vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge, axilleaspro, nXtLs, infernity, Blackwolf, ramon

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1710 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 18:10 »
Αντιστέκομαι σθεναρά  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1711 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 17:34 »
καλά το πόσες φορές έβρεξα τα χέρια μου με e-liquids από χθες δε λέγεται, αλλά χ α λ ά λ ι !
Για πείτε, στο bell ξεβιδώνουμε πρώτα την καμπάνα πρίν πιέσουμε για να βγει η βάση προς τα έξω;Αν την πιέσω λίγο μέχρι να ακουστεί το κλακ χωράει μόνο βελόνα ή πολύ ψιλό ακροφύσιο.Εναλλακτικά πρέπει να ξεβιδώσω και κάπως τη βάση για να σηκωθεί ψηλότερα, και εκεί κάτι γίνεται και σηκώνεται η καμπάνα και λούζομαι τα υγρά...
Θα μου πεις με ένα μπουκαλάκι με βελόνα λύνεται το θέμα, μα έλα που είμαι μαζόχα και δε μπορώ να δεχτώ κάτι να μη γίνεται όπως πρέπει... :idiot1:
Τώρα δε χρειάζομαι κατσαβίδι για αναπλήρωση, χρειάζομαι ντέλικα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1712 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 17:52 »
Ιωάννα, το bell cap από την κορυφή μέχρι εκεί που είναι το βέλος στην εικόνα είναι συμπαγές.  Οπότε το oring της καμπάνας μπορεί να κατέβει μέχρι εκεί για να γεμίσεις.  Αυτό θα σου δώσει αρκετό χώρο να γεμίσεις και με γυάλινο σταγονόμετρο τύπου halo ή fiva pawns (δοκιμασμένο).  Από εκεί και κάτω έχει βγει τελείως και παίρνεις τα υγρά στο χέρι (επίσης δοκιμασμένο  :)) ).

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1713 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 17:55 »
Δες και .




EDIT: Και εγώ την έχω πατήσει με τα ζουμιά στο χέρι, φυσικά .. τώρα ξεβιδώνω απλά μια φορά την καμπάνα, ώστε να μην έχω απρόοπτα, και μετά κάνω αυτό που κάνει ο φίλος στο βιντεάκι. Κατόπιν, πάντα με ανάποδα τον άτμο, αν θέλεις πιο πολύ χώρο ξεβιδώνεις κατά βούληση. Αλλά μάλλον τα ξέρεις αυτά.. :dontknow:


Αν τυχόν δεις υγρά εκεί που έχεις ανάποδα τον άτμο, δεν είναι διαρροή, είναι τα υπολλείματα που μαζεύονται κάτω απο το επιστόμιο (μια σταγόνα περίπου), και είναι φυσιολογικά, εκτός αν τα σκουπίσεις εξ'αρχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 18:09 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1714 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 17:59 »
αυτό κάνω κι εγώ, αλλά επειδή είμαι σούπερ δυνατή όταν τραβάω την καμπάνα προς τα πάνω δε μπορώ να ελέγξω τη δύναμή μου  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1715 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 19:28 »
Θα σου έλεγα να μην τραβάς τη βάση, αλλά να σπρώξεις από το σημείο που μπαίνει το drip tip με το δάχτυλο...

Θα είναι άκομψο με άλλες λέξεις να το περιγράψω...

Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ένα βιντεάκι για το πως γεμίζω σε bell cup...

Αν μπορέσω το βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1716 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 19:33 »
μια παρατηρηση μιας και χρηστης του εν λογο bell cap θελει καλο περασμα με το υγρο αναπληροσης μας διοτι λογο του συμπαγους του bell στο σημειο που εφαπτεται με το ring της καμπανασ,κατα την πιεση οταν εχουμε αναποδα τον ατμο για εμισμα η διορθωση του στυσιματος μετα απο αρκετες φορες κοπηκε το λαστιχακι της καμπανας και το παρατηρησα απο την διαρροη τουοταν τον ειχα τουμπα!παθοντας το λεω σαν προσοχη στους εχοντες να βαζουν υγρο στο oring της καμπανας και στο συμπαγες μερος του bellcap εσωτερικα.

Αποσυνδεδεμένος arispat

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1717 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 19:38 »
Κραταμε τον ατμοποιητή ανάποδα απο το μπελ κάπ ,βγαζουμε το ντριπ τιπ και τον "πατάμε" σε μια λεια σκληρή επιφάνεια (τραπέζι) .ετσι ανοίγει για να γεμισουμε χωρις να βγαινουν και τυχον υγρα που έχει μέσα

Αποσυνδεδεμένος fear22

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • To Be - To Know - To Understand
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1718 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 21:03 »
Αν και κάτοχος του Phenomenon καιρό τώρα, σήμερα τον έστησα με σύρμα της VaporTech 0.30 ΝΙ200 9 σπείρες σε 2mm 0,19Ω, Nakamichi βαμβάκι να καλύπτει ολο το ντεκ, και την αντίσταση λίγο πιο πάνω απο τις βίδες και μπορώ να πω οτι η γεύση του απογειώθηκε στους 205 κελσιου.
Μου έδωσε τόσο πλούσια γεύση και νότες που κρύβονταν στο Gambit που είναι λες και το ατμίζω πρώτη φορά!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1719 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 17:36 »
αυτό κάνω κι εγώ, αλλά επειδή είμαι σούπερ δυνατή όταν τραβάω την καμπάνα προς τα πάνω δε μπορώ να ελέγξω τη δύναμή μου  :laugh1:


γεια σου Ιωαννα...τελικα τον τσιμπησες και καλα εκανες.

για να γεμισεις με το τανκ που εχεις:
1.ξεβιδωσε καμπανα αρκετα αλλα οχι τελειως.
2 γυρνα τουμπα.
3 ετσι οπως ειναι τουμπα στρωξε λιγο να φανει το πρωτο ορινγκ.
4.ξεβιδωσε καμπανα και προσπαθησε να την βγαλεις. γεμησε με βγαλμενη την βαση και καθαρισε τα oring και ξανα τα ιδια μετα.


αλλιως παρε τα παιδια να παρεις το ιδιο τανκ αλλα που γεμιζει απο κατω...εκει θα τον ευχαριστηθεις γιατι ετσι οπως ειναι με αυτο το τανκ θα σου σπασει τα νευρα.

εγω τα εχω ΟΛΑ οσα γεμιζουν απο κατω.


edit... τωρα ειδα οτι εχεις το bellcup που γεμίζει απο κατω..σορρυ.

αλλα οσα λεω μπορει να τα κανει καποιος που δεν το εχει. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1720 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2015, 22:26 »
Γιατί ενας φίλος (που διαβάζει το φόρουμ κι έχει φαινόμενο) εξέφρασε αμφιβολίες για το αν καθεται clapton coil στον PhenomenoN η απαντηση ειναι ναι χαλαρα!
(Σημειωση: Δεν ειμαι και Demkoni oποτε η κατασκευή ισως φανεί καπως πρόχειρη  :laugh1: )


Το συγκεκριμένο στήσιμο έγινε με εσωτερικό μονό συρμα 0.30mm, περιτυλιγμενο με συρμα 0.40mm. Αυτό ισως ξενισει καποιους που θα περιμεναν το αναποδο. Όμως με αυτή τη διάταξη παιρνω μεγαλυτερη αντισταση στον περιορισμένο χωρο του PhenomenoN λογω του 0.30mm και πιο δροσερη τζουρα λογω του 0.40mm εξωτερικα. H επομενη δοκιμή θα γινει με συρμα 0.25mm εσωτερικά και 0.30mm εξωτερικά με την ιδια λογική παντα. Φυσικά περι γευσης τι να λεμε. Ειναι που ειναι ο PhenomenoN αλλου, μπαινει και το clapton που παρακραταει υγρό και παμε γι'αλλα.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1721 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 00:14 »
Εκτός από τα "normal" και προτεινόμενα στησίματα , στον phenomenon κάθονται "χαλαρά" που λέει και ο φίλος oldboy.gr και άλλα. Ενδεικτικά :




















Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1722 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 00:50 »
Ένα λίγο πιο δύσκολο σετάπ...

Αύριο θα προσπαθήσω να ανεβάσω λεπτομέρειες στα προτεινόμενα στησίματα!







Να το πω υβριδικό? δεν ξέρω... Πάντως έχει ΚΑΙ φυτίλι και βαμβάκι... ;)

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1723 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 03:35 »
 Σε λιγο τη βλεπω τη δουλεια. Αντι να καθομαι να πλεκω βραχιολακια απο paracord θα το γυρισω και θα παρω τα bracelets designs στις αντιστασεις!
Vladimirus kai Demkoni δε παιζεστε. Βαλτοι να μας τρελανετε. (in a good way).  :))
Respect.

Αποσυνδεδεμένος rider77

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1724 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2015, 10:40 »
Τί κοκορέτσια είναι αυτά ρε παιδιά? ??? :o :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173338 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310938 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207077 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias