις υψηλές θερμοκρασίες που ανεβάζει και το "λιώσιμο" των κολλήσεων , αυτό που εισπνέουμε μέσω του η.τ. σίγουρα περιέχει και κάτι επιπλέον ή όχι?


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 06, 2009, 13:19 »
"Κάτι" φθάνει και σ' εμάς μάλλον.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά το πρώτο πράγμα που συνδύασα μετά τα λεγόμενα του Θάνου είναι το λιώσιμο της κόλλησης με τις μεταλλικές γεύσεις  μερικών ατμοποιητών.

Εσένα, Θάνο, σου ερχόταν μεταλλική γεύση καμιά φορά;

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 06, 2009, 15:09 »
Πιο πολυ την η αισθηση καυτου ατμου, με πικρη γευση, αλλα δεν το ειχα συνδιασει με γευση μεταλλου... Ελπιζω να το παρατηρησω καλυτερα αν ξανασυμβει...

Τεσπα, μετετρεψα το βιντεο review σε MP4 μορφη (για HQ) αλλα για καποιο λογο μου το εκανε 400MB !!! Αντε να ανεβει τωρα στο youtube... Εχει κανεις να μου δωρισει λιγο bandwidth παραπανω???  :laugh1:

Χμμ, θελω να φτιαξω και εναν οδηγο για καθαρισμα των ατομάιζερ με χειροκινητο "ψησιμο". Βεβαια θα ηθελα να βρω και αλλον τροπο εκτος του USB-passthrough που δεν ξερω αν εχουν ολοι ιδιας τεχνολογιας ή αν ενεργοποιηται χειροκινητα με τον ιδιο τροπο...!!!  ???


Θανος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 06, 2009, 16:10 »
Μιας και θα πρόκειται για κατασκευή, βάλτο στις "Μετατροπές, πατέντες, ιδιοκατασκευές".
Στους φορτιστές πρίζας κοτσάρεται βύσμα USB οπότε κάτι ανάλογο θα μπορεί να γίνει και εκεί υποθέτω.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 07, 2009, 01:43 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,28.msg3476.html#msg3476
Παράθεση
Χεχεχε, μολις "εψησα" τον δευτερο μου ατομάιζερ, που ηταν καλυμενος και καταμαυρος.  :))   :thumpup:

Το εκανα με το USB-passthrough με κολπακι, για σχεδον 20 δευτερολεπτα, αφηνοντας το να εξατμισει οτι καταλειπα υπηρχαν!!!! Ακομα και χωρις μικροσκοπιο μπορεσα να δω το πηνειο να γυαλιζει ολοκαθαρο!!! Βεβαια τωρα δινει λιγο "καμενη" γευση αλλα μετα που θα το πλυνω πιστευω να φυγει!!! Αλλα απο ατμο, ντουμανι!!! Οπως οταν ηταν  καινουργιο!!!!!

 :thumbsup_move_1: :dance2: :yahoo:



Και να οι αποδειξεις οτι πραγματι καθαρισε !!!!!!    :thumbsup_move_1: :thumbup_move_3:

Σε αυτη την φωτο, φαινεται η κατασταση του ατομάιζερ πριν τρεις μερες, καταμαυρος και καλυμμενος με...


Εδω φαινεται ποσο καθαρισε μετα απο 20 δευτερολεπτα "ψησιματος"


...μετα απο 30 δευτερολεπτα "ψησιματος"!!!


και εδω...μετα απο 40 δευτερολεπτα "ψησιματος"!!!


Προσπαθω να βγαλω ακρη μετα βιντεο στο PC μου που μαλλον παει για φορματ, διαφορετικα εχω τραβηξει ηδη την διαδικασια "ψησιματος" του ατομάιζερ!!!


Θανος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 07, 2009, 01:59 »
Φοβερή διαφορά!!  :o
Πρέπει να μάθουμε ψήσιμο!   :tongue_smilie: ;D

Εύχομαι να βγάλεις άκρη με τα βίντεο, τα περιμένουμε με αγωνία.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:25 »
Πρέπει να μάθουμε ψήσιμο!   :tongue_smilie: ;D
Το εκανα κ εγω πριν καμια βδομαδα με το passthrough της nobacco και πραγματι καθαριζει,το βλεπω και με γυμνο ματι
Βασικα ειναι κατι σαν τον καθαρισμο που κανει το DSE901 και το EVO αλλα σε manual καταστασεις

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 07, 2009, 16:55 »
 ::)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ylLMi3TWAvM[/youtube]


 ;D    :thumpup:


Θανος

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 07, 2009, 17:06 »
 :thumpup:
ωραιο το βιντεακι Θανο!
απλα ηθελα να σε ρωτησω,τα εξαρτηματα τα δοκιμασες οντως με Ενο αν ταιριαζουν(πχ εμενα μια μπαταρια απο Μ401 δεν μου δουλευε)

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 07, 2009, 17:22 »
Οταν το ειχα παρει προσπαθησα να δω αν τα εξαρτηματα ταιριαζαν με αυτα ενος τσιγαρου που ειχε μια γνωστη μου ( απο φαρμακειο). Δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον ηταν Intellicig EVO, γιατι η μπαταρια βιδωνε, αλλα οχι μεχρι μεσα αφηνοντας λιγο κενο... Επειτα ηταν πολυ δυσκολο να τραβηξω τζουρα με την EVO μπαταρια, σχεδον με πονεσε το στομα μου απο την προσπαθεια... Αν ηταν EVO πρεπει να ηταν το M401 γιατι η μπαταρια ηταν τεραστια!!! Αυτη η γνωστη μου τωρα πια χρησιμοποιει κι αυτη Mirage  :D  ( αφου με εβαλε να της παραγγειλω...)

Θα προσπαθησω να την βρω να την ρωτησω τι μαρκα ηταν ακριβως, μην λεμε και ανακριβειες !!!

Θανος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 07, 2009, 17:23 »
Πολύ καλό το βίντεο, Θάνο.
Μπράβο!  :D

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Mirage e-cig
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 07, 2009, 17:27 »
Πολύ καλό το βίντεο, Θάνο.
Μπράβο!  :D

Εχω αναρτησει και το αλλο στο καναλι μου, αλλα πρεπει να ετοιμασω λιγο κειμενο για την παρουσιαση εδω... Σε νεο θεμα ειδικα για αυτο...!  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix