vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Jorge, giorgosp, dkostas, th3ofilos, Milarepa, gfilip, bloodlessz

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #765 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 19:37 »
Οι μικρότερες από 1Ω κεφαλές δίνουν περισσότερη ένταση γεύσης, ενώ οι μεγαλύτερες του 1Ω δίνουν περισσότερη ολοκλήρωση γεύσης (με τα ανάλογα watt στην κάθε περίπτωση). Ο καθένας βρίσκει την δική του προτίμηση, ανάλογα με το είδος των υγρών του. Άλλο είναι τα καπνικά, άλλο είναι τα γλυκά και τα φρούτα/ποτά. Πάντως, για υγρά με πάνω από 60/40 VG/PG ποσόστωση, οι μικρότερες του 1Ω κεφαλές είναι καταλληλότερες (δεν μπουκώνουν γρήγορα).

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #766 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 20:30 »
Σκοπός είναι η ανάλυση γεύσης σε κάπνικα Υγρα....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #767 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 21:22 »
Ειμαι κατοχος ζενιθ κανα 5μηνο,δοκιμασα ολες τις αντιστασεις και η 0,5 μου καθεται καλυτερα σε γευση στα 17 βατ. Απλα επειδη εχει σαφως μεγαλυτερη διαμετρο απο την 1.6 που εκανα στην αρχη εκλισα μια ακομα τρυπα στο airflow (απο 3 σε 2) γιατι ηταν πολυ αερατη η τζουρα. Στα μειον της 0,5 ειναι η μεγαλυτερη καταναλωση υγρου, στην μπαταρια δεν ειδα μεγαλη διαφορα μιας και απο τα 13 βατ της 1.6 πηγα στα 17 με την 0.5. Οσον αφορα την 0.8 νομιζω οτι ειναι χειροτερη εκδοση της 0.5 μιας και εχει παρομοια καταναλωση και λιγο χειροτερη γευση. Απο θεμα διαρκειας ζωης δεν εχω αποψη γιατι αλλαζω καθε 30μλ για ψυχολογικους λογους κυριως και γιατι θελω να εχω τοπ γευση συνεχεια. Τελος μεγαλη διαφορα ειναι η θερμοκρασια του ατμου που ειναι πολυ πιο ζεστος με την 0.5 αν και νομιζω οτι αν σε ενοχλει μπορεις να την δουλευεις στα 15 βατ και να εχεις σχεδον ιδια θερμοκρασια ατμου με την 1.6. Ολα μου τα υγρα ειναι 50/50,ελαφρως καπνικα (tribeca, skipper, loose cannon, royalty II κλπ).

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #768 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 21:29 »
Μην τις πετάς τις κεφαλές που αλλάζεις στα 30ml. Φύλαξέ τις να περάσω μια μέρα να μου τις δώσεις... για ανακύκλωση! :)) 

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #769 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 21:30 »
καλησπερα, πηρα τον 22αρη τον 2μελο και με χει βολεψει απιστευτα που εχω αφησει τους επισκευασιμους. Αλλα εχω 2 θεματα που με ξενερωνουν στις πρωτες 3 επιλογες αερα σφυριζει σα τσελιγγας. επισης χανει αερα απο το πανω μερος του δαχτυλιδιου του airflow αφου βγαινει ατμος οταν φυσαω ενω ατμοποιει απο εκει. Αν ξερω οτι επεσα σε ελλατωματικο θα παω σιγουρα να τσιμπησω εναν καινουριο. Αυτο το θεμα το χουν και οι υπολοιποι; ο 24αρης που ειχα δοκιμασει δε θυμαμαι να ειχε τετοια θεματα

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #770 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 21:47 »
Ο δικός μου δεν έχει τέτοια θέματα. Προτείνω πρώτα να τον καθαρίσεις καλά και να τοποθετήσεις σωστά τη βάση της κεφαλής στην υποδοχή της στον σκελετό του tank (να μην υπάρχει περιθώριο μεταξύ airflow δαχτυλιδιού και tank). Αν συνεχίζει, να τον πας πίσω στο κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #771 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 21:54 »
@alexoyiorgis  ;D

@Gianniss123 Στην αρχη ειχα τον 2μελο 24αρη και μου εκανε ενα πολυ μικρο σφυριγμα και εμενα στις 2-3 τρυπες. Μου εσπασε μετα απο πτωση και τσιμπισα τον 4μελο 24αρη και δε μου εχει κανει καθολου σφυριγματα. Για το θεμα με το airflow που αναφερεις δεν εχω παρατηρησει κατι στον δικο μου.

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #772 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 21:54 »
τα κανα ολα τον επλυνα πολλες φορες τον αφησα να στεγνωσει ακομα και το πινακι μεσα στην αντισταση ευθυγραμμισα με το airflow. το σφυριγμα παραμενει και επισης το δαχτυλιδι του αερα εχει τζογο παιζει λιγο πανω κατω

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #773 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 22:27 »
Το έκανε και ο δικός μου 22αρης,απλα έχουν κακή ποιότητα κατασκευής, δεν είναι όλοι ίδιοι στο θέμα αέρα, θα δεις ότι από ζενίθ σε ζενίθ ο αέρας δεν είναι ο ίδιος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2018, 13:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #774 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 22:49 »
α τελεια, θα παιζουμε τζοκερ να πετυχουμε ενα σωστο... τελικα το ναυτιλο ακομα δε τον πιανει κανεις

Αποσυνδεδεμένος mike01

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #775 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 23:11 »
Μήπως υπάρχει περίπτωση να βρούμε τον zenith σε άσπρο; οχι ολο το σετ με το inokin chroma μονο του.ξερει κανεις;θελω να τον συνδιασω με το evic vtc που το εχω σε λευκο

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #776 στις: Νοεμβρίου 14, 2018, 09:46 »
τα κανα ολα τον επλυνα πολλες φορες τον αφησα να στεγνωσει ακομα και το πινακι μεσα στην αντισταση ευθυγραμμισα με το airflow. το σφυριγμα παραμενει και επισης το δαχτυλιδι του αερα εχει τζογο παιζει λιγο πανω κατω
Πάντως εμένα που είχε το σφύριγμα, με τα το επίμονο φύσημα-σκούπισμα-στεγνωμα δεν το έχει ξανακάνει!
Θέλω να πιστεύω ότι έφτιαξε!
Τωρα τον τζόγο του airflow τον έχω κι εγώ, αλλά δεν νομίζω ότι δημιουργεί κάποιο πρόβλημα!

Gianniss123 φυσα πάρα πολύ καλά (εγώ κανα 5 λεπτό) τον ατμο με κομπρεσερ αερα παντού , και το airflow, και την αντισταση!!
Μετα αστον στον ηλιο να στεγνωσει, και ειμαι σιγουρος πως το σφυριγμα θα εξαφανιστει!!!



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2018, 10:06 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #777 στις: Νοεμβρίου 19, 2018, 13:28 »
Εκεί που κουμπώνει το drip tip γιατί μαζεύει υγρό και όταν ατμιζω μου έρχεται στο στόμα ;

Αποσυνδεδεμένος DaDi

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • NO PAIN NO GAIN
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #778 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 08:58 »
Καλημέρα.

Χθες το βράδυ πριν ξαπλώσω, γέμισα με υγρό τον Zenith και τον κάρφωσα στο USB του PC για να φορτίσει όπως κάνω σχεδόν κάθε βράδυ... Πάνω στην νύστα όμως ξέχασα να κλείσω την τρύπα γεμίσματος...  :-[

Σήμερα το πρωί, κάνω καφεδάκι, πάνω να βγάλω το εργαλείο για την 1η τζούρα της ημέρας και τι να δω...
Όλο το υγρό του tank χυμένο πάνω στο γραφείο!
Πανικός, ξεβίδωμα του ατμο, καθάρισμα του mod (tesla wye 85), άνοιγμα μπαταρίας μπας και είχε πάρει υγρά και απο μέσα...
Στην συνέχεια καλό καθάρισμα του ατμο, να μην πολυλογώ έφαγα καμμια 20αρια χαρτομάντηλα αλλά το καθάρισα!  ::)
Το εργαλείο δουλεύει μια χαρά και δεν φαίνεται να έχει εισχωρήσει κάτι απο τις τρύπες στην πλακέτα...


Ρε παιδιά, τόσο πολύ ζεσταίνεται το mod κατά την φόρτιση ώστε να "βράσει" το υγρό και να φύγει όλο έξω;;;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #779 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 09:18 »
Πολλά mod που δεν έχουν μεταλλικό σκελετό, δεν έχουν ικανή επιφάνεια απαγωγής της θερμότητας και καταλήγει να ζεσταίνεται έντονα ο πόλος, μεταβιβάζοντας τη θερμότητα στον όποιο άτμο πάνω του. Ανάλογα συμβαίνουν και με την ανάποδη διαδρομή παραγωγής θερμότητας. Δηλαδή, όταν ζεσταίνεται ο όποιος άτμο κατά τη χρήση του και το μοντάκι δεν έχει μεταλλικό σκελετό για να "ρουφάει" τη θερμότητα από τον θερμαινόμενο πόλο, τότε μετά από λίγο ο άτμο καίει έντονα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωσή σου, μάλλον η κεφαλή σου πρέπει να έχει δουλέψει αρκετά δεκάμελα και το βαμβάκι της έχει μαζέψει. Αλλά, βοηθήθηκε η κατάσταση από την ανοιγμένη τρύπα αναπλήρωσης, λόγω ατμοσφαιρικής πίεσης μέσα στο τανκ. Αν ήταν κλειστή, η υποπίεση που θα υπήρχε μέσα στο τανκ (αν είχες ατμίσει για λίγο) δεν θα άφηνε το υγρό να χυθεί κατά τη θέρμανση της φόρτισης, ακόμα και αν ήταν ανοιχτές οι τρύπες του δαχτυλιδιού αέρα. Το έχω δοκιμάσει με τον Zenith, αλλά πάνω στο pico 25.
   

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63764 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix