vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« στις: Αυγούστου 02, 2019, 21:49 »




Gemm 80W kit by FREEMAX


Το προϊόν έφτασε στα χέρια μου απευθείας από την Freemax την οποία κι ευχαριστώ. Το link του προϊόντος μπορείτε να το βρείτε εδώ:

https://www.freemaxvape.com/freemax-gemm-80w-starter-kit/



Το κιτ περιλαμβάνει το Gemm 80W mod ρυθμιζόμενης από τον χρήστη σε συγκεκριμένες θέσεις ισχύος, παράμετροι που ρυθμίζονται αυτόματα ανάλογα και με την αντίσταση (tank ) που θα τοποθετήσουμε στον 510 πόλο του. Παρακάτω θα δούμε πίνακα. Πρόκειται για mod τύπου "σωλήνα" με ενσωματωμένη μπαταρία 2900mAh ικανή να κρατήσει για αρκετές ώρες της μέρας τις αυξημένες ανάγκες σε ισχύ των αναλώσιμων tanks που συμπληρώνουν το πακέτο.
Το "ιδιαίτερο" του πράγματος όμως είναι τα αναλώσιμα tank του kit. Γιατί; Επειδή πρόκειται για "σφραγισμένα" πλαστικά subohm tanks με διάφορες αντιστάσεις μέσα τους (ανάλογα την επιλογή σε tank που θα κάνουμε ) με ρύθμιση σε αέρα και topfill με τάπα σιλικόνης που απλώς γεμίζουμε και χρησιμοποιούμε. Μόλις έρθει η ώρα της αλλαγής του εσωτερικού coil απλούστατα το πετάμε και το αντικαθιστούμε με ένα νέο. Το έχουμε δει και στο παρελθόν σε tanks για μπαταρίες τύπου "ego" αν θυμάμαι καλά.;

Η Freemax έχει φροντίσει να δώσει μερικές επιλογές σε tanks (coils ) στην αγορά και ρύθμισε το Gemm mod έτσι ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει όλες αυτές τις επιλογές - 6 στον αριθμό. Παράλληλα φρόντισε και για τους χρωματισμούς των tank της ώστε να μην χαλάει η οπτική πλευρά του πακέτου.










Στην όμορφη συσκευασία της εταιρείας θα βρούμε:

-GEMM 80W VW mod
-GEMM αναλώσιμο tank ( με ενσωματωμένο G1 Mesh coil 0.15ohm 40-80W )
-GEMM αναλώσιμο tank ( με ενσωματωμένο G2 Mesh coil 0.2ohm 40-80W )
-Ανταλλακτικές σιλικονενιες "τάπες" για τα Gemm tanks (2τεμ. )
-Καλώδιο USB για τη φόρτιση του mod
-Βιβλίο οδηγιών
-Κάρτα προφυλάξεων
-Κάρτα εγγύησης

-Να συμπληρώσω ότι η Freemax μου έστειλε ένα ακόμα πακέτο με tanks (2τεμ. ) με ενσωματωμένο G4 Mesh coil 0.15ohm 40-80W


Στα χαρακτηριστικά των προϊόντων έχουμε:

FREEMAX GEEM 80W

-Size L85mm D25mm
-Built in battery capacity 2900mAh
-Output wattage level 40-60-80watts
-Output voltage range 0-4.2volts
-Output current range 0-42A
-Resistance range 0.1-3.0ohm
-Power efficiency 95%
-Wattage adjustment method - 3 clicks στο fire button για εναλλαγή από 40-60-80 watts. Υπάρχει ανάλογη φωτεινή ένδειξη στο κουμπί με κόκκινο-κίτρινο-πράσινο χρώμα αντιστοίχως







GEMM DISPOSABLE TANK

-Size D51mm (35mm TPD edition ) & Base D25mm x 47.8mm
-Capacity: G1 5ml, G2-G3-G4 4ml
-Material Steel/Pyrex/PCTG
-Thread 510






Ξεκινώντας από την μπαταρία/mod λοιπόν βλέπουμε ότι έχουμε με ένα τύπου "σωλήνα" ηλεκτρονικό και ρυθμιζόμενο με πλακέτα mod, ιδιαίτερα εύχρηστου αφού όλα ρυθμίζονται με ένα κουμπί. Εχουμε να κάνουμε με ένα πολύ ελαφρύ mod ακόμα και με την ενσωματωμένη μπαταρία των 2900mAh. Κοντό σχετικά αν και κάπως φαρδύ για κάποιους ίσως, σε καμία περίπτωση δεν θα ενοχλούσαν όμως τα 25mm του κάποιον που ασχολείται αρκετά με μηχανικούς σωλήνες.
Ένας πολύ όμορφα κατασκευασμένος "σωλήνας" λοιπόν που αν τον πάρουμε από την κορυφή θα διακρίνουμε έναν ποιοτικό 510 ρυθμιζόμενο με ελατήριο πόλο, ικανό να υποδεχτεί όποιον ατμοποιητή επιθυμεί ο χρήστης (αρκεί να τα "βρίσκει" με τα συγκεκριμένα watts που μπορεί να δώσει το mod ).
Παρακάτω θα δούμε ένα όμορφο fire button με αρκετά μαλακή και clicky αίσθηση, με φωτισμό στη μέση του που αναλαμβάνει με τη διαφορετικότητα στο χρώμα του να δίνει διάφορες πληροφορίες στον χρήστη για το φορτίο της μπαταρίας, το on/off με τα κλασικά 5 κλικς όπως επίσης και την επιλογή που έχουμε κάνει σε ισχύ. Παρακάτω ο πίνακας που λέγαμε. ;)





Ενδεικτικά στην "κανονική λειτουργία" του mod έχουμε:

-Λευκό φλας 5 φορές: "Άνοιγμα/Κλείσιμο" του mod
-Πράσινο led: μπαταρία από 65% και πάνω
-Κίτρινο led: μπαταρία από 30-65%
-Κόκκινο led: μπαταρία 0-30%

Στη λειτουργία "προστασίας" θα δούμε:

-Κόκκινο φλας 5 φορές: βραχυκύκλωμα short circuit
-Κόκκινo φλας 20 φορές: χαμηλό voltage
-Κόκκινο φλας 10 φορές: υψηλή αντίσταση άνω των 3.0ohm
-Κόκκινο φλας 10 φορές (επίσης): Υψηλή ωμικότητα άνω των 3.0ohm
-Κόκκινο φλας 2 φορές: Υψηλή θερμοκρασία άνω των 75 βαθμών Κελσίου

Στη λειτουργία "φόρτισης" θα δούμε:

-Λευκό φλας 3 φορές: Το mod συνδέθηκε στον φορτιστή
-Κόκκινο φως: Φόρτιση μπαταρίας
-Σβήσιμο led: Πλήρης φόρτιση μπαταρίας


Στην απέναντι πλευρά του fire button θα βρούμε και τη θύρα mini-usb για την υποδοχή του καλωδίου φόρτισης.






Δύο λόγια για τα αναλώσιμα (Disposable ) tanks:

Εδώ θα δούμε λοιπόν κάποια εντελώς σφραγισμένα tanks (σε εμένα έφτασαν εκείνα των 4ml χωρητικότητας ) με την αντίσταση έτοιμη "κολλημένη" στο εσωτερικό του δοχείου, πράγμα που όπως αντιλαμβάνεστε δεν επιδέχονται καμίας "παρέμβασης" από τον χρήστη. Γεμίζεις, περιμένεις να ποτιστεί το βαμβάκι με υγρό, το χρησιμοποιείς μέχρι να τελειώσει η "ζωή" του coil και κατόπιν το πετάς όλο μαζί. Θετικό η αρνητικό θα το κρίνει ο καθένας μόνος του, όταν η εταιρεία φροντίζει όμως να κρατάει την τιμή σε ανάλογα επίπεδα με αυτά ενός κοινού "coil" τότε γιατί όχι;

Η Freemax φρόντισε να εξοπλίσει τα Gemm tanks της με δυνατές αντιστάσεις σε 6 μάλιστα επιλογές, με καλής ποιότητας πλαστικό υλικό (δεδομένου και το ότι θα πεταχτεί ολόκληρο όταν το coil "τελειώσει" ) σε διάφορα χρώματα, ρύθμιση σε αέρα με δαχτυλίδι χαμηλά, topfill με τάπα σιλικόνης δίπλα στο ενσωματωμένο (και ιδιαίτερα βολικό θα έλεγα ) drip tip, 510 πόλο ώστε να χρησιμοποιηθούν και σε άλλο mod αν κάποιος το επιθυμεί.. Όλα καλά!







Επί προσθέτως να πω ότι γι' ακόμα μια φορά δοκιμάζω το "Tea Fiber Cotton" που χρησιμοποιεί η Freemax στα coils της και επιβεβαιώνω ότι η απόδοση γεύσης των κεφαλών της είναι εξωπραγματική. Είμαι πολύ "εύκολος" τύπος στα βαμβάκια, με όλα τα πάω καλά στους επισκευασιμους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ και δύσκολα θα αντιληφθώ διαφορές από βαμβάκι σε βαμβάκι. Τούτο όμως μου κάνει τρομερή εντύπωση και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι το συναντάμε μέσα σε έτοιμο coil και όχι σε σακουλάκι έτοιμο για τον επισκευασιμο ατμοποιητή μας! Τρο-με-ρό θα έλεγα, ανεβάζει -εγγυημένα- αρκετά σκαλοπάτια την απόδοση των Gemm tanks της εταιρείας! Σε συνδυασμό δε με το mesh..

Μέχρι στιγμής δοκίμασα το G1 και G2 tank, και τα δύο τα βρήκα υπέροχα σε γεύση και παραγωγή ατμού με το δεύτερο να είναι λίγο πιο "αεράτο" και σίγουρα ζητάει περισσότερη δύναμη για να αποδώσει τα μέγιστα.
Θα αναφέρω με νέο post όταν βάλω και τα G4 στο rotation. Ευχή μου να δούμε όλες τις επιλογές που δίνει η Freemax στα ελληνικά καταστήματα κάποια στιγμή.








All and all ένα αρκετά αξιόλογο πακέτο για νέους και μη ατμιστές. Σεβαστής ποιότητας κατασκευής, εύκολο να χρησιμοποιηθεί απ' τον καθένα και να γίνει ιδανικός σύντροφος ειδικά σε αυτούς που αγαπούν τις αεράτες τζούρες μέσα στη μέρα τους.


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ιδιαίτερα τη Freemax για το υπέροχο πακέτο που μου εμπιστεύτηκε για την παρουσίασή του στο vaping.gr. :)




« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2019, 08:24 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Stavgoun

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Freemax Gemm 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 02, 2019, 22:19 »
Η αληθεια ειναι πως φαινεται ενα ομορφο-ελκυστικο και απλο κιτ για καποιον που θελει να μπει στον χωρο του ατμισματος ή ακομα και για καποιον ηδη ατμιστη που θελει να απλοποιησει την ολη διαδικασια.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: αξιζει να υποστηριζουμε tanks τα οποια οταν χαλασει η αντισταση τα πεταμε, αν συλλογιστουμε το αντικτυπο τους στο περιβαλλον? Γιατι εδω δεν μιλαμε για ανακυκλωση του πλαστικου, εφοσων εχει μεσα και την μεταλλικη αντισταση την οποια δεν μπορουμε ευκολα να αποσπασουμε... Τροφη για σκεψη λοιπον και οικολογικους προβληματισμους!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 02, 2019, 22:36 »
Πολύ σωστό το σχόλιο και η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε κι εμένα απ' το μυαλό βλέποντας διάφορα review στο Youtube. Ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω, είναι όντως τροφή για σκέψη αυτό.

Σηκώνει συζήτηση σίγουρα, ίσως όχι στο νήμα του συγκεκριμένου προϊόντος αλλά μιας και το έχουμε δει στο παρελθόν (πιθανολογώ ότι θα το δούμε και στο μέλλον ) ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να δούμε λίγο πιο βαθειά το θέμα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 02, 2019, 22:48 »
Μάκη καλησπέρα. Μπράβο για την παρουσίαση. Αλήθεια πόσο άντεξαν οι αντιστάσεις?? Πόσα ml περίπου??? :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 02, 2019, 23:02 »
Θα αναφέρω μιας και βρίσκεται μόλις από χτες στα χέρια μου, ίσα που πρόλαβα να δοκιμάσω τις 2 αντιστάσεις δηλαδή με αρκετή όμως χρήση σε κάθε μία από αυτές.

Έχοντας δοκιμάσει κι άλλες αντιστάσεις της Freemax στο παρελθόν (βλέπε Twister kit ) με το ίδιο βαμβάκι και mesh coil θα ρισκάρω να πω ότι θα κρατήσουν πολύ περισσότερο απ' το σημείο που θα τις βαρεθώ ο ίδιος και θα τις παρατήσω στην άκρη. Βλέπεις, εμείς οι "επισκευάσιμοι" δύσκολα κρατάμε έτοιμο coil επί σειράς ημερών στο rotation. Βαριόμαστε, αλλάζουμε συνεχώς ατμοποιητές, κάποια στιγμή όταν θέλουμε να πιάσουμε ξανά την "έτοιμη" αντίσταση το βαμβάκι της έχει πάει υπέρ πίστεως απ' την αναμονή με υγρό μέσα στο τανκ κλπ κλπ..

Συνήθως κρατούν για πολλές μέρες τέτοιου τύπου αντιστάσεις αλλά όλα είναι ανάλογα τη σήμερον ημέρα.. Χρήση, κατανάλωση, "βρώμικα" υγρά.. σε κάθε περίπτωση θα προσπαθήσω να ρίξω έναν μπούσουλα μόλις καταλήξω κάπου. :)

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 03, 2019, 00:31 »
Ωραία παρουσίαση ! 
Μαι και έχει 510 κουμπώνουμε απάνω όποιον θέλουμε εργοστασιακό ή επισκευάσιμο 
οπότε δεν εξαρτώμαστε καν από τα πλαστικά τανκάκια.  

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 03, 2019, 01:10 »
Πολύ καλή παρουσίαση. 
Μακάρι να είχες και την μισού ωμ  αντίσταση να μας έλεγες εντυπώσεις. Για  τσιγαρισια την κοβω

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 03, 2019, 15:06 »
Σίγουρα θετικό το γεγονός του 510 στην κορυφή του mod αλλά αυτό που δεν γνωρίζω είναι το κατά πόσο θα "συνεργαστεί" η πλακέτα με την εκάστοτε αντίσταση που θα φτιάξουμε εμείς στον επισκευάσιμο ατμοποιητή μας.
Βλέπετε ότι το κουμπί έχει 3 ρυθμίσεις μόλις, 40 60 και 80 watts (Soft Normal και Hard αντίστοιχα δηλαδή ). Πράγμα που αλλάζει κάπως όταν τοποθετηθούν συγκεκριμένα coils της Freemax και η όλη υπόθεση έρχεται πάντα σύμφωνα με τον πίνακα που δίνει η ίδια η εταιρία για τις αντιστάσεις και τα διαθέσιμα tanks που αποφάσισε να πλασάρει για το συγκεκριμένο mod. Δεν ξέρω, θα μπορούσε άραγε στο Soft να δουλέψει χωρίς να κάψει το σύμπαν σε έναν τσιγαρίσιο ατμοποιητή με αντίσταση άνω του 1ohm ας πούμε; Σηκώνει δοκιμή.. ;)

Βούλα σίγουρα πρόκειται για πιο "ήρεμη" κεφαλή αυτή με το SS316, κρατάω επιφυλάξεις ως προς τον αέρα της όμως αφού η Freemax προτείνει να τη δουλεύουμε μέχρι τα 60 watts. Δεδομένου και ότι και το ίδιο το mod δεν μπορεί να "παίξει" στα πολύ χαμηλά.. Τι να πω, μακάρι να βρεθεί ευκαιρία να τη δοκιμάσουμε κι αυτή. Κι εγώ θα την ήθελα την επιλογή αυτή.

Σε κάθε περίπτωση δηλώνω πολύ ικανοποιημένος από τις 2 κεφαλές που δοκίμασα μέχρι σήμερα, πραγματικά ελπίζω να "περπατήσει" το πράγμα κι αν βγει κι αυτό που υποπτεύομαι, ότι το κάθε τανκ θα κοστίζει όσο μια κοινή αντίσταση/κεφαλή δηλαδή.. Ιδανικό.!

Σε κάθε περίπτωση τιμάει πολύ και την ίδια την Freemax το γεγονός ότι εκτός των 2 tanks που περιλάμβανε το πακέτο, έστειλε δύο ακόμα σε ξεχωριστό κουτί για δοκιμή. Ναι είναι δύο ίδια (G4 και τα δυο ), προφανώς έτσι θα τα πλασάρει και στα καταστήματα για spare φαντάζομαι. Φαντάζομαι επίσης ότι θα μοιάζουν αρκετά με τα υπόλοιπα αλλά ποιος νοιάζεται, μου έδωσε μία ακόμα "επιλογή" και σαφέστατα μεγάλη παράταση στη χρήση του ίδιου της του kit από εμένα. Μακάρι να το έκαναν όλες οι εταιρίες αυτό το πράγμα και να μην χρειάζεται να περιμένουμε με τις συσκευές στο συρτάρι μέχρι -και εάν φυσικά- εμφανιστούν ανταλλακτικά coils/αντιστάσεις στα ελληνικά καταστήματα.. ;)

Να σημειώσω εδώ ότι στο αρχικό post μόλις ανέβηκαν οι φωτογραφίες του δικού μου κιτ. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2019, 15:30 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 03, 2019, 16:46 »
Δεν αναφέρομαι στην ss αλλά στη mesh του μισού ομ που δίνει βέλτιστη λειτουργία στα 25βατ

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 03, 2019, 17:09 »
Τι είναι αυτό το τεϊοβαμβάκι;Κι εγω θέλω!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 03, 2019, 20:59 »


Δεν αναφέρομαι στην ss αλλά στη mesh του μισού ομ που δίνει βέλτιστη λειτουργία στα 25βατ

Κεκτημένη ταχύτητα και ιώσεις του Air condition, άλλα διαβάζω άλλα καταλαβαίνω. My bad κυρία μου.. :D

Χρήστο το συγκεκριμένο βαμβάκι δεν ξέρω αν το βρούμε κάπου στο μέλλον σε μορφή για χρήση σε επισκευασιμο ατμοποιητή, πραγματικά το εύχομαι πάντως. Αν κάνει αυτό που φαντάζομαι ότι κάνει στην έτοιμη κεφαλή (την καθαρότητα στη γεύση που προσφέρει αφήνοντας σε έκπληκτο δηλαδή ), φαντάζομαι ότι σε επισκευάσιμους ατμοποιητές θα δίνει ρέστα.

Δεν το έχω ψάξει για να είναι ειλικρινής, μόνο στα coils της Freemax το είδα αυτό το πράγμα. Παρατηρώντας το φουσκώνει αρκετά με τη χρήση, παραμένει όμως λευκό και καθαρό σε γεύση ενώ παράλληλα σαν να προσθέτει μια νότα φρέσκου αέρα στις νότες του υγρού που θα χρησιμοποιήσουμε. Ελπίζω να έδωσα μια ιδέα.

 Και φυσικά να μην βγει καμία φόλα ξεγυρισμένη μελλοντικά και γίνουμε ρόμπα διεθνώς.!

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 03, 2019, 21:37 »
Να τους πούμε να στείλουν για να κάνουμε ριβιού....οχι πολύ...δυο-τρία κιλά....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 05, 2019, 09:08 »
Κάτι που δεν μπορεί παρά να τιμάει μια εταιρία είναι το να διαβάζει τα σχόλια του κόσμου και να απαντάει σε αυτά. Όταν δε, έχει ήδη φροντίσει στο να γίνουν όλα σωστά από την αρχή είναι ακόμα καλύτερα.

Η Freemax λοιπόν διάβασε και τις δικές μας "ανησυχίες" για τα αναλώσιμα tanks και την επιβάρυνση που πιθανότατα θα έκαναν στο περιβάλλον και απαντάει:

"Η Freemax σαν ενεργό μέλος της ατμιστικής κοινότητας είναι πάντα θετική στο να επιλέγει ασφαλή και φιλικά προς το περιβάλλον υλικά για τους χρήστες της κοινότητας αυτής.

Το FreeMax GEMM αναλώσιμο tank χρησιμοποιεί πλαστικό "food grade" PCTG. Αυτό το υλικό είναι φιλικό προς το περιβάλλον, πλήρως ανακυκλώσιμο και δεν προκαλεί μόλυνση αυτού. Μπορείτε να δείτε την έκθεση δοκιμής εδώ: https://www.freemaxvape.com/safety-certificate-of-gemm-disposable-material/ "



Προφανώς λοιπόν μιλάμε για ένα tank που μπορεί να ανακυκλωθεί μετά τη χρήση του, σε προσωπικό επίπεδο αισθάνομαι ήδη καλύτερα γι' αυτό.
Σαφέστατα δεν ήταν κάτι που θα έπρεπε να αφεθεί στην τύχη του και το ότι ανησύχησε κάποιους -αλλά και την ίδια την εταιρία- μόνο σαν θετικό μπορώ να το δω. Το ότι μια εταιρία φρόντισε γι'αυτό πριν "ρίξει" το προϊόν της στην αγορά νομίζω ότι την κάνει λίγο πιο αξιόλογη, πιο σωστή προς όλους.

Σε περίπτωση λοιπόν που η ιδέα των αναλώσιμων tanks "περπατήσει" για τα καλά και στη χώρα μας ξέρουμε. Στον κάδο ανακύκλωσης και όχι των σκουπιδιών!


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2019, 09:17 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 05, 2019, 09:16 »
Για κάποιους το να στρίβουν αντιστάσεις και να περνάνε βαμβάκια 
όπως και να έχουν να αντιμετωπίσουν τις αυξημένες πιθανότητες διαρροής 
οι επισκευάσιμοι δεν είναι επιλογή,οι εργοστασιακοί είναι μονόδρομος.
Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που ακόμα και το να αλλάξουν μια αντίσταση τους φαίνεται βουνό,
τα ντισπόζαμπλ τάνκ μάλλον αυτούς στοχεύουν.Ευκολία.
Το συγκεκριμένο όπως βέβαια και όλα τα αδερφάκια - ξαδερφάκια έχει ένα θέμα 
από κατασκευής,δε μπορεί να πλυθεί - καθαριστεί πριν τη χρήση. 
Για πολλούς είναι μεγάλο θέμα αυτό. 
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FREEMAX GEMM 80W starter kit (με αναλώσιμα tanks )
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 05, 2019, 09:39 »
Όχι λανθασμένο σκεπτικό αλλά θα έλεγα το εξής χωρίς να σημαίνει ότι το κάνω για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό προς όφελος της εταιρείας ή της ιδέας γενικότερα. Ο καθένας μας κρίνει και πράττει ανάλογα, ώριμοι ενήλικες άνθρωποι είμαστε.

Μιλάμε για πλαστικό "κλειστό" tank, ούτε μέταλλο που πιθανότατα θα χρειάζονταν σωστό πλύσιμο για τυχόν λάδια, μυρωδιές μηχανουργείου κλπ κλπ. Όλα του τα μέρη εκτός της αντίστασης/coil είναι πλαστικά.
Κανείς μας δεν πλένει το coil πριν το χρησιμοποιήσει έτσι κι αλλιώς.
Το tank απ' την άλλη το βρίσκω πεντακάθαρο και άντε, για την απόλυτη σιγουριά ας πούμε αρκεί να καθαρίσει κάποιος το ενσωματωμένο drip tip μήπως και το έπιασε κάποιο γυμνό χέρι για να το τοποθετήσει στο πακέτο - χλωμό αν θες τη γνώμη μου αλλά δεν θα επιμείνω σε οποιονδήποτε θέλει να αισθάνεται την απόλυτη σιγουριά σε αυτό που θα βάλει στο στόμα του.

Τα "εσώψυχα" του tank δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα έπιασε κάποιο χέρι - πιστεύω επίσης..

Σε προσωπικό επίπεδο λοιπόν καμία απολύτως ανησυχία. Σέβομαι απόλυτα όμως τη φοβία που πιθανότατα να υπάρχει σε κάποιον άλλον κι ας το βρίσκω σχετικά "τραβηγμένο".

Η άποψή μου γι' αυτό που έπιασα στο χέρι μου και δοκίμασα είναι αυτή. Πεντακάθαρο tank χωρίς ίχνος ορατής βρωμιάς μέσα κι έξω, εννοείται χωρίς ίχνος περίεργης μυρωδιάς που να αλλοιώνει το υγρό, αντιθέτως με ένα βαμβάκι που τονίζει πολύ όμορφα τη γεύση.. Τι άλλο να πω.;

Μια δοκιμή σίγουρα θα πείσει ή θα αποθαρρύνει εντελώς τον καθένα από εμάς ξεχωριστά. Εμένα με έπεισε, αυτό. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35427 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12