vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, lagoudakis, manoslykos, Ποντικός

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2940 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 19:51 »
ναι, σωστό είναι....το φτιάχνει έτσι να παίρνει το καμένο που θέλει.. :))

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2941 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 20:30 »
Καλημέρα :)
Αν στήσουμε την αντίστασή μας λίγο πιο λοξά όπως στον Kayfun θα έχουμε πρόβλημα?
Το έχει δοκιμάσει κανείς?




 

υπάρχει αρκετή μελέτη για το πως είναι τοποθετημένες οι τρύπες αέρα στο deck του phenomenon, τι διατομή θα έχουν ανάλογα ποια έκδοση έχεις, και πως και σε ποιο ύψος θα χτυπά ο αέρας την αντίσταση. 
Και με το στήσιμο που κάνεις θα ατμίσεις, αλλά με  ανάλογο κόστος σε κάποια από τα πολύ καλά χαρακτηριστικά  του ατμοποιητή σου.
Η σύγκριση με kayfun είναι άκυρη γιατί έχει μια τρύπα εισαγωγής αέρα στο  deck.


ΥΓ.
το μπράβο στο συγκεκριμένο post μπήκε από λάθος, εννοείτε.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2942 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 20:52 »
Θα συμφωνήσω στο "όπως τη βρίσκει ο καθένας" αλλά θα διαφωνήσω με το "δεν υπάρχει σωστό ή λάθος".
Αν εγώ τη βρίσκω ατμίζοντας καμένο, είναι σωστό το στήσιμο?
Το σωστό στήσιμο έχει ένα εύρος που καθορίζεται από τα όρια του κάθε ατμοποιητή.

Εγώ αυτό που εννοώ γιατί το 90% από τα στησίματα που κάνω μου βγαίνουν λοξά, άλλα λίγο, άλλα πολύ, μια χαρά αποδίδει.
Το θέμα καμένου δεν τίθεται σε θέμα αν θα την κάνεις λοξά ή ευθεία την αντίσταση, αλλά μόνο εάν δεν έχεις κάνει κάτι σωστό στο στήσιμο.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2943 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 02:01 »
Επανέρχομαι στο νήμα, αφού με πρωτοβουλία του gus έστειλα πίσω τον ατμοποιητή και τον παρέλαβα.
Τον τεστάρω αρκετό καιρό. Οι παρατηρήσεις μου λοιπον:
α) αλλάχτηκαν τα ορινγκς και πλέον μπαινοβγαίνουν τα τανκ πιο εύκολα. Οχι όσο θα ήθελα, αλλά φαντάζομαι ότι πλέον αν βρω πιο λεπτά ορινγκ θα βρω και τη χρυσή τομή μεταξύ του βγαίνουν εύκολα, αλλά όχι κατά λάθος.
β) το στραβοβίδωμα της καμπάνας δε διορθώθηκε. Υπάρχουν φορές που στραβοβιδώνει κι άλλες που βιδώνει με τη μια. Το προσπερνάω, είναι κάτι λίγο ενοχλητικό, όχι όμως δυσλειτουργικό. Αν δε βιδώσει καλά με τη μια, θα βιδώσει με τη δεύτερη ή την τρίτη. Με στραβή καμινάδα δεν μπαίνει το τανκ, οπότε δεν υπάρχει ρίσκο να συναρμολογηθεί λάθος με όλα τα δυσάρεστα επακόλουθα.
γ) οι διαρροές υπάρχουν πάντα, ανεξαρτήτως στησίματος. Και λέω ανεξαρτήτως, διότι μπορεί να την κάνει ξαφνικά πολλές ώρες μετά την αλλαγή αντίστασης και μετά να μην την ξανακάνει.
δ) σήμερα εντόπισα μια σίγουρη αιτία διαρροής. Οταν μαζεύει η αντίσταση μάκα και το τανκ πλησιάζει να αδειάσει. μου έχει ξανατύχει. Μόλις άλλαξα την αντίσταση και γέμισα το τανκ, διαρροή τέλος. Ηταν όμως έντονη, με σκούρο υγρό και ακόμη πιο σκούρα κατάλοιπα να το χρωματίζουν κι έκανε τα πάντα χάλια. Αντιστάσεις με ίδια μάκα είχα σε εβίβα, καυφούν, καυφούν κλώνο, ερλ και κανένας άλλος ατμοποιητής δεν "έκλαψε" για να του αλλάξω αντίσταση. Αντε,  ο κλωνοκαυφούν δάκρυσε μόνο λίγο.
ε) με το SS 316L UD βρήκα ένα ιδανικό για μένα σύρμα για να δουλεύω τον Φ. 7 σπείρες αραιές χωράνε μια χαρά στο ντεκ του και μου επιτρέπουν - λόγω χαμηλών ομ - να τον δουλεύω με 18350 στο ασημόχρυσο μηχανικό του gus , που δωρεάν μου το έκανε σέρβις (έλειπαν μπίλιες από το κουμπί)
Το σετάκι, όπως θα δείτε εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24402.msg959568.html#msg959568 είναι όμορφο και μικρό.

στ) πεισματικά πιστεύω ότι στους bottom coil ατμοποιητές μεγαλύτερο τανκ σημαίνει και περισσότερες πιθανότητες διαρροών. Ως εκ τούτου, πιστεύω ότι το νάνο τανκ μετά νάνο καμινάδας θα βελτιώσει το ψεγάδι αυτό των διαρροών (μπουρμπουλήθρες πάντως δεν έχει ποτέ). Αν κάνω λάθος, τουλάχιστον το νάνο κιτ θα τον ομορφύνει.

Ευχαριστώ τον gus για το σέρβις και θα πω για άλλη μια φορά ότι οι όποιες παρατηρήσεις μου δεν κρύβουν εμπάθεια, αλλά καλή θέληση για βελτίωση ενός ήδη καλού προιόντος. Δεν τον πούλησα (κι όχι ότι δεν έχω πολλούς και καλούς ατμοποιητές να κάνω τη δουλειά μου) επειδή πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Μακάρι να μπορέσω να τον δω στο μοντάκι μου με νάνο κιτ και να σας τον παρουσιάσω με το πιο πρόσφατο στήσιμο που φωτογράφισε ο benny ή το παλαιότερο και κλασικό της βεντάλιας.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2944 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 11:59 »
Δεν είναι εδώ το νήμα για να συζητήσουμε που, πως, πότε, από ποιον και γιατί μπαίνουν τα bravo. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

spyros1

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2945 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 17:37 »
Καλημερα.
Απο σημερα και γω κατοχος του γνησιου (εχω και κλωνο).
Πρωτα απο ολα θελω να πω οτι ποτε δεν ειχα διαροες - καμενο. 
Ο ατμοποιητης αυτος ειναι μια κατασκευη που δεν θελει βια.(οχι τρελα σφυξηματα,μονο βιδωμα).Η λειτουργια του στηριζεται σε ορινκ.
Θελει προσοχη να μην βναινουν στραβα τα δακτυλιδια του γιατι στο εσωτερικο τους εχει ορινκ και χαλανε επισης θελει προσοχη οταν βιδωνει το τανκ γιατι  εαν δεν βιδωσει σωστα θα χαλασουν οι βολτες του και μετα θα υπαρχει προβλημα.
Δεν θελει να τον στηνουμε οπως καποιον αλλον που ειχαμε και ειχαμε συνηθισει να στηνουμε.
Θελει λιγο βαμβακι και μικρη διαμετρο σπειρας στην αντισταση του γιατι εχει μικρη καμπανα.Οσο για την καμπανα του την εχουμε συνηθως κλειστη εκτος και αν τον δουλευουμε σε πολλα w και χρειαζομαστε περισοτερη ροη υγρου.
Ολα αυτα τα γραφω προκειμενου να βοηθησω  καποιους που δεν τα καταφεραν με το συγκεκριμενο ατμο.
Οι σημερινες εντυπωσεις μου απο τον γνησιο ατμοποιητη ειναι οι ιδιες που ειχα κ πριν δεν βλεπω καποια διαφορα απο αυτον που ειχα παρα μονο στο λογοτυπο που ο κλωνος δεν  εχει. Για εμενα παραμενει ενας πολυ καλος ατμοποιητης χωρις προβληματα.
 :D

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2016, 23:58 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2946 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 18:45 »
Μετά από ΠΟΛΛΑ στησίματα πιστεύω πως έχω βρει όλα τα κόλπα του. Το μυστικό για να μην έχει διαρροές είναι το να έχει σφιχτό βαμβάκι μέσα στην αντίσταση. Δεν έχει καμμία σημασία πόσο πατάει στο ντεκ, το περνάω δηλ σφιχτά και μετά κουρεύω τις άκρες όσο θέλω. Όσο όμως λίγο ή πολύ κι αν τις κουρέψω δεν αλλάζει η συμπεριφορά στις διαρροές, αν δηλ το έχω περάσει χαλαρά από την αντίσταση όσο και να αφήσω στο ντεκ θα έχω διαρροές. Μετά βέβαια για να μην έχω υποτροφοδοσία ανοίγω την καμπάνα όσο χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2947 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 19:47 »
Εχω τον lite από πέρυσι το Πάσχα. Διαρροή είχα μια φορά που πάνω στη βιασύνη μου δεν είδα ότι είχαν φύγει τα βαμβάκια από τη θέση τους. Βάζω μυτούλα στα λούκια ή και όλο το βαμβάκι αν στήνω με λίγο βαμβάκι (το αγαπημένο μου) και τυχόν υποτροφοδοσίες τις αντιμετωπίζω με ανοιγμα της καμπάνας. Αν και από τη στιγμή που του έβαλα drago δεν ξανα άνοιξα την καμπάνα ποτέ.
Γέμισμα από κάτω, έχω από τις πρώτες φουρνιές και βολεύει, δεν ξέρω τι γίνεται με τα άλλα τανκάκια που είναι μονοκόμματα.

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2948 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 00:58 »
Καλησπερα στην παρεα.Σημερα το βραδακι εκανα μια βολτα στο ναο για το καθιερωμενο after sales service στο φαινομενακι μου και για να παρεϊσω με τα ''μουτρα'' τα gusοπαιδα...Θα σταθω σε καποιες λεπτομερειες οι οποιες κανουν τη διαφορα τις οποιες θα αναλυσω παρακατω...
Ξεκινω απο το ευχαριστο κλιμα και την παρλα που μας πιανει και χαλαρωνουμε κουβεντιαζοντας για οτι μπορει να φανταστει κανεις..
Συνεχιζοντας,ειναι κατι που εχω πει πολλες φορες στο παρελθον και για μενα προσωπικα ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο για εμας τους καταναλωτες,η προθυμια και η αψογη εξυπηρετηση που προσφερουν τα παιδια μετα την αγορα καποιου προϊοντος κατι το οποιο δν κανουν ολοι...εχω ακουσει και λιστα για spare parts...
Καταληγωντας,πηγα για μια απλη συντηρηση του ατμοποιητη μου και ξαφνικα πιανει ο μαστροκωστας στα χερια του τη βαση και μου λεει ''περιμενε λιγο''...σημειωση:η βαση ειναι μια απο τις 3 που δεν βγηκαν στην παραγωγη και ειναι μια μειξη απο ζεστ και μομεντους...Το μονο που εχω να δηλωσω ειναι οτι αυτη τη στιγμη ατμιζω κατι το οποιο ειναι ενα κλικ παραπανω απ οτι πριν,η τζουρα ειναι πιο γεματη,πιο παχυρευστη,πιο μπουχτιστικη...στις 3 τρυπες οπως και πριν και κατι εχει αλλαξει...προσπαθω ακομα να καταλαβω τι εχει παιχτει και δν εχω καταληξει...
Το αφηνω στη φαντασια σας ή στην προθυμια του μαστορα για οποιον περασει μια βολτα απο το ναο...
 ;D ;D ;D ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2949 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 14:23 »
μετα  το "περιμενε λιγο" τι εκανε?
τον ξαναεστησε?, "πειραξε" την βαση?
εμεις απο Κρητη θα πρεπει να ανεβουμε Αθηνα για να μαθουμε?
πες καμια πληροφορια

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2950 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 16:18 »
Εγω τον εστησα μετα το μαστορεμα του κωστα...Φυσικα και πειραξε τη βαση αλλα ειλικρινα δν ξερω τι εκανε...Δεν μου ειπε...Απλα ηταν λες και πηρα φαινομενο για πρωτη φορα...Το ατμισμα ηταν διαφορετικο!!! :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2951 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 17:02 »
Γιάννη άνοιξε λίγο τις τρύπες εισαγωγής αέρα στη βάση εσωτερικα ώστε να έρχεται πιο μεστος ο αερας.Το ίδιο έκανε κ στη δικιά μου βάση σήμερα που πήγα να πάρω ένα τανκακι γιατί μου έσπασε στη δουλειά. Πάντα πρόθυμοι κ οι δύο κ ο Κώστας κ ο Μάριος να ακούσουν να δώσουν λύσεις,σ ότι πρόβλημα κ αν έχεις. Απλά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ κ στους δύο!! :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2016, 17:16 από Σταύρος 63 »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2952 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 17:22 »
τον εκανε δηλαδη περισσοτερο αερατο και αυξηθηκε η γευση?
ειχα την εντυπωση ο,τι οι σφιχτοτζουρικοι ειναι γευστικοτεροι :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2953 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 18:11 »
Antonelo οι 6 τρύπες της βάσης έχουν 1,6 mm διάμετρο ή κάθε μια αυτό δεν άλαξε απλά στην πλευρά που δεν βλέπουμε εσωτερικά της βάσης τις άνοιξε ώστε να διαχέεται ο αερας στο εσωτερικό πιο ομαλά κ σε μεγαλύτερο εύρος.Κάτι σαν κώνο φαντασου με την μεγάλη πλευρά εσωτερικα,1,6 σε 1,9 mm.Ή σφιχτή τζουρα παραμένει ως έχει.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2954 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 18:30 »
Βάση momentus μετατροπή με 2 υπερυψωμένες 2 x 0.8mm,ο πραγματικός ορισμός της τσιγαρίσιας
τζούρας.Στήσιμο με Kanthal 0.22 A1 με 5 σπείρες σε 2άρη άξονα.Στήσιμο που τον τελευταίο καιρό
δεν το αλλάζω με τίποτα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: η συγκεκριμένη βάση έχει ήδη την μέγιστη τροφοδοσία απο μόνη της.Η γεύση δε που παίρνεις είναι ότι καλύτερο έχω πάρει
απο ότι ατμοποιητή και αν έχω δοκιμάσει (SquapeRs / Hurricane / Taifun GT2 / CloudOne / KFL+ / Erlprinz =Γνήσιους) με ότι υγρό και αν έχω
δοκιμάσει,50/50 έως και 80/20 δουλεύει απροβλημάτιστα σε τροφοδοσία χωρίς βέβαια όμως να έχεις την επιλογή,να ξαπλώσεις
το μοντάκι σου με τον ατμοποιητή πάνω λόγο μορφολογίας της συγκεκριμένης βάσης..Η άποψη μου έχει να κάνει καθαρά "γευστικά"
και κυρίως με το συγκεκριμένο Setup σε συνδυασμό με την απόλυτα τσιγαρίσια τζούρα,σε καμιά άλλη περίπτωση δεν μπαίνω στην
διαδικασία να κάνω σύγκριση ατμοποιητών,παρα μόνο ξαναλέω με το συγκεκριμένο Setup του 0,22 σύρματος και της τελείως σφιχτής τζούρας.

Το πιο ήρεμο και γευστικό άτμισμα που έχω κάνει ποτέ μου,χωρίς να κουράζω τα μάγουλα μου με αεράτες τζούρες περιμένοντας την
δευτερη τζούρα για να ζεσταθούν τα "χοντρά" σύρματα.













 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310479 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278797 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias