vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge, th3ofilos

Twitter

Θα έπρεπε να υπάρχει οποιαδήποτε νομοθεσία σχετικά με το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Διαβάσατε τα νέα μέτρα; Εχετε καμια αμφιβολία ότι εδώ το μεγάλο ψάρι είναι το κράτος και το μικρό εμείς; Ετσι, στον "νόμο της φύσης" που μας θέλει υποψήφια θύματά του, προστίθεται ο "νόμος του μεγάλου ψαριού" που ποινικοποιεί την προσπάθειά μας να γλυτώσουμε από τα δόντια του. Σορι, αλλά ως μικρό ψάρι, θα τρέξω γρήγορα, θα κρυφτώ, θα καμουφλαριστώ.... θα κάνω ό,τι μου δίνει η φύση για να αποτρέψω την πιθανότητα να με φάει το μεγάλο ψάρι. Σε νόμο που μου επιβάλλει να πηδήξω στο πιάτο του μεγάλου ψαριού και να αλατοπιπερωθώ μόνη μου για να του το κάνω εύκολο, λέω ΟΧΙ

:confused1: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ίσως δεν είμουν ξεκάθαρη όταν έγραψα:
"Αν και συναισθηματικά συμφωνώ με τον φίλο μου τον Drum και πολλούς ακόμη που είναι κατά μιας νομοθεσίας σχετικής με το η.τ." και

"Ξέρω, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, με ή χωρίς νόμους σε τούτη δω την Πολιτεία" και

"Φυσικά και δεν αναφερόμουν θετικά στην τρέχουσα νομοθεσία, αναφερόμουν ιδεατά σε μια νομοθεσία που θα μας προστάτευε σαν ατμιστές" και
ΝΑΙ κι εγώ θα κάνω ό,τι μπορώ για να αποφύγω ένα νόμο που θα με φάει. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 13:21 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Η παράνοια της άκριτης και άδικης νομολογίας - φορολογίας, οδηγεί με μαθηματικά ακρίβεια σε έναν απείθαρχο, ανένταχτο πολιτικά και σχεδόν εν τω συνόλω του "παράνομο" λαό
Με κλέβεις? θα κάνω ο,τι μπορώ να σε κοροϊδέψω - "κλέψω" - αποφύγω το νόμο - σε τιμωρήσω πολλαπλά σε σχέση με την άδικη τιμωρία που μου επιβάλλεις

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Ενώ πριν τα πληρώναμε όλα και πηγαίναμε με τον σταυρό στο χέρι, στον δρόμο του Θεού..

Καλόόο..


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Κάποιοι φαντάζομαι, ναι :angel:
Η "παρανομία" έχει και αυτή κλίμακες :yes:
Άλλο να παρανομείς επειδή σε αφήνει το σύστημα (βλ. τελωνεία π.χ.) και άλλο να κατακλέβεις τον κόσμο (βλ. δικηγόρους - ιατρούς - πολιτικούς, για να πιάσω τους μεγάλους)
 :)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 02, 2016, 13:03 »
@valsam
Φίλε μου γνωρίζεις πολύ καλά πως η συζήτηση για τα πολιτικά απαγορεύεται (για ευνόητους λόγους) στο φόρουμ.
Ναι μεν ορισμένα θέματα σαν κι αυτό εμπεριέχουν και πολιτικά στοιχεία,
αλλά εκφράσεις υπερ ή κατά κάποιου συγκεκριμένου κόμματος/πολιτικού φορέα καλό είναι να αποφεύγονται.

Είσαι παλιό μέλος και ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ.  ;)
Σορρυ my bad!
Δεν είμαι υπερ κανενος κομματος είμαι κατά ολων γι'αυτο και εκανα την ισος αστοχη  συγκριση !

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Καταφανέστατα "όχι" και η δική μου απάντηση στο νήμα. Και έχω και πάρα-πάρα πολλά χρόνια να πω μπράβο σε Ελληνικό Κοινοβούλιο, για κάποιο νόμο που ψήφισε  :-\

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Να κανω μια διευκρινηση για οσους μπερδευονται με το θεμα της νομοθεσιας. Οπως ειπα και στο ποστ μου, νομοθεσια υπαρχει ηδη. Δεν μιλαμε για παντελη ελλειψη νομων, αλιμονο! Υπαρχει νομοθεσια ηδη που προστατευει τον καταναλωτη και αφορα την ασφαλεια ολων των καταναλωτικων αγαθων. Εδω εμπιπτει και το θεμα των ελεγχων στα υγρα, τις συσκευες, τις μπαταριες, κτλ. Γι΄ αυτο υπαρχουν οι σχετικες ενδειξεις και προφυλαξεις σε ολα τα νικοτινουχα υγρα (σημα νεκροκεφαλης, το x,), οπως αλλωστε και στη χλωρινη και σε οποια αλλα προϊοντα περιεχουν αντιστοιχες ουσιες.
Επισης μην μπερδευετε το θεμα της ελλειψης ελεγχων στα υγρα με τη νομοθεσια. Η νομοθεσια υπαρχει και επιβαλλει να γινονται ελεγχοι για παρουσια ουσιων ακαταλληλων για τον ανθρωπο στα υγρα (και σε ολα τα καταναλωτικα αγαθα). Ετσι το γεγονος οτι δεν γινονται ελεγχοι ή δε γνωριζουμε ακριβως την επιδραση συγκεκριμενων ουσιων των γευσεων στην υγεια του ανθρωπου, δεν ειναι θεμα νομοθεσιας, αλλα ανικανοτητας του κρατικου μηχανισμου να ελεγξει την αγορα και να προβει στη σχετικη ερευνα για να εκτιμησει την επικινδυνοτητα των συγκεκριμενω ουσιων που βρισκονται στα υγρα.
Αρα δε χρειαζεται καμια περαιτερω νομοθεσια, απλα πρεπει να εφαρμοστει επιτελους η ηδη υπαρχουσα με παραλληλη χρηματοδοτηση των απαραιτητων ερευνων για την εξακριβωση του ρολου που παιζουν οι συγκεκριμενες ουσιες. Και οχι να περιμενουν τον κ. Φαρσαλινο ή τον οποιον Φαρσαλινο να κανει με προσωπικη του πρωτοβουλια και χρηματοδοτηση απο ιδιωτες τις τοσο απαραιτητες ερευνες.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Όπως λέει ο φίλος caros παραπάνω. Η ερώτηση στο νήμα ξεκάθαρη:

Σαφώς δεν αναφέρομαι, στην απαράδεκτη νομοθεσία που μας επιβάλλουν.
Γενικότερα μια νομοθεσία που θα επέβαλλε κάποιους κανόνες, στο χώρο του ατμίσματος, θεωρούμε ότι θα ήταν χρήσιμη, η υποστηρίζουμε ότι η αγορά και εμείς, μπορούμε μόνοι μας να διορθώσουμε τα όποια τυχόν προβλήματα παρουσιαστούν;

Άλλο πράγμα η οργή, όσο δικαιολογημένη κι αν είναι απ' τα στραβά κι ανάποδα στη χώρα. Το άτμισμα πρέπει να προστατευθεί με νόμο. Οι γενικεύσεις και όλα τα υπόλοιπα μπορούν να πάνε σε κάθε κατεύθυνση, από κόμμα παιδεραστών μέχρι λευτεριά στους κτηνοβάτες. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Φίλε caros σε πιάνω μεν αλλά νομίζω πως παραβλέπεις κάτι.
Δεν υπάρχουν μόνο ουσίες που γενικά και για πολλές χρήσεις είναι επιβλαβείς για χρήση σε κάθε προϊόν. Κάθε κατηγορία έχει ιδιαίτερα συστατικά και ειδικές ανάγκες. Το απλούστερο, που λέμε μόνιμα: πράγματα καλά για βρώση δεν είναι ακατάλληλα σε τρόφιμα ή άλλα αγαθά αλλά πολλά είναι ακατάλληλα για ατμιστικά υγρά ή απαιτούν πλαφόν. Στο θέμα των υγρών δεν είμαστε καλυμμένοι από γενικούς κανόνες, οπότε κάποιο είδος κανονιστικού νόμου μας λείπει.

Καλα τα λες Πετρα, αλλα η πλειοψηφια θελει εναν καρχαρια να του λεει ποιο ειναι το σωστο ...
Αν αναφέρεσαι στο νήμα, η πλειοψηφία που δικαιολογεί την οπτική της μόνο αφελής δεν είναι και μόνο καρχαρία δεν ζητάει.

Η στάση του να μην θέλουμε καμία νομοθεσία μου φαίνεται αντίδραση στην υπάρχουσα δυσάρεστη κατάσταση και κάπως ξένη με το πνεύμα του νήματος που ζητά μια "ιδανική" νομοθεσία, δηλαδή στην ουσία προτάσεις για το πώς θα θέλαμε να είναι τα πράγματα. Τόσα χρόνια δηλώναμε σαφώς πως υπάρχουν πράγματα που θα θέλαμε (χωρίς να είμαστε αισιόδοξοι πως θα τα έχουμε) και δεν πιστεύω πως σε μια εβδομάδα αυτό άλλαξε και ότι γινόταν ως τώρα το θεωρούμε ιδανικό.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Ξέρω πως ο αγαπητός φίλος BigSur δεν χαρίζει κάστανα και δεν στρογγυλεύει γωνίες. Ένα τελευταίο από μένα για το πόσο συμφωνώ, αλλά και μ' αυτό που βλέπω ως πραγματικότητα κι όχι σαν όνειρο. Δεν είμαστε κυνηγημένοι πρώην καπνιστές, δεν πρέπει όμως να είμαστε και άλλοθι του οποιουδήποτε (π.χ. α, στο άτμισμα επιτρέπουν τα πάντα). Δεν θα θέλαμε νομοθεσία όπου π.χ. να μην πωλούνται υγρά ή οποιαδήποτε αναλώσιμα σε περίπτερα και είδη καπνικών; να μην υπάρχει αποκλειστική διάθεση σε μεγάλες αλυσίδες, να επιτρέπεται, με ξεκάθαρο νόμο, το άτμισμα σε δημόσιους χώρους, βασικοί κανόνες υγιεινής (π.χ. υποχρεωτικά δοκιμαστήρια με χ κανονισμούς), ελεύθερη διαφήμιση, πιστοποιημένα προϊόντα κ.ο.κ. Δεν με νοιάζει το 10μελο ή γιατί μπήκε φρένο σε χ mg και χωρητικότητες.[/justify]

Αν μείνουμε στο αυτορυθμιζόμαστε θα μείνουμε στο γενικό: ε, δεν έγινε και τίποτα κακό μέχρι σήμερα, (μέχρι να γίνει).

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Σε ένα ιδανικό περιβάλλον, ποια είναι η ιδανική νομοθεσία που θα θέλαμε; 
πχ Υγρά χωρίς διακετύλιο και άλλες ουσίες που αποδεκτοί ερευνητές έχουν ορίσει. 
πχ. συσκευές χωρίς μέταλλα που σκουριάζουν ή θεωρούνται ακατάλληλα
πχ ποινικοποίηση διαρροών, όχι για τα παιδιά, αλλά για την ψυχική υγεία του ατμιστή
πχ. διατίμηση κάποιων απλών βασικών συσκευών και υγρών που απαραίτητα θα έχουν όλοι.
πχ. ελεύθερη χρήση του η.τ. σε χώρους άνω των 15τμ
πχ. ανασκολοπισμό κάθε καπνιστή που μας την μπαίνει για το η.τ. μας
πχ εξαναγκασμός του κ. Μπεχράκη να εμφανίζεται δις μηνιαίως σε πρωινάδικα ξανθών τηλεπαρουσιαστριών και δις τριμηνιαίως στο ΦΩΣ στο ΤΟΥΝΕΛ προμοτάροντας της έρευνες του Δρ.Φαρσαλινού
(εντελώς τυχαία τα παραδείγματα, δε χρειάζεται να το πάμε παραπέρα)

Κατά την πολύ ταπεινή μου γνώμη (μπορείτε ελεύθερα να μη συμφωνήσετε!)
Μπορούμε να έχουμε όμως ουσιαστική νομοθεσία; ΟΧΙ
Αρα, εχει νόημα να λέμε ναι, έχοντας στο μυαλό μας αυτή την ιδεατή νομοθεσία; ΟΧΙ. Αν ποτέ τεθεί θέμα ιδεατής νομοθεσίας, να το ξανασυζητήσουμε. 

 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Οσο λιγότεροι νόμοι, τόσο το καλύτερο.
λίγα πραγματα μόνο:
1) Απαγόρευση πώλησης προϊόντων ατμίσματος σε ανήλικους (υπάρχει ήδη)
2) Λίστα με ουσίες που απαγορεύονται να χρησιμοποιηθουν σε υγρά (προβλέπεται)
3) Απαίτηση φαρμακευτικής καθαρότητας PG/VG/Νικοτίνης (δεν γνωρίζω αν υπαρχει)
4)Λίστα με υλικά (μεταλλα συνθετικά) που απαγορεύονται να χρησιμοποιηθουν σε ατμοποιητές/συσκευές ατμίσματος (νομίζω ότι προβλέπεται)
5) Απαίτηση για childproof καπάκια σε όλα τα υγρά (με η χωρίς νικοτίνη και αρώματα) (οι περισσότεροι το έχουν ήδη, προβλέπεται)
Τα υπόλοιπα η αγορά τα έχει ρυθμίσει μόνη της μεσω του ανταγωνισμου (πχ τρυπες στα μηχανικά mod για εκτόνωση αερίων μπαταρίας, συστημα αποφυγής βραχυκυκλώματος στα ηλεκτρονικά κτλ)
ψηφίζω ΝΑΙ αλλα με επιφύλαξη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@petra
Νομίζω πως έχει νόημα. Όχι γιατί θα μας κάνουν την χάρη αλλά για να δούμε εμείς πίσω από τι ζητούμενα μπορούμε να σταθούμε ενωμένοι και (ίιιιιιιιιισως...) κάπως να αρχίσουμε να κινητοποιούμαστε προς αυτή την κατεύθυνση. Να έχουμε κάποιες θέσεις.

Ενημέρωση, πίεση, προβολή, ότι μπορούμε. Οι νόμοι δεν φτιάχνονται στην πέτρα (ε... σόρρυ petra!), όλα αλλάζουν με τον χρόνο και από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. Ας ξεκινήσουμε απλά από το τι θεωρούμε εμείς καλό!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Δλδ ρε παιδιά , αμα δεν έχουμε νόμο όπως τον θέλουμε , να μην έχουμε κανένα νόμο..?? Κατ αρχάς ποιος καθορίζει το θέλω..?? Ή μήπως όλοι θέλουμε τα ίδια..??
Προφανώς πρέπει να υπάρχει ένας νόμος, που θα καλύπτει τόσο τα θέλω των περισσότερων ατμιστών , όσο και τα θέλω των περισσότερων μή ατμιστών.. Και σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα τους αρέσει καθόλου..
Δεν μπορεί ενα πράγμα το οποίο επηρεάζει πολλούς ανθρώπους, ειδικά σε θέματα υγείας,να είναι αρρύθμιστο και ξέφραγο αμπέλι..
Μην τρελαθούμε κι όλας δλδ..

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
[justify]Χωρίς νομοθεσία δεν πάμε πουθενά. Στη θεωρία μπορώ να πω ό,τι θέλω αλλά χωρίς γραπτούς κανόνες δικαίου επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας. Όλοι καταλαβαίνουμε πως εύκολα επικρατεί το συναίσθημα, η οργή, το άδικο, όμως χωρίς νόμους παύει το δίκαιο κι ο καθένας θα ορίζει ό,τι θέλει όποτε θέλει όπως θέλει. Άλλο πράγμα η άσκηση πολιτικής εξουσίας, η κακή διακυβέρνηση, κι άλλο πράγμα η Δημοκρατία το Σύνταγμα και το Δίκαιο.   [/justify]


Ολα αυτα τα θετικα συμβαινουν επειδη υπαρχουν γραποι νομοι? Πολυ ενδιαφερον, πως δε το χα σκεφτει...

Να υποθεσω πως αν βρεθουμε ας πουμε στην ερημο η στο βορειο πολο... τεσπα καπου μακρυα απο την προστασια που σου παρεχουν οι θεοσταλτοι αυτοι ανθρωποι, θα περιμενεις οποιος ειναι μαζι σου να σε βιασει,  να σε φαει ζωντανο και μετα να σε γδαρει για να φτιαξει τσαντακι



...ξερεις ο ανθρωπινος πολιτισμος βασιζεται στην εξελιξη της παιδειας κι οχι στους νομοθετες η τις πλακες του μωηση...
Οσο για τους νομους οσο εξελισομαστε φυσικα και δε τους χρειαζομαστε.
(Βασικα ποτε δε τους χρειαζομασταν αλλα τεσπα) οι κοινωνιες μια χαρα αυτοοργανωνονται και το ιδιο κι οι αγορες.
Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 16:37 από Nick74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12