vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 6 χρήστες
grag, dkostas, manoslykos, sakissalonika, Jorge, camber

Twitter

Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 12:49 »
Σε χάσαμε Γιάννη, μας έλειψες βρε.
Ναι και εμένα μου έλειψε το φόρουμ αλλά με 3 παιδιά, το ένα με ειδικές ανάγκες, το μεγάλο 3η λυκείου, χαμούλης γίνεται και δεν μένει χρόνος. Βελτιώνεται βέβαια κάπως η κατάσταση όσο μεγαλώνουν :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 16:21 »
Γιάννη εσύ να είσαι καλά και τα παιδάκια σου μαζί με όλη την οικογένεια και θα βρεθεί τρόπος να μας ανοίξεις τα μάτια με την εμπειρία σου. :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 19:17 »
Η τραγωδια του ανθρωπινου ειδους εγκειται στο οτι παντου και παντοτε οι παλιοι θεωρουν οτι στον καιρο τους τα πραγματα ηταν καλυτερα. Πιο αγνα . Πιο ανθρωπινα.

Πες τα χρυσόστομε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :thumpup: :yes: :respect:

"Από την ώρα που θα πεις πως παλιά ήταν όλα καλύτερα, τα παιδιά σήμερα δεν σέβονται τίποτα, τί όμορφα που ήμασταν στην εποχή μου κλπ, τότε θα είσαι "γέρος", όποια & αν είναι η βιολογική ηλικία σου".

Ρήση γέροντα που λάτρεψα & κάναμε παρέα, όταν αυτός βρίσκονταν στα τελειώματα της ζωής του & εγώ φαντάρος κάπου στην Μακεδονία. Ποτέ δεν την ξέχασα.   :_love_heart:

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2023, 19:23 από treloneritis »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 19:28 »
Τι γίνεται όμως όταν παλιότερα ήταν καλύτερα; Να μην το πούμε;
Καταρχήν ακόμη και το 2012 υπήρχε ένα provari κι ένας kayfun για να ατμίσεις αξιοπρεπέστατα. Ακριβά; Μπορεί ίσως για κάποιους. Εγώ έκανα 2 πακέτα την ημέρα και ήθελα 300€ το μήνα. Το προαναφερόμενο σετάκι μου κόστισε 280€ άρα φθηνότερα μου ήρθε. Τα υγρά ήταν τζάμπα. Βάσεις και νικοτίνες με το κιλό, χωρίς φόρους και κουραφέξαλα. Άτμισμα σε όλους τους χώρους χωρίς απαγορευτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2023, 19:39 από camber »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 19:45 »
Προσπαθώ, χωρίς να τα καταφέρνω πάντοτε, να αποφεύγω την υπερβολή. Και την μονομέρεια, το να γέρνω μονόμπαντα.  Τα πάντα ρει & ουδέν μένει. Δεν μπορείς να διαβείς το ίδιο ποτάμι δυό φορές. Πράγματα που έλεγε ο Ηράκλειτος ήδη 2500 χρόνια πριν.
Φυσικά, το "μπρος" πάντα έχει & τις ατέλειές του, ουδέν....άσφαλτον (κατά την λαϊκή αοιδό).
"Ωραία" η εποχή της Λούσυ, του αυστραλοπίθηκου, "ωραία" όμως & η εποχή του Τρελονερίτη που πάλιωσε πιά & θα τον ανατρέψουν & γαντζώνεται από τα της δικής του εποχής. Η ιστορία έχει αποφανθεί πως δεν θα του περάσει, Γιώργο Camber μου.  ;)


Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 583
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 21:37 »
Εδώ και κάνα 2μηνο έβγαλα από το συρτάρι Γιώργο @camber το Radius και το Ρ3 και κάτι ατμοποιητες του gus ( που τους πουλάει ακόμα  δηλαδή ) και αναρωτιόμουν πόσο μ@λκ είμαστε που παίρνουμε ότι καινούργιο βγαίνει !!!!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 06, 2023, 01:11 »
Εγώ σας το ξαναλέω κι ας παρεξηγιέστε γεροντάρες μου, wellcome to the show! :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 06, 2023, 06:40 »
Τι γίνεται όμως όταν παλιότερα ήταν καλύτερα; Να μην το πούμε;
Καταρχήν ακόμη και το 2012 υπήρχε ένα provari κι ένας kayfun για να ατμίσεις αξιοπρεπέστατα. Ακριβά; Μπορεί ίσως για κάποιους. Εγώ έκανα 2 πακέτα την ημέρα και ήθελα 300€ το μήνα. Το προαναφερόμενο σετάκι μου κόστισε 280€ άρα φθηνότερα μου ήρθε. Τα υγρά ήταν τζάμπα. Βάσεις και νικοτίνες με το κιλό, χωρίς φόρους και κουραφέξαλα. Άτμισμα σε όλους τους χώρους χωρίς απαγορευτικά.

Ακριβώς αυτό  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 10, 2023, 01:06 »
πωπωπω τι ωραιο τοπικ νοσταλγιας.... συνεχιστε πλιζ!

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 11, 2023, 10:32 »
 Η «νοσταλγία», από τις ελληνικές λέξεις νόστος (επιστροφή), και άλγος, (πόνος), είναι  μια λέξη που δημιούργησε ο Ελβετός γιατρός Γιοχάννες Χόφερ (κατ’ αντιστοιχία της λέξης «οσφυαλγία», για παράδειγμα) για να περιγράψει τις περιπτώσεις Ελβετών μισθοφόρων που αρρώσταιναν από τη λαχτάρα τους να επιστρέψουν πίσω στην πατρίδα τους. Οι ασθενείς μπέρδευαν το παρελθόν με το μέλλον, την πραγματικότητα με τη φαντασία, το πού βρίσκονταν και πού θα ήθελαν να βρίσκονται. Ο Χόφερ ανακάλυψε τη θεραπεία: επιστροφή στην πατρίδα.

Τα τελευταία χρόνια επισης, μια επιδημία νοσταλγίας για έναν ταχαμου πιο ασφαλη και «ανθρωπινο» κοσμο μοιάζει να έχει καταλάβει το δυτικό ημισφαιριο. Και αν η ασθένεια των Ελβετών μισθοφόρων είχε να κάνει με τον χώρο στον οποίο βρίσκονταν - και η μετακίνησή τους στα εδάφη της πατρίδας τούς θεράπευε, η σύγχρονη νοσταλγία αναζητά την επιστροφή σε έναν άλλο χρόνο, σε μια άλλη εποχή που οι «ασθενείς» μοιάζουν να θεωρούν κατά καποιο τροπο πατρίδα τους.

Μελαγχολία, προσκόλληση στο παρελθόν, εξιδανίκευση. Οι δυτικές κοινωνίες μοιάζουν να νοσούν από ένα σοβαρό έλλειμμα νοήματος. Σ’ ολόκληρη την Ευρώπη εκδηλώνεται διαρκως μια ανησυχία την οποία εχει εκφράσει τέλεια ο Τζον Κιτς, απέναντι στο νέο κόσμο που διαγράφεται με την εξελιξη της επιστημης και της τεχνολογιας: έναν κόσμο απομαγεμένο, από τον οποίο οι νεράιδες έχουν εκδιωχθεί, εξ ου κι αυτή η ανάγκη επιστροφής στα παραμύθια και το δημοτικό τραγούδι. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους συνθέτες (το Regenlied ή τα Hemiweh Lieder του Μπραμς είναι η πεμπτουσία αυτής της σπαρακτικής άρνησης). Μέσα σ’ αυτό το κλίμα, ανατέλλει στις μερες μας και ο νέο-ρομαντισμός του Αγκαμπεν  η του Ντελεζ  που μιλάνε πλέον όχι απλώς για νόστο, αλλά για οντολογική απώλεια. Αυτό το αίσθημα λύπης βρισκει την κορυφωση του με τον Κύκνο του Μποντλέρ, που είναι το μεγάλο ποίημα της νοσταλγίας διαχρονικα.

Ο κόσμος λοιπον δίνει ενίοτε την εντύπωση ότι πορεύεται προς τα μπρος κοιτάζοντας προς τα πίσω. Οι επιλογές μας δεν γίνονται στη βάση μιας προβολής τους στο μέλλον, αλλά σε σχέση με μια εξιδανικευμένη μήτρα του παρελθόντος. Τότε που υπήρχαν σύνορα, οι τεχνολογικές εξελίξεις ήταν ελεγχόμενες και η κλιματική αλλαγή άγνωστη λέξη.


Η νοσταλγία του παρελθόντος είναι τόσο μία αισθητική όσο και μια ιδεολογία. Είναι τόσο μια νοσταλγία για τα παλιά πράγματα, το σπιτικό φαί της μαμάς, το στιλ μιας άλλης εποχής όσο και μια νοσταλγία για την παλιά τάξη πραγμάτων, τις παλιές βεβαιότητες, τις παλιές ιεραρχίες.

Είναι γεγονός ότι, αν παρατηρήσει κανείς με προσοχή τον νοσταλγικό λόγο που αναπτύσσεται στο διαδίκτυο και αλλού, θα βρει τρεις αλληλένδετες εκδοχές απώλειας: την απώλεια μιας ηλικίας ή χρονικής εμπειρίας που έχει χαθεί αμετάκλητα. Την απώλεια που έχει να κάνει με το ηθικό ή αισθητικό επίπεδο της νεότητας. Την απώλεια της αθωότητας που κρύβεται στο παρελθόν και το οποίο έρχεται να αλωθεί από τη νέα κάθε φορά τεχνολογία επικοινωνίας και ψυχαγωγίας. Οι τρεις αυτές εκδοχές ενός ανεπίστρεπτου παρελθόντος συγκροτούν ένα συντηρητικό περίβλημα γύρω από το συναίσθημα της νοσταλγίας, αφού ουσιαστικά το φέρνουν σε ρήξη με το παρόν.

Για άλλους, πάλι, η νοσταλγία συνιστά μια αντίδραση στο βίωμα της παροδικότητας και της χρονικής ασυνέχειας που επιφέρει η σύγχρονη ζωή. Η αναζήτηση μιας εποχής αυθεντικότητας στο παρελθόν εδράζεται στη ρευστότητα των κοινωνικών και πολιτισμικών προτύπων και επιχειρεί να αισθητοποιήσει και να εμπορευματοποιήσει διάφορες «χρυσές εποχές» μέσα από τη δυνατότητα πολιτισμικής διάσωσης, ανακύκλωσης και αναδιαμόρφωσης του χθες που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες.

Καπως ετσι, η νοσταλγία εν τελει πουλάει παντού: στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση, στη μουσικη, στη μόδα, στη διαφήμιση. Αντανακλάται στο καταναλωτικό boom των βιολογικών και οικολογικών προϊόντων, στην αναζήτηση της αυθεντικότητας, στην επιστροφή στις ρίζες. Οπουδήποτε στον κόσμο, εργαλειοποιείται ως συναισθηματικό όπλο, εξιδανικεύοντας το παρελθόν μέσα από μια θετική μυθολογία ώστε να διασκεδάσει τους φόβους μας για το μέλλον. Το οποίο μέλλον, αντίθετα, είθισται να πέφτει θύμα των πλέον δυσοίωνων προβλέψεων. Το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού του φαινομένου είναι η «επιστημονική φαντασία», πάντα αρνητική και στρεσογόνα : Αρμαγεδδών, Mad Max, Blade Runner…


Τι ρόλο παίζει λοιπον η νοσταλγία στον τροπο που αντιλαμβανομαστε τα πραγματα; Πόσο μας βοηθάει ώστε να μπορέσουμε να αποδώσουμε νόημα στη ζωή μας; Είναι τελικα κακό να νοσταλγούμε; Είναι οντως το παρελθόν ο σιγαστήρας του μέλλοντος;

 Μέσα από έρευνες (πχ Routledge et al. 2011), έχει βρεθεί ότι οντως η νοσταλγία σχετίζεται θετικά με μια αίσθηση νοήματος στη ζωή. Η εύρεση ενός νοήματος και ο καθορισμός ενός σκοπού στη ζωή μας θεωρούνται καθοριστικά για την ψυχολογική λειτουργικότητά μας. Ο τρόπος που επεξεργαζόμαστε και αντιλαμβανόμαστε το νόημα της ζωής εξαρτάται από τον τρόπο που αξιολογούμε τις εμπειρίες του παρελθόντος. Τι έχουμε ζήσει, πώς το έχουμε τακτοποιήσει μέσα μας και που το αποδίδουμε; Πόσο ικανοποιημένοι είμαστεαπό το παρελθόν και πώς έχουμε επιλέξει να το κρατήσουμε;

Οι άνθρωποι τείνουν να εμπλέκονται σε καταστάσεις που πιστευουν ότι έχουν νόημα για την ύπαρξή τους, που τους κάνουν να νιώθουν ότι η ζωή τους έχει ένα σκοπό (μεταξυ μας, προκειται για μια τεραστια «μπαρουφα» : η ζωη μας δεν εχει κανενα απολυτως νοημα και κανεναν σκοπο από μονη της – εμεις τα καθοριζουμε όλα αυτα). Κι αυτές τις καταστάσεις εμφανίζουν την τάση να τις κρατούν και ως σημαντικές αναμνήσεις που θα φέρουν στη μνήμη τους κάθε φορά που νιώθουν ότι βρίσκονται σε μια ευάλωτη κατάσταση. Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από τη νοσταλγία, καθώς αποτελεί μια σημαντική πηγή από την οποία αντλούν στοιχεία (και κουραγιο !) για την ύπαρξή τους.

Ο εξωραϊσμός του παρελθόντος είναι ένας τρόπος να αντέξουμε τα γηρατειά: τουλάχιστον ζήσαμε μια ωραία ζωή, το ανάποδο θα ήταν πολύ εκνευριστικό. Δεν πρέπει να ξεχνάμε στο τελος – τελος, πως η ζωή μας είναι καμωμένη τόσο από παρελθούσες ευτυχίες όσο κι από μελλοντικές υποσχέσεις…











Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 10, 2024, 13:05 »
Δυστυχώς τα περισσότερα σύγχρονα υγρά δεν παίζουν καλά σε πολύ παλιούς ατμοποιητές γιατί ήταν φτιαγμένοι να αποδίδουν με τις τότε συνθέσεις αρωμάτων / βάσεων.Βέβαια κάποιο σχετικά λιγότερο παλιοί τα καταφέρνουν ακόμα καλά, πχ από τανκ ο eviva 2 και δευτερευόντως οι phenomenon ενώ από drippers o le papillon που για μένα δίνει τη μέγιστη απόλαυση ότι και να του ρίξεις και είναι ο μόνος παλιός ατμοποιητής που χρησιμοποιώ σταθερά.Αν πάμε σε πιό παλιούς στυλ kayfun, sophia, apollo ή όποιους έπαιρναν κεραμικό και σύρμα n-r-n, εκεί τα νέα υγρά δεν παίζουν με τίποτα.Το καθημερινό μου άτμισμα είναι με perseus 1 ναι i know αλλά ασχέτως Θανάση, ο ατμοποιητής βγάζει γευσάρα, όταν βέβαια ατμίζω αρώματα γιατί σχεδόν ένα χρόνο τώρα κάνω κατά 95% σκέτη βάση με νικοτίνη...που είσαι ρε cruiser79 που σε κορόιδευα για τη σκέτη βάση και άτμιζα latakia σε 15-20%  :))
Τώρα από μοντάκια δεν χρησιμοποιώ τίποτα εξωτικό, geekvape απλό μοντ με 27100, στα 16.5W που ατμίζω με κρατάει όλη μέρα και είναι απροβλημάτιστο.Παίζω και με τα παλιά μηχανικά του gus και του craven, πιο πολύ για την νοσταλγία και πιο συχνά αντί για pod ένα μικρό atmomixani nemi γιατί απλά είναι μικρούλι και παίρνει τέλεια πάνω του τον papillon :)Κάτι radius κτλ που δεν αλλάζεις εύκολα μπαταρία, είναι στο ντουλάπι...
Επίσης σταθερό είναι το vilterακι μου, με έχει βολέψει αφάνταστα και έχει και το έτοιμο pod με tobacco που μου θυμίζει τα παλιά καλά καπνικά.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 16, 2024, 17:25 »
Δεν ξερω αν παλια ηταν καλυτερα, (αμφιβαλλω, θυμαμαι ακομη τις ...υπερμπαταριες των... 250 μιλλιαμπερ) αλλα τουλαχιστον ειχαμε λιγοτερους φορους και οχι μονο στο ατμισμα φυσικα. . . .

Παντως οπως και να εχει δεν εχει νοημα να παιρνουμε μερος απο το "πακετο" του παλιου, και να λεμε ότι ηταν καλυτερα, το "πακετο" παει ολοκληρο...

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 16, 2024, 18:06 »
Δεν χρειάζεται να πάμε τόσο πίσω στα 250 μιλιαμπερώρια είναι υπερβολή.
Σε κάθε περίπτωση μπορουμε όμως να έχουμε ένα συνδυασμό παλιού και καινούργιου.
Δεν συμφωνώ επίσης ότι το πακέτο πάει ολόκληρο, μπορεί να πάει και με συνδυασμό.

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 24, 2024, 12:42 »
Εγώ όταν πρωτο-ξεκίνησα υπήρχαν 1 το πολύ 2 καταστήματα στην Ελλάδα κάπου το 2010, το funstore.gr και μετά νομίζω το ivape.eu . Το θέμα βασικά είναι γιατί το ξεκινάς, εγώ για παράδειγμα το ξεκίνησα για θέματα υγείας και οικονομίας, η αλήθεια είναι ότι κάπνιζα πάρα πολύ και μου ήταν πάρα πολύ δύσκολο να συγκεντρωθώ πολλές ώρες στο pc (λόγω της δουλειάς).. Μετά από ένα διάστημα το έκοψα 3 χρόνια το ηλεκτρονικό γιατί μου στοίχιζε πολύ πιο ακριβά από το κανονικό τσιγάρο και πήγα σε καπνό. Όταν ο καπνός πάλι έφτασε στο θεό τον έκοψα και γύρισα εδώ και 6-7 χρόνια πάλι στο η/τ...

Το θέμα 'χόμπι' η αλήθεια είναι ότι υπήρξε ορισμένες φορές (τουλάχιστο σε μένα), αλλά δεν νομίζω ότι με εξέφρασε ποτέ πραγματικά.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω είναι όπως στο ραδιόφωνο και το stream, ή το αυτοκίνητο! άλλος το έχει από καπρίτσιο, άλλος για να βρει γκόμενα/ο, άλλος γιατί του αρέσει ο Καζαντζίδης, άλλος επαγγελματικά, άλλος για πειραματισμό κ.ο.κ

Σίγουρα θα συμφωνήσω στο ότι αυτή η παλιά αύρα & ζεστασιά δεν υπάρχει σήμερα, αλλά δυστυχώς δεν είναι μόνο στο η/τ, αλλά σε όλη την κοινωνία και στον καθένα και καθεμιά ξεχωριστά.

..Και να σου πω και κάτι; την γεύση, την γκαβ.. και τον πυκνό ατμό που μου έδωσε ο oval το 2011, δεν μου την έχει δώσει -κανένας- μέχρι σήμερα από όλους τους ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει ..αυτός ήταν "πειραγμένο rd350" yamaha δίχρονο ..σιγουράκι  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2024, 13:04 από ipomonias »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 28, 2024, 14:34 »
Το πρώτο μου ηλεκτρονικό ήταν τότε που είχαν αρχίσει να πουλάνε σε φυλλάδια και τηλεπωλήσεις αυτά τα στυλό σαν vape pens τώρα, με το φωτάκι μπροστά και τις αμπουλίτσες με υγρό, κυρίως σε καταστήματα "υγειινών προϊόντων".
Πιο πολύ έπινες παρά άτμιζες.
Μετά από κάτι αποτυχημένα μηχανικά, ήρθε το VAMO και είδαμε φως μαζί με τον πρώτο kayfun :)
Ολες οι εποχές πάντως έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, απλά τα πράγματα προχωράνε και λόγω τεχνολογίας αλλά και λόγω marketing, αφού οι κατασκευαστές θέλουν να παρουσιάζουν συνεχώς νέα προϊόντα για να κάνουν πωλήσεις και το κέρδος είναι πλέον ο βασιλιάς.
Με λίγη λογική και κριτική σκέψη πάντως, έχεις να διαλέξεις και να βρεις πολύ καλές συσκευές και υγρά σε τιμές αρκετά οικονομικές.















 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180510 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12