vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, yorgoss, camber

Twitter

Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #195 στις: Απριλίου 21, 2020, 17:30 »
Καλησπερα σε ολους! Πρωτη φορα γραφω σε αυτο το φορουμ, αλλα το παρακολουθω πολλα χρονια. Θα σας πω και εγω την ιστορια μου. 9 χρονια καπνιστης. 30/08/2019 τελευταια μερα διακοπων ειπα θα κοψω το καπνισμα (παλι) με την βοηθεια του ηλεκτρονικου τσιγαρου(παλι, αλλα πιο σοβαρα αυτη την φορα). 8 μηνες δεν εκανα ουτε ενα τσιγαρο, και ξαφνικα μου φυτευτηκε η ιδεα τελη Μαρτιου με Απριλιο οτι μπορω να μην ατμισω. Εκανα 3 mg/ml στα 10-15 βατ. Ολον αυτον τον καιρο μου λεγανε διαφορα πραγματα για το ηλεκτρονικο κλπ κλπ οπως σε ολους σας φανταζομαι. Τελοσπαντων ξυπναω μια μερα και λεω σημερα δεν θα ατμισω,ασχετα αν θα το καταφερω ή οχι  αυριο θα ατμισω. Περασε η μερα και ατμισα. Το ξανακανω αυτο μετα απο 2-3 μερες, ε απο τοτε δεν ξαναγυρισα. Το ηλεκτρονικο καθοταν στο τραπεζι μπροστα μου, με φορτισμενες μπαταριες. Ηταν πανευκολο(ως σημερα) το να μην ξανατμισω. Δεν μου ελειψε ποτε, και ας καπνιζουν ολοι οι γυρω μου! Καλως σας βρηκα!
Υγ1: Πηρα λιγα κιλα (7)
Υγ2: Πιο δυσκολη ειναι η μεταβαση απο το τσιγαρο στο ηλεκτρονικο, παρα η διακοπη του ηλεκτρονικου.
Υγ3: Το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει φοβερη δουλεια, αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα του να ειναι καποιος ατμιστης και στο να μην καπνιζει τιποτα. Περιπου το ιδιο ενιωθα και το ιδιο νιωθω
Υγ4:Αρχισα περπατημα και τρεξιμο και το απολαμβανω

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #196 στις: Μαΐου 08, 2020, 11:09 »
Συμπληρωσα ενα μηνα χωρις ηλεκτρονικο τσιγαρο :D. Ηταν ευκολο. Δεν μου λειπει. Βεβαια θεωρω οτι βοηθησε το 8μηνο που ημουν στο ατμισμα ή μπορει απλα να μαι τοσο αποφασισμενος!! Η συμβουλη μου ειναι να παρει καποιος αποφαση να μπει στο ατμισμα σοβαρα, χωρις ουτε τζουρα κ.τ. , μετα να κατεβαζει νικοτινες και στο τελος θα ναι πιο ευκολο!!  :DΤο πιο δυσκολο κομματι ειναι η μεταβαση απο το κανονικο στο ηλεκτρονικο ( ειχα αποτυχει απειρες φορες) :wall:

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #197 στις: Μαΐου 08, 2020, 15:45 »
Αξιος !!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Elinaki

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #198 στις: Μαΐου 09, 2020, 21:46 »
Καλησπέρα...σε όλους είμαι η ελίνα..και ο λόγος που γράφτηκα αρχικά εδώ ήταν απλά να δω τους τρόπους που έχετε βρει για να κόψετε το κάπνισμα γιατί εγώ ακόμη δεν το έχω καταφέρει..αλλά είπα γιατι όχι ας πω και την δικη μου ιστορία.Πως βρίσκεις την δύναμη μετα από μια αγχωτική μέρα στο γραφείο να μην καπνίσεις όταν ειδικά όλοι άλλοι καπνιζουν σοβαρα τωρα;

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #199 στις: Μαΐου 09, 2020, 23:49 »
Καλησπέρα. Αυτά που θα σου αναφέρω είναι προσωπική εμπειρία. Λοιπόν εμένα μου άρεσε το κάπνισμα ήταν ο λόγος για να ξυπνήσω το πρωί, όταν έτρωγα περίμενα την ώρα που θα καπνίσω μετά, το βράδυ με ένα ποτάκι μπορεί να έκανα και 10 τσιγάρα (όχι σε έξοδο εκεί χανόταν η μπάλα). Είπα να πάρω ένα ηλεκτρονικό για να μειώσω τα 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα (αν έκανα μόνο ένα θα ήταν θαύμα για μένα). Αυτό έγινε αμέσως μόλις πήρα το πρώτο μου ηλεκτρονικό (παρότι άσχετος και μη πληροφορημένος πήρα ότι μου έδωσαν και ήταν απλά ακατάλληλο) Αργότερα όταν εξοπλίστηκα με ένα κατάλληλο mod και ατμοποιητή τα τσιγάρα μέσα στην ημέρα ήταν 3 (μπορείς να φανταστείς ποια). Μετά από καμιά δεκαριά ημέρες έμεινε μόνο το πρώτο πρωινό. Τότε ανακάλυψα το κατάλληλο υγρό και εξαφανίστηκε και αυτό. Είμαστε εξαρτημένοι από τη νικοτίνη και το ηλεκτρονικό συνεχίζει αυτή την εξάρτηση (άρα δε νιώθεις στέρηση) , σε απαλλάσσει όμως από τις υπόλοιπες καρκινογόνες ουσίες που περιέχει το τσιγάρο. Τα οφέλη που έχω δει στην υγεία μου είναι πολλαπλά Να φανταστείς ότι μπορώ και να τρέξω (120 κιλά άνθρωπος!) . Το πιο σημαντικό για μένα είναι η επιστροφή της γεύσης που έρχεται σχετικά γρήγορα. Απολάμβανα ξανά το φαγητό μου. Μείνε στο forum και ρώτα στα κατάλληλα νήματα για τον εξοπλισμό σου (μη λυπηθείς 10-20 ευρώ παραπάνω θα κάνεις γρήγορα απόσβεση).

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #200 στις: Μαΐου 10, 2020, 09:47 »
Πως βρίσκεις την δύναμη μετα από μια αγχωτική μέρα στο γραφείο να μην καπνίσεις όταν ειδικά όλοι άλλοι καπνιζουν σοβαρα τωρα;
Με θέληση Ελίνα μπορεί κάποιος να καταφέρει πολλά πράγματα στην ζωή. Ίσως όχι πάντα μεγάλα, αλλά ουσιαστικά.
Καλώς ήλθες στην παρέα μας. :)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #201 στις: Μαΐου 10, 2020, 15:05 »
Ένα καλωσόρισμα και από εμένα, με την ευχή να μείνεις εδώ!
Ρίξε μια ματιά στα δύο ποστ του [member=23118]Kostis1995[/member] (Καλώς ήρθες και καλή παραμονή και σε εσένα!).

Όλοι μας, είχαμε μια δυσκολία να αφήσουμε το τσιγάρο. Άλλος μικρότερη, άλλος μεγαλύτερη. Οπότε το να σου πω εγώ πως άφησα το τσιγάρο από την πρώτη ημέρα που έπιασα το άτμισμα, ή κάποιος άλλος να σου πει ότι είχε κάνα δυο πισωγυρίσματα, να τα λάβεις υπ' όψιν σου μόνον σαν προσωπικές εμπειρίες. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις και εσύ την ίδια εμπειρία.

Καλύτερα να θεωρήσεις το "συνολικό" αποτέλεσμα:
Όλοι μας εδώ, έχουμε πετάξει το τσιγάρο! Άλλος ένα χρόνο, άλλος δύο χρόνια και, άλλος δέκα! Και κάποιοι, έκοψαν και το άτμισμα!
Αυτό μετράει. Το ότι τα καταφέραμε. Με επιμονή, υπομονή και με θέληση να απαλλαχθούμε από το καρκίνωμα του τσιγάρου.
Γι' αυτό και συνεχίζουμε να είμαστε εδώ, στο φόρουμ. Και ας μην έχουμε πολλά να συζητήσουμε πέραν από το άτμισμα. Λέμε καμιά καλημέρα, λέμε τα νέα από το μέτωπο του ατμίσματος, τις καινοτομίες, κ.λπ.
Αλλά είμαστε η παρέα των ΠΡΩΗΝ καπνιστών που πλέον είναι ατμιστές!
Και χαιρόμαστε αφάνταστα γι' αυτό.

Καλή ατμιστική συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Elinaki

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #202 στις: Μαΐου 11, 2020, 22:42 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά..αν και είμαι λίγο άσχετη στο τι να επιλέξω ως πρώτο ηλεκτρονικό..αλλά τουλάχιστον έχω μπει στο τρυπάκι του να θέλω να αλλάξω αυτήν την κακή μου συνήθεια.Νιώθω πως αν δεν καπνίσω μια μέρα..το άγχος θα με καταβάλλει.Μπράβο σας που το καταφέρατε.Θέλει κότσια.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #203 στις: Μαΐου 11, 2020, 22:58 »
Είμαι με ενα vtc mini εδω και 5 περίπου χρόνια που ξεκίνησα το άτμισμα και αργότερα προστέθηκε και ενα tesla wye85.Απο ατμοποιητές πέρασα 1-2 χρόνια με ενα triton mini που παίρνει αντιστάσεις του ναυτίλου και αργότερα προστέθηκαν 2-3 επισκευάσιμοι ατμο για να πέσει το κόστος των έτοιμων αντιστάσεων αλλά και για να βρω καλύτερη γεύση και χτύπημα.
Δεν χρειάζεται το καλύτερο μοντάκι και ο καλύτερος ατμοποητής για να ξεκινήσεις το άτμισμα και να κόψεις το τσιγάρο,μόνο η απόφαση σου και η θέληση.

Και αρκετή νικοτίνη τώρα στην αρχή τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Elinaki

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #204 στις: Μαΐου 12, 2020, 00:38 »

Και αρκετή νικοτίνη τώρα στην αρχή τουλάχιστον.

Σε ευχαριστω chris..και προσπάθω να το κοψω..απλά με την πρωτη δυσκολία δεν αντεχω με χαλαρώνει.Εχω ακούσει πολύ καλα λόγια για το vtc mini πολύ βολικό λενε.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #205 στις: Μαΐου 13, 2020, 01:18 »
Το ίδιο χαλαρωτικό είναι και το άτμισμα. Πήγαινε σε ένα από τα πολλά και καλά μαγαζιά που έχει η πόλη σου , πάρε το κατάλληλο εξοπλισμό που θα σου δώσουν, πάρε ένα έτοιμο υγρό καπνικό με τουλάχιστον 12 mg νικοτίνη και ξεκίνα. Σε λίγο καιρό θα δεις ότι δε θα ξανακαπνίσεις γιατί απλά δε θα σου λείπει. Η συμβουλή μου για mod είναι το aegis mini και ατμοποιητή zenith. Μη διστάζεις και μη καθυστερείς άλλο θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά, θα το κόψεις και δε θα το πιστεύεις. 

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #206 στις: Μαΐου 15, 2020, 22:43 »
Ευχαριστω @Λοξιας ! Λοιπον διαβασα τις σκεψεις της Ελινας. Ολοι μας ειχαμε διαφορετικα θεματα να λυσουμε οταν μπηκαμε στο ατμισμα. Προσωπικα απετυχα 4 φορες αν θυμαμαι καλα γιατι η σκεψη μου ηταν η εξης: Ειναι σωστο αυτο που κανω? η κοπελα μου καπνιζει,Οι γυρω μου την λενε κλπ. Οταν το πηρα πραγματικα αποφαση να μπω στο ατμισμα, ξεκινησα και δεν ακουγα ουτε γονεις, ουτε φιλους ουτε κανενα.  Επισης μετα απο μια δυσκολη μερα στην δουλεια ή και πριν την δυσκολη μερα με βοηθουσε πολυ το La crema μπανανα 6mg. Θελω να πω οτι ειναι θεμα συνηθειας, λιγη προσπαθεια και θεληση θελει( Δεν ειναι δυσκολο, αληθεια!!!) . Συνεχιζοντας ''το ταξιδι'' με το ηλεκτρονικο τσιγαρο σιγα σιγα καταλαβα οτι μπορουσα να μην ατμισω σε μερη που δεν επρεπε πχ μπουζουκια με ποτο ( Ακουσα προγραμμα Γονιδη χωρις καθολου ηλεκτρονικο :)) ;D). Μετα απο μηνες αποκλειστικα στο ατμισμα και με θεληση, βγηκε εντελως απο το μυαλο μου το τσιγαρο σαν να μην υπαρχει σαν μην ακουσα ποτε για αυτο σαν να μην το βλεπω.( φαντασου εστριβα στους αλλους χωρις να κανω ουτε τζουρα). Και ετσι λεω για να δω μια μερα τι θα γινει αν δεν ατμισω ηλεκτρονικο, δεν εγινε τιποτα, ξανατμισα, λεω την επομενη θα μεινω 2 μερες χωρις ηλεκτρονικο. Κατεληξα να μαι 1 μηνα και κατι χωρις το ατμισμα, ηταν καποιο καιρο πανω στο τραπεζι. Οποτε βασει της ''εμπειριας μου'' προτεινω: Καποιο καιρο στο ατμισμα οσο θελει ο καθενας ποσοτητα γευση συσκευη μεχρι να φυγει απο το μυαλο το κανονικο τσιγαρο. Μετα θα σας αλλαξει η νοοτροπια! 
Υγ: Φοβερο κινητρο μου εδιναν καποια ατομα εδω περα που διαβαζα τις ιστοριες τους και επαιρνα εμπνευση( ζηλευα με την καλη εννοια!! ;))
Υγ1: Ειναι πιο ευκολο απο οτι φανταζεσαι ( ακομα και να πιεις καφε χωρις τσιγαρο, που ηταν το προβλημα μου :angel: )
Υγ2: Σορρυ για την πολυλογια αλλα η χαρα μου ειναι απεριγραπτη!! 

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #207 στις: Ιουνίου 10, 2020, 20:26 »
Προτελευταια ενημερωση( bump)  για την προσπαθεια διακοπης καπνισματος  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: Εκλεισα 2 μηνες χωρις το ατμισμα, και μπορω να πω δεν μου εχει λειψει καθολου. Ειδικα μετα τις πρωτες 10 μερες ουτε που το σκεφτομαι. Ουτε το τσιγαρο( μου δωσανε αναμμενο και ουτε που το σκεφτηκα για τζουρα)  ουτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Σε αυτο το κειμενο θα δωσω μερικα τιπς απο την προσωπικη μου εμπειρια, οπως εβλεπα τιπς αλλων και με βοηθησαν!! Καταρχας οσοι ειστε στο ατμισμα μην αγχωνεστε να το αφησετε , επικεντρωθειτε στην προσπαθεια να μεινετε μακρια απο το κ.τ.. Μου το λεγαν στο καταστημα η.τ. '' θα ερθει η ωρα, μην αγχωνεσαι, μην το σκεφτεσαι ''. Οποτε επικεντρωθειτε εκει. Οσοι ατμιζετε καιρο και θελετε να το σταματησετε η συμβουλη μου ειναι να μην ''φοβηθειτε'' να ορισετε μερα που θα το αφησετε. Ειναι πιο ευκολο απο οτι φαινεται. Αλλα το μυστικο της επιτυχιας κατα την αποψη μου ειναι να το σταματησετε πρωι, με το που ξυπνησετε να μην ατμισετε. Τσιχλες ( μεντα, κανελα), κομπολοι και φαγητο απαραιτητα αξεσουαρ του πρωτου 10ημερου. :)) :))Αν θελετε και ενα  ''κινητρο'' το να σταματησετε το η.τ. κατα την αποψη μου παντα ειναι 90%-95% πιο ευκολο απο το να σταματησετε μαχαιρι το κανονικο. Μετα κραταει 10 μερες οι σκεψη. Οσοι ειστε πιο χαρντκορ ( σαν εμενα τον πειραγμενο ) αφηστε το ηλεκτρονικο τσιγαρο γεμισμενο φορτισμενο μπροστα σας και μην κανετε ( κιομως ετσι τα καταφερα!!)  8) :laugh1:
Υγ1: Tα κιλα χανονται, αλλα χανονται πιο δυσκολα, δεν αγχωνομαστε, το βασικο στοχο τον πετυχαμε!
Υγ2: Εαν εισαι προς την σκεψη να σταματησεις το ηλεκτρονικο τσιγαρο και ατμιζεις παραπανω απο 6-7 μηνες , ορισε μια μερα και σταματο, ειναι ευκολο (πιστεψε με) ;)
Υγ3: Aν καπνιζεις και θες να σταματησεις το τσιγαρο, χωρις δευτερη σκεψη αγορασε ηλεκτρονικο τσιγαρο και μην αγχωνεσαι για τα ml που ατμιζεις, βρες τι σου ταιριαζει και αγορασε το .
Υγ4: Ευχαριστω για τα γραπτα μερικων εδω περα, καποτε σας ζηλευα, με βοηθησατε να τα καταφερω! 
Υγ5: Tελευταια ενημερωση που θα κανω στο θεμα και θα σταματησω ειναι στις 100 μερες, γραφω πολλα γιατι οσο περισσοτερο διαβαζα αυτα που γραφατε τοσο περισσοτερο μου δινατε κινητρο :) :)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #208 στις: Ιουνίου 11, 2020, 11:24 »
Άξιος!

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #209 στις: Ιουλίου 07, 2020, 02:37 »
δεν θα σταματαγα ποτε το ατμισμα...! ο λογος ειναι οτι εκτος απο το τελειο εργαλειο διακοπης που καταφερα να σταματησω το καπνισμα....! πλεον ειμαι στα 0mg ασχετα που κανω που και που σε pod 6mg... παρολαυτα το ελενχο αντεχω και χωρις νικοτινη μια χαρα...! 

ο λογος που δεν θελω να το σταματησω ειναι οτι εχω μια ωραια συλογη απο mod/pods διαφορους ατμοποιητες εργοστασιακους-επισκευασιμος κλπ... και πλεον ατμιζω πιο πολυ απο χομπυ και οποτε μου ερθει...! εχει τυχει να μην ατμισω και για 1 χρονο... γενικα αν θελω το κοβω και τωρα αλλα δεν θελω...   ισως καποια στιγμη ομως αλλαξω γνωμη...! για την ωρα οχι ομως..! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364