vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, tibolaso, dvelev, gdomenico, manoslykos, ThioVag, Buliwyf, Geraki

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4830 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:09 »
Ναι με την προυποθεση οτι δεν θα του επεμβαινει συνεχεια το temp protection για πολυ ωρα

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4831 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:11 »
Νομίζω οτι τονν μπερδεύεται τον άνθρωπο, τη θερμοκρασία την πιάνει και με 1 βατ αν θέλει, το να βάλει περισσότερα βατ θα τον αναγκάσει να μπαίνει με την μια το protection.
Η χρυσή τομή είναι τα 15 βατ και 190-200 βαθμούς.
Το οτι δεν ξεπερνάει τους 160 βαθμούς σημαίνει πως έχει πολύ καλή τροφοδοσία.

Το να πιάνει με ρην μια protection και ειδικά στο ατσάλι θα του βγάλει άλλα προβλήματα, τα έχουμε αναφέρει.

Το να βάζει πολλά γκάζια (βατ) μπορειρ να του δώσει στιγμιαία καμένο...

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4832 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:12 »
Φιλε pngtszs με κάθε σεβασμό το παρακάτω αλλά πρέπει μάλλον να διαβάσεις λίγο παραπάνω για τον έλεγχο θερμοκρασία.

Ακριβώς αυτό θέλουμε, να δούμε στην οθόνη temp protection. Τότε σημαίνει ότι έχουμε πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4833 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:13 »
Ναι αναλογα τι στησιμο εχει κανει πρεπει να τηρουνται οι ισορροπιες που περιγραφεις,τωρα επαναλαβατε τα περι μπερδεματος και τροφοδοσιας που προανεφερα, βρε τι μας εχει κανει αυτος ο ελεγχος θερμοκρασιας

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Ο ελεγχος θερμοκρασιας δεν ειναι για να πιανουμε το επιθυμητο το οποιο δεν το γνωριζουμε αλλα για να μην ξεπερναμε το οριο που εχουμε θεσει και για να μην παρουμε καμμενον αν στεγνωσει το βαμβακι ειτε απο υποτροφοδοσια ειτε απο ελλειψη υγρου
Ο αλχημιστης το περιγραφει σωστα στο προηγουμενο post απλα εγω το λεω με πιο λιγα λογια
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 21:21 από pngtszs1976 »

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4834 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:18 »
Ρε αδερφέ αλχημιστή κι εσύ τι λες τώρα?
Τα κάθε βατ έχουν και κάποιο όριο στην θερμοκρασία που μπορείς να φτάσεις
Οταν έχεις την κατσαρόλα στο 1 ζεσταίνει το νερό λίγο.
Στο 3 το ζεσταίνει περισσότερο.
Ε και στο 9 στο βραζει.
Άμα το βάλεις στο 1 και δύο χρόνια να το αφήσεις δεν θα βράσει ποτέ το νερό.


Και πάλι, ότι λέω το λέω όπως θα μιλαγα και με τους φίλους μου. Δεν έχω καμιά διάθεση κακης αντιπαράθεσης. Χαλαρή συζήτηση κάνουμε άλλωστε.
Το αναφέρω γιατί έχω παρεξηγηθει στο παρελθόν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 21:27 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4835 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:22 »
Βρε σεις :D ...διαβάστε λίγο το τόπικ απο την αρχή, κάποιοι  απο εσας νομίζετε ότι ατμίζετε σωστά  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4836 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:26 »
Καλά, ατμιζε με κατσαρόλα εσύ.
Αλλά μην μοιράζουμε και παραπληροφόρηση, οι τελευταίες 100 σελίδες είναι αφιερωμένες στο ατσάλι, ρίξε μια ματιά ίσως βρεις κάτι ενδιαφέρον.

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4837 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:41 »
Δεν σε ειρωνευτηκα παρ ότι μου σερβιρες στο πιάτο τον λόγο να το κάνω με αυτά που λες. Ακριβώς λοιπόν για να μην μοιραζετε παραπληροφόρηση διαβάστε. Εσείς ατμιζετε σε power, με προστασία απο καμένο.
Καμιά σχέση με το ατμισμα σε ΕΛΕΓΧΟ θερμοκρασίας....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 21:58 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4838 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:45 »
Αν και δεν είπα κάτι ειρωνικά αλλά με αφορμή αυτό:
Ρε αδερφέ αλχημιστή κι εσύ τι λες τώρα?

Στο δικό μου χωριό αυτό λέγετε αγανακτισμένη ειρωνεία...

Επίσης απο που συμπεραίνεται οτι ατμιζουμε σε power;
Και μάλιστα παίρνουμε καμένο;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4839 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:47 »
Εννοείται πως οριζεται θερμοκρασια για να ατμιζουμε στα επιπεδα εκεινα που δεν εκλυονται βλαβερες ουσιες, αυτο θελεις να πεις

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4840 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:47 »
Κερδίζεις μόνο το να σου φέρνει την επιθυμητή θερμοκρασία πιο γρήγορα.
Για να πω και εγώ τη γνώμη μου, τα watt είναι μια χαρά αφού όπως λες κιόλας παραγωγή ατμού και γεύση μια χαρά...αλλά μην ψάχνεις και το νορμάλ σε έλεγχο θερμοκρασίας και ειδικά με ατσάλι  :tongue_smilie:
Αν το TCR του δικού σου σύρματος είναι 100 ας πούμε και το έχεις σε SS316 mode που έχει TCR 120, μια χαρά είσαι και στους 180 και στους 160 βαθμούς.

Εκεί που σε ικανοποιεί εσένα, εκεί θα ατμίζεις.
Αλλά πες μας και τί σύρμα έχεις, τί διατομή, πόσες σπείρες. Βγήκε η αντίσταση σωστή? Μετράει το δικό σου VTC mini σωστά?
Αν όταν ατμίζεις δε φτάνει το mod τη θερμοκρασία που έχεις βάλει, σημαίνει οτι η αντίσταση δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί τόσο. Είτε λόγω αέρα είτε λόγω υπερτροφοδοσίας ίσως. Αν το κοιτάς και πατήσεις fire, χωρίς να ατμίζεις, τη φτάνει τη θερμοκρασία ας πούμε?


Συρμα 316L απο Zivpf, 2mm διαμετρος, 7 σπειρες, 1 ohm αντισταση δουλευοντας την με 12 watt...H παραγωγη ατμου και η γευση ειναι εκει που θελω και απλα ρωτησα γιατι δεν μπαινει το protection. Η απαντηση φανταζομαι οτι ειναι λογω σωστης τροφοδοσιας και σωστης "ρευματοδοτησης" της αντιστασης...Ποτε δεν ημουνα των ακρων οποτε, αν καταλαβα καλα ειναι σαν να ατμιζω σε power mode ...

@Angelo - νομιζω οτι θα υιοθετησω την αποψη σου αφου θεωρητικα μου φαινεται πολη σωστη!!!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4841 στις: Απριλίου 12, 2016, 22:59 »
Πολύ ωραία. Άκου να δεις τώρα.
Αν κατάλαβα καλά, ατμίζεις στο TEMP SS316 mode. Το σύρμα σου έχει ένα TCR 100 απο τον κατασκευαστή και εσύ το δουλεύεις με ένα TCR 120.
Στο 1 Ohm, όταν εσύ βάζεις 180 βαθμούς, η αντίστασή σου γίνεται 1,192. Στα 1,192, η πραγματική θερμοκρασία του σύρματος βάση του TCR του κατασκευαστή, είναι 212 βαθμοί. Όλα αυτά στην ιδανική περίπτωση που το το στήσιμό σου είναι σωστό και δεν έχεις και μεγάλες αποκλίσεις απο εσωτερικές αντιστάσεις κτλ, που έχεις απο ότι φαίνεται με τα δεδομένα που μας δίνεις.
Αν θέλεις να λες οτι ατμίζεις σε power mode επειδή η αντίσταση δεν φτάνει ποτέ τη θερμοκρασία που ορίζεις εσύ, ατμίζοντας φυσικά, δικαίωμά σου, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο δεν ρουφάς την ώρα που πατάς το fire ώστε να ψύχεται η αντίσταση, είμαι σίγουρος οτι θα φτάσει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει. Αν ήσουν όμως σε power mode πραγματικά, σε τέτοια περίπτωση θα έκαιγες το βαμβάκι γιατί δε θα σταματούσε να ανεβαίνει η θερμοκρασία. Και φυσικά δε συζητώ τι θα γινόταν αν για κάποιο λόγο ανέβαιναν τα watt ε! ;)
Υποθετικά όλα αυτά βέβαια και θα μου πεις στην τελική και εσύ αν το τέτοιο μου είχε νύχι θα ήταν δάχτυλο σίγουρα, Γεωργίου σπίκινγκ :tongue_smilie:
Αλλά γιατί να μη μοιραστώ και εγώ τη σκέψη μου δηλαδή? Μόνο εσείς θα μανουριάζετε?  :tongue_smilie:

Και κάτι ακόμα θα μου επιτρέψετε σχετικά με τη θερμοκρασία και τα watt.
Θα πω κάτι το οποίο έχει αναφερθεί και εδώ και δεν θα το αναλύσω και άλλο.
Δίνοντας ρεύμα εμείς στην αντίσταση, αυτή θερμαίνεται και συνεχίζει να θερμαίνεται όσο δεν παρεμβάλλεται κάποιος εξωτερικός παράγοντας να την ψύξει, όπως είναι ο αέρας της τζούρας μας όταν ατμίζουμε.
Όσα watt και να δώσουμε, η θερμότητα με το πέρασμα του χρόνου θα αυξάνεται και μιλάω σε λογικά πλαίσια, δε λέω για μισό watt. Κανείς δε βάζει ούτε καν 2 watt για να ατμίσει. Το σίγουρο είναι οτι η θερμότητα θα αυξάνεται πιο αργά σε λίγα watt και πιο γρήγορα σε περισσότερα. Το που θα σταματήσει και αν, δεν το ξέρω, ξέρω όμως οτι θα είναι αρκετή για άτμισμα. Σαφώς όπως έχει ειπωθεί και στο νήμα για το ατσάλι εξαρτάται και απο τη σύσταση του σύρματος, τη διατομή, την αντίσταση...και και και...
Προσωπικά, εκείνο που έκανα μόλις τώρα, ήταν να βάλω στο VTC mini μια αντίσταση 0,6 Ohm, ατσάλι μάλιστα και διπλή, σε power mode και να τη δοκιμάσω στα 2 watt. Στα 2 watt λοιπόν, το υγρό άρχισε να ατμοποιείται κάπου στα 7 δευτερόλεπτα. Σίγουρα τζούρα δεν παίρνεις στα 2 watt γιατί ο αέρας δεν αφήνει την αντίσταση να φτάσει τη θερμοκρασία που χρειάζεται για να ατμοποιήσει, αλλά έστω και έτσι η ατμοποίηση υπήρξε. ;)


Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4842 στις: Απριλίου 13, 2016, 09:45 »
NEW LOOK....
 Το βαρέθηκα το άσπρο...
Μπορείς να δώσεις οδηγίες για το πώς αφαίρεσες το χρώμα;

Αποσυνδεδεμένος tasos68

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4843 στις: Απριλίου 13, 2016, 10:12 »
eckotek περασες καποιο βερνικι απο πανω??

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4844 στις: Απριλίου 13, 2016, 10:40 »
Εβγαλα πλακέτα, κουμπιά, τζαμάκι (από μέσα προς τα εξω το σπρώχνεις λίγο με το δάκτυλο είναι έυκαμπτο κολημένο με ταινία διπλής όψης). Το έτριψα σιγά-σιγά με γυαλόχαρτο 200. Απαλα ίσα ίσα να βγεί το χρώμα. Προσοχή μην γίνουν βαθειές γρατσουνιές γιατί θα φαίνονται. Μετά τριβω δυνατά με ψιλότερα γυαλόχαρτα για να γυαλίσει. Ενα -ενα κάθε φορά. 400, 600, 800. Κατέληξα στο 1200 η 2000. Θέλει πολη ώρα τρίψιμο. Στο τέλος πλύσιμο με νεράκι να φύγει η σκόνη στέγνωμα και άλειμα με αλειφή που βρήκα σπίτι για το γυάλισμα (μαχαιροπήρουνα) και πολύ ώρα γυάλισμα με πανί, μέχρι να σταματήσει να το μαυρίζει. Εάν σας φαίνονται στο τέλος κάποιες γρατσουνιές ξανατρίβεται με ψιλο γυαλόχαρτο κλπ΄και γυάλισμα.

Στη μπροστα όψη το έτριψα κρατώντας το μινι μετο χέρι πάνω στο γυαλόχαρτο που ήταν στο τραπέζι. Απέφυγα τα βαθουλώματα που ήταν τα κουμπιά γιατί δεν ταίριαζε το ντρέμελ που είχα με τις διαμέτρους και έτσι έμεινε η μπογιά επάνω. Τελικά δεν ήταν ασχημο και το άφησα έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2016, 12:26 από eckotek »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix