vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

54 επισκέπτες, 6 χρήστες
gdomenico, manoslykos, Buliwyf, Jorge, takoulas, Tazz

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος antipasti

  • *
  • 26
  • vaporάκι
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3780 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 08:34 »
Από τον melo 2 προσωπικά δεν έχω εμπειρία, όμως το μόνο σίγουρο είναι ότι θες 1) έναν αεράτο subohm 2) πολλή vg για πυκνά ντουμάνια και να μη ξύνει το λαιμό και νούμερα νικοτίνης πολύ μικρότερα από αυτά που κάνεις για τσιγαρίσιες. Από εκεί και πέρα μπορώ να σου πω ότι με έναν atlantis θα έχεις τέτοιο αποτέλεσμα, όπως και με τον (πιο φτηνό από τον melo) ijust2 και λογικά με τον subtank. Απλά πρόσεξε ότι πάρεις να δουλεύει ικανοποιητικά σε watt που είναι εντός των ορίων του vtc, γιατί πχ αρκετές 0.15-0.3 ohm αντιστάσεις θα υπολειτουργούν στα watt που θα μπορείς να τις δουλέψεις στο vtc.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3781 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 18:19 »
Κατι περιεργο συνεβη χτες.
Επισκευασα την clr με ss316L και οταν την εβαλα πανω στο vtc μου τη διαβασε στα 0.65 Ω στη default ρυθμιση για ss316 και την κλειδωσα εκει.
Πεντε ωρες μετα περιπου τσεκαρα την αντισταση και ειχε πεσει στα 0.58 Ω!! και ηταν ακομη κλειδωμενη.
Καμια ιδεα τι συνεβη? Δεν νομιζω να εχω προβλημα αν ειναι κλειδωμενη σε χαμηλοτερη τιμη καθως και λαθος να κανει η πλακετα, απλα θα μου κοβει το ρευμα νωριτερα αλλα απο περιεργεια, εχει κανεις καμια ιδεα για το τι συνεβη και αν τα 0.58Ω που μου δειχνει τωρα κλειδωμενα, τα παιρνει ωσ σημειο αναφορας ή παίρνει ως σημείο αναφοράς τα αρχικα 0.65 που ειχα κλειδωσει?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3782 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 18:54 »

είναι normal
διάβασε εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27433.0.html

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3783 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 19:45 »
Κατι περιεργο συνεβη χτες.
Επισκευασα την clr με ss316L και οταν την εβαλα πανω στο vtc μου τη διαβασε στα 0.65 Ω στη default ρυθμιση για ss316 και την κλειδωσα εκει.
Πεντε ωρες μετα περιπου τσεκαρα την αντισταση και ειχε πεσει στα 0.58 Ω!! και ηταν ακομη κλειδωμενη.
Καμια ιδεα τι συνεβη? Δεν νομιζω να εχω προβλημα αν ειναι κλειδωμενη σε χαμηλοτερη τιμη καθως και λαθος να κανει η πλακετα, απλα θα μου κοβει το ρευμα νωριτερα αλλα απο περιεργεια, εχει κανεις καμια ιδεα για το τι συνεβη και αν τα 0.58Ω που μου δειχνει τωρα κλειδωμενα, τα παιρνει ωσ σημειο αναφορας ή παίρνει ως σημείο αναφοράς τα αρχικα 0.65 που ειχα κλειδωσει?




O.K.
Zεσταθηκε.
Ασε τον ατμ/τη και το μοντακι να κρυωσουν για μια ωρα ,κοιτα ξανα τι σου λεει χωρις να δωσεις ομως ρευμα και κλειδωσε στην τιμη που θα δεις.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3784 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 19:58 »
Μια ολόκληρη ώρα να κρυώσει με τέτοιο καιρό ρε Βασίλη? Τι είναι, Ζάσταβα που άναψε στην ανηφόρα? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3785 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:00 »
Zastava :lotpot: :lotpot:

Κάποιοι το βάζουν και λίγο στη κατάψυξη, άμα βαριέσαι να περιμένεις.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3786 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:01 »
Ζεσταθηκε και επεσε η αντισταση? Απ οσο ξερω οταν ζεσταινεται ανεβαινει η αντισταση

Και quotάρω
``materials that are classed as CONDUCTORS tend to INCREASE their resistance with an increase in temperature``
Γι αυτό και χρησιμοποιουμε συγκεκριμενα μεταλλα σε tc,  επειδή ξερουμε την αυξουσα συνάρτηση αντιστασης-θερμοκρασιας που χαρακτηρίζει το μεταλλο. 
Οπότε δεν παίζει να ζεστάθηκε και να επεσε η αντισταση.
Κατι αλλο παιχτηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:26 από dimifoti »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3787 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:57 »
Όπως σου είπε και ο kotsos75, διάβασε την άψογη ανάλυση του camber  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3788 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 00:02 »
Δεν σου εγραωα οτι ζεσταθηκε και επεσε...


Απλα εγραψα ζεσταθηκε .
Εσυ εγραψες οτι μετα απο πεντε ωρες ξανακοιταξες και ηταν χαμηλοτερα.


Αρα ζεσταθηκε και εκανε διαστολη και οταν κρυωσε , εκανε συστολη.... 
Η συστολη και η διαστολη ομως δεν ειναι σε τοσο μεγαλο βαθμο σαν διαμετρο .
Σαν μηκος ομως ειναι.


Οποτε η συστολη σε μηκος , εδειξε μικροτερο συρμα... Αρα διαβασε μικροτερο συρμα και μικροτερη Ωμικη τιμη...


Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3789 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 01:25 »
και τότε γιατί μου έγραψες να το αφήσω να κρυώσει? να κρυώσει τι (το ηδη κρυο?) και να γίνει τι εφόσον μου λες ότι οφείλεται στη συστολή?
μια χαρα κρυο ηταν το μοντακι και ο ατμο καθως ειχαν πεντε ωρες να χρησιμοποιηθουν.
τελοσπαντον ευχαριστω για τα replies, εβγαλα ακρη με την αναλυση του camber και καταλαβα τι και γιατι εγινε.

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3790 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 02:47 »
Σήμερα είδα οτι η Ti 0,4 ohm η εργοστασιακή δε με ικανοποιεί ούτε στα 30 watt 250 βαθμούς.. (καμία διαρροή πάντως)


Η πρώτη εργοστασιακή του A7-MS στο 1 ohm είχε διαρροές και πολλές φορές αίσθηση καμμένου..


Δοκίμασα και τη Ni 0,25 ohm με αποτελέσματα σαν την Ti παραπάνω..


Τέλος, έβαλα τη CLR που μου πρότειναν στην alter ego να πάρω.. Πολλά σκασίματα, λίγος ατμός για τα γούστα μου και 1)αραιή για τσιγαρίσια 2)στυφή για πνευμονική - που προτιμώ..


Το αποτέλεσμά μου θέλω να ναι τζούρες όπως βγάζει αυτός εδώ ο φίλος [youtube]Mi9qrO83T40[/youtube]


Ένα φιλαράκι πήρε το συγκεκριμένο πακέτο του βίντεο.. Δε θα μπώ στη λογική να συγκρίνω τα μοντάκια..
Ρωτάω όμως.. Να μπώ στον πειρασμό να δοκιμάσω το melo 2 και εγώ? Υπάρχει κάποιος εδώ με evic vtc mini και melo 2 για εντυπώσεις?
Συνιστάτε να το δοκιμάσω και εγώ? Αν όχι αυτό, εναλλακτικές για παρόμοιο αποτέλεσμα?
Αν όχι εναλλακτικές, με τι αντιστάσεις / ρυθμίσεις πρέπει να "παίξω" και εγώ για παρόμοιο αποτέλεσμα? Μιλάμε πάντα για εργοστασιακά, δε μπαίνω σε διαδικασίες στησίματος..
Ευχαριστώ προκαταβολικά!


Ειχα στο παρελθον και Melo 2 και iJust 2 με το vtc mini. Και οι δυο παιρνουν τις ιδιες αντιστασεις αλλα ο melo αν και λιγο ακριβοτερος εχει στα θετικα την ρυθμιση αερα (που αν κανεις πνευμονικες δεν θα χρειαστει ποτε μιας και θα την εχεις μονιμα τερμα ανοιχτη) και το γεμισμα απο πανω που μονο και μονο γι αυτο αξιζει την διαφορα τιμης απο τον iJust 2.

Με το VTC mini ταιριαζει αριστα θα ελεγα μιας και οι αντιστασεις παιζουν πολυ ωραια και απροβληματιστα ως τα 50watt. Σηκωνουν και παραπανω αλλα μετα θες πιο ρευστα υγρα κτλ...

Με 15€ o Melo 2 απο Fasttech, δεν χρειαζεται σκεψη πιστευω. Δεν του βρισκω τιποτα αρνητικο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3791 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 05:43 »
και τότε γιατί μου έγραψες να το αφήσω να κρυώσει? να κρυώσει τι (το ηδη κρυο?) και να γίνει τι εφόσον μου λες ότι οφείλεται στη συστολή?
μια χαρα κρυο ηταν το μοντακι και ο ατμο καθως ειχαν πεντε ωρες να χρησιμοποιηθουν.
τελοσπαντον ευχαριστω για τα replies, εβγαλα ακρη με την αναλυση του camber και καταλαβα τι και γιατι εγινε.


Eννοουσα , οτι μετα απο 5 ωρες και αφου  ατμισες ξανα χωρις να αλλαξεις κλειδωμα  , αστο να κρυωσει , βαλε τον ατμ/τη κρυο να τον διαβασει το μοντακι και  κλειδωσε εκει που θα σου δειξει την κρυα πλεον αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3792 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 14:19 »
Παντως δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει στις προηγουμενες 253 σελιδες, αλλα εκτος του 510 πολου που σε αλλους ειναι ολιγον τι στραβος & σε αλλος αρκετα χαλαρος, το μεγαλυτερο θεμα νομιζω ειναι οτι δεν υπαρχουν πουθενα στο εξωτερικο (καλυμμα) που μπαινει η μπαταρια τρυπες διαφυγης αεριων... & αυτο δεν ειναι καλο γενικα διοτι σε μια στραβη με μια @απαρομπαταρια, μπορει να γινει το κακο  ???

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3793 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 14:26 »
οντως εχει αναφερθει
κοιτα λιγο καλυτερα εκει που βαζεις νυχι στο καπακι, δεξια αριστερα, θα δεις δυο τετραγωνες τρυπουλες :thumpup:
για μια μπαταρια πιστευω κανουν την δουλεια τους
 
να πω και εγω οτι προσπαθω να βρω μειονεκτηματα και πραγματικα με την ατμιστικη μου εμπειρια ως τωρα δεν μπορω να βρω κατι.
οτι δεν κατεβαζει τα watt και πρεπει να κανεις κυκλο στην εκδοση V3 ? ισως
ισως επισης να ηταν η οθονη λιγο περισσοτερο φωτεινη ?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2016, 14:34 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3794 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 14:29 »
Ναι τις εχω δει αλλα τωρα αυτες δεν μπορεις να τις πεις & τρυπες... μονο νεογεννητο κουνουπι μπορει να χωρεσει εκει  O0

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix