vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Digiflavor Siren V2 (22-24mm)

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1035 στις: Αυγούστου 09, 2018, 21:08 »
Για τα χρωματιστά έχεις δίκιο, μοιάζουν πιο πολύ με απλό λαστιχάκι παρά με o-ring. Το διάφανο όμως, που είχε εξαρχής επάνω, είναι κανονικό. Στον δικό μου τουλάχιστον.

Με το αγαπημένο μου soho, τα πάει καλά.
Με ένα φρουτο-μιξ που δοκίμασα ήταν ακόμα καλύτερος. Τώρα τον έχω κάνει datsun με καρπούζια atmos lab... Πολύ καλός.

Γλυκά και μπισκότα, δεν έχω βάλει.

Είναι από τους πρώτους μου επισκευάσιμους, άρα λόγω εμπειρίας δεν μπορώ να πω και πολλά, αλλά νομίζω αξίζει τα λεφτά του, δεν είναι για τον τοίχο.

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1036 στις: Αυγούστου 10, 2018, 16:44 »
Karma is a bitch :)) :)) :))

Κι ενώ έλεγα ότι δεν είχα διαρροές, τελικά με τίμησε κι εμένα η σειρηνούλα, αλλά μάλλον έφταιγα εγώ.
Είπα να δοκιμάσω 2mm πυρήνα. Είδα πως το βαμβάκι που χωρούσε σε αυτόν ήταν λίγο για τα αυλάκια τροφοδοσίας, όσο κι αν προσπαθουσα να το αφρατέψω...
Αλλά συνέχισα...
Έστησα, γέμισα, και μετά από 6-7 τζούρες, διαρροή !
Όχι σταγόνες, διαρροή κανονική, κάτι λιγότερο ίσως από το μισό τανκ.

Πέρασα καινούργιο βαμβάκι, λιγο περισσότερο αυτή τη φορά (πάλι μου φαίνεται λίγο στα αυλάκια...) και μέχρι στιγμής δεν έχω διαρροή.
Αλλά δεν έχω ούτε και γεύση  :))   Λες και είναι άλλος ατμοποιητής.
Αφαίρεσα την βάση να ελέγξω μήπως υποτροφοδοτείται το βαμβάκι, αλλά είναι βρεγμένο μια χαρα. Πατάω το fire button και ντουμανιάζει, είχα ελέγξει και την αντίσταση στο άλλαγμα των βαμβακιών κι άναβε ομοιόμορφα.
Γεύση καμμένου δεν μου δίνει, άρα δεν νομίζω να έχω υποτροφοδοσία.
Απλώς, μάλλον δεν γουστάρει τα 2mm.

Επιστροφή στα 2,5mm, αλλά όταν ξεβαρεθω :))
Για την ώρα, επιστροφή στον melo μου.

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1037 στις: Αυγούστου 10, 2018, 19:27 »
Την πίεσες κι εσύ πολύ την τύχη σου όμως...
Μα 2άρη πυρήνα στον siren?!  ::)

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1038 στις: Αυγούστου 10, 2018, 23:22 »
Αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις ! :))

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1039 στις: Αυγούστου 16, 2018, 11:05 »
Επιβεβαιωνω τη ΜΗ λυση των διαρροων μεσω της αντικαταστασης του λαστιχου της βασης με το μικροτερο.
4ο γεμισμα και να σου τη η αντιπαθητικη διαρροη :angry_orange: (οπως παντα οχι κατα τη διαρκεια της αναπληρωσης,να ειμαι και προετοιμασμενος).Μ@@@ι μου το κανε το Aegis (sorry για την εκφραση,ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ).
Η διαρροες στους συγκεκριμενους ατμοποιητες δε λυνονται με τιποτα (μονο με εξορκισμο ισως).

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1040 στις: Αυγούστου 16, 2018, 12:02 »
Σωστά. Την διαρροή δεν θα την σταματήσει το o-ring της βάσης με το τζαμάκι. Δεν οφείλεται σε o-rings ή σε μή στεγανότητα του τανκ.
Όπως είχα γράψει στην σελίδα 67 του παρόντος νήματος, φτάνει υγρό στην τρύπα εισαγωγής του αέρα που βρίσκεται στο κάτω μέρος του ποδιού του θετικού πόλου. Και μέσω αυτής της τρύπας, καταλήγει στις πολλές τρύπες εισαγωγής αέρα στο δαχτυλίδι και από εκεί ξεχειλίζει στην εσωτερική κάτω πλευρά του δαχτυλιδιού.
Αν δεν βρούμε/καταλάβουμε πως και γιατί φτάνει υγρό στην τρύπα του θετικού πόλου, δεν θα σταματήσουμε την διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1041 στις: Αυγούστου 17, 2018, 22:29 »
  Επέστρεψα σήμερα Θεσσαλονίκη. Το πάω στα παιδιά που το αγόρασα,μάγκες στάζει, στήστε το εσείς μήπως κάνω καμιά λαλακία εγώ,γιατί δεν μου κόβει και πολύ. Το κάνουν από την αρχή μπροστά μου. ΟΚ ευχαριστώ. Μέχρι να κάνω μια βόλτα το μισό τάνκ, πάλι είχε κάνει λούτσα το mod. Αρά είναι αυτό.
 Όλοι αυτοί οι κύριοι που κάνουν τα reviews, δεν δοκιμάζουν τα προιόντα κανα μήνα πριν μιλήσουν; Κοσμάκη και κοσμάκη παίρνουν στον λαιμό τους. Άχρηστο προιόν για σκουπιδοτενεκε. Δεν τολμώ ούτε καν να το πουλήσω, γιατί ο επόμενος χρήστης του, θα μου χαλάσει το κάρμα με τις κατάρες που θα μου ρίξει.
 Ένας αφορισμός που έβγαλα από την μικρή πείρα μου στους επισκευάσιμους και αφού έπαιξα με αρκετούς από δαύτους, είναι πως η όλη ιστορία είναι αργόσχολος μαζόχισμός ανευ ουσίας. Κατανάλωση περισσότερη, μπόλικο χάσιμο χρόνου, την σουπερ ουαου γεύση δεν την είδα και υγρά να κολυμπάνε στα mod. Αν με διαβάζει κάποιος φίλος, που απλά θελει να ατμίζει για να μείνει μακριά από το τσιγάρο και δεν θέλει να το κάνει χόμπυ όπως εμείς, ας κρατήσει τα λόγια του σοφού γέροντα: keep it simple. Ναυτιλάκος και Ζενιθ είναι ότι χρειάζεται να ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1042 στις: Αυγούστου 17, 2018, 23:05 »
από την επίσης μικρή μου εμπειρία, δεν ξέρεις να στήνεις!

...μόνο που ούτε εγώ ξέρω, οι αντιστάσεις μου όταν περνάω το βαμβάκι μοιάζουνε με σίγμα τελικό
που το πάτησε το τρένο και μετά πέρασε από καλίμπρα την οποία χειριζόταν σουρωμένος μονόχειρος κύκλωπας
(τέλος πάντων,  you get the point, να μην συνεχίσω)

Το ότι στο έστησαν στο μαγαζί...δεν λέει τίποτα. Σαν να λες ότι έχεις αυτοκίνητο, το πήγες σε κάποιο συνεργείο
και επειδή δεν δουλεύει μετά σωστά, φταίει το αμάξι. Μπορεί και να φταίει ναι, αλλά όχι σίγουρα.

Ναι έχει αρκετή κατανάλωση. Όλοι αυτού του στυλ έχουν.
Η γεύση είναι υποκειμενική, οπότε αν σε βολεύει ο ναυτίλος ή οποιοσδήποτε άλλος, πολύ καλά κάνει και σε βολεύει.

Ναι και εγώ βαριέμαι να στρίβω και να βαμβακώνω. Δύο όμως προτερήματα που τα προσπερνάς:
οικονομία: δεν συγκρίνεται το κόστος των αντιστάσεων με το κόστος που έχει το σύρμα βαμβάκι
ακόμα και αν αλλάζεις μετά από κάθε tank. Οκ, όμως εδώ μπορεί να μην θέλει κάποιος να ασχοληθεί και το δέχομαι.
Βου (και βασικότατο): στον επισκευάσιμο, ξεκουμπώνεις κοιτάς την αντίσταση/βαμβάκι και παίρνεις μια ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται το πράμα. Στην έτοιμη αντίσταση...ουσιαστικά παίζεις με την τύχη σου. Βαράς χωρίς αύριο και κάποια στιγμή αλλάζεις αφού δεν πάει άλλο. Αυτή είναι ένα εγγενές μειονέκτημα που θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να γίνει προσπάθεια βελτίωσης.

Τώρα στον siren.
Όταν βιαστώ και δεν φτιάξω το βαμβάκι και εγώ βιώνω την πραγματικά ψυχοφθόρα διαδικασία του σκουπίσματος και του ξεκολυμπιάσματος (άλλο κακό να μην μας βρεί)
όταν όμως περάσω το βαμβάκι με ησυχία (κοτομπέικο v2) και το κάνω όπως τέλος πάντων εγώ καταλαβαίνω,
τότε δεν βγάζει στάλα.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω τι κάνω, αλλά θεωρώ ότι έχει να κάνει με το φούσκωμα του βαμβακιού.

Αυτά...περί ορέξεως.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1043 στις: Αυγούστου 17, 2018, 23:22 »
 Αντε πες εγω δεν ξερω, που νομίζω πως το κάνω καλά,αλλά δεν ξέρουν και όλοι οι άλλοι;Όσοι άτμο πέρασαν από τα χέρια μου, τους έβαλα να τους τεστάρουν περα από τους μαγαζάτορες και φίλοι μου, Γκικς με καμιά δεκαριά επισκευάσιμους ο καθένας. Το αποτέλεσμα ήταν χειροτερο του δικου μου. Αν δηλαδή για να χειριστείς ενα προιόν θες διδακτορικό του Πανεπιστημιού του ατμίσματος, ε ας το να πάει,καταντά γραφικό.  
 Το πλεονέκτημα με το βαμβάκι είναι όντως υπαρκτο και μεγάλο συν. Το αλλάζω καθέ μερα.Για την οικονομία σιγά τα ωα. Οι αντιστασεις του Ζενιθ έχουν ενα 2 ευρω, του Ναυτίλου 8.80 η 5αδα. Μονο για σύρματα,βαμβάκια,στρίφτες,κοφτάκια, αλλά και την σχεδόν διπλή καταναλωση , παίζει να έφαγα τις αντιστασεις ενος έτους, σε κανα δίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1044 στις: Αυγούστου 18, 2018, 00:19 »
Παντως και γω που τον εχω παροπλισει (αν και τωρα τελευταια κανω κανα τανκακι lounge σε αυτον γιατι το απολαμβανω) το εχω κανει λογω γευσης σε αλλα υγρα. Απο τοτε που τον αγορασα μεχρι και σημερα (6 μηνες) δεν εχω δει διαροη (εκτος απο μια δυο φορες στις αρχες και αυτη ελαχιστη). 

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1045 στις: Αυγούστου 18, 2018, 01:00 »
και εγώ δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα. που και που καμιά σταγόνα.... μιλάω για τον 22χιλ... ο 24αρης δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται...

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1046 στις: Αυγούστου 18, 2018, 01:28 »
Να προσθεσω οτι κ εγω τον εχω 10 μηνες κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος κ νιωθω σιγουρος μαζι του.Να τονισω,οτι τον Ιουλιο,15 μερες διακοπες,τον πηρα σκοπιμα μαζι μου,διοτι λογω αυξημενης ζεστης σε παραλια κτλ,ειναι κ πιθανοτερη η διαρροη..δεν εβγαλε σταγονα.Κ στο στησιμο,απλα κ γρηγορα..δεν το πολυψαχνω ιδιαιτερα.
Θεωρω πολυ πιθανο να υπαρχουν ελλατωματικα κομματια.Για μενα,αν ειναι εφικτο,να ξαναπας στο μαγαζι κ να σου στησουν εναν αλλον κ ακομα καλυτερα να στο αλλαξουν.
Κ εγω,στον 22αρι αναφερομαι.
Επισης κατι τελευταιο,οταν γεμιζετε,αφηστε καποιον ικανο χωρο κενο..μην γεμιζετε τερμα.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1047 στις: Αυγούστου 18, 2018, 08:53 »
Απ' ότι φαίνεται κατασκευάζεται σε 2 διαφορετικά CNC με αποτέλεσμα κάποιοι να έχουν διαρροές και κάποιοι όχι. Το πρόβλημα είναι στην ένωση όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία και θέλει αρκετή μεγέθυνση για να φανεί.
Ένας δεύτερος λόγος που μπορεί να συνδυαστεί με τον πρώτο είναι το ελαττωματικό μονωτικό του πόλου που αφήνει να περνάνε υγρά που περάσαν κάτω όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία.
Δυστυχώς κανένα από τα δύο δεν είναι δυνατό να επισκευαστεί.

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1048 στις: Αυγούστου 18, 2018, 09:40 »
Καλημερα,
Να πω και εγω την εμπειρια μου. Εχω δυο 22αριδες εδω και 6μηνες περριπου,ποτε δεν ειχα προβληματα διαρροων σε κανεναν απο τους 2. Ελαχιστες φορες οταν δεν εφτιαχνα καλα το μπαμπακι στις αρχες, μεχρι που εμαθα.Κατ'εμε το καλυτερο στισημο ειναι με 3αρι πυρηνα, οχι παρακατω και με συρματα παιζω με 28ga και 2χ28ga και 2χ26ga. 5-6 σπειρες και ολα οκ! ;)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1049 στις: Αυγούστου 18, 2018, 16:01 »
Πιστεύω ότι έχει δίκιο ο [member=20409]redortho[/member] και πως εκεί βρίσκεται η αιτία των διαρροών.
Διότι δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς το ότι σε κάποιους παρουσιάζεται διαρροή (ό,τι και αν κάνουν), ενώ σε κάποιους άλλους όχι. Δεν γίνεται να μην γνωρίζουμε να στήνουμε όλοι όσοι έχουμε διαρροές. Στήνουμε σε άλλους δύο τρεις άτμο και δεν έχουμε διαρροή. Και μάλιστα σε άτμο που δεν συγχωρούν λάθη. Τι γίνεται; Ξέρουμε να στήνουμε σε αυτούς, αλλά δεν ξέρουμε να στήνουμε στον Siren;

Επειδή κάνω σκέτη βάση, το βαμβάκι και η αντίσταση αντέχουν άνετα ακόμα και 40ml μέχρι να αρχίσουν να σκουραίνουν. Ε, δεν μπορεί να φταίει το στήσιμο, όταν στα δύο πρώτα γεμίσματα (8ml), δεν παρουσιάζεται ούτε δάκρυ και στα μισά του τρίτου γεμίσματος αμολάει μια πλημμύρα στα καλά καθούμενα. Δηλαδή το βαμβάκι δούλευε καλά μέχρι τα 10ml και ξαφνικά αποφάσισε ότι δεν αιθάνεται καλά και πρέπει να κατουρήσει; Και μετά την κατρούλα, αρχίζει και πάλι να δουλεύει καλά για τα επόμενα 8-12ml;
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279215 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias