vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Θα έπρεπε να υπάρχει οποιαδήποτε νομοθεσία σχετικά με το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
χαλαρός είμαι  χαχαχαχαχα :)
Επειδή για μένα είναι ένα απο τα σοβαρότερα ερωτήματα που έχουν τεθεί μέχρι τώρα στην ατμιστική μου διαδρομή,  πραγματικά πάω μπρός - πίσω.
Βάζω στην αρχή Ναι και σε 5 δεύτερα το πήρα πίσω, ενώ η λογική μου λέει Ναι και η ψυχοσύνθεσή μου λέει Οχι.
Κάτι σαν τον Τσίπρα δηλαδή.... :-[


Το ότι συμφωνώ με πάρα πολλά των μεν και πάρα πολλά των δε, μάλλον χρίζει διερεύνησης απο την Ζelatini :)) :))

Και σκέφτομαι, είναι δυνατόν να πείς ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ χωρίς να αιτιολογήσεις και να συμπεριλάβεις όλες αυτές τις παραμέτρους που αναφέρουν
όλοι οι συνατμιστές εδώ καισε άλλα νήματα παρεμφερή;
Δεν γίνεται....
Οπότε αναγκαστικά διευρύνεις τα όρια του πεδίου της γνώμης σου χωρίς να τα ξεχειλώσεις.
Οχι δεν χρειάζονται κι άλλα νήματα γιατο θέμα αυτό.
Μ' έχει πιάσει πονοκέφαλος...
Με τόσα νήματα για το ίδιο ουσιαστικά θέμα θα ξεπεράσουμε και την βουλή στην τυπικότητα.... :happy_roll_01:

Η αλήθεια είναι, οτι μπορεί να φαίνεται απλοϊκό σαν ερώτημα, αλλα απαντάει σε ένα πολύ βασικό ερώτημα σχετικά με την ατμιστικη κοινότητα.
Δε είναι τόσο σοβαρό, όπως η πολιτική, εμπεριέχει όμως τη στάση μας απέναντι της, η αλήθεια είναι οτι, όχι μόνο εμπεριέχει αλλα επηρεάζει καθοριστικά την απάντηση μας. Δυστυχώς όμως πολιτικοί σωστοί, δύσκολα θα βρεθούν σε αυτό το κράτος. Πορευόμαστε λοιπόν με αυτό που έχουμε.
Το ερώτημα μου λοιπόν είναι, εάν σαν κοινότητα είχαμε τη δυνατότητα να εκπροσωπηθούμε, ουσιαστικά και δυναμικά, να διεκδικήσουμε αυτό που θεωρούμε δικαίωμα μας, θα ήμασταν ενωμένοι; η θα διχαζομασταν;
Στο πρώτο, το βασικότερο ερώτημα όλων, τι θα ζητάγαμε; Να συζητήσουμε το νομοσχέδιο η να το καταργήσουμε;
Γενικότερα φαινόμαστε ενωμένοι, καταγγέλουμε τους πάντες και τα πάντα, και δικαιολογημένα, στη κρίσιμη στιγμή όμως θα βρίσκαμε λύσεις;
Αυτο είναι θέμα για άλλο νήμα βέβαια, αλλα εσύ το ξεκίνησες. :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ψηφίζω ΝΑΙ σε κάποια νομοθεσία.
Θεωρώ περιττό να δηλώσω πως αναφέρομαι σε μια ιδανική νομοθεσία που δεν έχει καμία σχέση με αυτή που αντιμετωπίζουμε ή με αυτή που ρεαλιστικά θα περίμενα στην Ελλάδα -ειδικά εν μέσω κρίσης.

Θα έβλεπα με θετικό μάτι νομοθεσία που θα καθορίζει κάποιες ουσίες που επ ουδενί δεν πρέπει να βρίσκονται στα υγρά και τις μάξιμουμ αναλογίες κάποιων άλλων, καθώς και συνθήκες παρασκευής των υγρών.

Θα ήθελα μια νομοθεσία που θα καθόριζε τι είδους υλικά θα έπρεπε να απαγορεύονται σε ατμοποιητές και να εγγυάται κάποιο βαθμό ασφάλειας σε ότι έρχεται σε επαφή με τα υγρά μας.

Να καθορίζει νόμιμη ηλικία αγοράς συσκευής ατμίσματος σύμφωνα με γνωμοδοτήσεις ειδικών έτσι ώστε να είναι ανταγωνιστικό του τσιγάρου και στους εφήβους που πειραματίζονται με το κάπνισμα.

Να καθορίζει δημόσια χρήση του ΗΤ αισθητά χαλαρότερη του τσιγάρου, η οποία να περιλαμβάνει σίγουρα χώρους διασκέδασης και εστίασης, χώρους εργασίας (πιθανόν υπό κάποιους όρους) και επιλεγμένους χώρους εντός δημοσίων κτιρίων όπου αυτό είναι εφικτό. Με συμμετοχή γιατρών έμπειρων με τα δεδομένα του ατμίσματος να αποφασιστεί αν αυτό μπορεί να περιλαμβάνει και καθορισμένους χώρους εντός νοσοκομείων.

Και μετά να σταματά εκεί και να αφήσει τα υπόλοιπα να πάρουν τον δρόμο τους.



ΥΓ και οφ-τόπικ και ας το χειριστούν οι συντονιστές όπως κρίνουν:
Οι πραξικοματίες που βούλιαξαν την Ελλάδα σε δολοφονίες, βασανιστήρια, βιασμούς, εκτοπίσεις, παραβίαση κάθε ανθρώπινου δικαιώματος, αυτοί που γέμισαν την χώρα ΚΑΙ με οικονομικά σκάνδαλα και τον χυδαιότερο φαβοριτισμό, αυτοί που άφησαν την Κύπρο σε τουρκική κατοχή, δεν ήταν "κακοί"  σε εισαγωγικά: ήταν αθλιότατοι, και η δικαιοσύνη τους όρισε να μείνουν στην φυλακή μέχρι να ψοφήσουν. Η μόνη αντίδραση του ελληνικού λαού εκείνη την εποχή ήταν οργή που πολλά τσιράκια τους την γλίτωσαν.
Όποιος θεωρεί καλό να πιαστεί από την γενική πολιτικολογία του θέματος για να πλέξει έμμεσα εγκώμια της χούντας βρίσκεται σε λάθος φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 02, 2016, 03:02 »
ρε τους καημένους ........κρίμα....να τους είχαμε και σήμερα.....έλα πές κι άλλα.. μη ντρέπεσαι....
Δεν υποστηριζω αυτό που νομιζεις αλλα και αυτό που εχουμε σημερα αν νομιζεις ότι είναι  δημοκρατια πλανασαι πλανην οικτρα φιλε !


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων




ΥΓ και οφ-τόπικ και ας το χειριστούν οι συντονιστές όπως κρίνουν:
Οι πραξικοματίες που βούλιαξαν την Ελλάδα σε δολοφονίες, βασανιστήρια, βιασμούς, εκτοπίσεις, παραβίαση κάθε ανθρώπινου δικαιώματος, αυτοί που γέμισαν την χώρα ΚΑΙ με οικονομικά σκάνδαλα και τον χυδαιότερο φαβοριτισμό, αυτοί που άφησαν την Κύπρο σε τουρκική κατοχή, δεν ήταν "κακοί"  σε εισαγωγικά: ήταν αθλιότατοι, και η δικαιοσύνη τους όρισε να μείνουν στην φυλακή μέχρι να ψοφήσουν. Η μόνη αντίδραση του ελληνικού λαού εκείνη την εποχή ήταν οργή που πολλά τσιράκια τους την γλίτωσαν.
Όποιος θεωρεί καλό να πιαστεί από την γενική πολιτικολογία του θέματος για να πλέξει έμμεσα εγκώμια της χούντας βρίσκεται σε λάθος φόρουμ.
Δεν επλεξα κανενος εγκωμιο φιλε!
Ισος γραφτηκε λαθος από μερος μου,ο Nick74 εγραψε "βασικα δε "μας ελαχαν", δυστυχως ψηφισμενοι ειναι, δε μπηκαν στη βουλη με πραξικοπημα" για τους σημερινους πολιτικους μας !
Και τι εγινε δηλ. που δεν μπηκαν με τανκς στην βουλη, μπηκαν με δουρειο ιππο!
Μας κανουν τα γλυκα τα ματια μας φλωμονουν στο ψεμα τους φηφιζουμε και μας γ@μανε αβερτα!
Aθλιοι ,αθλιότατοι οι πραξικοματίες συμφωνω αλλα και αθλιότατοι και οι εκλεγμενοι ,οι μεν μπηκαν φυλακη και καλα τους εκαναν αλλα λεφτα δεν τους βρηκαν(ειχαν χιλια 2 αλλα κακα),οι δε εκλεγμενοι και εφαγαν και γ@μησαν την χωρα και την πουλησαν και παρα ενός βλακα από το ένα κομμα και ενός αλλου από το άλλο κανεις  άλλος στην φυλακη!
Οι μεν κακοι και οι πολιτικοι αυτοι που εχουμε  και είχαμε είναι οι καλοι δηλ.?
Κακοι ολοι!
Γι'αυτο και συμφωνησα  και στο " ο καθε λαος εχει τους πολιτικους που του αξιζουν"!
Τυχαιο που μας εχουν στην μπουκα ολοι?
Α' ξεχασα μας ζηλευουν γι'αυτο μας εχουν στην μπουκα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 03:27 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Καταγγέλω αυτό το "δημοψήφισμα". Διχάζει τον ατμιστικό λαό.
Ατμιστικέ λαέ της Ελλάδας.
Μην αφήσεις τα συμφέροντα της ολιγαρχίας να σε οδηγήσουν στην εξαθλίωση και εξαφάνιση των δικαιωμάτων σου που τόσα χρόνια κατέκτησες με αγώνες.
Όλοι στους δρόμους! Να ματαιώσουμε τα σχέδια των τσιρακίων του ολοκληρωτισμού!
Ψηφίζουμε "ΝΟΧΙ"
Για να μπορεί κάθε λαϊκή ατμιστική οικογένεια να καθορίζει το μέλλον της.
Ψηφίζουμε ΝΟΧΙ στα ψευτοδιλήματα της πλουτοκρατίας. Λεφτά υπάρχουν. Θα κάνουμε σκληρή διαπραγμάτευση.
Με ένα νόμο θα καταργήσουμε και το ναι τους και το όχι τους.
ΝΟΧΙ με μία φωνή.
Ατμός - λαός θα νικήσουμε!
ΒενσεΡέμος (άντε και λίγο Ρουβάς :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Ψήφισα όχι γιατί αυτή η αγορά έχει αποδείξει οτι καταφέρνει να αυτορυθμίζεται και οι ατμιστές συμπεριφέρονται ως υπεύθυνοι άνθρωποι απομονώνουν τα στοιχεία που πρέπει.
Τι θα προσφέρει στην κοινωνία ο οποιοσδήποτε φορομπηχτικός νόμος(αφου μόνο τέτοιοι ψηφίζονται) ;  Εαν υπήρχε ενδιαφέρον για τη δημόσια υγεία θα επιδοτούσαν έρευνες...το να μου κάνεις 10μλ το μπουκαλάκι με 20mg ποιον προστατεύει; Δεν μπορεί να έχω 3 μπουκάλια και να τα πιεί το παιδί μου; χλωρίνη δεν έχω ; μπρίζες δεν έχω;
Απλά προφάσεις και καλά ασφάλεια ,γιανα σε κάνει σωστό πελατάκι ξανά (παφ και τάληρο).

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Δεν ψήφισα, άσκησα το δικαίωμά μου στο λευκό.
Αν και συναισθηματικά συμφωνώ με τον φίλο μου τον Drum και πολλούς ακόμη που είναι κατά μιας νομοθεσίας σχετικής με το η.τ., πρέπει να αποδεχτούμε ότι ζούμε σε μια κοινωνία και για να επιβιώσουμε οι νόμοι χρειάζονται. Διαφορετικά, επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας ή αλλιώς "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό"... Χρειάζεται σίγουρα έρευνα για το η.τ. και πρέπει να καθοριστούν κάποιες προδιαγραφές που θα διασφαλίζουν τον καταναλωτή και όχι τα κέρδη του εμπόρου ή του καπνοβιομηχανου.Η συζήτηση είναι μεγάλη και σαφώς πολιτική. Ξέρω, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, με ή χωρίς νόμους σε τούτη δω την Πολιτεία της οποίας όμως -μην ξεχνάμε ότι είμαστε μέλη της και αλληλεπιδρούμε...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Μα είναι νόμος της φύσης "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό" :yes:
Μπορείς να τα βάλεις με τους νόμους της φύσης ? :nope:
Ειδικότερα δε, αφού οι νόμοι δημιουργούνται και επιβάλλονται από τα μεγάλα ψάρια ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 12:10 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
ΔΕΝ χρειάζεται νομοθεσία, από τη βάση του!

Οταν χρειαζόταν, πριν εισπνεύσουμε διακετυλο-καιλοιπέςμ@#&κίες, δεν υπήρχε πουθενά.

Τις αναγκαίες ρυθμίσεις τής αγοράς τις έκαναν τα πληρωμένα πανεπιστήμια προς αναζήτηση "τσακ, εδώ σε έπιασα μάγκα μου", στην προσπάθεια να καταρρίψουν το η.τ. οι κ-βιομηχανίες και τα κράτη.

Τώρα, που δεν κατάφεραν τίποτα, επιστράτευσαν τους "νόμους", με καραμελίτσα την προστασία.. (τους)

Και, λέγοντας από τη βάση του, εννοώ πως, όποιος πάει στο άτμισμα, πάει για να έχει καλή υγεία, οπότε,
από μόνος του ρυθμίζει σωστά την αγορά, αναζητώντας μόνον υγρά/εξοπλισμό που είναι απολύτως ασφαλή, σε κάθε επίπεδο.
Και ό,τι υπάρχει ακόμη ανασφαλές, μπορεί να μην είναι 95% ασφαλέστερο τού κ.τ.
Ε, ας είναι 94! Τα προϊόντα αυτά τα "φτύνει" η αγορά από μόνη της..

Δεν θέλω να φανταστώ πώς θα ήταν η πραγματικότητα μας αν οι παρα"νόμοι" που βγήκαν,
έβγαιναν για όλα τα προϊόντα που μας περιβάλλουν.. ΓΙΑ ΟΛΑ! 10μλ χλωρίνη! Σκεφτείτε, θα βγει πολύ γέλιο!

Και, δεν αναφέρομαι μόνον στους εδώ νόμους. Αλλά και στους κοινοτικούς.

Αλήθεια, πώς σας φαίνεται πως, ο λόγος τού περιορισμού στα 2ml στους ατμοποιητές, είναι για την περίπτωση που ίσως σπάσει κάποιος/διαρροή, να μη γίνει επικίνδυνος λόγω τής νικοτίνης.

Οκ, μόνο που για να πάρει έγκριση τύπου ένας ατμοποιητής, προϋπόθεση είναι να μην σπάει και να μην έχει διαρροές!



Και ναι - θα αντιτείνει κάποιος - οι νόμοι χρειάζονται για να προστατευθούν οι απλοί χρήστες, οι άσχετοι τού εδώ χώρου.
Για να ανταπαντήσω πως, οι άσχετοι ρωτάνε "Ρε Γιώργο, Νίκο, Κώστα.. εσύ που ξέρεις.. θέλω να πάω στο άτμισμα, τι να πάρω; ενημέρωσε με, πάμε μαζί σε ένα μαγαζί.".


Επίλογος:
Αργότερα, θα χρειαστούν νόμοι για να μας προστατέψουν από τις αναπόφευκτες παρενέργειες των τωρινών..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 10:39 από gkon961 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Φυσικά και δεν αναφερόμουν θετικά στην τρέχουσα νομοθεσία, αναφερόμουν ιδεατά σε μια νομοθεσία που θα μας προστάτευε σαν ατμιστές :)

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
κανονικα πρεπει να πω ΝΑΙ αλλα το ΟΧΙ παει σε αυτους που κυβερνουν κυβερνουσαν θα κυβερνισουν ,γιατι εκτος απο ασχετοι ειναι και επικίνδυνοι ... 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Διαφορετικά, επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας ή αλλιώς "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό"... 

Διαβάσατε τα νέα μέτρα; Εχετε καμια αμφιβολία ότι εδώ το μεγάλο ψάρι είναι το κράτος και το μικρό εμείς;
Ετσι, στον "νόμο της φύσης" που μας θέλει υποψήφια θύματά του, προστίθεται ο "νόμος του μεγάλου ψαριού" που ποινικοποιεί την προσπάθειά μας να γλυτώσουμε από τα δόντια του. 
Σορι, αλλά ως μικρό ψάρι, θα τρέξω γρήγορα, θα κρυφτώ, θα καμουφλαριστώ.... θα κάνω ό,τι μου δίνει η φύση για να αποτρέψω την πιθανότητα να με φάει το μεγάλο ψάρι. Σε νόμο που μου επιβάλλει να πηδήξω στο πιάτο του μεγάλου ψαριού και να αλατοπιπερωθώ μόνη μου για να του το κάνω εύκολο, λέω ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Καλα τα λες Πετρα, αλλα η πλειοψηφια θελει εναν καρχαρια να του λεει ποιο ειναι το σωστο ...

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Συμφωνώ απολύτως με την @petra. Ούτε κάτι λιγότερο, ούτε κάτι περισσότερο. Ακριβώς αυτό που λες.
 :respect: :respect: :respect: :respect:
PS. Μου άνοιξες και την όρεξη με τα αλατοπίπερα και τα ψάρια. :boat: :party_beer_01: :Yummy:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
@valsam
Φίλε μου γνωρίζεις πολύ καλά πως η συζήτηση για τα πολιτικά απαγορεύεται (για ευνόητους λόγους) στο φόρουμ.
Ναι μεν ορισμένα θέματα σαν κι αυτό εμπεριέχουν και πολιτικά στοιχεία,
αλλά εκφράσεις υπερ ή κατά κάποιου συγκεκριμένου κόμματος/πολιτικού φορέα καλό είναι να αποφεύγονται.

Είσαι παλιό μέλος και ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Χωρίς νομοθεσία δεν πάμε πουθενά. Στη θεωρία μπορώ να πω ό,τι θέλω αλλά χωρίς γραπτούς κανόνες δικαίου επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας. Όλοι καταλαβαίνουμε πως εύκολα επικρατεί το συναίσθημα, η οργή, το άδικο, όμως χωρίς νόμους παύει το δίκαιο κι ο καθένας θα ορίζει ό,τι θέλει όποτε θέλει όπως θέλει. Άλλο πράγμα η άσκηση πολιτικής εξουσίας, η κακή διακυβέρνηση, κι άλλο πράγμα η Δημοκρατία το Σύνταγμα και το Δίκαιο.   [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238096 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12